|
Сабақтың тақырыбы |
Жүсіпбек Аймауытов «Әнші» әңгімесі |
|
Жоспар |
Әдебиет 7–сынып |
|
Негізгі мақсаты |
Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығынан көптеген мәліметтер бере отырып, «Әнші» әңгімесінің мазмұнын өмірмен байланыстыра отырып,талдау.Өз беттерінше шығармада айтылған ойларға сыни көзқараспен қарап, тұжырым жасату.Топтық жұмыс арқылы бір-бірінің пікірімен санасып,өзара сыйласымдылыққа тәрбиелеу. |
|
Оқыту нәтижелері |
Әр ақын –жазушылардың шығармаларын оқи отырып, өзіндік көзқарасы дамиды, танымдық қабілеті артады, сөздік қоры молаяды |
|
Түйінді идеялар |
1.Шығарма мазмұны бойынша талдау жасау. 2.Кейіпкерлер іс-әрекетіне сыни көзқараспен қарау. 3.Ойларын ауызша,жазбаша жүйелі жеткізу. 4.Қиял ұшқырлығына баулу. |
|
Сабақтың кезеңдері |
Оқыту модульдері |
М ұғалім әрекеті |
уақыты |
Оқушы әрекеті |
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Оқытудағы басқару және көшбасшылық |
А)сәлемдесу «Шаттық шеңберін» жасау Б) назарларын сабаққа аудару В)оқушыларды 3 топқа бөлу 1-топ «Ән» 2-топ «Әнші» 3-топ«Өнер» |
3 мин |
Оқушылар сәлемдеседі, Кезекші сыныпты түгендеп хабарлайды,оқу құралдарын дайындайды Оқушылар топқа бөлінеді |
|
Үй тапсырмасын тексеру |
Оқу және оқытудағы жаңа тәсіл(диалог) |
Үйге берілген тапсырма
1.Ж. Аймауытовтың өмiр
сүрген жылдары. 11.Ж.Аймауытов кім? 12.Қандай шығармаларын білесіңдер?
«Әнші» әңгімесі бойынша
пысықтау сұрақтар 1.Әмiрқанның үйiндегi бiр
асыл бұйымы не? 4. Шәкет Әмiрқанға қандай
музыкалық аспап ұсынды? 8.Әмірқан әншілік өнерді кімнен үйренді? 9.Әңгімеде тыңдаушыға Әмірқан әңгімесінің әсері қалай сипатталады? 10.Ән, өнер туралы Әмірқанның өзі не ойлайды? Өнерді қалай түсінеді? 11.Әмірқанның әл-ауқаты, үй тұрмысы қандай? 12.Әмірқанды халық қалай қабылдады? 13.Оның сахнаға шыққан кезде сыпайылылық сақтамау себебі неде деп ойлайсыңдар?Өз ойларыңды дәлелдеңдер |
5 мин |
Оқушылар ақынның бар өмірбаяны мен шығармашылығы жайлы өткендерін пысықтау мақстаныда сұрақтарға жауап береді.
«Әнші» әңгімесінің желісі бойынша еске түсіру мақсатында көптеген сұрақтар қойылады. Сол сұрақтарға оқушылар толық нақты жауап береді. |
|
Жаңа сабаққа кіріспе, мақсатын хабарлау |
Диалогтық тәсіл |
Жаңа сабақтың мақсатын оқушылармен бірлесе отырып, талдау, талқылау. |
2 мин |
Оқушылар мұғалімнің «осы сабақтан не білгілерің келеді?» деген сұрақтарына жауап бере отырып, сабақтың мақсатын құрады. |
|
Жаңа сабақты меңгеру |
АКТ |
Интерактивті
тақтадан Әміре Қашаубаевтың
орындауындағы «Балқадиша» әнін тыңдату 1-топ Венн диаграммасы арқылы жұмыс жасау Бұрынғы әндер Қазіргі әндер
Мәтінмен жұмыс
2-топ Әміре Қашаубаев туралы толық мәлімет беру Кітаптан Әміреге берілген мінездемені тауып оқу
3-топ Шығарманың кейіпкерлері кімдер? Наурыз мерекесін ұйымдастырудағы қазақ жастарының ұйымшылдығын қандай? Қазіргі кездегі наурыз мерекесімен салыстыра отырып айтып беріңдер
«Егер мен әнші болсам...» өз ойларын айту |
10 мин |
Оқушылар аты әлемге әйгілі әншіміздің өз даусымен орындаған әнін тыңдап әсерлерімен бөліседі.
Әр топ өздеріне берілген тапсырмалар бойынша постерлерін қорғайды. Тапсырманың нақтылығына өмірмен байланыстырылуына ерекше мән беріп кеңінен іздеп, талқылап, дәлелдейді.
Оқушылар өз ойларын ортаға салады |
|
Білімдерін тексеру |
Сыни тұрғыдан ойлау |
Сыни тұрғыдан ойлауға байланысты есте сақтау жаттығуын жасату
|
5 мин |
Оқушылар сергіту сәті ретінде есте сақтай білу қабілеттеріне арналған жаттығу ойынын ойнайды. |
|
Білімдерін бекіту
|
Талантты және дарынды балаларды оқыту
Оқу үшін бағалау, оқыту үшін бағалау
|
Жазбаша жұмыс
Жазушының «Әнші» әңгімесін жазудағы түпкі ойы не?
Әр топтан бір-бір оқушы шығарып мен бүгін не үйрендім? деген сұраққа жарыса отырып жауап беру |
10 мин |
Оқушылар сабақты қорытындылап өз ойларының түпкі түйінін жазбаша жаза отырып, ішкі ойларын жеткізеді. |
|
Сабақ соңында үйге тапсырма беріледі.
«Әміре – ән асқары»
тақырыбында шағын шығарма
жазып келу.
Топтық бағалау
|
5 мин |
Оқушылар үйге берілген тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.
Әр топ басшысы келесі топтың оқушыларын бағалайды. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мақала "Бағалау-бағамды үдеріс"
Мақала "Бағалау-бағамды үдеріс"
|
Сабақтың тақырыбы |
Жүсіпбек Аймауытов «Әнші» әңгімесі |
|
Жоспар |
Әдебиет 7–сынып |
|
Негізгі мақсаты |
Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығынан көптеген мәліметтер бере отырып, «Әнші» әңгімесінің мазмұнын өмірмен байланыстыра отырып,талдау.Өз беттерінше шығармада айтылған ойларға сыни көзқараспен қарап, тұжырым жасату.Топтық жұмыс арқылы бір-бірінің пікірімен санасып,өзара сыйласымдылыққа тәрбиелеу. |
|
Оқыту нәтижелері |
Әр ақын –жазушылардың шығармаларын оқи отырып, өзіндік көзқарасы дамиды, танымдық қабілеті артады, сөздік қоры молаяды |
|
Түйінді идеялар |
1.Шығарма мазмұны бойынша талдау жасау. 2.Кейіпкерлер іс-әрекетіне сыни көзқараспен қарау. 3.Ойларын ауызша,жазбаша жүйелі жеткізу. 4.Қиял ұшқырлығына баулу. |
|
Сабақтың кезеңдері |
Оқыту модульдері |
М ұғалім әрекеті |
уақыты |
Оқушы әрекеті |
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Оқытудағы басқару және көшбасшылық |
А)сәлемдесу «Шаттық шеңберін» жасау Б) назарларын сабаққа аудару В)оқушыларды 3 топқа бөлу 1-топ «Ән» 2-топ «Әнші» 3-топ«Өнер» |
3 мин |
Оқушылар сәлемдеседі, Кезекші сыныпты түгендеп хабарлайды,оқу құралдарын дайындайды Оқушылар топқа бөлінеді |
|
Үй тапсырмасын тексеру |
Оқу және оқытудағы жаңа тәсіл(диалог) |
Үйге берілген тапсырма
1.Ж. Аймауытовтың өмiр
сүрген жылдары. 11.Ж.Аймауытов кім? 12.Қандай шығармаларын білесіңдер?
«Әнші» әңгімесі бойынша
пысықтау сұрақтар 1.Әмiрқанның үйiндегi бiр
асыл бұйымы не? 4. Шәкет Әмiрқанға қандай
музыкалық аспап ұсынды? 8.Әмірқан әншілік өнерді кімнен үйренді? 9.Әңгімеде тыңдаушыға Әмірқан әңгімесінің әсері қалай сипатталады? 10.Ән, өнер туралы Әмірқанның өзі не ойлайды? Өнерді қалай түсінеді? 11.Әмірқанның әл-ауқаты, үй тұрмысы қандай? 12.Әмірқанды халық қалай қабылдады? 13.Оның сахнаға шыққан кезде сыпайылылық сақтамау себебі неде деп ойлайсыңдар?Өз ойларыңды дәлелдеңдер |
5 мин |
Оқушылар ақынның бар өмірбаяны мен шығармашылығы жайлы өткендерін пысықтау мақстаныда сұрақтарға жауап береді.
«Әнші» әңгімесінің желісі бойынша еске түсіру мақсатында көптеген сұрақтар қойылады. Сол сұрақтарға оқушылар толық нақты жауап береді. |
|
Жаңа сабаққа кіріспе, мақсатын хабарлау |
Диалогтық тәсіл |
Жаңа сабақтың мақсатын оқушылармен бірлесе отырып, талдау, талқылау. |
2 мин |
Оқушылар мұғалімнің «осы сабақтан не білгілерің келеді?» деген сұрақтарына жауап бере отырып, сабақтың мақсатын құрады. |
|
Жаңа сабақты меңгеру |
АКТ |
Интерактивті
тақтадан Әміре Қашаубаевтың
орындауындағы «Балқадиша» әнін тыңдату 1-топ Венн диаграммасы арқылы жұмыс жасау Бұрынғы әндер Қазіргі әндер
Мәтінмен жұмыс
2-топ Әміре Қашаубаев туралы толық мәлімет беру Кітаптан Әміреге берілген мінездемені тауып оқу
3-топ Шығарманың кейіпкерлері кімдер? Наурыз мерекесін ұйымдастырудағы қазақ жастарының ұйымшылдығын қандай? Қазіргі кездегі наурыз мерекесімен салыстыра отырып айтып беріңдер
«Егер мен әнші болсам...» өз ойларын айту |
10 мин |
Оқушылар аты әлемге әйгілі әншіміздің өз даусымен орындаған әнін тыңдап әсерлерімен бөліседі.
Әр топ өздеріне берілген тапсырмалар бойынша постерлерін қорғайды. Тапсырманың нақтылығына өмірмен байланыстырылуына ерекше мән беріп кеңінен іздеп, талқылап, дәлелдейді.
Оқушылар өз ойларын ортаға салады |
|
Білімдерін тексеру |
Сыни тұрғыдан ойлау |
Сыни тұрғыдан ойлауға байланысты есте сақтау жаттығуын жасату
|
5 мин |
Оқушылар сергіту сәті ретінде есте сақтай білу қабілеттеріне арналған жаттығу ойынын ойнайды. |
|
Білімдерін бекіту
|
Талантты және дарынды балаларды оқыту
Оқу үшін бағалау, оқыту үшін бағалау
|
Жазбаша жұмыс
Жазушының «Әнші» әңгімесін жазудағы түпкі ойы не?
Әр топтан бір-бір оқушы шығарып мен бүгін не үйрендім? деген сұраққа жарыса отырып жауап беру |
10 мин |
Оқушылар сабақты қорытындылап өз ойларының түпкі түйінін жазбаша жаза отырып, ішкі ойларын жеткізеді. |
|
Сабақ соңында үйге тапсырма беріледі.
«Әміре – ән асқары»
тақырыбында шағын шығарма
жазып келу.
Топтық бағалау
|
5 мин |
Оқушылар үйге берілген тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.
Әр топ басшысы келесі топтың оқушыларын бағалайды. |
шағым қалдыра аласыз













