Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қозғалыс техникасының элементтерін үйрету.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
№15 мектеп-гимназиясы |
|||||
5-бөлім - Шаңғы /кросс/коньки дайындығы |
|||||
Педагогтің аты-жөні |
Маханов У.А. |
||||
Күні: |
09.04.2021жыл |
||||
Сынып: 5А,Ә,Б қыздар тобы |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
Сабақтың тақырыбы: |
Қозғалыс техникасының элементтерін үйрету. |
||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.5.2.4 қимыл-қозғалысты орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын білу және анықтау. |
||||
Сабақтың мақсаты |
Төменгі сөреден шығу техникасымен 60 метрге жүгіру техникасын үйрету арқылы оқушылардың денсаулығын нығайту. Түрлі арнайы спорттық қимыл- қозғалыс әрекеттерін орындау кезіндегі дәлдікті, бақылауды және үйлесімділікті дамыту. Жеңіл атлетика жаттығулары туралы білімдерін толықтырады. |
||||
Бағалау критерилері |
Оқушылар берілген жүктемелерді орындауда нормалары мен техника қауіпсіздігінің ережелерін сақтайды |
||||
Сабақтың барысы |
|||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ұйымдастыру: Қауіпсіздік ережесін түсіндіремін. Сабақтың тақырыбымен таныстырамын. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау. |
Ширату: Саптық
жаттығулар |
«Қол шапалақ» әдісі
|
Ысқырық, фишкалар
|
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Орта қашықтыққа жүгіруде сөреден шығу
60метрге жүгірту.
|
Оқушы қозғалысының
үнемділігі, эффектілігі сол қозғалыста күш шығаруға сатылап
бұлшықеттердің жұмыс істеуін және дем алуын білу керек. Жүгірген
кезде оқушының денесі алға еңкейеді
85˚-қа жетеді. Көп еңкейсе
адымның қысқаруына әкеліп соғады. Жылдамдықты өзгертсе дененің
еңкейуіде өзгереді. Спринтерлік жүгіріске қарағанда орта қашықтыққа
жүгіргенде бұрышы 50˚-55˚, яғни ұштылау болады. Орта қашықтыққа
жүгіру мынадай сатылардан тұрады: сөреден шығу, мәреден өту,
бұрылыста жүгіру. Сөрелік екпіннің мақсаты аз уақыттың ішінде үлкен
жылдамдық алу, еркін сілтейтін жүгіріске мүмкіндік туғызу,
жылдамдықты пайдалану, жолда өзіне пайдалы қажетті жерді табу. Орта
қашықтыққа жүгіргенде жылдамдықты туғызу үшін 30-40 метрлік
қашықтық керек. Қашықтық ұзарған сайын адымның арасы да азаяды. Жүгіру техникасын жетілдіремін деп бірқалыпты шапшандықты ұстап жүгірумен ғана тежеліп қалмау керек. Бірқалыпты шапшандықпен жүгіріп өтуді орындаған кезде, назарды жүгіру техникасының жеке бөліктерін меңгеру мен жетілдіруге және тыныс алуға аударған жөн.
Оқушылардың назары алға қарай шамамен 3-4 метр жүгіретін жолға бағытталған болуы қажет. «Алға!» командасынан кейін оқушылар белсенді түрде жүгіре бастайды. Сөреден оқушылар еңкейген қалыпта шығып, бірте-бірте денесін тік ұстап жүгіру қалпын алады, ол кезде дененің еңкеюі шамамен 5-7˚- қа тең. Сөренің қарқыны қашықтықтың ұзындығына байланысты. 800 метр жүгіруде оқушылар өздерінің жолдары бойынша 100 метр жүгіреді, мұнда оқушының міндеті жүгіру жолын жылдам жүгіріп өту, яғни жиекте бірінші болып орын алу. Мұнда мыналарды бөліп көрсетуге болады: 1) сөрелік қарқынның өзі, ол шамамен 15-20 метрге созылады; 2) белсенді жүгіру, ол оқушының жалпыға бірдей жүгіріп өтуіне дейін созылады, онда жүгіру жылдамдығы бір қалыпты бола бастайды. 60метрге жүгіру. 60м жүгіру 4фазадан тұрады: *сөреге тұру *сөреден шығу *берілген қашықтықты жүгіру *мәре сызығынан өту «Сөреге» деген бұйрықта сөреге тұру. «Дайындал» деген бұйрықта көтерілу. «Жүгір» деген бұйрықта аяқ қолды тез- тез қимылдатып 20метрге дейін аяқты жиі -жиі басып максимальді қарқын алғанша жүгіріп келіп мәре сызығын кесіп өту қажет. Спорттық ойындар.. |
«Бас бармақ» әдісі
|
Ысқырық, секундомер, Ысқырық, секундомер, Ысқырық, секундомер
|
|
Сабақтың соңы 10 мин |
1. Рефлексия: 2.Үйге тапсырма |
Кері байланыс «Жетістік баспалдағы» Бекіту сұрақтары: 1.Алыс қашықтыққа жүгіруді қандай дене қабілетімен байланыстыруға болады? 2. Аяқпен итерілудің эффектісі неге байланысты? 3. Арнайы қысқа қашықтыққа жүгіру жаттығулары. |
Кері байланыс |
|
|
Қосымша ақпарат |
|
|
|||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Диалог және қолдау көрсету. Сөзбен қолдау көрсету арқылы ынталандырып отырамын. |
Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? «Бас бармақ» «Қол шапалақ» әдістері бойынша бағалаймын Кері байланыс Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |