Қысқа мерзімді жоспар
|
Орта мерзімді жоспардың тарауы: 7.3А |
Мектеп: Е.Өмірбаев орта мектебі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Ибраева Камарсулу Жумабаевна |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар. №7 зертханалық тәжірибе |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.4.1 -«қышқылдық» және «сабындылық» қасиеттер кейбір табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілері болуы мүмкін екендігін білу 7.3.4.2 -химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін білу. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: 1. Табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілері -«қышқылдық» және «сабындылық» болуы мүмкін екендігін біледі. Көпшілігі: 2.Химиялық индикаторларды ажыратады және әр түрлі ортадағы түс өзгерісін біледі. Кейбір оқушылар: 3.Индикатор көмегімен сілтілер мен қышқылдарды бір-бірінен ажыратады |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілері -«қышқылдық» және «сабындылық» болуы мүмкін екендігін біледі. 2. Химиялық индикаторларды ажыратады және әр түрлі ортадағы түс өзгерісін біледі. 3. Индикатор көмегімен қышқылдар мен сілтілерді бір-бірінен ажырата алады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушыларда қышқылдар, негіздер, индикатор туралы білім қалыптасады.Сұрақтарға жауап береді, талдайды, тұжырымдайды, ойларын еркін жеткізеді. Пәнге қатысты лексика және терминология (әмбебап) индикатор, қышқылдылық, сілтілілік, (лакмус, метилоранж, фенолфталеин) қауіпсіздіктің қажетті талаптары Сыныптағы диалог: Қышқыл дегеніміз не?Сілтілердің және қышқылдардың атаулары мен фомулаларын ата.Индикатор түрлері ................. Зертханада қауіпсіздік өте маңызды, себебі… Қышқылдар теріні күйдіреді, себебі... |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
-Қарым-қатынас жасау қабілеті. -Өзара сыйластыққа,сенімділікке баулу. -Оқушы өз бетімен ақпаратты табу. -Достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.2В Ауа. Жану реакциясы Бұл бөлімде қышқылдармен әрі қарай жұмыс үшін негіз қалайды. Толығырақ одан әрі жұмыс істеу талқылау негізінде, алғы шарттарды қамтамасыз етеді. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1мин 1мин 2мин |
I.Ұйымдастыру. Салемдесу. Оқушылардың сабаққа деген көңіл-күйін жақсарту. Қайырлы күн, жымиыңдар, бір-біріңе және маған жымиыңдар. Сабақ уақытында көтеріңкі көңіл күй тілеймін! Топқа бөлу. Түрлі түсті ленталар арқылы бөлу. Оқушылардың назарын шоғырландыру. Проблемалық сұрақ қою. Оқушылардың жауабы -оқушылармен біріге отырып сабақ мақсаты айқындалады.
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5мин 5мин 2мин 10минут 2мин 7мин 2минут 1минут |
Топтық жұмыс «ББҮ»әдіс Мәтінмен жұмыс. (Мәтінді оқып шығып кестені толтыру)
Бағалау критерийі. Табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілері -«қышқылдық» және «сабындылық» болуы мүмкін екендігін біледі. Дискриптор
1 .Тапсырма Жеке жұмыс Сәйкестендіру Мына формулаларды орналастыр.
Дескриптор -Қышқылдармен сілтілерді ажырата алады.
Бағалау Бас бармақ әдісімен бағаланады. -Мен ....түсініп жатырмын және түсіндіре аламын.(бас бармақ жоғарыға қарай көтерілген) -Мен кейбір тұстарды түсінбедім (басбармақ жанына қарай көрсетіп тұр) -Мен түсінген жоқпын (бас бармақ төменге қарай көрсетіп тұр.)
1 Тапсырма. Топтық жұмыс Индикаторларды қолдана отырып (кола,апельсин шырыны,су сабын , «фери»ұнтағы,дистилденген су)қышқылдар мен сілтілерді анықтау үшін кестені толтыру.
Бағалау критерийі. Табиғи қышқылдарды және сілтілерді анықтайды Дескриптор Білім алушы -Берілген заттарға тест жүргізе алады; -Байқалған нәтижелерді салыстырып, кестені толтырады Бірін бірі бағалау Оқушылар кестені толтырып болған соң, бір-біріне алмастырады. Жауаптың дұрыстығы экранда берілген жауаппен салыстырады.
1.Тапсырма. Топтық жұмыс Қауіпсіздік ережесін еске түсіру. Лабораториялық тәжірибе «Ерітінділердің қышқылдық, негіздік ортасын анықтау». Мақсаты: қышқылдық, негіздік орталарды индикатордың түсін өзгертуі арқылы анықтауды үйрену. Құралдар мен реактивтер: пробиркалар, штатив, натрий гидроксиді, мыс (ІІ) хлориді, тұз қышқылы, су, лакмус, фенолфталеин, метилоранж. Жұмыс барысы: қышқылдың, сілтінің ерітінділеріне және суға 2 тамшыдан индикаторлардан қосыңыз. Кестенітолтырыңыз.
Бағалау критерийі Әмбебап индикатор көмегімен қышқылдар мен сілтілерді анықтайды. Дескриптор − индикаторлардың ерітінділерге әсерін зерттейді; − индикатор туралы анықтама жазып, қорытынды жасайды; − ортаға байланысты сәйкес келетін түстерді анықтайды.
«Бинго»әдісі арқылы бағалау Тақтада жауаптары көрсетіледі. Оқушылар +, -таңбасы арқылы тексереді. |
№1слайд Оқулық Ospanova_Himia_7_kz _12_letka.pdf
Кеспе қағаздар кола,апельсин шырыны,су сабын, «фери»ұнтағы, дистилденгенсу
Химия Әдістемелік нұсқау
№2слайд Индикаторлар Лакмус, фенол фталеин , метил оранж. №3слайд Химия практикалық жұмыстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5минут |
Бүгінгі сабағымыздың мақсаты жүзеге асырылдыма? Рефлексия « Күн » Тақтаға күннің дөңгелегі ілінеді, оқушыларға сары, көк күннің тармақтары таратылады.Тармақшаларды күннің дөңгелекшелеріне жапсыру керек: Сары түс – маған сабақ ұнады, көптеген ақпарат алдым. Көк түс – сабақ ұнамады, себебі, пайдалы ақпараттар ала алмадым.
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талаптары әр түрлі оқушылардан құрылған топтастыру. ЖАДА, көмектесу, қарым қатынас жасау үшін. Диалог мен оқушыларды ойланту үшін сұрақ беріледі. Оқушыларға қолдау көрсетемін, оқуға тартамын. Мәтінмен жұмыс Табиғи қышқылдар мен сілтілер және индикатор тапсырмаларын орындау барысында,кейбір жазу дағдысы қалыптасқан оқушылар қышқылдар мен сілтілерді түсіндіре және бағалай алады,индикатор түстерін сипаттап ажыратуға көмектесу.Кейбір оқушылар зертханалық жұмысты орындап дәлелдейді, талдау, қорытынды жасау,шығармашылық ойларды тұжырымдау талап ету және шешімдерін табу.
|
Сәйкестендіру кестесінен қышқылдар мен сілтілерді айыра білетінін бас бармақ әдісімен бағалайды. Лабораториялық тәжірибе Ерітінділердің қышқылдық, негіздік ортасын анықтауда оқушылар кестені толтырады.Толтырып болған соң, бір-біріне алмастырады. Бірін бірі бағалау арқылы жауаптың дұрыстығы экранда берілген жауаппен салыстыра отырып бағалау. Индикатор көмегімен қышқылдармен сілтілерді анықтау қабілеттерін атап,мадақтау.Жеке бақылау жүргізеді. Оқушылар өзара бақылайды. |
Сергіту сәттері, топқа бөлу. Шаршаудың алдын алу үшін барлық оқушыларға дене қимылдарын орындату. Қышқылдармен жұмыс жасаудың қауіпсіздік ережесі Дәмін көру, желпу, иіскеу. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғи қышқылдар мен негіздер.Индикаторлар. 7-сынып
Табиғи қышқылдар мен негіздер.Индикаторлар. 7-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Орта мерзімді жоспардың тарауы: 7.3А |
Мектеп: Е.Өмірбаев орта мектебі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Ибраева Камарсулу Жумабаевна |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар. №7 зертханалық тәжірибе |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.4.1 -«қышқылдық» және «сабындылық» қасиеттер кейбір табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілері болуы мүмкін екендігін білу 7.3.4.2 -химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін білу. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: 1. Табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілері -«қышқылдық» және «сабындылық» болуы мүмкін екендігін біледі. Көпшілігі: 2.Химиялық индикаторларды ажыратады және әр түрлі ортадағы түс өзгерісін біледі. Кейбір оқушылар: 3.Индикатор көмегімен сілтілер мен қышқылдарды бір-бірінен ажыратады |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілері -«қышқылдық» және «сабындылық» болуы мүмкін екендігін біледі. 2. Химиялық индикаторларды ажыратады және әр түрлі ортадағы түс өзгерісін біледі. 3. Индикатор көмегімен қышқылдар мен сілтілерді бір-бірінен ажырата алады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушыларда қышқылдар, негіздер, индикатор туралы білім қалыптасады.Сұрақтарға жауап береді, талдайды, тұжырымдайды, ойларын еркін жеткізеді. Пәнге қатысты лексика және терминология (әмбебап) индикатор, қышқылдылық, сілтілілік, (лакмус, метилоранж, фенолфталеин) қауіпсіздіктің қажетті талаптары Сыныптағы диалог: Қышқыл дегеніміз не?Сілтілердің және қышқылдардың атаулары мен фомулаларын ата.Индикатор түрлері ................. Зертханада қауіпсіздік өте маңызды, себебі… Қышқылдар теріні күйдіреді, себебі... |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
-Қарым-қатынас жасау қабілеті. -Өзара сыйластыққа,сенімділікке баулу. -Оқушы өз бетімен ақпаратты табу. -Достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.2В Ауа. Жану реакциясы Бұл бөлімде қышқылдармен әрі қарай жұмыс үшін негіз қалайды. Толығырақ одан әрі жұмыс істеу талқылау негізінде, алғы шарттарды қамтамасыз етеді. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1мин 1мин 2мин |
I.Ұйымдастыру. Салемдесу. Оқушылардың сабаққа деген көңіл-күйін жақсарту. Қайырлы күн, жымиыңдар, бір-біріңе және маған жымиыңдар. Сабақ уақытында көтеріңкі көңіл күй тілеймін! Топқа бөлу. Түрлі түсті ленталар арқылы бөлу. Оқушылардың назарын шоғырландыру. Проблемалық сұрақ қою. Оқушылардың жауабы -оқушылармен біріге отырып сабақ мақсаты айқындалады.
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5мин 5мин 2мин 10минут 2мин 7мин 2минут 1минут |
Топтық жұмыс «ББҮ»әдіс Мәтінмен жұмыс. (Мәтінді оқып шығып кестені толтыру)
Бағалау критерийі. Табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілері -«қышқылдық» және «сабындылық» болуы мүмкін екендігін біледі. Дискриптор
1 .Тапсырма Жеке жұмыс Сәйкестендіру Мына формулаларды орналастыр.
Дескриптор -Қышқылдармен сілтілерді ажырата алады.
Бағалау Бас бармақ әдісімен бағаланады. -Мен ....түсініп жатырмын және түсіндіре аламын.(бас бармақ жоғарыға қарай көтерілген) -Мен кейбір тұстарды түсінбедім (басбармақ жанына қарай көрсетіп тұр) -Мен түсінген жоқпын (бас бармақ төменге қарай көрсетіп тұр.)
1 Тапсырма. Топтық жұмыс Индикаторларды қолдана отырып (кола,апельсин шырыны,су сабын , «фери»ұнтағы,дистилденген су)қышқылдар мен сілтілерді анықтау үшін кестені толтыру.
Бағалау критерийі. Табиғи қышқылдарды және сілтілерді анықтайды Дескриптор Білім алушы -Берілген заттарға тест жүргізе алады; -Байқалған нәтижелерді салыстырып, кестені толтырады Бірін бірі бағалау Оқушылар кестені толтырып болған соң, бір-біріне алмастырады. Жауаптың дұрыстығы экранда берілген жауаппен салыстырады.
1.Тапсырма. Топтық жұмыс Қауіпсіздік ережесін еске түсіру. Лабораториялық тәжірибе «Ерітінділердің қышқылдық, негіздік ортасын анықтау». Мақсаты: қышқылдық, негіздік орталарды индикатордың түсін өзгертуі арқылы анықтауды үйрену. Құралдар мен реактивтер: пробиркалар, штатив, натрий гидроксиді, мыс (ІІ) хлориді, тұз қышқылы, су, лакмус, фенолфталеин, метилоранж. Жұмыс барысы: қышқылдың, сілтінің ерітінділеріне және суға 2 тамшыдан индикаторлардан қосыңыз. Кестенітолтырыңыз.
Бағалау критерийі Әмбебап индикатор көмегімен қышқылдар мен сілтілерді анықтайды. Дескриптор − индикаторлардың ерітінділерге әсерін зерттейді; − индикатор туралы анықтама жазып, қорытынды жасайды; − ортаға байланысты сәйкес келетін түстерді анықтайды.
«Бинго»әдісі арқылы бағалау Тақтада жауаптары көрсетіледі. Оқушылар +, -таңбасы арқылы тексереді. |
№1слайд Оқулық Ospanova_Himia_7_kz _12_letka.pdf
Кеспе қағаздар кола,апельсин шырыны,су сабын, «фери»ұнтағы, дистилденгенсу
Химия Әдістемелік нұсқау
№2слайд Индикаторлар Лакмус, фенол фталеин , метил оранж. №3слайд Химия практикалық жұмыстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5минут |
Бүгінгі сабағымыздың мақсаты жүзеге асырылдыма? Рефлексия « Күн » Тақтаға күннің дөңгелегі ілінеді, оқушыларға сары, көк күннің тармақтары таратылады.Тармақшаларды күннің дөңгелекшелеріне жапсыру керек: Сары түс – маған сабақ ұнады, көптеген ақпарат алдым. Көк түс – сабақ ұнамады, себебі, пайдалы ақпараттар ала алмадым.
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талаптары әр түрлі оқушылардан құрылған топтастыру. ЖАДА, көмектесу, қарым қатынас жасау үшін. Диалог мен оқушыларды ойланту үшін сұрақ беріледі. Оқушыларға қолдау көрсетемін, оқуға тартамын. Мәтінмен жұмыс Табиғи қышқылдар мен сілтілер және индикатор тапсырмаларын орындау барысында,кейбір жазу дағдысы қалыптасқан оқушылар қышқылдар мен сілтілерді түсіндіре және бағалай алады,индикатор түстерін сипаттап ажыратуға көмектесу.Кейбір оқушылар зертханалық жұмысты орындап дәлелдейді, талдау, қорытынды жасау,шығармашылық ойларды тұжырымдау талап ету және шешімдерін табу.
|
Сәйкестендіру кестесінен қышқылдар мен сілтілерді айыра білетінін бас бармақ әдісімен бағалайды. Лабораториялық тәжірибе Ерітінділердің қышқылдық, негіздік ортасын анықтауда оқушылар кестені толтырады.Толтырып болған соң, бір-біріне алмастырады. Бірін бірі бағалау арқылы жауаптың дұрыстығы экранда берілген жауаппен салыстыра отырып бағалау. Индикатор көмегімен қышқылдармен сілтілерді анықтау қабілеттерін атап,мадақтау.Жеке бақылау жүргізеді. Оқушылар өзара бақылайды. |
Сергіту сәттері, топқа бөлу. Шаршаудың алдын алу үшін барлық оқушыларға дене қимылдарын орындату. Қышқылдармен жұмыс жасаудың қауіпсіздік ережесі Дәмін көру, желпу, иіскеу. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













