Бөлім: Дананың сөзі - ақылдың
көзі
|
Мектеп: №
5
|
Мерзім:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Керимбаева Динара
Жумагуловна
|
Сынып: 8
«В»
|
Қатысқандар
саны:26
|
Қатыспағандар саны:2
|
Сабақтың
тақырыбы: Шалкиіздің«Би Темірге
бірінші толғауындағы»көріктеу
құралдары.
|
Сабақта жүзеге асырылатын
мақсаттар (Оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
8.2.3.1 шығармадағы
көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз,
сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор
стилін анықтау;
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай
алады:
Толғаудағы тілдік
қолданыстар, көркемдегіш құралдарды
анықтау;
|
Оқушылардың көпшілігі
орындай алады:
Шығармадағы көркемдегіш құралдарды анықтап(символ,
синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация,
ассонанс, риторикалық сұрақ),
талдау;
|
Кейбір оқушылар орындай
алады:
Шығармадағы көркемдегіш құралдардың(символ, синекдоха,
қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс,
риторикалық сұрақ) қолданысын талдай отырып, автор стилін
анықтау.
|
Бағалау
критерийі
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Сөздер мен сөз
тіркестер: ғұмыр, ғұмырнама, мемуар,
өмірбаян
Пән лексикасы және
терминология: психологиялық параллелизм,
перифраз, гротеск, эллипсис
Диалог және жазылым үшін
қажетті сөз тіркестер:
менің
ойымша....,
мен оны былай
түсіндіремін.....,
себебі....., оған мынандай
дәлел келтіре аламын....,
мәселенің шешеу жолдарын
ұсынар болсам,....,
қорыта
келе,.......
|
Құндылықтар
|
Тарихтың, мәдениет пен
тілдің біртұтастығы
(6-құндылық)
|
Пәнаралық
байланыс
|
қазақ тілі,
тарих
|
Алдыңғы
білім
|
Психологиялық параллелизм,
перифраз, сатира, ирония, гротеск,
эллипсис туралы алған білімді
кеңейту
|
Жоспар
|
Жоспарлан ған сабақ
кезеңдері
|
Жоспарланған жұмыс
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
мин
|
Қызығушылықты
ояту.
«Бұрыштар»
тәсілі. Оқушыларға толғаудан үзінділер
беріледі. Олар үзіндінің қандай көркемдегіш тәсіл арқылы жасалып
тұрғанын айтып, анықтауы тиіс.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты
және бағалау критерийлері
таныстырылады.
|
|
Сабақтың
ортасы
30
мин.
|
Мағынаны
тану
1-тапсырма. Оқушыларға
толғаудан үзінділер
таратылады.
1-қадам. Оқушылар жұппен үзінділерді
оқып, өмірлік сипатын
анықтайды.
2-қадам. Мұғалім оқушылардан әрі қарай
ойды өз болжамдары бойынша жалғастыруды сұрайды және жорамалын
кестенің 1-бағанына жаздырады:
Мәтіннен
1-үзінді
|
Үзіндідегі айтылған ой
қандай?
|
Өз жауабыңызды 1-үзіндіге
сүйеніп дәлелдеңіз
|
Үзіндідегі басты идея
қандай?
|
Мәтіннен
2-үзінді
|
Үзіндідегі айтылған ой
қандай?
|
Өз жауабыңызды 2-үзіндіге
сүйеніп дәлелдеңіз
|
Үзіндідегі басты идея
қандай?
|
3-қадам. Оқушылар өз болжамдарын
1-үзіндінің мазмұнына сүйене отырып, кестенің 2-бағанын
толтырады.
Жұмыс осы сызба бойынша
жалғасады.
4-қадам. Толғаудың поэтикалық сұхбатқа
(автордың өзіне, тыңдаушысына қарата жырлауы) жататынын
түсіндіреді.
2
-тапсырма. «Пирамидалық
талқылау» арқылы топтар мәтіннің ішінен
көркемдегіш құралдарды тауып, мағынасын
анықтайды: психологиялық параллелизм,
перифраз, гротеск, эллипсис т.б.
Мұғалім оқушылардың талқылау
жүргізуі үшін үзінділерді қысқартып бере
алады.
3-тапсырма. «Керемет
пікірталас»
Барлық оқушылар бірнеше шағын
топтарға бірігеді. Әр топтан бір өкіл шығады. Толғаудың
ерекшелігіне қатысты берілген пікірге қарсы пікір білдіреді. Сол
арқылы автордың стиліне шағын талдау
жүргізеді.
Өзара
бағалау.
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Толғаудың тілдік ерекшелігін
талдап, автор стилін анықтайды
|
көркемдегіш тәсілдерді
анықтайды;
|
үзінділерді жұппен
оқиды
|
үзінділердің өмірлік сипатын
анықтайды
|
поэтикалық сұхбатқа жататынын
түсіндіреді
|
көркемдегіш құралдарды
тауып, түсінік
береді
|
ұсынылған пікірге қарсы пікір
білдіреді
|
автор стиліне шағын талдау
жүргізеді
|
|
https://sites.google.com/site/olenym/aktanberdi-zyrau/k-ldir-k-ldir-kisinetip
Әдебиет хрестоматиясы
|
Сабақтың
соңы
5
мин.
|
Рефлексия
«Аяқталмаған сөйлем»
әдісі
Аяқталмаған ойды
толықтырыңыз. Бүгін мен......................
білдім
................. қызықты
болды.
......................... қиын
болды. ..................... тапсырманы мен
орындадым.
......................... екенін
түсіндім. Мен енді.......................
білемін.
Мен...............................
сезіндім Мен.....................................
білім алдым. Мен.........................................
үйрендім. ................................. менің
қолымнан келді. Мен...................................... жасай
алдым. Мен.................................... жасап
көруге талпынамын. .................. мені таң
қалдырды.
Сабақ менің өміріме.....
берді.
Менің............. жасағым
келді.
|
|
Үй
тапсырмасы
Толғаудан үзінді
жаттау
|
|
Дифференциацияны, берілетін
тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай міндеттемелер
қоясыз?
|
Сіз оқушылардың сабақ
барысындағы білім деңгейін Бағалау үшін қандай әдіс-тәсілдерді
пайдаланасыз?
|
Техника қауіпсіздігі мен
денсаулықты сақтау
|
Дифференциацияны берілетін
тапсырма, күтілетін нәтиже, оқу материалдарын таңдау және
ресурстармен жұмыс жасауда оқушының жеке қабілетін ескеріп, қолдау
көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге
асыруға болады.
Дифференциация сабақтың кез
келген бөлімінде қолданылады.
|
Бұл бөлімді оқушылардың
сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын
әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдалан
ыңыз.
|
Денсаулықты сақтау
технологиялары.
Белсенді әдіс-тәсілдер мен
сергіту жаттығулары.
|