Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
ҚМЖ І.Есенберлиннің «Қаһар» романы.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар (әдебиет)
Бөлім: |
I бөлім. Тарихтың шертіп пернесін |
|
Педагогтің аты-жөні |
Кумисбаева Э.Е. |
|
Күні: |
22.09.2023 |
|
Сынып: 11 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
І.Есенберлиннің «Қаһар» романы кейіпкерлері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.1.1 – әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау. |
|
Сабақтың мақсаты |
– әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады. Қызығушылықты ояту «Ой шақыру» сұрақтары қойылады. (Оқушылар жауабы тыңдалады). 1.Қаһар романның сюжеті қалай құрылған? Қазақ халқының өмірі қалай суреттелген? 2.Романда қазақ халқының басындағы қандай қиын жайттар суреттеледі? 3. Автор Кенесары ханның ұлт үшін жүргізген күресін қалай көрсетеді? 4. Неге романда өте қатыгез эпизодтар берілген? Бұл нені білдіреді?
Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын білдіреді. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. |
Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі |
11-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
||||
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. 1-тапсырма. Ілияс Есенберлиннің: «Менің қазір тарихқа көбірек көңіл бөліп жүргенім неліктен? Қазіргі өмірдің маған қызықсыз болғандығынан ба? Жоқ, мүлдем олай емес! Мен қазір өткенге көбірек қараймын, себебі… менің ой-өрісім тереңдеп, қызықты болып келеді. Өйткені ағаш биіктеп өскен сайын оның тамыры жерге тереңдеп, бойлай береді ғой. Адам да сондай. Ол болашағын неғұрлым көбірек ойласа, өткенін соғұрлым көбірек білгісі келеді. Олай етпейінше, болашақты жасау мүмкін емес», – деген сөзін талдаңдар. 2-тапсырма. Шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстыр. «Т» кестесі. Бірінші бағанға шығармадағы заман көрінісін жазады, екінші бағанға қазіргі заман көрінісін жазады.
3-апсырма. Шығарма үзіндісін оқыңыз. Ұлттық мүддемен байланыстыра отырып, пікір білдіріңіз. «Зеректік, ойшылдық, сезімталдық – ана сүтімен бірге бітетін қасиеттер. Мұны адам сатып ала алмайды, егер жүрегінде осы бір қасиеттердің ұшқындары болса ғана өмір, қоршаған қоғам оны не ұлғайта түседі, не өшіреді» |
Оқушылар автор пікірімен танысады.
Автордың пікірімен таныып, автордың бейнесін ашады. Өз пікірін білдіреді.
Шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстыр.
Шығарма үзіндісін оқыңыз. Ұлттық мүддемен байланыстыра отырып, пікір білдіріңіз.
|
Дескриптор:
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
Дескриптор:
Дескриптор: -шығарма үзіндісімен танысады; -ұлттық мүддемен байланыстыра отырып, өз пікірін білдіреді; -Ойын дәлелдеп жеткізеді. |
І.Есенберлиннің «Қаhар» романы |
||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс. «3-2-1» әдісі. Оқушылар бүгінгі сабақтағы 3-маңызды ақпаратты айтады, 2-ұсыныс білдіреді, 1-сұрақ қояды. |
Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді Үй тапсырмасын жазып алады. |
Оқушылардың жауабына қарай ФБ қойылады |
|
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар (әдебиет)
Бөлім: |
I БӨЛІМ. ТАРИХ ТЫҢ ШЕРТІП ПЕРНЕСІН |
|
Педагогтің аты-жөні |
Кумисбаева Э.Е. |
|
Күні: |
25.09.2023 |
|
Сынып: 11 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
І.Есенберлиннің «Қаһар» романның идеясы мен сюжеті |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.1.3.1 – көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету. |
|
Сабақтың мақсаты |
– көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсетеді |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: Тренинг «Мен досымды....теңеймін. Себебі....» Не үшін қолдандың ? Несімен ұқсаттың Шығармадан өзіңне қандай әсер алдың? Қызығушылықты ояту кезеңі. «Құнды ой» стратегиясы бойынша бас кейіпкердің бойындағы ерекше қасиеттерді құндылық ретінде 7 сөйлеммен жеткіз. 1 «Байланыс тізбегі» әдісімен төмендегі сызбадағы байланысты ашып түсіндіріңдер.
Оқушылар сабақтың мақсаты айқандап, бағалау критерийлері, күтілетін нәтиже түсіндіріледі. |
Оқушылармен амандасу. Назарын сабаққа аудару. «Құнды ой» стратегиясы бойынша бас кейіпкердің бойындағы ерекше қасиеттерді құндылық ретінде 7 сөйлеммен жеткізеді.
«Байланыс тізбегі» әдісімен төмендегі сызбадағы байланысты ашып түсіндіріңдер.
Оқушылар сабақтың мақсаты айқандап, бағалау критерийлері, күтілетін нәтиже түсіндіріледі. |
Қалыптастырушы бағалау -керемет жауап!
|
11-сынып қазақ әдебиеті |
|||||||||
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны тану 1-тапсырма. І.Есенберлиннің «Қаhар» романдағы басты үш кейіпкерді алып, кестені толтыр.
2-тапсырма. І.Есенберлиннің «Қаhар» романыны бойынша үзінділер беріледі. Оқушылар үзіндіге байланысты берілген сұрақтарға жауап береді.
Бекіту тапсырмасы. ҰТМТ формуласымен «Азаттықты аңсаған ұлт көшбасшысы» тақырыбында ой қорытындылаңыз. Менің ойымша... Себебі... Мен мұны келесі мысалдармен дәлелдеймін... Мен мынадай қорытындыға келдім... |
І.Есенберлиннің «Қаhар» романдағы басты кейіпкерлерді анықтайды; Кейіпкерлерге тура мінездеу береді. Кейіпкерлерге жанама мінездеу береді.
І.Есенберлиннің «Қаhар» романыны бойынша үзінділер беріледі. Оқушылар үзіндіге байланысты берілген сұрақтарға жауап береді.Кейіпкердің ойын анықтап, қасиеттерін даралайды.Кейіпкерлерді бағалап,өмір шындығын көрсетеді. Жауабы:
Бекіту тапсырмасы. ҰТМТ формуласымен «Азаттықты аңсаған ұлт көшбасшысы» тақырыбында ой қорытындылаңыз.
|
Дескриптор: -шығарма кейіпкерлерін анықтайды; -кейіпкер-лерге тура мінездеу береді; -кейіпкер-лерге жанама мінездеу береді.
Дескриптор: -Кейіпкердің ойын анықтайды; -Қасиеттерін даралайды; -Кейіпкер-лерді бағалайды; -Өмір шындығын көрсетеді.
Дескриптор: - ұстанымы мен көзқарасын білдіреді; - себебін түсіндіреді; - дәлел келтіреді; - қорытынды ойын айтады. |
І.Есенберлин «Қаhар» романы https://kitap.kz/audio-book/koshpendiler-iii-kitap
|
|||||||||
Сабақтың соңы Рефлексия 5 минут Үйге тапсырма: |
Кері байланыс. Сабақта не қиын болды? Не оңай болды? Оқушылар стикерге пікір жазып қалдырады. Мен үшін маңызды бір ақпарат... Қиындық тудырған тапсырма не сұрақ... Мен үйрендім не білдім... Романдағы өзіңе ұнаған ойларды не қанатты сөздерді қатыстырып, шағын шығарма жаз |
Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді
Үй тапсырмасын жазып алады. |
Оқушылардың жауабына қарай ФБ қойылады |
|
|||||||||
|
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар (әдебиет)
Бөлім: |
I БӨЛІМ. ТАРИХ ТЫҢ ШЕРТІП ПЕРНЕСІН |
|
Педагогтің аты-жөні |
Кумисбаева Э.Е. |
|
Күні: |
27.09.2023 |
|
Сынып: 11 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
І.Есенберлиннің «Қаһар» романының тілдік ерекшеліктері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.1.5.1 – шығармадағы ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу. 11.2.5.1 – қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау. |
|
Сабақтың мақсаты |
– шығармадағы ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін анықтайды. – қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтайды. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару. Топқа бөлу: «Ақылдылық», «жүректілік», «қайраттылық» деген сөздер жазылған түрлі түсті қағаздарды суыру арқылы топқа бөлу. ІІ. Қызығушылықты ояту. Оқушылар берілген тірек сөздердің мағынасын ашады. Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару. Оқушылар берілген тірек сөздердің мағынасын ашады. Берілген сұрақтарға жауап беру арқылы бүгінгі тақырыппен байланысын анықтайды. |
Дескриптор -сұрақтарға жауап береді - тірек сөздердің мағынасын ашады |
10-сынып қазақ әдебиеті Тапсырма қағаздары |
|||||||||||||
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. Оқушылар «Қаһар» романының үзіндісімен танысады. 1-тапсырма. І.Есенберлиннің «Қаһар» романындағы көтерген ұлттық мәселелерді анықтап, концептуалды кесте құрыңыз. Ұлттық мәселелер 2-тапсырма. І.Есенберлиннің «Қаһар» романындағы ұлттық құндылықтарды тауып, әлемдік тақырыптармен байланысын көрсетіңіз, мысалдармен дәлелдеңіз.
Бекіту. «Соңғы сөзді мен айтайын» әдісі бойынша қарасөзден «Мәңгілік Ел» идеясы мен әлемдегі адами құндылықтарды байланыстырып көрсет. |
Оқушылар І.Есенберлиннің «Қаһар» роман үзіндісімен танысады.
І.Есенберлиннің «Қаһар» романындағы автор көтерген ұлттық мәселелерді анықтап, концептуалды кесте құрыңыз.
І.Есенберлиннің «Қаһар» романындағы ұлттық құндылықтарды тауып, әлемдік тақырыптармен байланысын көрсетіңіз, мысалдармен дәлелдеңіз. «Соңғы сөзді мен айтайын» әдісі бойынша қарасөзден «Мәңгілік Ел» идеясы мен әлемдегі адами құндылықтарды байланыстырып көрсет. |
Дескриптор
Дескриптор: -ұлттық құндылықтарды анықтайды; -әлемдік тақырыптармен байланыстырады; -мысалдар келтіреді.
|
|
|||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин. |
Рефлексия. «Аяқталмаған сөйлем»
әдісі ..... қиын болды. Үй тапсырмасы Өлең құрылысына талдау |
Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді
Үй тапсырмасын жазып алады.
|
Оқушылардың жауабына қарай ФБ қойылады
|
|
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар (әдебиет)
Бөлім: |
I БӨЛІМ. ТАРИХ ТЫҢ ШЕРТІП ПЕРНЕСІН |
|
Педагогтің аты-жөні |
Кумисбаева Э.Е. |
|
Күні: |
29.09.2023 |
|
Сынып: 11 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
І.Есенберлиннің «Қаһар» романындағы жалпы адамзаттық құндылықтар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.1.4.1 – көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты |
– көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолданады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: Қызығушылықты ояту. «Ой шақыру» сұрақтары қойылады. (Оқушылар жауабы тыңдалады). 1.Қаһар романның сюжеті қалай құрылған? Қазақ халқының өмірі қалай суреттелген? 2.Романда қазақ халқының басындағы қандай қиын жайттар суреттеледі? 3. Автор Кенесары ханның ұлт үшін жүргізген күресін қалай көрсетеді? 4. Неге романда өте қатыгез эпизодтар берілген? Бұл нені білдіреді? Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын білдіреді. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. |
Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі |
11-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. 1-тапсырма. «Қаһар» романынан берілген үзіндіде қандай ұлттық және адамзаттық құндылықтар берілген? Шығармадағы құндылықтардың ғаламдық тақырыппен үндестігін анықтап, мысалдармен дәлелдеңіз. 1. Ағыбай белбеуін мойнына салып, екі қолын көкке көтере, тізерлей отырып,ағыл-тегіл жылаған қалпы Есенгелді, Саржанның қаза болған суық хабарды естіртті. Суық хабарды естісімен Күнімжан қара шашын жая, екі бүйірін таянып, жоқтау айтады. 2. Қасым төре бір түннің ішінде у ішкендей боп жүдеп шықты.Үлкен мұрны сарғылт жүзі көгілдір тартып, қою қызғылт сақалы қырау басқандай бозарып, қатігез Қасым төре емес иленген терідей жұмсарып, көзінде ғана ызы мен ашу қалдығы қалғандай. Жас кезімде Көкшетауды мекендеген ақ бураны садақпен атып өлтіріп едім.Сол ақ бураның киесі атты ма деп ойлайды. 3. Есенгелді мен Саржанымды да сол ақ бураның киесі атты ма? Олай болса, Алла Тағала жолыңа ақсарбас айтып, мойныма бұршақ салып тілеймін: қаһарыңды, өзге балаларымнан аулақ ет!.. қыран қартайып өлмейді, қайғырып өледі, – дейтін еді Бұқар жырау». Қасым төре күміс қынды сапысын, Абылай хан ұстаған тік киік мүйіз мосысы бар білтелі күлдірмамай мылтығын берді, алақанын жайып ақ батасын берді. 4. Кенесары: «Мен тұтас бір халық уақтанып, ер жүректігі жойылып, илеген терідей болбырап кетеді дегенге сенбеймін... Тікен шыққан жерге тікенек шығады, гүл өскен жерге гүл өседі...» Қазақта «Алпыс күн атан болғанша, алты күн бура бол» деген мақал бар, зорлыққа мойын ұсынар жайым жоқ, өмірім жеткен жерге дейін алысып өтем» - деп шарболаттай шамырқанып ойын шарт түйді.
2-тапсырма. Шығарма үзіндісін оқыңыз. Ұлттық мүддемен байланыстыра отырып, пікір білдіріңіз. «Зеректік, ойшылдық, сезімталдық – ана сүтімен бірге бітетін қасиеттер. Мұны адам сатып ала алмайды, егер жүрегінде осы бір қасиеттердің ұшқындары болса ғана өмір, қоршаған қоғам оны не ұлғайта түседі, не өшіреді»
|
Оқушылар «Қаһар» романынан берілген үзіндіде қандай ұлттық және адамзаттық құндылықтарды анықтайды. Шығармадағы құндылықтардың ғаламдық тақырыппен үндестігін анықтап, мысалдармен дәлелдейді.
Ұлттық құндылықтардың маңыздылығына сипаттама береді; •ғаламдық тақырыптармен үндестігін анықтайды; •өмірден мысал келтіріп дәлелдейді.
Шығарма үзіндісін оқыңыз. Ұлттық мүддемен байланыстыра отырып, пікір білдіріңіз.
|
Дескриптор: -ұлттық құндылықтардың маңыздылығына сипаттама береді; -ғаламдық тақырыптармен үндестігін анықтайды; -өмірден мысал келтіріп дәлелдейді.
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
Дескриптор: -шығарма үзіндісімен танысады; -Ұлттық мүддемен байланыстыра отырып, өз пікірін білдіреді; -Ойын дәлелдеп жеткізеді. |
І.Есенберлиннің «Қаhар» романы |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс. «3-2-1» әдісі. Оқушылар бүгінгі сабақтағы 3-маңызды ақпаратты айтады, 2-ұсыныс білдіреді, 1-сұрақ қояды. |
Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді
Үй тапсырмасын жазып алады. |
Оқушылардың жауабына қарай ФБ қойылады |
|
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар (әдебиет)
Бөлім: |
I БӨЛІМ. ТАРИХ ТЫҢ ШЕРТІП ПЕРНЕСІН |
|
Педагогтің аты-жөні |
Кумисбаева Э.Е. |
|
Күні: |
2.10.2023 |
|
Сынып: 11 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
І.Есенберлиннің «Қаһар» романындағы өзекті мәселелер |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.4.1 – көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу. |
|
Сабақтың мақсаты |
– көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс жазады |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут |
Қызығушылықты ояту Кластер. Сабақ мақсатын талқылайды, бағалау критрийлерін құрастырады. І.Есенберлин-нің «Қаһар» романындағы қазақ тарихында елеулі оқиғалардың куәгері және басқа да қаламгерлердің шығармаларына арқау болған кейіпкерлерді кластерге енгізіп, ішінен біреуін таңдап,шығарма мазмұнына сүйене отырып мінездеме беріңіз. |
Оқушылар І.Есенберлин-нің «Қаһар» романындағы қазақ тарихында елеулі оқиғалардың куәгері және басқа да қаламгерлердің шығармаларына арқау болған кейіпкерлерді кластерге енгізіп, ішінен біреуін таңдап,шығарма мазмұнына сүйене отырып мінездеме береді |
Дескриптор -кейіпкерлерді кластерге енгізеді - мінездеме береді - шығарма мазмұнына сүйенеді |
|
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Мағынаны тану Ж/Т. «Сұрақ қою, қайта сұрақ қою» әдісі 1-қадам. Оқушыларға шығарманың «Бүліншілік эпиолгі» бөлімінен үзінді оқыту, оқылған мәтіннің мазмұнына, кейіпкер бейнесіне байланысты талқылау сұрақтарын дайындайды. 2-қадам. Оқушылар оқығандары бойынша бір-біріне сұрақтар қояды және талқылайды. Кейіпкер бейнесін ашатын үзінділерді тауып, дауыстап оқиды. 2-тапсырма. «Шабыт» әдісі Ж. Топқа берілген үзінділерді ғаламдық тақырыптармен байланыстырып, креативті ой қосып шағын шығармашылық жұмыс жазыңыздар. Оқушыларға шығарма жанрын таңдау еркіндігі беріледі (эссе, әңгіме, өлең, әдеби шығарма). |
Әрбір оқушы өз топтарында талқылаған белгілі бір кейіпкердің рөлінде өз сыныптастарының сұрақтарына жауап беруге мүмкіндіктері бар:
Уақыт және оның олар үшін маңыздылығы Оқушылар топқа берілген үзінділерді ғаламдық тақырыптармен байланыстырып, креативті ой қосып шағын шығармашылық жұмыс жазады. Оқушыларға шығарма жанрын таңдау еркіндігі беріледі (эссе, әңгіме, өлең, әдеби шығарма). |
Дескриптор -шығарма үзінділерімен жұмыс жасайды -шығарма мазмұны мен кейіпкерлеріне қатысты талқылау сұрақтарын құрастырады - рөлге еніп, сұрақтарға жауап береді, талқылайды -кейіпкер бейнесін ашатын үзінділерді дауыстап оқиды -шығармашылық жұмыс жазады Дескриптор - шығармашылық жұмыс жазады - үзінділерді ғаламдық тақырыптармен байланыстырады |
презентация http://elib.kaznu.kz/app/voyager/books/1439/1528951618663.pdf?v=e121 І.Есенберлин Қаһар 268- 286 беттер |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия. «БББ»
Үй тапсырмасы І.Есенберлиннің шығармашылығына қатысты пікірлерді зерттеңіз. |
Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді Үй тапсырмасын жазып алады. |
Оқушылардың жауабына қарай ФБ қойылады |
|
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар (әдебиет)
Бөлім: |
I БӨЛІМ. ТАРИХ ТЫҢ ШЕРТІП ПЕРНЕСІН |
|
Педагогтің аты-жөні |
Кумисбаева Э.Е. |
|
Күні: |
4.10.2023 |
|
Сынып: 11 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
І.Есенберлиннің «Қаһар» романындағы ғаламдық тақырыптар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.3.1.1 – шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау. |
|
Сабақтың мақсаты |
– шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
Сабақтың басы 10 минут |
Қызығушылықты ояту Көтеріліс кестесі Ж. Оқушылар 1837-1847 жылдардағы Кенесары Қасымұлы бастаған көтерілістің тарихи сипаты бойынша төмендегі кестені толтырады.
Сабақ мақсатын талқылайды, бағалау критрийлерін құрастырады. |
Оқушылар 1837-1847 жылдардағы Кенесары Қасымұлы бастаған көтерілістің тарихи сипаты бойынша кестені толтырады. Сыныпта бірнеше оқушының кестедегі жазбасы тыңдалып кері байланыс беріледі.
|
Дескриптор - кестені толтырады. - көтерілістің тарихи сипатын қамтиды |
|
|||||||||||
Сабақтың ортасы
30 минут
|
Мағынаны тану ЖЖ. Талқылау сұрақтары * Берілген үзіндінің көркемдік ерекшелігіне, көркемдегіш құралдардың не үшін қолданғанына түсінік беріңіз. *Үзіндіде сол тарихи кезеңге байланысты құндылықтар мен қақтығыстар, зұлымдық пен опасыздық әрекеттер, тарихи ақпараттар қалай және қай кейіпкер арқылы көрініс тапқан? *Абылай ұрпақтарының ежелгі арманы, мақсат-мүддесі қандай? Қазақ даласында хан билігін қалпына келтіру қаншалықты маңызды еді? *Ақ патша Кенесарыны қалай бағалайды? Ақ патша үшін Кенесары кім?
Жауабыңызды ғаламдық тақырыптармен байланыстырыңыз. Салыстыру үшін Л.Толстойдың «Соғыс және бейбітшілік», немесе Н.Г. Чернышевскийдің «Не істеу керек?» романын басшылыққа алуға болады.
Т. «ПОПС» формуласы Өз қорытындыларын оқыған «Қаһар» романымен М.Әуезовтің «Хан Кене» трагедиясын салыстыра жасауға болады. • Бірінші сөйлем «Менің ойымша, ... » • Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … » • Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » • Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім . |
Оқушылар «Қаһар» романынан берілген үзінділерді оқып, астарлы мағына мен көркемдік ерекшеліктерді анықтап, олардың көркем шығарманың тарихи құндылығын арттырудағы қызметін талқылайды.
Оқушылар «Қаһар» романы Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес Ресей империясының отаршыл саясатына қарсы бағытталған жалпы ұлттық сипатқа ие болған тарихи қозғалыс екендігін дәлелдейтін тарихи құжат іспетті» тұжырымы бойынша ойларын дәлелдеп, қорытынды жасайды.
|
Дескриптор -шығарма үзінділерімен жұмыс жасайды - сұрақтарға талқылай отырып,жауап береді - ғаламдық тақырыптармен байланыстырады - шығарманың тарихи құндылығына өзіндік көзқарас тұрғысына баға береді
Келесі жұп алдыңғы жұпты бағалап, кері байланыс береді.
Дескриптор -екі шығарманы салыстырады
|
|
|||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
«Сыныптан шығу билеті»
Үй тапсырмасы І.Есенберлиннің шығармашылығына қатысты зерттеулерді оқу. |
Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді
Үй тапсырмасын жазып алады. |
Оқушылардың жауабына қарай ФБ қойылады |
|
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар (әдебиет)
Бөлім: |
I БӨЛІМ. ТАРИХ ТЫҢ ШЕРТІП ПЕРНЕСІН |
|
Педагогтің аты-жөні |
Кумисбаева Э.Е. |
|
Күні: |
6.10.2023 |
|
Сынып: 11 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
І.Есенберлиннің «Қаһар» романындағы тарихи құндылықтар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.3.2.1 – көркем шығарманың жаңашылдығын ғаламдық тақырыптармен байланыстыра отырып, сыни тұрғыдан баға беру. |
|
Сабақтың мақсаты |
-көркем шығарманың жаңашылдығын ғаламдық тақырыптармен байланыстырады; -жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға береді. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал. ІІ. Қызығушылықты ояту: «Егер мен сыншы болсам...» әдісі Оқушылар қалауы ойынша «Егер мен сыншы болсам...» деп басталатын ойын жеткізеді. Сын дегеніміз не? Төменде берілген ойды қалай түсіндіңіз? Әдеби сын жазуда нені ескеру керексіз? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. |
Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
ҚБ |
11-сынып «Қазақ әдебиеті» |
||||
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. Тапсырма. Шығарма бойынша сұрақтарға жауап беріңіз. 1. Шығармада қанша тарау бар? Әр тарауда қандай басты оқиғалар суреттеледі? 2. Романның сюжеті қалай құрылған? Қазақ халқының өмірі қалай суреттелген? 3. Романда қазақ халқының басындағы қандай қиын жайттар суреттеледі? 4. Романды оқығанда қандай сезімде болдың? 5. Автор Кенесары ханның ұлт үшін жүргізген күресін қалай көрсетеді? І.Есенберлиннің «Қаhар» романындағы авторлық идеяны өмірмен байланыстырыңыз. Мәселеге қатысты өз ойыңызды білдіріңіз.
Тапсырма. І.Есенберлиннің «Қаhар» романындағы жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беріңіз. Шығармада көтерілген мәселелерді анықтаңыз, жаңашылдығын 4 сөйлеммен түсіндіріңіз. Бірінші сөйлем «Менің ойымша, ... » Екінші сөйлем «Себебі мен оны былай түсіндіремін … » Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ...» |
Сұраққа жұп болып жауап береді.
І.Есенберлиннің «Қаhар» романындағы авторлық идеяны өмірмен байланыстырыңыз. Мәселеге қатысты өз ойыңызды білдіріңіз.
І.Есенберлиннің «Қаhар» романындағы жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беріңіз. Шығармада көтерілген мәселелерді анықтаңыз, жаңашылдығын 4 сөйлем-мен түсіндіріңіз. |
Дескриптор -сұрақтарға жауап береді; -ойын дәлелдейді.
Дескриптор: -авторлық идеяны анықтайды; -өмірмен байланыстырады; -өз ойын білдіреді.
Дескриптор: -көтерілген мәселені анықтайды; -пікірін білдіреді; себебін түсіндіреді; -дәлелдер келтіреді; қорытынды жасайды.
|
11-сынып «Қазақ әдебиеті»
І.Есенберлиннің «Қаhар» романы
|
||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия. Сізге мақсат түсінікті болды ма? Тапсырманы орындау сізге қиындық тудырды ма? Неге? Сіз бұл мақсатты жетілдіру үшін не істей аласыз? Осы мақсат бойынша тапсырманың қандай болғанын қалайсыз? |
Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді
Үй тапсырмасын жазып алады. |
Оқушылардың жауабына қарай ФБ қойылады |
|
||||
Сын дегеніміз не? Төменде берілген ойды қалай түсіндіңіз? Әдеби сын жазуда нені ескеру керексіз? «Сын, егер ол шын мәніндегі әдеби – көркем сын болса, шығарма туралы ғана болмау керек, бұның үстіне, сол шығарманың тууына себеп болған қоғамдық, әлеуметтік жағдайлар туралы болуы керек. Көркем шығарманы түсіндірудің қажеті жоқ, сол шығармада айтылған ойлардың әлеуметтік астарына мән беру керек. Сонда ғана сын белгілі бір әдеби құбылыс туралы қоғамдық ой қорытады.»
|
|
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар (әдебиет)
Бөлім: |
I БӨЛІМ. ТАРИХ ТЫҢ ШЕРТІП ПЕРНЕСІН |
|
Педагогтің аты-жөні |
Кумисбаева Э.Е. |
|
Күні: |
9.10.2023 |
|
Сынып: 11 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
І.Есенберлиннің «Қаһар» романының жаңашылдығы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.3.3.1 – шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу. |
|
Сабақтың мақсаты |
– шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
І.Ұйымдастыру кезеңі (Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, сабаққа дайындығын пысықтау) ІІ.Қызығушылықты ояту. Ой шақыру.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушылар назары сабаққа аударылады. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады. Оқушылар эссе туралы түсінік қалыптастырады. Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлерін анықтайды. |
Дескриптор -сұрақтарға жауап береді Қалыптастырушы бағалау |
11сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
Сабақтың ортасы |
ІІІ. Мағынаны тану Әдеби эссенің түрлері Бүгін біз сабағымызда әдеби-талдау эссесін жазатын боламыз. Ол үшін әдеби-талдау эссесінің құрылымын еске түсірейік. 1-тапсырма: Сыныппен талданатын сұрақтар(ауызша):
2-тапсырма: Берілген цитаталар арқылы ойыңызды дәлелдеңіз. 1-топ. І. Есенберлин – қазақ әдебиетінде алғашқы болып тарихи зерде тамырына қан жүгіртіп, ұлт рухын тірілткен жазушы. 2-топ. Қазіргі заман мен өткен тарих арасында терең тамырлы байланыс орнатқан жазушы 3-топ. І.Есенберлинді тарихшы ретінде қарастыруға бола ма? 4-топ. І. Есенберлиннің жеңісі неде деп ойлайсыз? 3-тапсырма Ж. Оқушылар «Жазушы шығармада шынайы өмірдің құндылықтарын қалай суреттеген?» деген сұраққа өз ойыңызды білдіріңіз (эссе). «Автор орындығы». Үздік эсселер «Автор орындығында» оқылады. |
Оқушылар әдеби эссенің түрлерімен танысады.
Оқушылар алдымен берілген сұрақтарға ауызша талдау жүргізеді. Өз ойларымен бөліседі.
Берілген цитаталар арқылы алдында айтқан ойларын дәлелдейді.
Үздік эсселер «Автор орындығында» оқылады.
|
Дескриптор Тақырыпқа қатысты шығарма мазмұнын ашады; Көркемдік-эстетикалық тұрғыдан талдайды Ойын дәлелді жеткізеді
Дескриптор - сұрақтарға жауап береді
Дескриптор -ойларын дәлелдейді. - цитаталарды қолданады
Дескриптор -эссе жазады -құрылымын сақтайды -шығармада шынайы өмірді анықтайды -құндылықтарды анықтайды
|
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Рефлексия Мен нені түсінбедім? (Оқушылар стикерге өздерінің түсінбеген тұстарын, сұрақтарын жазып, мұғалімге қалдырады.) |
Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді Үй тапсырмасын жазып алады. |
Оқушылардың жауабына қарай ФБ қойылады |
|
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар (әдебиет)
Бөлім: |
I бөлім. Тарихтың шертіп пернесін |
|
Педагогтің аты-жөні |
Кумисбаева Э.Е. |
|
Күні: |
11.10.2023 |
|
Сынып: 11 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
І.Есенберлиннің «Қаһар» романы. БЖБ №1 |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.3.4.1 – шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу. |
|
Сабақтың мақсаты |
– шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазады |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал. ІІ. Қызығушылықты ояту: «Егер мен сыншы болсам...» әдісі
«Сын, егер ол шын мәніндегі әдеби – көркем сын болса, шығарма туралы ғана болмау керек, бұның үстіне, сол шығарманың тууына себеп болған қоғамдық, әлеуметтік жағдайлар туралы болуы керек. Көркем шығарманы түсіндірудің қажеті жоқ, сол шығармада айтылған ойлардың әлеуметтік астарына мән беру керек. Сонда ғана сын белгілі бір әдеби құбылыс туралы қоғамдық ой қорытады.» Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. |
Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару. Оқушылар қалауы ойынша «Егер мен сыншы болсам...» деп басталатын ойын жеткізеді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
Дескриптор - сұрақтарға жауап береді |
11-сынып «Қазақ әдебиеті» |
Сабақтың ортасы
|
ІІІ. Мағынаны тану. Тапсырма. Шығарма бойынша сұрақтарға жауап беріңіз. 1. Шығармада қанша тарау бар? Әр тарауда қандай басты оқиғалар суреттеледі? 2. Романның сюжеті қалай құрылған? Қазақ халқының өмірі қалай суреттелген? 3. Романда қазақ халқының басындағы қандай қиын жайттар суреттеледі? 4. Романды оқығанда қандай сезімде болдың? 5. Автор Кенесары ханның ұлт үшін жүргізген күресін қалай көрсетеді? Тапсырма. І.Есенберлиннің «Қаhар» романындағы жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беріңіз. Шығармада көтерілген мәселелерді анықтаңыз, жаңашылдығын 4 сөйлеммен түсіндіріңіз. Бірінші сөйлем «Менің ойымша, ... » Екінші сөйлем «Себебі мен оны былай түсіндіремін … » Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ...» |
Сұраққа жұп болып жауап береді. І.Есенберлиннің «Қаhар» романындағы жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беріңіз. Шығармада көтерілген мәселелерді анықтаңыз, жаңашылдығын 4 сөйлеммен түсіндіріңіз. |
Дескриптор:
ҚБ Дескриптор: -көтерілген мәселені анықтайды; -пікірін білдіреді; -себебін түсіндіреді; -дәлелдер келтіреді; -қорытынды жасайды. ҚБ |
11-сынып «Қазақ әдебиеті» І.Есенберлиннің «Қаhар» романы |
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия.
|
|