Бекітемін:
Пәні:
математика
Сыныбы:
5
Күні:
3
.12.15ж
Сабақтың
тақырыбы: Үлестер. Жай
бөлшектер.
Сабақтың
мақсаттары:
1. Жай бөлшек, үлес, алым,
бөлім ұғымдары.
2. Екі бүтін санның бөліндісіне жай бөлшек түрінде жаза білу.
3. Натурал санды жай бөлшек түрінде жазу.
Сабақтың
түрі: Жаңа сабақты меңгерту
сабағы
Көрнекілігі: Компьютер слайды, интерактивті
тақта,үлестірмелі карточкалар
Сабақ барысы:
І
Ұйымдастыру.
Трениг көрініс
Топқа бөлу
(мозайка)
ІІ. Үй тапсырмасын
тексеру.
Хабарлама. Жай бөлшектердің
шығу тарихы туралы мәлімет.
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.
Балалар, сендер натурал сандарды білесіңдер. Натурал сандардан
басқа ұзындықты, массаны, уақытты өлшеу үшін бөлшек сандар деп
аталатын жаңа сандар енгізілген.
Интерактивті тақтадағы экранда дөңгелек тең төрт бөлікке бөлінген.
Мұндай тең бөліктер үлес деп аталады деп жаза
аламыз.
а/в-жай бөлшек; а-алымы;
в-бөлімі
Жай бөлшектің бөлімі бүтіннің
қанша тең бөлікке бөлінгенін, алымы ол бөліктердің нешеуі алынғанын
көрсетеді.
Бөлшек сызығы бөлу дегенді
білдіреді.
4/9; 4-бөлінгіш,
9-бөлгіш
Екі натурал санның бөліндісін
жай бөлшек түрінде жазуға болады.
15÷3=15/3;
25÷5=5
Натурал санды бөлімі кез
келген натурал сан болатын жай бөлшек түрінде жазуға
болады.
2=2÷1=2/1;
0 саны кез келген жай бөлшектің алымы, ал нөл саны бөлімі бола
алмайды.
Дөңгелекті тең 4 бөлікке
бөлейік. Тең бөліктер үлестер деп аталады. Әрбір үлес – дөңгелекті
өзара тең 4 бөлікке бөлгендегі 1 бөлігі. Жазылуы
дөңгелектің -і;
-дің оқылуы: «төрттен бір».
Демек, 1:4 дегеніміз ;
, мұндағы – сызықша – бөлшек
сызығы. 1-бөлшектің алымы, 4- бөлшектің
бөлімі.
1-сурет
Бөлшек сызығының астындағы сан неше тең бөлікке
бөлінгенін көрсетеді, сондықтан оны бөлшектің бөлімі деп атайды,
бөлшек сызығының үстіндегі сан ол бөліктердің нешеуі алынғанын
көрсетеді сондықтан оны бөлшектің алымы деп
атайды.
ІІІ. Жаңа сабақты
бекіту
а) Интерактивті тақта
арқылы тапсырмалар орындату
1-тапсырма бөліндіні бөлшек түрінде
жазу.
m : n =
;
Бөлінгіш бөлшектің алымына
жазылады да, бөлгіш бөлшектің бөліміне
жазылады. - жетіден
бір; - он бірден
сегіз; -он алтыдан
бес; - жеті жүз жетпіс бірден жүз
тоғыз
2-тапсырма. Оқулықпен
жұмыс
№
777
ауызша.
Боялған бөліктерді бөлшек
түрінде жаз.
2-сурет
№
780
Боялған бөліктерді бөлшек түрінде
жаз.
3-сурет
№
781
Боялған бөлшектер жай
бөлшекпен дұрыс көрсетілген бе?
4-сурет
№
Бөлшек түрінде жазыңдар:
1) ;
2) ; 3) .
№
365
Бөлшектердің әрқайсысын бөлінді түрінде
жазыңдар:
1)
; 2)
; 3)
.
№
405.
Дәптерге қабырғасы 4 см
квадрат сызып, оның: 1) жартысын ( ) ;
2) ширегін
( )
бояңдар.
Карточка
үлестіру.
1) Бөлінгіші 9-ға, бөлгіші
25-ке тең,
2) Бөлінгіші 42-ге, бөлгіші
41-ге тең,
3) Бөлгіші 89-ға, бөлінгіші
59-ға тең,
4) Бөлінгіші 200-ге, бөлгіші
27-ге тең,
5) Бөлгіші 92-ге, бөлінгіші
65-ке тең,
6) Бөлінгіші 15-ке, бөлгіші
73-ке тең,
ІҮ.
Қорытындылау:
Талдағы есептер бойынша
сабақты қорытындылау.
Бөлшек түрінде
жазыңдар:
1) ;
2) ;
3)
;
4) ;
5) ;
6) ;
7) ;
8) .
9)Бөлінгіші 9-ға, бөлгіші
25-ке тең,
10)Бөлінгіші 42-ге, бөлгіші
41-ге тең,
11)Бөлгіші 89-ға, бөлінгіші
59-ға тең,
Білім теңіз тәрізді тұңғиық,
жұмбағы көп түбіне жетіп зерттеу үшін көп еңбек қажет, теңіз
түбіндегі асыл тастар алу, теру көп тер төгуді қажет етсе, білім де
дәл солай. Неғұрлым тереңдеп сүңгіген сайын ғылым қызығына бойлай
бересің.
V. Оқушыларды
бағалау.
Бағалау парағы арқылы топ
басшылары бағалайды.
VI. Үйге тапсырма: №785,
№791,№793.