Сөз құрамы. Түбір мен қосымша. Жұрнақ пен жалғау

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Сөз құрамы. Түбір мен қосымша. Жұрнақ пен жалғау

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: 2.4.2.1 – мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажырату Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар: түбір мен қосымшаны, жұрнақ пен жалғауды ажыратады. Көптеген оқушылар: сөздерді сөз құрамына талдап, сөзге тиісті жұрнақ пен жалғау жалғай алады. 1. Кейбір оқушылар: берілген тақырып бойынша өз көзқарасын білдіре алады
Материалдың қысқаша нұсқасы

«М.Маметова атындағы орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

     

      Қазақ тілі 8-сабақ

kairshanz@mail.ru

Бөлім:

Дені саудың - жаны сау

Мұғалімнің аты-жөні

Асылбаева Ж.Б

Күні:


Сынып: 2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сөз құрамы. Түбір мен қосымша. Жұрнақ пен жалғау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.4.2.1 – мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажырату


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: түбір мен қосымшаны, жұрнақ пен жалғауды ажыратады.

Көптеген оқушылар: сөздерді сөз құрамына талдап, сөзге тиісті жұрнақ пен жалғау жалғай алады.

  1. Кейбір оқушылар: берілген тақырып бойынша өз көзқарасын білдіре алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

Басты байлық-денсаулық

Бабаң айтқан даналық.

Сақта жолын сен тауып,

Осы шақтан балалық.

Шығу үшін шымыр боп

Шынығамыз шаршамай.

Бұлшық еттер шымыр боп

Аламыз сосын тыныс жай.

Оқу материалын жариялау

«Мюссенберг» әдісі арқылы жүреді:

Берілген әріптер арасынан мағыналы сөздерді тауып, тақырыпты шығарыңдар.

раэлиащсөзуденіңқпывықұрамыкеаогзсаупенюютүбірадпигннуқосымшашәжпттдежұрнақңгвпвущжалғаужждыддызжыжпдпщ

-Қандай сөздер шықты?

- Түбір мен қосымшаны қалай ажыратамыз.

-Қосымшаның неше түрі бар? Қандай?

-Жұрнақ пен жалғауды қалай ажыратамыз?

-Ендеше бүгінгі сабағымызда денсаулықты күту жайында кеңестер оқып, тапсырмалар орындайтын боламыз.

  1. Ширату жаттығуын орындайды.

Мағыналы сөздерді тауып, тақырыпты шығарады. Сұрақтарға жауап береді.

«Бас бармақ» әдісі







Сабақтың ортасы

18 мин






















2 мин



10 мин

(Ұ) 1- тапсырма «Жарнамалық кітапша» әдісі:

А) Кітапшаның бірінші бетіне денсаулықты шынықтыру жолдарын жаз. Екінші бетіне жеке гигиеналық тазалықты сақтау жайлы ереже құрап жаз.

Ә) Сұрақтарға жауап бер:

Өзің осы жазылғандардың қайсысын орындап жүрсің?

Дескриптор:

- Денсаулықты шынықтыру жолдарын жазады.

- Жеке гигиеналық тазалықты сақтау жайлы ереже құрап жазады.

-Сұраққа жауап беріп, өз пікірін білдіреді.

Саралау тәсілі «Қарқын» әдісі арқылы жүзеге асады.

Қарқыны жоғары оқушыға:

- «Денің сау болуы өзіңе байланысты» деген пікір жайында өз көзқарасыңды айтып дәлелдеп көр.

Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі.


Сергіту сәтінде «Спортшылар әнін» караокемен айтып билейді.


(Д) 2- тапсырмада дәптермен жұмыс жүреді.

А) Сөздерді оқы. Түбір сөздерге төмендегі қосымшалардың тиістісін қосып жаз.

Тату, адал, мектеп, саяхат, әңгіме, спорт

-лық, -дық, -ке, -тан, -шіл, -шы.

Ә) Берілген мақалдарды көшіріп жаз. Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талда.

1) Аурудың жақсысы жоқ,

Дәрінің тәттісі жоқ.

2) Жарлының байлығы - денінің саулығы.

3) Денсаулықтың қадірін ауырғанда білерсің.

Б) Берілген сөздерге жұрнақ пен жалғауды қатар жалғап айт.

Спорт, етік, сату

-шы,-лар, -ші,-лер, -шы, -ға.

Сөздерге жұрнақ пен жалғаудың қайсысын бұрын жалғадың? Өзің осыдан қандай қорытынды шығардың? Ережемен салыстыр.

Дескриптор:

- Түбір сөздерге қосымшалардың тиістісін қосып жазады.

- Берілген мақалдарды көшіріп жазады.

- Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдайды.

- Берілген сөздерге жұрнақ пен жалғауды қатар жалғап айтады.

-Қорытынды жасайды, ережемен салыстырады.

- Денсаулықты шынықтыру жолдарын жазады.

- Жеке гигиеналық тазалықты сақтау жайлы ереже құрап жазады.

-Сұраққа жауап беріп, өз пікірін білдіреді.















Билеп сергиді.



- Түбір сөздерге қосымшалардың тиістісін қосып жазады.

- Берілген мақалдарды көшіріп жазады.

- Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдайды.

- Берілген сөздерге жұрнақ пен жалғауды қатар жалғап айтады.

-Қорытынды жасайды, ережемен салыстырады.

ҚБ: 1-10 балдық жүйе.

























ҚБ: 1-10 балдық жүйе.


дәптер, қалам




















https://www.youtube.com/watch?v=zcgFElKyIe0

Оқулық, дәптер, қалам




Сабақтың соңы

5 мин

Рефлексия: «Менің сөзім» әдісі бойынша өтеді.


Сабақтан алған білімін, үйренгенін айтады.















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
31.01.2023
750
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі