Күні: 04. 09.2017
жыл
|
Мұғалімнің
есімі: Оралбаева
А.П.
|
ПӘНІ: Әдебиеттік
оқу
|
Мектеп: №153 мектеп-лицейі
|
Сыныбы: 4
«А»
|
Сабақтың тақырыбы: Қ.Аманжолов. Туған
жер
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
Оқушыны Қасым Аманжоловтың «Туған жер» атты
өлеңін мәнерлеп, түсініп оқуға үйрету; өлеңнің өзекті түйінді ойын
ашуға жағдай жасау; елге, жерге деген патриоттық сезімдерін ояту;
өз бетінше шығармашылықпен жұмыс істеуге баули отырып,
байланыстырып сөйлеуін, шығармашылық ойлауын
дамыту.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Өлеңді мәнерлеп, түсініп оқиды
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
Өлеңді түсініп
оқиды. Негізгі ойды
ашады
|
Кейбір оқушылар:
|
Өлеңді түсініп
оқиды. Негізгі ойды ашады. Туған жер туралы
мақал-мәтелдер айтады
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: Өлеңді түсініп
оқиды. Негізгі ойды
ашады.
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
|
Кең
дала, құмарың бір қана ма, алтын бесік туған жер, неткен ұлы жер
едің, арманым жоқ
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
|
Талқылауға арналған
тармақтар:
|
Ақынның туған жерге деген құрметі өлеңнің қай
шумағында?
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз
ба?
|
Туған жер
туралы мақал-мәтелдер айтады
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
|
Лирика – көркем әдебиет жанрының бір
түрі. Лириканың басты ерекшелігі – адамның көңіл күйін, сезімін,
ішкі сырын сөзбен бейнелеп көрсетеді.
|
Алдыңғы оқу
|
Туған ел. Қазақстан
|
Жоспар
|
Әдіс-тәсілі
|
Жоспарланған жаттығулар
|
ресурстар
|
Психологиялық дайындық
|
Ақ
көңілді жүрекпен
Ақ ниетті тілекпен
Амандасып алайық
Қонақтарға ізетпен
|
|
Автормен танысу
Ой толғау
Ой шақыру
Деңгейлік тапсырма:
|
Қасым ақынның өзі айтқандай, бір атаның асылы да,
ғасыры да болған, жүрегінен жай отындай жасын сөзін ақтарған ақиық
ақын қазіргі Қарағанды облысының Қарқаралы ауданында 1911 жылы
дүниеге келіп, 1955 жылы небәрі 44 жасында өмірден өткен
екен.
Бүгін бізден танысқалы отырған «Туған жерінен»
басқа да көптеген өлеңдері бар. Оны мына сызбадан қарап
өтелік:
«Құпия қыз»
«Қытай қызы» поэмасы Сарыарқа
поэмасы
Ертіс
Өлеңдері
Дариға, сол
қыз мен Жайық
поэмалары
Өзім туралы Орал
Сыр
Мен
табиғат бөбегі
Өлең мәтінімен жұмыс. Мәнерлеп, тізбектей оқыту,
мағынасын аштыру:
-
Ақынның туған жеріне деген мақтаныш сезімін
өлеңнің қай жолдарынан байқаймыз?
-
Неліктен Қасымды лирик ақын
дейміз?
Топтық тапсырмалар:
1-топ: Туған жердің кеңдігі, байлығы туралы ақын
не деп тебіренді?
2-топ: «Қызығыңды көріп келемін» деген өлең
жолымен ақын не айтқысы келді?
3-топ: «Сен де аямай бердің маған барыңды, мен де
аямай барым саған беремін» деген жолдар арқылы ақын не
айтпақшы?
1-деңгей: Өлеңдегі ұйқасып
тұрған сөздерді теріп жазып ал. (І,ІІ
шумақтан)
-
Далаға, балаға, қана, ма?
-
Туған жер, кеше гөр, мен егер
2-деңгей: «Өзге елде сұлтан болғанша, өз еліңде
ұлтан бол» деген мақалдың мәнін аш
3-деңгей: 1-2 шумақ бойынша кесте құр, өлең жазып
көр:
-
- 2) -
-
-
-
-
-
-
«Туған жер» сөзіне синонимдік қатар құру,
мағынасын ашу
-
Е. Өтетілеудің «Отан» өлеңін мәнерлеп
оқу
|
|
Үйге тапсырма
Кері байланыс
|
Өлеңді мәнерлеп оқу, «Туған жер» тақырыбына өлең
немесе қысқаша шығарма жазу
«Тазалық» әдісі
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау
– Сіз қосымша көмек көрсетуді
қалай жоспарлайсыз?
Сіз қабілеті жоғары
оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау
ережелері АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
қабілеті жоғары
оқушыларға
тақырыпқа сай мақал-мәтел
айтады
|
Смайликтер арқылы бір-бірін
бағалайды
|
Әдебиеттік оқу, дүниетану
Топтық жұмыстарда құралдарды сақтықпен
пайдалану
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды
ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім
бе?
Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың
тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге
көмектесетін не екенін
білдім?
|