Сабақты тиімді жоспарлау
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Сабақты жоспарлау Сабақты жоспарлау
үшін сіз ең алдымен үшін сіз ең алдымен
не істейсіз???не істейсіз???
1 слайд
Сабақты жоспарлау Сабақты жоспарлау үшін сіз ең алдымен үшін сіз ең алдымен не істейсіз???не істейсіз???
2 слайд
2 слайд
3 слайд
Сабақты тиімді жоспарлау дегеніміз не?
Сабақты жоспарлау – қалаған мақсатқа жету үшін қажетті
тапсырмалар немесе іс-әрекеттердің қадамдары туралы үдерісі.
3 слайд
Сабақты тиімді жоспарлау дегеніміз не? Сабақты жоспарлау – қалаған мақсатқа жету үшін қажетті тапсырмалар немесе іс-әрекеттердің қадамдары туралы үдерісі.
4 слайд
Жоспарлауда қандай мәселелер ба?
4 слайд
Жоспарлауда қандай мәселелер ба?
5 слайд
•
оқытудың белсенді әдістері арқылы
•
білім, білік, дағдыны дамыту мен
қалыптастыру
•
и нтенсив ті оқу үдерісіСабақ дегеніміз?
5 слайд
• оқытудың белсенді әдістері арқылы • білім, білік, дағдыны дамыту мен қалыптастыру • и нтенсив ті оқу үдерісіСабақ дегеніміз?
6 слайд
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
ҚР Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 27 тамыздағы №382 бұйрығы
6 слайд
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары ҚР Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 27 тамыздағы №382 бұйрығы
7 слайд
Сабақтың құрылымыСабақтың құрылымы
Сабақтың басыСабақтың басы
Сабақтың соңыСабақтың соңы Сабақтың Сабақтың
ортасыортасы
С С
А А
Б Б
А А
Қ Қ
7 слайд
Сабақтың құрылымыСабақтың құрылымы Сабақтың басыСабақтың басы Сабақтың соңыСабақтың соңы Сабақтың Сабақтың ортасыортасы С С А А Б Б А А Қ Қ
8 слайд
оқушылардың зейінін шоғырландыруға
оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын /ОМ анықтап
алуға
оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында
күтілетін нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу қажет
8 слайд
оқушылардың зейінін шоғырландыруға оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын /ОМ анықтап алуға оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу қажет
9 слайд
Сабақ мақсатына орай бар білімдерді қалыптастыру мен
дағдыларды дамытуға бағытталған іс-әрекет.
Іс-әрекет барысында ақпаратты талдау және өңдеу,
зерттеу, практикалық жұмыс, проблемалық
жағдаяттарды шешу арқылы оқушылардың бойында білім
мен дағдылар қалыптасады және дамиды
9 слайд
Сабақ мақсатына орай бар білімдерді қалыптастыру мен дағдыларды дамытуға бағытталған іс-әрекет. Іс-әрекет барысында ақпаратты талдау және өңдеу, зерттеу, практикалық жұмыс, проблемалық жағдаяттарды шешу арқылы оқушылардың бойында білім мен дағдылар қалыптасады және дамиды
10 слайд
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
нені білдім, нені үйрендім
нені толық түсінбедім
немен жұмысты жалғастыру қажет
Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының
жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады.
10 слайд
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: нені білдім, нені үйрендім нені толық түсінбедім немен жұмысты жалғастыру қажет Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады.
11 слайд
Тарау, бөлім, тақырып,
оқу мақсаты
Сабақ мақсаты:
- Оқу мақсатына сәйкес
құрастырылды ма? Тақырыппен
байланысқан ба?
- Ойлау дағдыларының деңгейлері оқу
мақсаттарында берілген деңгейге
сәйкес келеді ме?
- SMART өлшемдеріне сәйкес келеді
ме?
- Сабақтың мақсаттары оқушыларға
түсінікті болады ма? Тапсырмалар:
- Сабақ мақсатына сай ма?
- Оқушылар жас ерекшелігіне сай ма?
- Тапсырма сындарлы оқуға негізделген
бе?
- Тапсырма оқушыларға түсінікті ме?
Дескрипторлар:
- Критерийдің егжей-
тегжейлі орындалуына
ықпал ете ме?
Тиімді кері
байланысЖоспардың оқу мақсатына сәйкестігін тексеру
11 слайд
Тарау, бөлім, тақырып, оқу мақсаты Сабақ мақсаты: - Оқу мақсатына сәйкес құрастырылды ма? Тақырыппен байланысқан ба? - Ойлау дағдыларының деңгейлері оқу мақсаттарында берілген деңгейге сәйкес келеді ме? - SMART өлшемдеріне сәйкес келеді ме? - Сабақтың мақсаттары оқушыларға түсінікті болады ма? Тапсырмалар: - Сабақ мақсатына сай ма? - Оқушылар жас ерекшелігіне сай ма? - Тапсырма сындарлы оқуға негізделген бе? - Тапсырма оқушыларға түсінікті ме? Дескрипторлар: - Критерийдің егжей- тегжейлі орындалуына ықпал ете ме? Тиімді кері байланысЖоспардың оқу мақсатына сәйкестігін тексеру
12 слайд
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспарының үлгісі
Бөлім: Физикалық география. 3.5 Табиғи-аумақтық кешендер
Педагогтің тег і , аты,
әкесінің аты (болған
жағдайда)
Күні:
Сынып: Қатысушылар саны: - Қатыспағандар саны: -
Сабақтың тақырыбы Географиялық қабықтың құрамы мен құрылысы
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту мақсаттары 8.3.5.1.- географиялық қабықтың құрамы мен құрылысын графикалық түрде көрсетіп,
түсіндіреді
Сабақтың мақсаты Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:
Географиялық қабықтың негізгі құрамдас бөліктерін сызбадан атай алады
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:
Географиялық қабықтың құрамын анықтап, құрылысын графикалық түрде көрсете алады
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады :
Географиялық қабықтың қалыптасу кезеңдерінде болған оқиғаларды жіктей алады
12 слайд
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспарының үлгісі Бөлім: Физикалық география. 3.5 Табиғи-аумақтық кешендер Педагогтің тег і , аты, әкесінің аты (болған жағдайда) Күні: Сынып: Қатысушылар саны: - Қатыспағандар саны: - Сабақтың тақырыбы Географиялық қабықтың құрамы мен құрылысы Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 8.3.5.1.- географиялық қабықтың құрамы мен құрылысын графикалық түрде көрсетіп, түсіндіреді Сабақтың мақсаты Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Географиялық қабықтың негізгі құрамдас бөліктерін сызбадан атай алады Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Географиялық қабықтың құрамын анықтап, құрылысын графикалық түрде көрсете алады Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады : Географиялық қабықтың қалыптасу кезеңдерінде болған оқиғаларды жіктей алады
13 слайд
Сабақтың
кезеңі/ уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың басы
7 мин Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Сабаққа дайындығын тексеру.
Сыныпта жағымды психологиялық ахуал
қалыптастыру.
Ой қозғау:
С.Торайғыровтың «Адамзаттың табиғатсыз
күні жоқ, табиғаттың мұны айтуға тілі жоқ»
деген сөзін оқытып, талдатудан бастаймыз.
Сабақ тақырыбын ашу сұрақтары:
Ақын о сы өлең арқылы ақын не айтқысы
келген.
( яғни адам мен қоршаған орта біртұтас
екендігін айтамыз)
Бүгінгі сабақта не талқылаймыз, не өтеміз деп
ойлайсыздар?
Өз ойларыңды ашық айтып, сыни тұрғыдан
ойлана отырып жаңа сабақтың тақырыбын және
мақсатын анықтайды.
Оқушылар сабақ мақсатын «Заңдылықтарды
табу» әдісі бойынша өз нұсқаларын ұсынады. Оқушылар амандасып,
сабаққа назар аударады
Оқушылар сұрақтарға жауап
береді және бүгінгі сабақтың
тақырыбын, мақсатын
мұғаліммен бірге анықтайды ҚБ «Заңдылықтарды
табу» әдісі
Оқушылар бағалау
критерийлерін
Заңдылықтарды табу
әдісі бойынша өз
нұсқаларын ұсынады Өлең жолдарыСабақтың барысы
13 слайд
Сабақтың кезеңі/ уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың басы 7 мин Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Ой қозғау: С.Торайғыровтың «Адамзаттың табиғатсыз күні жоқ, табиғаттың мұны айтуға тілі жоқ» деген сөзін оқытып, талдатудан бастаймыз. Сабақ тақырыбын ашу сұрақтары: Ақын о сы өлең арқылы ақын не айтқысы келген. ( яғни адам мен қоршаған орта біртұтас екендігін айтамыз) Бүгінгі сабақта не талқылаймыз, не өтеміз деп ойлайсыздар? Өз ойларыңды ашық айтып, сыни тұрғыдан ойлана отырып жаңа сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтайды. Оқушылар сабақ мақсатын «Заңдылықтарды табу» әдісі бойынша өз нұсқаларын ұсынады. Оқушылар амандасып, сабаққа назар аударады Оқушылар сұрақтарға жауап береді және бүгінгі сабақтың тақырыбын, мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды ҚБ «Заңдылықтарды табу» әдісі Оқушылар бағалау критерийлерін Заңдылықтарды табу әдісі бойынша өз нұсқаларын ұсынады Өлең жолдарыСабақтың барысы
14 слайд
Сабақтың
ортасы
8 мин 1-Тапсырма. Жеке жұмыс. «Біліміңді
толықтыр» әдісі
Географиялық қабықтың құрамы мен
құрылысын еске түсіріп, сызбаға жазып,
арасындағы байланысты көрсетіңіз.
2-тапсырма. Топтық жұмыс.
«Зиг-заг» әдісі
Оқушылар 8 cынып оқулығынан 105-107
беттердегі және қосымша мәтінмен танысып,
негізгі ұғымдарды анықтап алады. Жаңа
ұғымдармен өзара топта түсіндіреді.
Түрткі сұрақтар
І-топ:
Географиялық қабық дегеніміз не?
ІІ-топ:
Географиялық қабықтың құрамын анықтаңыз.
ІІІ-топ:
Географиялық қабықтың құрылысын графика
түрінде көрсетіңіз. Дескриптор:
-Географиялық қабықтың
құрамын атайды-5 балл
-Құрамдас бөліктері
арасындағы байланысты
көрсетеді-2 балл
Дескриптор:
1-топ:
-Географиялық қабықтың
анықтамасын атай алады-1 балл
-Географиялық қабыққа мысал
келтіре алады-1 балл
2-топ:
-Географиялық қабықтың
құрамын анықтайды-1 балл
-Географиялық қабықтың
құрамына мысал келтіре алады-
1 балл
3-топ:
-Географиялық қабықтың
құрылысын графика түрінде
көрсете алады-1 балл
-Географиялық қабықтың
құрылысына мысал келтіре
алады-2 балл ҚБ Үш «М» әдісі
Оқушылар тапсырманы
орындау барысында
жақсы болған үш сәтті
атап және келесі сабақта
олардың жұмысын
жақсартатын бір
әрекетті ұсыну
ұсынылады
ҚБ «Екі жұлдыз, бір
ұсыныс» әдісі
Әр топ бір-бірін бағалағау
кезінде орындаған
тапсырманың екі
жұлдызын және бір
ұсынысын комментарий
түрінде береді
8 сынып
оқулығы,
Үлестірмелі
материал
Флипчарт
қағазы, 3 топқа 3
түрлі маркер
(көк, қызыл,
жасыл)
14 слайд
Сабақтың ортасы 8 мин 1-Тапсырма. Жеке жұмыс. «Біліміңді толықтыр» әдісі Географиялық қабықтың құрамы мен құрылысын еске түсіріп, сызбаға жазып, арасындағы байланысты көрсетіңіз. 2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Зиг-заг» әдісі Оқушылар 8 cынып оқулығынан 105-107 беттердегі және қосымша мәтінмен танысып, негізгі ұғымдарды анықтап алады. Жаңа ұғымдармен өзара топта түсіндіреді. Түрткі сұрақтар І-топ: Географиялық қабық дегеніміз не? ІІ-топ: Географиялық қабықтың құрамын анықтаңыз. ІІІ-топ: Географиялық қабықтың құрылысын графика түрінде көрсетіңіз. Дескриптор: -Географиялық қабықтың құрамын атайды-5 балл -Құрамдас бөліктері арасындағы байланысты көрсетеді-2 балл Дескриптор: 1-топ: -Географиялық қабықтың анықтамасын атай алады-1 балл -Географиялық қабыққа мысал келтіре алады-1 балл 2-топ: -Географиялық қабықтың құрамын анықтайды-1 балл -Географиялық қабықтың құрамына мысал келтіре алады- 1 балл 3-топ: -Географиялық қабықтың құрылысын графика түрінде көрсете алады-1 балл -Географиялық қабықтың құрылысына мысал келтіре алады-2 балл ҚБ Үш «М» әдісі Оқушылар тапсырманы орындау барысында жақсы болған үш сәтті атап және келесі сабақта олардың жұмысын жақсартатын бір әрекетті ұсыну ұсынылады ҚБ «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі Әр топ бір-бірін бағалағау кезінде орындаған тапсырманың екі жұлдызын және бір ұсынысын комментарий түрінде береді 8 сынып оқулығы, Үлестірмелі материал Флипчарт қағазы, 3 топқа 3 түрлі маркер (көк, қызыл, жасыл)
15 слайд
Сабақтың
соңы
7 мин Кері байланыс:
«Ойды аяқта»
-Бүгін мен білдім-----------
-Мен үйрендім--------------
-Қолымнан келеді----------
-Қиындық тудырады-----------
Бүгінгі сабақтың мақсатына қайтып
оралу. Пікір жазылған
парақтарға өз ойларын
жазып, сабаққа кері
байланыс береді Стикер
қағаздары
15 слайд
Сабақтың соңы 7 мин Кері байланыс: «Ойды аяқта» -Бүгін мен білдім----------- -Мен үйрендім-------------- -Қолымнан келеді---------- -Қиындық тудырады----------- Бүгінгі сабақтың мақсатына қайтып оралу. Пікір жазылған парақтарға өз ойларын жазып, сабаққа кері байланыс береді Стикер қағаздары
16 слайд
16 слайд
17 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАҚМЕТ!!!
17 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!!!