Бөлімнің
атауы:
Балалар мен
үлкендер
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып: 7-сынып
Пәні: Қазақ әдебиеті
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
М.Әуезов
«Көксерек»
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
7.Т/Ж1Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөліктерін
талдау
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай
алады: әңгімені түсінеді, сюжеттік желісі бойынша
баяндайды, бейтаныс сөздердің мағынасын
ажыратады.
|
Оқушылардың көпшілігі орындай
алады: композициялық құрылымына талдау
жасайды, мазмұндайды,
талдайды.
|
Кейбір оқушылар орындай
алады: әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін салыстырып,
дәлелдейді.
|
Бағалау
критерийлері:
Көркем шығарма сюжетінің құрамдас бөліктерін
талдай алады.
|
•әңгімені мазмұндап,сөздердің мағынасын
ажыратады;
•композициялық құрылымына талдау жасай
алады;
•әңгіменің сюжетіне байланысты берілген сұрақтарға
топта графикалық органайзерлер
дайындайды;
•көркем шығарма сюжетінің құрамдас бөліктерін
салыстырып дәлелдейді.
|
Тілдік
мақсат
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер: итмұрын, шірет,қаншық, пішен, шылапшын, тұрқы,
шағырмақ, жүзіқара,
сам,итаяқ,көкжал.
|
Диалог және жазылымға пайдалы
тіркестер:
Мен
мынадай дәлелдер келтіремін... Оның себебін... деп түсіндіремін.
Біздің пікірімізше....Мен осы көзқараспен келісемін/келіспеймін.
Өйткені ...
|
Құндылықтарға
баулу
|
"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық
идеясының алтыншы
тармағы– "Тарихтың, мәдениет пен тілдің
ортақтығы" шығарманы оқыту барысында ішінара жүзеге
асады.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Тарих,
этнография.
|
АКТ –ны қолдану
дағдылары
|
бейнефильм
|
Алдыңғы
білім
|
"Ерлерді ұмытпаса, ел де
ұмытпас"
|
Жоспар
|
Жоспарлан
ған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
Басы
5 мин
|
С.
Ой қозғау.
«Ішкі фильм» әдісі бойынша бүгінгі өтетін шығарманың авторы
жөнінде ой қозғайды.
Қызығушылықты
ояту. «Пазл »әдісі бойынша топқа бөлінеді.Оқушыларға әр
бөлімнен үзінділер беріледі.
Қараадыр / Құрмаш /
Көксерек
Т.
«Сөздік кестесі» арқылы бейтаныс сөздердің мағынасын ажыратады.
Сөздерді топтарға бөліп беріледі.
Бейтаныс
сөздер
|
мағынасы
|
итмұрын
|
дәрілік өсімдік
|
шірет
|
кезек
|
қаншық
|
қасқырдың
ұрғашысы
|
пішен
|
малдың азығы,шөп
|
шылапшын
|
қол,кір жуатын жалпақша
ыдыс
|
тұрқы
|
дене бітімі
|
шағырмақ
|
жарқыраған,қызуы мол
күн
|
жүзіқара
|
арсыз,ұятсыз
|
сам
|
ымырт,кешкі шам жағылар
кез
|
итаяқ
|
итке тамақ беретін
ыдыс
|
көкжал
|
жыртқыш,қасқырдың
еркегі
|
керенаулау
|
жалқау,енжар
|
|
Бейнематериал
http://alashainasy.kz/proza/muhtar-auezov-kokserek-52914/
Кеспе
қағаздар
Түсіндірме
сөздігі
"Мектеп"
баспасы оқулығы
81-бет
|
Сабақтың
ортасы
33 мин
|
Мағынаны
тану
1-тапсырма
(15 мин)
ТЖ
Топтар әдеби шығарманың құрамдас
бөліктерін табу арқылы графикалық органайзерлер әзірлейді,
талдайды, қорғайды.
І топ.
"Оқиға тауы"
әдісі бойынша әдеби шығарманың композициялық құрылымына талдау
жасайды.
Шығарманың
басталуы: Қараадыр табиғаты.Қасқырлар
мекені.
Шығарманың
байланысы: Адамдар шабуылы.Көксеректі
асырауы.
Шығарманың дамуы:
Көксеректің ауыл тірлігін
жатсынуы
Шығарманың
шиеленісуі: Көксеректің өз қандастарына
қосылуы.
Шығарманың шарықтау
шегі: Көксеректің жойқын күшке
айналуы.
Шығарманың шешімі:
Құрмаштың жазасы. Көксеректің жазасын
тартуы.
ІІ
топ. "Семантикалық карта" әдісі
арқылы қай кейіпкердің сөзі екендігіне тоқталып, оны
талдайды.
№
|
Кейіпкер сөзі
|
Ауыл адамдары
|
Жұмаш
|
Құрмаштың
әжесі
|
Бейсем
бай
|
1
|
Қуарған-ай, неңді алып ем?
Не
жазып ем
?
|
|
|
+
|
|
2
|
Кәпір қырыс, неме ,
кеудесін
бермейді, жасымайды.
|
+
|
|
|
|
3
|
Мына
кәпірдің екі көзі жап-
жасыл болып кетіпті,
тұқымын
сезген екен, мұны
өлтіріп,
терісін алайық
.
|
|
|
+
|
|
4
|
Қасқырың болса қайтейін,
менің
қара
ала
төбетім бір-ақ
соғады.Араша
лай
алмасаң, әлдеқашан өлтіріп
тастар
еді.
|
|
+
|
|
|
5
|
Іздегендерің-
нің
өзі-сол,
бәрін істеп жүрген сол.
Енді
оны бір қолға берсе-ау!
|
|
|
|
+
|
6
|
-Осы...осы...осы ит!
|
|
|
|
+
|
ІІІ
топ. Венн диаграммасы "Үш таған"
әдісі арқылы "Бөлтірік Көксерек", "Көк шолақ
Көксерек","Арлан Көксеректі"
сипаттайды.
Бағалау
критерийлері:
Топтар бір-бірін
"Бас бармақ" әдісі арқылы
бағалайды.
С
2 -
тапсырма (8
мин)
«Стоп кадр»
тәсілі. «Көксерек» фильмінен үзінді көреді де,
осы көріністі толық сипаттап
береді.
Бағалау
критерийі:
•Фильм үзіндісінен
көргенін сипаттайды.
3-тапсырма
(9
мин)
ЖЖ "Пікір алмасу"
әдісі арқылы әр жұп 2 сұрақ дайындайды. Әрбір
сұрақты стикердің бірінші жағына, ал жауабын екінші стикерге жазып,
келесі жұппен ауыстырады. Стикердегі сұрақтарды оқиды, жұптар өз
жауаптарын жазып дайындайды. Көшбасшы белгі бергенде, барлығы өз
жауаптарын ашады және жауаптарын талқылап, дұрыс жауаппен
салыстырады.
Шығарманың сюжеттік желісін сақтай
отырып, көркем тілмен мазмұндайды. Жұппен талқылап, өзара
бағалайды.
Бағалау
критерийлері:
ҚБ."Екі жұлдыз,
бір тілек"
әдісі бойынша
жұптағы оқушылар бір-бірін
бағалайды.
|
Флипчарт
Маркерлер
\
youtube.com
стикерлер
|
Сабақтың
соңы Рефлексия.
7 мин
|
Үйге тапсырма:
І топ -3-бөлімнен,
ІІ топ -2-бөлімнен,
ІІІ топ-3-бөлімнен
«Көксерек »
әңгімесінен тұрақты тіркестер, көнерген сөздер мен ауыспалы
мағыналы сөздерді табу, мағынасын
ажырату.
|
|
Қосымша
мәлімет
|
Дифференциация – қалай жүзеге
асырылды.
Көбірек қолдау көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
...............................................
Қабілетті оқушыларыңызға қандай
жоспар құрған болар едіңіз?
.....................................................
|
Бағалау.
Сіз оқушылардың материалды меңгеру
деңгейін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Бағалау
критерийлері
бойынша
топ топты
бағалау
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау;
Жайлы атмосфера
қалыптастыру
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері
орындалды ма, қолжетімді болды
ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол
жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп
ойлайсыз?
Сабақ қалай және қандай деңгейде
өтті?
Жоспарланған саралау дұрыс іске асты
ма? (тапсырмалар сәйкес болды
ма?)
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма,
неліктен?
Осы жоспарға қандай өзгеріс
енгіземін және неге?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы ойларыңызды
жазу үшін қолданыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген
ең маңызды сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты):
1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң
ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары
туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|