Сабақтың
тақырыбы: Тіл және
сөйлеу
Сабақтың
мақсаты: Сөйлеу және оның түрлері
туралы берілген ұғымды кеңейту, оқушылардың сөйлеу мәнерін
жетілдіру.
Сабақтың
көрнекілігі: жеке және сюжетті
суреттер.
Сабақтың барысы:
І. Бағдарлау – мотивациялық
кезең.
Негеш – өздерің сияқты 3 – сынып оқушысы. Ол –
көңілді, мейірімді, білімқұмар бала. Негеш үнемі «Кім? Не? Қайда?
Неге?» сұрақтарын көп қояды. Сол себепті оны Негеш деп
атайды.
Негеш мына сұрақтардың жауабын білгісі
келеді:
-
Сөйлеу не үшін қажет?
-
Сөйлеу не арқылы жүзеге асады?
Білгішбек: «Тіл мен сөйлеудің не үшін қажет
екенін мына сызбадан байқауға болады».
сөйлеседі
хабар береді
Т
іл арқылы пікірлеседі
білмегенін
сұрайды
кеңеседі
ІІ. Операциялық – орндаушылық
кезең.
1 –
жаттығу. Суретпен жұмыс:
-
Қыз не істеп тұр?
-
Қыз ән шырқап тұр.
-
Бала не істеп отыр?
-
Бала айнаға қарап сөйлеп отыр.
-
Хабарландыруда не жазылған?
-
Кішкентай ақ күшіктің жоғалып кеткені туралы
жазылған.
-
Суреттегілерді ауызша және жазбаша сөйлеу
түрлеріне ажыратыңдар.
-
Ауызекі сөйлеу мен жазбаша сөйлеудің қайсысы
бұрын пайда болды?
-
Сөйлеу түрлерін қай кезде, қалай қолданасыңдар,
әңгімелеу?
«Құстар қалай дыбыстайды»
ойыны
Бүркіт – шаңқылдайды, қаз –
қаңқылдайды, шағала – шаңқылдайды, тырна – тыраулайды, торғай –
шырылдайды, сауысқан – шықылықтайды.
2 –
жаттығу. Өлеңді мәнерлеп оқы
-
Ақтан неге мәз болды?
-
Құстардың сөйлегеніне мәз
болды.
-
Шынында, құстар сөйлей алады
ма?
-
Жоқ. Құстар тек дыбыс шығарады. Олар сөйлей
алмайды.
Сонымен балалар, байқадыңдар ма? Сөйлеу тек
адамға тән құбылыс.
Дәптермен жұмыс. 3-жаттығу. Мәтінді түсініп оқып,
соңғы екі сөйлемді көшіріп жаз.
ІІІ. Рефлексиялық - бағалау
кезеңі.
«Ойлан, тап» ойыны
Аяғы жоқ – жүреді.
Аузы жоқ – сөйлей біледі.
(Хат)
Сөзі дана, үні жоқ,
Сөйлемейді – тілі жоқ.
Қолыңа алсаң – шешен,
Ақылы асқан көсем.
(Кітап)
Әрі
шешен, әрі әншә, әрі күйші.
Әр
үйде бар, тапқышым кәне, білші.
(Радио)
Құлағында – құлағым,
Аузында – аузым,
Күнде естіп тұрамын
Жолдасымның дауысын.
(Телефон)
-
Жұмбақтың шешуіндегі сөздер сөйлеудің қай түріне
жатады?
-
Радио, Телефон ауызек сөйлеу
түріне, кітап, хат жазбаша сөйлеу түріне.
Үй тапсырмасы:
5 -
жаттығу