Бөлімнің атауы: Таза,мінсіз асыл
сөз.
|
Мектеп: КММ «№19 жалпы орта білім беретін
мектеп»
|
Күні: 30.06.2017
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Омирханова Д.Т.
|
Сынып: 5
Пәні: Қазақ
әдебиеті
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
«Қобыланды батыр»
жыры
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
А/И3 шығармадағы тілдік бейнелеу,суреттеу
құралдарының (теңеу,эпитет,ауыспалы мағынадағы сөздер,қайталау өлең
құрылысы) мағынасын анықтау
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай
алады:Жырдағы суреттеу құралдарын
табады
|
Оқушылардың көпшілігі орындай
алады:Суреттеу құралдарының мағынасын
ажыратады.
|
Кейбір оқушылар орындай
алады: Суреттеу құралдарын пайдалана отырып 21 ғасырдағы
Қобыланды мен Құртқа бейнесін сипаттай отыра
салыстырады.
|
Бағалау
критерийі
|
-
Жырдағы бейнелеу құралдарын
анықтайды.
-
Анықталған бейнелеу құралдарының мағынасына
талдау жасайды.
-
Суреттеу құралдарын пайдалана отырып
кейіпкерлерді салыстырады.
|
Тілдік
мақсат
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер: эпитет,теңеу ,
метафора,гипербола,литота.
Қозжауырын жебе,ақ алмасқа қол салды,
Қараспан.
|
Диалог және жазылымға пайдалы
тіркестер:
Талқылауға арналған
сұрақтар:
Қобыланды бейнесінен қандай тәрбие аламыз?
«Қобыланды батыр»жыры несімен құнды?Бүгінгі күннің Қобыландысы
қандай?
|
Құндылықтарға
баулу
|
«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеяның «Тарихтың
мәдениет пен тілдің біртұтастылығы» атты тармағындағы идеялар
«Қобыланды батыр» жырын оқыту барысында ішінара жүзеге
асырылады.
азаматтық жауапкершілік пен
патриоттық
ынтымақтастық:
бір-бірін қолдау, өзгенің пікірін сыйлау,
топтық жұмыстар орындау барысында өзіне және айналадағы адамдарға
деген құрмет;
өз пікірін білдіру
барысындағы ашықтық;
|
Пәнаралық
байланыс
|
Информатика- көрнекілік,
слайд
|
АКТ –ны қолдану
дағдылары
|
Интербелсенді
тақта
|
Алдыңғы
білім
|
Өрмекші торы әдісі арқылы
тексеріледі
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
мин
|
Оқушылармен психологиялық жағымды ахуал тудыру;
«Шаңырақ» әдісі арқылы жақсы тілектер айту.Топқа лента арқылы
бөлу(ақ,сары,көк,жасыл,қызыл)
|
Шаңырақ, лента
(ақ,сары,көк,жасыл,қызыл)
|
Сабақтың
ортасы
35
мин
|
Мағынаны
тану
С. Визуальді көру
арқылы есте сақтау мақсатында мультфильм көрсету: «Қобыланды
батыр»
Бағалау критерийі:
-
Мультфильмнен Қобыланды батыр
бейнесін сипаттай алады.
ТЖ
-
Тапсырма. Кесте толтыру.
Жырдағы бейнелеу құралдарын
анықтайды.
Бейнелеу
құралы
|
Шығармадағы
дәлел
|
Теңеу
|
|
Эпитет
|
|
Ауыспалы мағынадағы
сөз
|
|
Бағалау
критерийі:
-
Жырдағы бейнелеу құралдарын анықтай
алады;
-
Теңеу сөздерді таба
алады;
-
Эпитет сөздер таба
алады;
-
Ауыспалы мағынадағы сөзді анықтай
алады.
Бағалау : Асыл сөздер
әдісі.Тайбурылдың шабысын суреттейтін сөздер арқылы
оқушылардың сабақтағы шабысы
бағаланады.
«Табаны жерге тимеді»
(мықты)
«Секірте басып жөнелді »
(орташа)
«Аяғын топ-топ басады»
(нашар)
ТЖ
2 -
тапсырма
«Жүзім шоқтары» Кластер
құру.Анықталған бейнелеу құралдарының мағынасына
кластер құрастыру.
Бағалау
критерийі
Бағалау :
Топтар бірін-бірі «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі
бойынша бағалайды
3-тапсырма
ЖЖ
«Көбелек»
әдісі арқылы оқушылар суреттеу құралдарын
пайдалана отырып 21 ғасырдағы Қобыланды мен Құртқа бейнесін
сипаттай отыра салыстырады.
Бағалау
критерийі:
Бағалау :
Оқушылар бірін-бірі фигуралар арқылы
бағалайды.
- өте жақсы - жақсы -
орташа
|
https www.youtube.com/watch?v=f7V0HLMiM8g&t=113s
оқулық
МҰ
Оқулық
Екі жұлдыз бір
тілек
Көбелек
|
Сабақтың
соңы
5 мин
|
Кері байланыс
Үйге тапсырма: жырды қайталап
оқу
|
|
Қосымша
мәлімет
|
Дифференциация – қалай жүзеге
асырылды.
Көбірек қолдау көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
.
Қабілетті оқушыларыңызға қандай
жоспар құрған болар едіңіз?
. Тапсырмаларды жүйелі түрде бере
отырып, бейнелеу құралдарының мағынасын ашуға
бағыттаймын.Мәдениет пен тілдің
біртұтастығын
өмірмен салыстыра отырып,
мәдениетімізді дамытуға ой
тастаймын....................................................
|
Бағалау.
Сіз оқушылардың материалды меңгеру
деңгейін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Бағалау
критерийле
бойынша
топ топты
бағалау
Бағалау :
Топтар бірін-бірі «Асыл сөздер»
әдісі,
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша
,
фигуралар арқылы
бағалайды
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау;
Жайлы атмосфера
қалыптастыру
АКТ мен мультфильм көрсету арқылы
өмірмен байланысады«Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы»
атты тармағындағы идеялар Қобыланды бейнесі арқылы ішінара жүзеге
асырылады.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері
орындалды ма, қолжетімді болды
ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол
жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп
ойлайсыз?
Сабақ қалай және қандай деңгейде
өтті?
Жоспарланған саралау дұрыс іске асты
ма? (тапсырмалар сәйкес болды
ма?)
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма,
неліктен?
Осы жоспарға қандай өзгеріс
енгіземін және неге?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы ойларыңызды
жазу үшін қолданыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген
ең маңызды сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты):
1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң
ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары
туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|