|
Сыныбы: 8 Пән: қазақ әдебиеті |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қорқыт «Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр» |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау |
|
Сабақ мақсаттары |
жырдағы оқиғалар желісін, кейіпкерлердің қарым-қатынасындағы тартысты белгі қоя оқи отырып анықтайды. |
|
Бағалау критерийі |
әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтай алады. |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін түсінеді; сюжеттік желісі мен эпилог/прологтарды (егер болса) анықтайды. Пән ерекшелігіне сай лексика мен терминология: әдеби шығарманың жанры, жыр, сюжеттік желі т.б. Диалог пен жазылым үшін қажетті тіркестер: менің ойымша, Қорқыт жырларының желісіне тоқталатын болсам, мен ... ойлаймын т.б. |
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниежүзі, Қазақстан тарихы пәндерімен байланыс. Қорқыт - әлемдік ақыл-ой мәдениетінде өзіндік орны бар тұлға. |
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар төменгі сыныптан Қорқыт ата туралы халық аузында айтылып жүрген аңыздардың желісін біледі, сонымен қатар қазақтың эпостық жырларымен («Алпамыс батыр», «Қобыланды батыр»), қобыз аспабының ерекшелігімен таныс. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Жаттығу-тренинг. Оқушыларды шағын жұмыс топтарына бөлу. 1. Жаңа сабаққа оқушы назарын аудару. Қорқыт бабамыздан қалған, Қобыз - өкініш пен арман. Тыңдасаң, сыр айтады, Өкініп мұң айтады. Оғыз - ұрпақтары тірі, Қобыз заманының үні. Бозінген боздағаны, Жүректі қозғағаны... Қысқаша тұжырым: Қорқыт пен қобыз – егіз ұғым. Қобыз -күллі түркі дүниесінің кие тұтқан аспабы. Сабақ тақырыбы, мақсаты таныстырылады. Бағалау критерийін оқушылар өздері құрастырады. |
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 11-13
|
Жаңа тақырыпты меңгерту. Қорқыт жырлары туралы мұғалім қысқаша ақпарат береді: ҚОРҚЫТ АТА КІТАБЫ («Китаб-и дәдем Коркут ғали лисан таифа оғузан») – қаһармандық эпос үлгісі, оғыз-қыпшақ дәуірінің жазба мұрасы. Ғылымда оның он екі нұсқасы мәлім: Дрезденде (12 нұсқа) және Ватиканда (6 нұсқа) сақталған. 19 ғ-да бұл жазба ескерткішті зерттеп, аудару ісімен академик В.В.Бартольд айналысып, жеке тармақтарын жариялады. Кейін бұл аударма «Деде Горгуд» (Баку, 1950), «Книга моео деда Коркута» (М.-Л., 1962) деген атпен жарық көрді. Ә.Қоңыратбаевтың аударуымен қазақ тілінде 1986 ж. тұңғыш рет басылды. Әдеби әрі тарихи этникалық мұра ретіндегі «Қорқыт Ата кітабында» қазақ эпосына тән көркемдік кестелермен қатар қазақ тарихы мен мәдениетіне қосатын деректер де мол. «Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр» мәтіні таратылады. Ж/ЖЖ/Т. «Белгі қоя отырып оқу» стратегиясы Мәтінді оқып отырып оқушы мынадай белгілер қояды:
Қабілеті жоғары оқушылар «Қызықты, Білгім келеді, Сұрағым бар, Анықтау» деңгейлерімен жұмыстанса, қабілеті төмендеу оқушылар «Сұрақ, Жауап, Білемін, Жаңа нәрсе» деңгейінде ойланады. Жұптық/топтық талқылау Мәтін үзінділерімен танысып, белгілеп болғаннан кейін жұптарымен бөліседі. Жұпта талқылау жасағаннан кейін топтарға бірігеді. «Ең, ең, ең ... ұтымды жауаптарды» таныстырады. Дескриптор
Бақылау парағымен жұмыс. |
Жыр мәтінінен үзінділер
Белгі қою кестелері
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы 36-40
|
7. Рефлексия «Менің пирамидам» Оқушылар өз әрекеттері мен ұстанымдарын жан-жақты қарастырады.
|
стикерлер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қорқыт «Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр»
Қорқыт «Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр»
|
Сыныбы: 8 Пән: қазақ әдебиеті |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қорқыт «Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр» |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау |
|
Сабақ мақсаттары |
жырдағы оқиғалар желісін, кейіпкерлердің қарым-қатынасындағы тартысты белгі қоя оқи отырып анықтайды. |
|
Бағалау критерийі |
әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтай алады. |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін түсінеді; сюжеттік желісі мен эпилог/прологтарды (егер болса) анықтайды. Пән ерекшелігіне сай лексика мен терминология: әдеби шығарманың жанры, жыр, сюжеттік желі т.б. Диалог пен жазылым үшін қажетті тіркестер: менің ойымша, Қорқыт жырларының желісіне тоқталатын болсам, мен ... ойлаймын т.б. |
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниежүзі, Қазақстан тарихы пәндерімен байланыс. Қорқыт - әлемдік ақыл-ой мәдениетінде өзіндік орны бар тұлға. |
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар төменгі сыныптан Қорқыт ата туралы халық аузында айтылып жүрген аңыздардың желісін біледі, сонымен қатар қазақтың эпостық жырларымен («Алпамыс батыр», «Қобыланды батыр»), қобыз аспабының ерекшелігімен таныс. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Жаттығу-тренинг. Оқушыларды шағын жұмыс топтарына бөлу. 1. Жаңа сабаққа оқушы назарын аудару. Қорқыт бабамыздан қалған, Қобыз - өкініш пен арман. Тыңдасаң, сыр айтады, Өкініп мұң айтады. Оғыз - ұрпақтары тірі, Қобыз заманының үні. Бозінген боздағаны, Жүректі қозғағаны... Қысқаша тұжырым: Қорқыт пен қобыз – егіз ұғым. Қобыз -күллі түркі дүниесінің кие тұтқан аспабы. Сабақ тақырыбы, мақсаты таныстырылады. Бағалау критерийін оқушылар өздері құрастырады. |
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 11-13
|
Жаңа тақырыпты меңгерту. Қорқыт жырлары туралы мұғалім қысқаша ақпарат береді: ҚОРҚЫТ АТА КІТАБЫ («Китаб-и дәдем Коркут ғали лисан таифа оғузан») – қаһармандық эпос үлгісі, оғыз-қыпшақ дәуірінің жазба мұрасы. Ғылымда оның он екі нұсқасы мәлім: Дрезденде (12 нұсқа) және Ватиканда (6 нұсқа) сақталған. 19 ғ-да бұл жазба ескерткішті зерттеп, аудару ісімен академик В.В.Бартольд айналысып, жеке тармақтарын жариялады. Кейін бұл аударма «Деде Горгуд» (Баку, 1950), «Книга моео деда Коркута» (М.-Л., 1962) деген атпен жарық көрді. Ә.Қоңыратбаевтың аударуымен қазақ тілінде 1986 ж. тұңғыш рет басылды. Әдеби әрі тарихи этникалық мұра ретіндегі «Қорқыт Ата кітабында» қазақ эпосына тән көркемдік кестелермен қатар қазақ тарихы мен мәдениетіне қосатын деректер де мол. «Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр» мәтіні таратылады. Ж/ЖЖ/Т. «Белгі қоя отырып оқу» стратегиясы Мәтінді оқып отырып оқушы мынадай белгілер қояды:
Қабілеті жоғары оқушылар «Қызықты, Білгім келеді, Сұрағым бар, Анықтау» деңгейлерімен жұмыстанса, қабілеті төмендеу оқушылар «Сұрақ, Жауап, Білемін, Жаңа нәрсе» деңгейінде ойланады. Жұптық/топтық талқылау Мәтін үзінділерімен танысып, белгілеп болғаннан кейін жұптарымен бөліседі. Жұпта талқылау жасағаннан кейін топтарға бірігеді. «Ең, ең, ең ... ұтымды жауаптарды» таныстырады. Дескриптор
Бақылау парағымен жұмыс. |
Жыр мәтінінен үзінділер
Белгі қою кестелері
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы 36-40
|
7. Рефлексия «Менің пирамидам» Оқушылар өз әрекеттері мен ұстанымдарын жан-жақты қарастырады.
|
стикерлер |
шағым қалдыра аласыз














