Сабақ қазақ әдебиеті | Мектеп «Достық» жом |
Күні 07.12.2018 | Мұғалімнің аты – жөні Мысқалбай Айдана |
Сынып 5 гСабақтың тақырыбы:Ыбырай Алтынсарин ”Атымтай Жомарт”. Жомарттық – қайырымдылық тамшысы | Қатысқандар | Қатыспағандар |
Осы сабақ арқылы жүзеге асыратын оқу мақсаттары
| 5.3.3.1. Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу |
Бағалау критериі
| Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайдыКөркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашадыШығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдайды |
Сабақ мақсаттары | 1.Шағын көлемді шығармаларды, үзінділерді мәнерлеп оқу2. Шағын көлемді шығармаларды, үзінділерді жатқа айту3. Шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау
|
Тілдік мақсаттар | Негізгі сөздер мен тіркестер: тобыр, барымта, жортуыл басы, шығыр салу, жамағат, шыңдауылСыныптағы диалог / жазу үшін қолданылатын тіркестерӨйткені....Себебі....Неге десеңіз...Сондықтан...Демек... |
Құндылықтарға баулу | Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Кейіпкер әрекеті арқылы еліне қамқор болуға, жақсылық жасауға баулу. |
Жоспар
|
Жасалған уақыты
| Жоспарланған жаттығу түрлері | Стратегиялар мен жұмыстың жүргізілуі | Ресурстар |
Басы5мин
3 мин
7 мин
| Ұйымдастырушылық кезеңі1.Сәлемдесу2.Түгелдеу3.Оқушылардың сабаққа даярлығын тексеру4.Шаттық шеңберін құру. Теңеу сөздерін айту
| Шаттық шеңбері
|
|
| Топқа бөлу «Құпия сөздер» әдісі арқылы үш топқа бөлуПарта үстінде қима қағаздарда ?«Сейітқұл»,« Ел»,« Қамқор» | Топқа бөлу | Ақындардың суреттері |
| Үй тапсырмасы«Сиқырлы таяқша» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрап шығамыз. Өткен сабақпен байланыстырып бір-біріне сұрақ қояды.Қалыптастырушы бағалау. Кері байланыс. Мұғалім сұрақ жауап арқылы дүрыс, дұрыс емес екендігін тексереді.
| «Сиқырлы таяқша» әдісі
Марапаттаулар | Сиқырлы таяқша
Смайликтер |
Ортасы7мин
5мин
12мин | Жаңа сабақ. Оқулықта берілген ақын өмірі мен шығармашылығы туралы мәтінмен оқып танысады.1-тапсырма. Венн диаграммасы. Әңгіме кейіпкерлерін салыстыра отырып, ортақ ұқсастықтары мен айырмашылығын табыңыздар. | Джигсо әдісі
Венн диаграмма
Топта ойласып, жауап береді
Топтық жұмыс | АКТ СлайдФлипчарт
АКТСлайд
АКТ
|
| 1 топ. Антон мен Сейітқұл2 топ. Атымтай Жомарт пен Сейітқұл3 топ. Қыпшақ Сейітқұл мен інісіДескриптор: Кейіпкердің ортақ ұқсастығын айтады, салыстырады.Еңбек адамы қандай екекнін түсіндіреді жеке қасиеттеріне нақты тоқталады.
2-тапсырма. Кейіпкер рөліне ене отырып шығарма үзіндісі бойынша диалог құрыңыздар «Сахналық қойылым» әдісі.Диалог барысында сөздерді мәнерлеп жатқа айтыңыздар.1 топ: Сейітқұл мен елден қоныс аударардағы ел адамдарымен диалог.2 топ: Сейітқұл мен інісінің диалогі.3 топ: Сейітқұл жаңа қоныстағы тіршілігі жаңарған кездегі ел адамдарымен диалогі.
Дескриптор: Үзінді бойынша диалогке сенімді түсе аладыСөздерді мәнерлеп жатқа айта аладыСахна мәдениетін ұстай алады
3-тапсырма. «Дербес пікір айту» әдісі.1 Шығармадағы кейіпкердің өзіндік 3 құндылығын анықтап, пікіріңізді білдіріңіздер2 Дәлелді сөйлеңіз3 Қорытынды жасаңыз
|
|
|
Сабақты қорытындылау |
Дескриптор: Кейіпкердің өзіндік құндылығына дәлел болатын 3 эпизодты анықтайдыҚамқорлық жасау, жақсылық жасау, еңбекті ету құндылықтарын бағалай алады
ҚБЗ Көңіл күй смайликтері
4 – тапсырма«Хат жазу» әдісі«Сейітқұлға хат» тақырыбында хат жазу.Өз ойын жеткізе аладыКейіпкердің бейнесін ашып, өзіндік ой түйеді.
ҚБ4 Бас бармақРефлексия«Шығу билеті»Бүгінгі сабақ ұнадыма?Бүгінгі сабақтан нені үйрендің?Бүгінгі тақырып бойынша не білгің келеді?
Үй тапсырмасы:Әңгімені мазмұндау «Қамқорлық , жақсылық жасау» тақырыбында мақал – мәтелді қатыстырып,суретті буклет жасап келу.
|
|
|
Рефлексия2 мин | БББ кестесін толтыр. Кестеге не білгенін және не білгісі келетінін толтыру арқылы сабаққа кері байланыс береді
| Жеке жұмыс
| БББ кестесі
|
Қосымша ақпарат | Акт,оқулық,журнал |
|
Саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қазақстан тарихымен байланысАКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
Оқушылардың қабылдау деңгейіне байланысты тапсырмалар таңдадым. Тапсырманы күрделендіруде әдістерді күрделендіре отырып, деңгейлеріне сай дайындадым. | Дескриптор арқылыБББ кестесін толтыру арқылыСұрақтарға жауап ала отырып, мақтау сөздерін айтуОқушылардың жұмыстарына смайликтер беру арқылы марапаттау
|
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|
Қорытынды бағалау 1.Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)1) Джигсо әдісі арқылы оқушылардың автор өмірімен, шығармасымен оқып танысуы2) Сахналық қойылым арқылы кейіпкердің портретін, образын ашуы
1)Қазіргі замандағы жетім балалардың тағдыры туралы деректі фильмдер көрсету 2) Балалар үйінен шыққан қоғам қайраткерлері туралы әңгімелеу3.Осы сабақтың барысында барлық сынын немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым.Жекелеген оқушылардың өз ойларын еркін жеткізуіне және сыныптастарымен топта бірлесе отырып қызу жұмыс істеуіне мүмкіндік беру үшін алдымен жеке ойланатын, кейін жұптаса ойланатын, кейін топтаса отырып пікір бөлісетін тапсырма әзірлеу, ЖАДА қалыптастыру.
|