Материалдар / ҚМЖ Махамбет 8-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

ҚМЖ Махамбет 8-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал мектеп мұғалімдеріне , пәндік білімді меңгертуде қажет. 8 - сынып оқушыларының Махамбеттің өмірі мен шығармашылығын меңгеруіне, ақын өлеңдерінің мазмұнын біліп , тақырыбы мен идеясын анықтауына , тілдің көркемдеуіш құралдарын табуда талдау арқылы меңгертуде білім береді. Деңгейлік тапсырмалар арқылы АВС деңгейлі оқушылардың білімдері сараланады. Жаңартылған білім мазмұнына сай тапсырмалар берілген.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
3522
8 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән мұғалімі : Турарбаева К.О

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ: Махамбет Өтемісұлы. «Ереулі атқа ер салмай», «Мұнар күн» өлеңдері

Мектеп:

«Жүзағаш орта мектеп-бақшасы» КММ

Күні:


Мұғалімнің есімі:

Турарбаева Карлыгаш Онгарбаевна

Сынып: 8 «А»

Пәні: қазақ әдебиеті

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)

Өлеңдерді талдау арқылы ақын өлеңдерінің тақырыбы мен идеясын, өлең құрылымын анықтау,тілдің көркемдеуіш құралдарын табу.

Сабақ мақсаттары




Барлық оқушылар : Ақын өлеңдерінің мазмұнын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: Өлеңдердің тақырыбы мен идеясын аша алады .

Кейбір оқушылар : Өлеңдерді құрылымына талдап,тілдің көркемдеуіш құралдарын табады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:өлеңдердің тақырыбы мен идеясын ашады,талдай алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:теңеу,эпитет,

метафора,тұрақты тіркестер,омонимдер

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Өлеңдерді құрылымына талдап,тілдің көркемдеуіш құралдарын таба алады.

Алдыңғы оқу

Махамбет өмірбаяны,жырлары туралы біледі.

Жоспар

Жоспар

ланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар

(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар,ескертпелерді жазыңыз)

ресурс

тар

Сабақтың

басталуы

10 мин


Ұйымдастыру.

Сыныпты 1-3-ке дейін санау арқылы топқа бөлу.

Ширату жаттығуы. (5 минут)

Үй тапсырмасы тексеру ТЖ

Мақсаты:үй тапсырмасын тексеру

Күтілетін нәтиже: кімнің не білетінін анықтау

Тапсырмаға нұсқау:«Кім жылдам?» Сыныптағы үш топқа 3 тапсырма беру, қолдарына берілген қосымша әдебиеттер мен ғаламторды пайдалана отырып, мәліметтер жинап, айту.

1 – топ: Махамбеттің батырлығы;
2 – топ: Махамбеттің күйшілігі;
3 - топ: Махамбеттің ақындығы

Қызығушылықты ояту (5 минут) «Бейнетаспа әдісі»

Мақсаты: тақырып бойынша өлеңдерге оқушы зейінін аударту,тыңдау арқылы өлең мазмұнын түсіну.

Күтілетін нәтиже:оқушы өлең мазмұнын тыңдау арқылы түсінуге талпыныс жасайды.

Нұсқау:Махамбеттің «Ереулі атқа ер салмай»;«Мұнар күн» өлеңдерін тыңдау.

КБ: сұрақ-жауап әдісі

Сұрақтар:

-Өлең не туралы?

-Не түсіндіңіздер?

«Махам

беттің тапқыр

лығы» атты мәтін,

3-сынып

Қ.Жұма

Лиев

«Махам

бет пен Жақия» әңгімесі

Ғаламтор материал

дары





бейне

таспа

Сабақтың ортасы



25 мин












А

1-тапсырма( 5 минут) Пәнаралық байланыс

«Маршрут картасы» әдісі ТЖ

Мақсаты: тақырыптың негізгі идеясын ашу үшін, көтерілістің шығу себебін, көтерілістің жеңілу себебін анықтау.

Күтілетін нәтиже: тақырыптың негізгі идеясын ашады, көтерілістің шығу себебін, көтерілістің жеңілу себебін біледі ,тарихи деректерді анықтайды.

Нұсқау: Көтеріліс болған кездегі жер-су атауларын Қазақстанның картасынан тауып, тарихи сипаттама беріңдер.

Кері байланыс

Смаиликтер. Жарайсыңдар !

В

2 - тапсырма( 10 минут) (Өлеңдерді топтарға бөліп беру)

«Екі жақты күнделік» әдісі ЖЖ

Мақсаты: Өлеңнің тақырыбы мен идеясын анықтап, тіл көркемдігі мен өлең құрылысына талдау .

Күтілетін нәтиже: оқушылар өлеңдерді құрылымына ,тіл көркемдігіне талдап үйренеді .

Нұсқау: Өлеңдерді құрылымына талдап,тілдің көркемдеуіш құралдарын тап .

Өлеңдер

Тақыры

бы

идеясы

құрылы

сы

көркем

дегіш құралдар

«Ереулі атқа ер салмай»





«Мұнар күн»





Бағалау критерийі:

  • өлеңдерді құрылымына ,тіл көркемдігіне талдайды;

  • өлеңдерді құрылымына талдау барысында тілдің көркемдеуіш құралдарын табады.

С

3-тапсырма (10 минут):

«Танымыңды кеңейт» әдісі. Венн диаграммасы

Мақсаты: өлеңдерді салыстыру арқылы оқушының өлең талдау шеберліктерін жетілдіру.

Күтілетін нәтиже: талдау барысында өзіндік пікір,көзқарастарының дамуына ықпал ету

Нұсқау: Екі өлеңін салыстыр,талда.

«Ереуіл атқа ер салмай» ұқсастығы «Мұнар күн»

Схема 1

Кері байланыс.«Екі жұлдыз, бір тілек»





Қазақстан картасы











Оқулық, Бес ғасыр жырлай ды











































































Сабақтың

аяқталуы

Рефлек

сия

5 мин

Шығармашылық жұмыс. «Махамбет рухымен сырласу» тақырыбында шағын эссе жазу.

Кері байланыс

Шығу билеті

Сіз бүгін не үйрендіңіз ?

Сіз не білгіңіз келеді ?

Үйге тапсырма: «Ереуіл атқа ер салмай» өлеңін жаттау









Қосымша ақпарат

Саралау– Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Сабақ барысында әртүрлі тапсырмалар бердім.Төмен деңгейлі оқушыларға:

тақырыптың негізгі идеясын ашу үшін, көтерілістің шығу , жеңілу себебін анықтауда «Маршут картасы» әдісі топтық жұмысын бердім.Қабілеті жоғары оқушыларға:«Танымыңды кеңейт» әдісі арқылы өлеңді Венн диаграммасы

мен салыстыра талдаттым.

Бағалау-

оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

ҚБ: сұрақ-жауап әдісі,кері байланыс. смаиликтер;

дескрипторлар;

«Екі жұлдыз, бір тілек»

Пәнаралық байланыс

Тарих, география,саз өнері

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

жайлы атмосфера қалыптастыру

АКТ-мен байланыс

Интерактивті тақтамен жұмыс, үнтаспа

Құндылықтардағы байланыс

Сабақтың барысында «Мәңгілік Ел» идеясының «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» құндылығы ішінара жүзеге асады

Рефлексия

Сабақ бойынша

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы

өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.



Қорытынды бағамдау



Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ?

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!