Материалдар / Тоғызқұмалақ ойыны

Тоғызқұмалақ ойыны

Материал туралы қысқаша түсінік
Тоғызқұмалақ ойынының ережелері
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Желтоқсан 2017
516
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақтың бөлімі: 1-бөлім: Мәдениет: тіл және қарым-қатынас

Сабақтың тақырыбы: Адамзат үшін тілдің маңызы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні : Қалықова Жанар Әзімханқызы

Сынып: 5ә

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)


5.Т/А1. Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау.

5.Ж1. Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру

5.ӘТН1. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу

Бағалау критерилері:



  1. Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды

  2. Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құрайды

  3. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазады

Ойлау деңгейі:

Түсіну, қолдану, талдау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжай алады

Оқушылардың басым бөлігі

  1. Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құрай алады

  2. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жаза алады

Кейбір оқушылар:

    1. Тіл туралы бір шумақ өлең шығара алады

Тілдік мақсат

Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: үндестік заңы, дыбыс үндестігі, буын үндестігі

Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: ана тілі, тіл – қазынам, тіл - тұғырым

Талқылауға арналған сұрақтар: «Тіл бар жерде ғана ұлт бар» деген қанатты сөзге қосыласың ба?

Тілдің жойылуы мүмкін бе? Қалай ойлайсың?



«Оны мен .... деген фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын». Оқушылардың өз ойларын айтуға үйрете отырып, өтілетін тақырып бойынша қаншалықты хабардар екенін білу.

Қосымша ақпараттар беру.


Ишара

Қимыл: рольге еніп оқу

Алдыңғы оқу : Мәдениет: тіл және қарым-қатынас

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Педагогикалық әдіс тәсілдер. Жұмыс түрлері

Ресурстар

Басталуы

Кіріспе

10 мин

Ұйымдастырушылық кезеңі

Сыныпқа ену, оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, сәлемдесу

Ынтымақтастық атмосферасын құру

Ыстық алақан тренингі арқылы (алақан арқылы оқушылар бір-біріне деген жылы лебіздерін білдіру) ұйымдастыру

Топқа біріктіру

Сөз

Әдебиет

Тіл

Үй тапсырмасы:

1. Тіл неліктен құралға жатады

2. «Тіл – қарым-қатынас құралы» дегенді қалай түсінесіңдер?

3. Тілдік қатынас қандай кезеңдерден тұрады?

4. Тілдік қатынасқа түсетіндер кімдер?


Қ.Б .

Кері байланыс.Үй тапсырмасы бойынша сұраққа дұрыс жауап берген оқушыларды мұғалім жұлдызшалар арқылы мақтап,мадақтайды













«Зымыран сұрақтар» әдісі









Таратпа қағаздар









Жұлдызша

л5-конечная звезда 1 ар








Ортасы

25мин.


















































































Сергіту сәті

Миға шабуыл

Тіл туралы бейнеролик көрсету.

-Ал, балалар, бейнероликті көріп, қандай ой пайда болды?

«Тіл бар жерде ғана ұлт бар» деген қанатты сөзге қосыласың ба?

Тілдің жойылуы мүмкін бе? Қалай ойлайсың?

Сен ана тілі дегенді

қалай түсінесің?


Овал 1

Ана тілі


Прямая со стрелкой 1 Прямая со стрелкой 2

Прямая со стрелкой 3

Прямая со стрелкой 4


Жаңа сабақ

1-тапсырма.

Берілген мәтінді мұқият тыңдаңыз

Тірек сөздерді анықтаңыз

Тақырыпты болжаңыз.


Прямоугольник 1 Прямоугольник 3

Скругленный прямоугольник 1 Прямая со стрелкой 5 Прямая со стрелкой 6

Прямая со стрелкой 7 Прямая со стрелкой 8

Прямоугольник 2 Прямоугольник 4

Дескриптор:

Берілген мәтінді мұқият тыңдайды.

Тірек сөздерді анықтайды

Тақырыпты болжайды.

К.Б.

Кері байланыс.Берілген тапсырмалар бойынша сұраққа дұрыс жауап берген оқушыларды мұғалім смайликтер арқылы мақтап,мадақтайды

Дескриптор:

Білім алушы

- мәтіндегі айтылатын ойды анықтайды;

- мәтіндегі ақпараттарды ажыратады.

Қ.Б .

Кері байланыс.Берілген тапсырмалар бойынша мұғалім оқушыларға ауызша мадақтау арқылы бағалайды

2-тапсырма:

«Үш тұғырлы тіл – заман талабы» атты мәтін жазыңыз.

Құраған мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құраңыз.


Жоспар Кіріспе бөлім ____________________________ Негізгі бөлім ____________________________

а)

ә)

Қорытынды бөлім ________________________

Дескриптор

Білім алушы

- мәтін құрылымын сақтайды;

- мәтін бойынша жоспар құрады.


К.Б.

Кері байланыс.Берілген тапсырмалар бойынша сұраққа дұрыс жауап берген оқушыларды оқушылардың өздері бір-біріне бағдаршам арқылы мақтап,мадақтайды

Ертегіні оқып беру. (жай әуен орындалады)

Дыбыс пен Әріп жасаған заң

Ертеде Тіл деген үлкен қария өмір сүріпті. Оның өмірлік серігі атақты Сөз атты ана екен Осы екеуінен Дыбыс деген ұл көп күттіріп өмірге келеді. Ол әке-шешесіне қуаныш әкеледі. Ұлан-асыр той жасайды. Дыбыс тез өсіп , ерте ер жетеді, алып батыр болады. Өте зерек , білімді, оқуға жаны құмар екен. Екі қария немере сүйгісі келіп, ұлдарын үйлендіреді. Келіндері ақылына көркі сай, сұлу да сырбаз. Әріп атта өз ауылдастары екен. Дыбыс пен Әріп екеуі бақытты да баянды ұзақ ғұмыр кешеді. Олардың дауысты деген қызы және дауыссыз деген ұлдары болады. Екеуі әке-шешелерінің жолдарын қуып, оқып білім алады. Елге сыйлы үлкен азамат болады. Бірі үйленіп отау құрса, бірі ата-баба жолымен ұзатылады. Осылай өмір өз жалғасын тауып, ұрпақ қамымен күндер жылжып өте береді.

Адам көбейген сайын небір бұзықтықтар да болып жатады. Сондықтан ол елге заң керек болды. Ол заңды Дауысты мен оның елі Буын және Дауыссыз бен келіншегі Тасымал аталары Тілдің көмегімен жасап шығады. Оны өздерінше «Үндестік заңы» деп атайды. Осы заң ережелерінің арқасында ел бір-бірімен ұрыспай-таласпай, әркім өз орнымен жүріп, бейбіт өмір сүріпті.

Сөз тобына: Үндестік заңы тақырыпшасы оқыңыздар

Әдебиет тобына: Буын үндестігі тақырыпшасын оқыңыздар

Тіл: Дыбыс үндестігі тақырыпшасын оқыңыздар

Әр топ өздеріне берілген тапсырманы оқып, өзара талқылап, бір-біріне түсіндіреді.

4-тапсырма: Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазыңыздар, анықтаңыздар

Сөз тобына:

Сөздерге лайықты қосымшаны жалғаңдар. Пайда болған сөзге сөйлем құраңдар.

Бап



Кейіп



Қалам

+гер


Ғарыш

кер


Қаржы



Заң



Сөз




Әдебиет тобына:

Сөз ішіндегі және сөз аралығындағы бір-біріне әсер ету ші дыбыстарды анықтап, дыбыс үндестігінің қай түрі екенін айтып, сөйлем құрап жазыңыздар.

Жанболат, тасжол, қас жау, қолхат, есейе келе, қарттық, перзентхана, көп білген.

Тіл тобына:

Сандықшадағы сөздерді пайдаланып, мәтін құрастырыңыз. Дыбыстар жүйесіне, емлеге, үндестік заңына назар аударыңыз

Сандық ішіндегі сөздер

Сәлемдесу, сыйластық, қонақжайлылық, отбасы құндылықтары, отбасындағы тәрбие, үлкенді сыйлау, туыстық қарымқатынас, қонақ күту, адамгершілік қасиет.

Дескриптор

Білім алушы - берілген сөздерді қатыстырып, мәтін құрастырады;

- ережелерді ескереді;

- орфографиялық норманы сақтайды.

Қ.Б .

Кері байланыс.Берілген тапсырмалар бойынша сұраққа дұрыс жауап берген оқушыларды мұғалім оқушыларға бір-біріне басбармақ арқылы бағалатады.


«Сұрақ-жауап» әдісі



«Ассоциация» әдісі
















«Дара диаграмма»



































































































«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі










































Оқулық, флипчарт, үлестірмелі қағаздар











Улыбающееся лицо 1

















































































































Қорытынды

10 мин




Сабақты бекіту, жинақтау

Бүгінгі өтілген тақырып бойынша әр оқушыға не жауабы бар, не сұрағы бар қағаз беріп, оқушылар сұрақ оқып, сəйкес келетін жауапты басқа оқушы оқиды.

Тіл туралы бір шумақ өлең шығарыңдар

Қ.Б .

Кері байланыс.Берілген тапсырмалар бойынша мұғалім оқушыларға ауызша мадақтау арқылы бағалайды.

«Әріптестер» әдісі





Ауызша мадақтау: жарайсың, керемет

Үй тапсырмасы

Тілді қолдана білудің шарттары туралы кластер түзіңдер.


Оқулық

Рефлексия (Жазбаша түрде)

  1. Бүгінгі сабақтан алған әсерім_______________

  2. Маған сабақта не ұнады? Не ұнамады__________

  3. Тапсырманы орындауда туындаған қиыншылықтар______________



«Аяқталмаған сөйлем» әдісі





Таратпа қағаздар



Қосымша ақпарат АКТ

Саралау– оқушыға

мейлінше қолдау

көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Қабілетті

оқушыға тапсырманы

қалай түрлендіресіз?

Бағалау– оқушы білімін

тексеруді қалай

жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс–

Денсаулық жəне қауіпсіздік,

АКТ-мен байланыс.

Құндылықтармен байланыс

(тəрбие элементі).

Әр оқушының танымдық қабілетіне байланысты «Зымыран сұрақтар», «Ойлан, жұптас, бөліс», «Дара диаграммасы», «Әріптестер» әдістерін, таңдадым.

Қабілеті жоғары оқушылар шығармадағы көркемдегіш құралдарды тауып талдайды, өлең жазады


Әр тапсырмаға дескриптор құрамын. Оқушылардан кері байланыс алу арқылы білімдерін толықтырып отырамын. Оқушыларға смайликтер, жұлдызшылар беру, бас бармақ, бағдаршам қолдану арқылы мадақтаулар айтып, олардың қазақ тілі пәніне деген қызығушылығын арттырамын.

Бүгінгі сабақта қазақ әдебиеті мен тарих пәнімен байланыстырдым, себебі бүгінгі тақырып әдебиеті мен тарих пәндерімен тікелей байланысты

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу

Міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған

саралау жақсы іске асты ма?

(тапсырмалар сəйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс

енгіздім жəне неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта

берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту

мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі

сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?











































Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Пәні: қазақ тілі 5/1-сабақ Мектебі: Абай атындағы мектеп - лицей

Сабақтың бөлімі: 2-бөлім Көшпенділер мәдениеті

Сабақтың тақырыбы: Көшпенділердің киіну мәдениеті

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Қалықова Жанар Әзімханқызы

Сынып: 7а

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабаққа негізделген оқу мақсаты

7.Т/А3.Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу.

7.Ж1.Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру.

7.ӘТН2.Сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану.

Бағалау критерийі


1. Мәтін мазмұнын түсінеді, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата алады.

2. Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құра біледі.

3. Сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдана алады.

Ойлау деңгейі

Білу, түсіну. Қолдану.

Сабақ мақсаттары





Барлық оқушылар орындай алады:

1. Мәтінді оқиды, мазмұнын түсінеді.

2. Өлеңдегі екпінді анықтай алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

1. Мәтін мазмұнын түсініп, басқаларға түсіндіре алады.

Берілген ақпараттан факті мен көзқарасты ажырата алады.

2. Өлеңді кідіріс жасай отырып интонациямен мәнерлеп оқи біледі.

Кейбір оқушылар орындай алады:

1. Мәтін жанрына сай күрделі жоспар құра алады.


Тілдік мақсат









Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Сақ, ғұн, түркі тайпалары, Түркі қағанаты, Орхон-Енесей ескерткіштері, Ұлы Жібек жолы, киіз, былғары, көшпелі.

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: сақ киімдері, көшпелі өмір салты, сақ көсемі, түтікшелі бұрым, сауда-саттық байланыстар, киім кию мәдениеті, сапасы жоғары материал, Қытай монахы, Қазақстан территориясы, бас және сырткиім үлгілері.

Талқылауға арналған сұрақтар: Көшпенділердің киімі көшпелі өмір салтына несімен ыңғайлы?

Құндылықтарды дарыту:

Киім кию мәдениетін ұғыну, сөз өнерін түсіну.

Пәнаралық байланыс:

Әдебиет, тарих, технология.

Алдыңғы оқу:

Көне түркі жазуы

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Педагогикалық әдіс-тәсілдер Жұмыс түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин.





Психологиялық дайындық

Шеңберде тұрған оқушылар жанындағы оқушының киіну мәдениетіне байланысты жылы сөздер айтады.

Топқа бөлу

Қима қағаздарда жазылған сөздерден сөйлем құрау арқылы топтастыру: Көшпенділердің киіну әдебі - өмір салтына ыңғайлы. Көне мәдени үлгілерді этнографиялық музейлерден көреміз. Руна жазуы- түркілердің тұңғыш әріптік жазуы.

І топ: «Білім»

ІІ топ: «Әдеп»

ІІІ топ: «Мәдениет»


Үй тапсырмасын тексеру

«Көне түркі жазуы»

Әуен ойнап жатқанда бір-біріңізге сәлемдеме жіберіп, әуен тоқтағанда бір қабатын ашып, сұраққа жауап беріңіздер.

Тақырыпқа қатысты сұрақтар:

1.Көне түркі Орхон-Енисей әліпбиінде неше әріп бар?/35

2. Жазудың бағыты қалай қарай жүреді? /оңнан солға

3. 8 дауысты фонема қанша әріппен белгіленеді? / төрт

4. 16 дауыссыз фонема қанша әріппен белгіленеді? / 31

5. Екпін сөзін қандай тіркестерде, сөйлемде қолдана аласың? /Жел екпіні. Судың екпіні қатты. Дауысы екпінді. Оқу екпіндісі.

6. «Неткен қуаныш, мен Астанаға ЭКСПО2017 көрмесіне барамын!» сөйлемін рөлге еніп айтыңыз. / Екпін түсіре, интонациямен айтады.


ҚБ. «Басбармақ» арқылы бағалау

«Шаттық шеңбері»



Топтастыру








«Сәлемдеме жіберіңіз» әдісі





Кеспе қағаздар






Әуен

Сабақ ортасы

25 мин.





Ойқозғау

-Түрлі стильдегі түрлі кезең киімдерінің суреттерін анықтап, көшпенділер кезеңіндегі киімдерді «ішкі шеңберге» орналастырыңыздар.


-«Ішкі шеңбердегі» суреттерге қарап, бүгінгі сабақ тақырыбы қандай деп ойлайсыздар?


1-тапсырма

Мәтінмен жұмыс «Көшпенділердің киіну мәдениеті»

Берілген мәтін бөліктерін оқып, топта талдаңыздар және келесі топқа түсіндіріңіздер.

І топ: Көшпелі өмір салтына ыңғайлы сақтар мен ғұндар киімі

ІІ топ: Өзгеше бөрк және түтікшелі бұрым қап

ІІІ топ: Түркі қағанатының сауда-саттық байланыстары


ҚБ. «Бағдаршам» арқылы бағалау


2-тапсырма

Мәтінмен жұмыс «Көшпенділердің киіну мәдениеті»

Мәтінді оқып, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты анықтаңыздар.

Т кестесіне салып айырмашылығын дәлелдеңіздер.


Дескриптор:

1. Мәтінді түсініп оқып, топта талдайды.

2. Бір айналым жасап басқа топқа таныстыра алады.

3. Мәтіннен факті мен көзқарасты анықтайды.

4. Өз ойын дәлелмен жеткізе біледі.


3-тапсырма

«Көшпенділер мен өркениеттің арасындағы мәдени байланыс» тақырыбында әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін күрделі жоспар құрыңыздар.

І топ – Әңгіме

ІІ топ - Ертегі

ІІІ топ – Аңыз


Дескриптор:

1. Таңдалған тақырыпшалар басты тақырыптың мазмұнын ашуға бағытталатын күрделі жоспар құрады.

2. Шығарма бөлімдері мен бөліктерінің тақырыптары көркем, тиянақты тілмен жазылады.


ҚБ. «Тілек» стикері арқылы бағалау


4-тапсырма

Ақын Н.Айтұлының «Мәңгілік ел белгісі» атты өлеңіндегі логикалық екпінді дұрыс анықтап, кідіріс жасай отырып интонациямен мәнерлеп оқыңыздар.


Дескриптор:

1. Өлеңдегі сөздерден екпін түрлерін дұрыс анықтайды.

2. Мәнерлеп оқуда эмоциялық-эстетикалық әсерін сезіндіре алады.

3. Ойдың ара жігін ескеріп, дауысты құбылтып, сөздерге реңк беріп оқиды.


ҚБ. «Қол шапалақтау» арқылы бағалау


«Ішкі-сыртқы шеңбер» әдісі



«Болжау» әдісі




Топтық жұмыс «Джигсо» әдісі








Т кестесі

Дәптермен жұмыс










«Оқиға тауы»

Жұптық

жұмыс













Сахналық оқу

Өлеңмен жұмыс

Суреттер








Оқулық










































Сабақ соңы

10 мин








Тақырыпты бекіту

«Күнделікті өмірде ұлттық киімдерді киіп жүрер ме едің?» Қойылған мәселе төңірегінде өз көзқарастарыңызы білдіріңіздер.


Үйге тапсырма

«Көшпенділер мен өркениеттің арасындағы мәдени байланыс» тақырыбында мәтін жазып келу.

І топ – Әңгіме

ІІ топ - Ертегі

ІІІ топ – Аңыз


Рефлексия Кері байланыс

Сабақтан алған әсерлеріңіз бен ұсынысыңызды жазбаша ұсыныңыздар.

«Пікірлер сызығы» әдісі











«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі













Стикер

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырма ны қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін

тексеруді қалай

жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

денсаулық жəне қауіпсіздік,

АКТ-мен байланыс.

құндылықтармен байланыс

(тəрбие элементі)

Оқушылардың белсенді оқытуын дамыту мақсатында «Джигсо», «Оқиға тауы» , «Сахналық оқу» , «Болжау», «Пікірлер сызығы» әдістерін таңдап алдым.

Оқушылар тақырып бойынша болжау жасайды, талдайды, өз пікірлерін айтады, тауып талдайды, күрделі жоспар құрады.


Таңдап алынған тапсырмаларға сай дескриптор құрып, толықтыру мақсатында кері байланыс жасап отырамын. «Басбармақ», «Бағдаршам», «Қол шапалақтау» арқылы оқушылардың қазақ тілі пәніне қызығушылығын арттырамын.

Бүгінгі өткен сабағым әдебиет, тарих, технология сабақтарымен байланысты. Себебі, көшпенділердің мәдениеті тарихпен, ал киім материалдары, оның тігілу ерекшелігі технология сабағымен, өлең әдебиетпен байланысты.

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері

орындалды ма? Бүгін оқушылар

не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта

берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту

мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі

сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1:

2:





Қысқа мерзімді жоспар

Пәні:қазақ әдебиеті 2 - сабақ Мектебі:

Сабақтың бөлімі: Балалар мен үлкендер

Сабақтың тақырыбы: Сансызбай Сарғасқаев «Тәмпіш қара»

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні : Қалықова Жанар Әзімханқызы

Сынып: 7 а

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабаққа негізделген оқу

мақсаты:

Т/Ж 2 Әдеби шығармадағы болмысты гуманистік тұрғыдан талдау.

А/И4 Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу

Б/С2 Әдеби жанр түрлерінің даму барысына жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру


Бағалау критерийлері :


Әдеби шығармадағы болмысты гуманистік тұрғыдан талдайды.

Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады.

Әдеби жанр түрлерінің даму барысына жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға береді


Сабақ мақсаттары:










Тілдік мақсат

Барлық оқушылар орындай алады:

.1. Кейіпкерді гуманистік тұрғыдан талдайды.


Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

  1. Оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

  1. Әдеби жанр түрлерінің даму барысына жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға береді.

Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: мехнат, сілем, тәмпіш

Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: ауыр азап, кішкене келген, жан кіріп, тым сәнқой

Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Ертай алғаш Шаншатайды көргенде неліктен ұнатпады?

  1. Шығарма неліктен «Тәмпіш қара » деп аталған?


Не себепті ауыл балалары Шаншатайдың соңынан ілесті деп ойлайсыз? Оқушылардың өз ойларын айтуға үйрете отырып, өтілетін тақырып бойынша қаншалықты хабардар екенін білу.

Қосымша ақпараттар беру.

Ишара: Қуаныш сезімде

Қимыл: Шаншатай мен ауыл балаларының іс-әрекеттері

Құндылықтарды дарыту

достық, кішіпейілділік, адалдық, үлкенге құрмет

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы, қазақ тілі

Алдыңғы оқу:

С. Сарғасқаевтың өмірімен танысу. «Тәмпіш қара» повесімен танысу.

Жоспар

Жоспарланған

Уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Педагогикалық әдіс тәсілдер. Жұмыс түрлері

Ресурстар


Басы





10мин.

Ұйымдастырушылық кезеңі

1.Сәлемдесу

2.Түгелдеу

Ынтымақтастық атмосферасын құру «Жүректен- жүрекке».

Жылы лебіздер білдіреді.

Топқа бөлу

  1. Шаншатай

  2. Ертай

  3. Бейсекүл

Үй тапсырмасы: Сансызбай Сарғасқаевтың өмірі

1. Сансызбай Сарғасқаев кім?

2. Ол қай жылы дүниеге келген?

3. Қандай ақын-жазушылар балаларға арнап шығарма жазған?

4. Шығарманың тақырыбы не?

5. Шығармада қай кезең суреттеледі?

6. Шаншатай қандай бала?

Қ.Б .

Кері байланыс.Үй тапсырмасы бойынша сұраққа дұрыс жауап берген оқушыларды мұғалім смайлик арқылы мақтап, мадақтайды

Шаттық шеңбері






«Мозайка» әдісі





«Кубизм» әдісі






А4 суреттер





Куб 1

1










Смайлик











Ортасы





25мин.




Жаңа сабақ

Прямая со стрелкой 9 1-тапсырма.Шаншатайдың іс-әрекеттері арқылы ауыл балаларының өсу жолдарын анықта

1-топ Шаншатайдың ауыл балаларын еңбекке баулитын үзіндіні тауып, мінездеме бер

2-топ Шаншатайдың шыншылдыққа тәрбиелейтін тұсын үзіндіден тап

3-топ Шаншатайдың еңбексүйгіштікке тәрбиелейтін үзіндіні тап..

Прямая со стрелкой 10


Прямая со стрелкой 11 Прямая со стрелкой 14 Овал 2

Шаншатай





Прямая со стрелкой 12 Прямая со стрелкой 13



Дескриптор:

1.Оқушылар Шаншатайдың іс-әрекеттерін табады.

2. Шаншатайға мінездеме береді

Қ.Б.

2 тапсырма. .

Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазыңдар.

Дескриптор

  1. Берілген үзінді оқиды.

  2. Ойын өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады.

Қ.Б .

3-тапсырма

Әдеби шығармадағы кейіпкер мен бүгінгі күнгі тұлғаға заманауи тұрғыдан баға бер.

Овал 6 Овал 9


Овал 3 Прямая со стрелкой 17 Прямая со стрелкой 21

Блок-схема: узел 1 Прямая со стрелкой 18 Прямая со стрелкой 22

Блок-схема: узел 2 Овал 4 Овал 8 Овал 11 Надпись 1

пионер


Надпись 3

Жас ұлан



Прямая со стрелкой 15 Прямая со стрелкой 16 Прямая со стрелкой 19 Прямая со стрелкой 23 Прямая со стрелкой 24

Прямая со стрелкой 20 Прямая со стрелкой 25 Прямая со стрелкой 26

Овал 5

Овал 7 Овал 10


Қ.Б.


Дескриптор

  1. Екі кезеңдегі тұлғаға заманауи тұрғыдан баға береді

  2. Ұқсас қасиеттерін ерекшелейді

  3. Өзіндік көзқарасын білдіреді



«Сұрақ-жауап» әдісі






«дара диаграмма» әдісі















«Болжау» әдісі















«Қос диаграмма» әдісі

















Плакат













Смайлик

Улыбающееся лицо 2











Смайлик

Улыбающееся лицо 3





5-конечная звезда 2 5-конечная звезда 3

Овал 12





Соңы

10мин.

Сабақты қорытындылау

  1. Не себепті Ертай басында Шаншатайды ұнатпай қалды?

  2. Балалардың басын қосып, еңбекке баулу үшін Шаншатай не істеді?

  3. Повесть не себепті «Тәмпіш қара» деп аталған? Егер оның тақырыбын өзгерту керек болса, қалай деп атауға болады?

Үй тапсырмасы:

1.С. Сарғасқаевтың шығармашылығы

туралы қосымша деректерден іздену

2.«Бақытты балалық шақ» эссе жазып келу

Рефлексия

1.Білетінім ____________________

2.Білдім ______________________

3.Білгім келеді _________________


«Сандықша» әдісі













БББ















стикерлер


Қосымша ақпарат АКТ


Саралау– оқушыға

мейлінше қолдау

көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Қабілетті

оқушыға тапсырманы

қалай түрлендіресіз?

Бағалау– оқушы білімін

тексеруді қалай

жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс–

Денсаулық жəне қауіпсіздік,

АКТ-мен байланыс.

Құндылықтармен байланыс

(тəрбие элементі).

Әр оқушының танымдық қабілетіне байланысты «Дара диограмма», «Қос диаграмма» әдістерін таңдадым.

Қабілеті жоғары оқушылар шығармадағы көркемдегіш құралдарды тауып талдайды,






Әр тапсырмаға дескриптор құрамын. Оқушылардан кері байланыс алу арқылы білімдерін толықтырып отырамын. Оқушыларға смайликтер екі жұлдыз, бір тілек беру арқылы мадақтаулар айтып, олардың әдебиет пәніне деген қызығушылығын арттырамын.

Бүгінгі сабақта әдеби шығарманы Қазақстан тарихы, қазақ тілі пәндерімен байланыстырдым, себебі оқиға 1930 жылдардағы оқиғаны қамтиды


Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу

Міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған

саралау жақсы іске асты ма?

(тапсырмалар сəйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс

енгіздім жəне неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта

берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту

мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі

сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?


















Пәні: қазақ әдебиеті 2-сабақ Мектебі: Абай атындағы мектеп-лицей

Сабақтың бөлімі: Отбасы құндылықтары

Сабақтың тақырыбы: Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?» әңгімесі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Қалықова Жанар Әзімханқызы

Сынып: 5ә

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабаққа негізделген

оқу мақсаттары

5 Т/Ж3: Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу.

5 А/И1: Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді салыстыру.

5 А/И4: Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу.

Бағалау критерий

  1. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады.

  2. Ідеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді салыстырады.

  3. Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазады.

Сабақ мақсаттары









Барлық оқушылар орындай алады:

Әңгіменің сюжетіне сүйене отырып тақырыбы мен идеясын анықтап, автордың түйінді ойын ашады.????

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Әңгімедегі кейіпкерлер портретін іс-әрекеті арқылы ашады. Шығармадағы қарама-қарсы суреттеулерді салыстырады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Көркемдегіш құралдарды қолданып, хат немесе өлең жазады.

Ойлау деңгейі


Орта. Түсіну және қолдану


Тілдік мақсат

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: шылауыш, ұршық

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: шылауыш тағу, ұршық иіру

Талқылауға арналған сұрақтар:

Әңгімеде қазіргі заманның қандай мәселесіне көңіл бөлген?

Әңгіме неге «Нағыз әже қайда» деп аталады?

Әңгімеде нағыз әже қандай деп бейнеленген?

Райхан мен Ая «нағыз әжені» көре алды ма?

Не себепті әңгіме «Нағыз әже қайда?» деп алатады? Ойыңызбен бөлісіңіз. Оқушылардың өз ойларын айтуға үретіп, айтылатын тақырып бойынша қаншалықты хабардар екенін білу.

Қосымша ақпараттар беру.

Ишара: Әженің бейнесін қимылмен түсіндіру.

Қимыл: Әженің қимыл-қозғалысына көрсету.

Құндылықтарды дарыту

Отбасы құндылықтары, қарттар біздің қазынамыз, ежелден келе жатқан ғұрыпты сақтау.

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы, еңбек

Алдыңғы оқу

Н.Ақыш «Нағыз әже қайда?»

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Педагогикалық әдіс-тәсілдер.

Жұмыс түрлері

Ресурстар

Басы


10 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

  1. Оқушылармен сәлемдесу

  2. Түгелдеу

Ынтымақтастыру атмосферасын құру

Отбасы мүшелерін кіріктіріп, бір-біріне тілек айту.

Үлгі: Атадай парасатты бол,

Әжедей мейірімді бол;


Топқа біріктіру

«Жер сілікінісі» әдісі


Үй тапсырмасын сұрау:

«Ыстық орындық» әдісі арқылы үйге берілген тапсырманы сұраймын. Оқушылар сұрақ қояды, жауап береді.


Қ.Б. Сұрақтарға дұрыс жауап берген оқушылар жұлдызшамен бағаланады.




«Шаттық шеңбері» әдісі



«Жер сілікінісі» әдісі


«Ыстық орындық» әдісі













Орындық



5-конечная звезда 4















Ортасы


25 мин.

1-тапсырма.

Түрлі суреттерден әңгімеге қатысы бар кейіпкерлердің суреттерін ішіне, әңгімеге қатысы жоқ кейіпкер суреттерін сыртына орналастырыңыз.


Сырты

Горизонтальный свиток 1

Іші







Дескриптор:

  1. Ішіне әңгімеге қатысты барлық суреттерді дұрыс топтастыра алды.

  2. Сыртына әңгімеге қатысы жоқ суреттерді дұрыс топтастыра алды.

  3. Суреттердегі әңгімеге қатысы бар кейіпкерлердің есімдерін, кім екенін нақты айта алды.

Қ.Б. Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды мадақтау, қошемет көрсету арқылы бағаланады.


2-тапсырма

Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашыңыз.

1-топ

Тапсырма: Азаттың портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашыңыз.

2-топ

Тапсырма: Райханның портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашыңыз.

3-топ

Тапсырма: Аяның портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашыңыз.


Овал 13

Кейіпкер


Прямая со стрелкой 27 Прямая со стрелкой 28




Прямая со стрелкой 29 Прямая со стрелкой 30


Дескриптор:

  1. Кейіпкердің портретін табады.

  2. Кейіпкердің іс-әрекеті арқылы образын ашады.

  3. Ойын жүйелі әрі түсінікті береді.

  4. Дәлелдер келтіреді.

Қ.Б. Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларға басбармақ әдісі арқылы бағалаймын.



3-тапсырма Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді салыстыру

Азаттың қиялындағы әженің суреттелуін кеште көрген әже бейнесінің суреттелуімен салыстырыңыздар.

Венн диаграмма

Нағыз әже Кеште көрген әже

Овал 14 Овал 15





Дескриптор:

  1. Нағыз әженің ерекшелігін анықтайды.

  2. Кеште көрген әженің ерекшелігін анықтайды.

  3. Екі бейненің ұқсастығын анықтайды.

  4. Ойын нақты дәлелдер келтіру арқылы түсіндіреді.

Қ.Б: Тапсырманы дұрыс орындаған оқушылар жұлдызшамен бағаланады


3-тапсырма

Әңгімеден алған әсеріңізді сипаттап авторға арнап хат немесе өлең жазыңыз.



Дескриптор:

  1. Шығармадан алған әсерін сөйлемдер арқылы жеткізеді.

  2. Ойын жүйелей келе хат немесе өлең жазады.

  3. Өз ойнын, көзқарасын білдіреді.

  4. Бүгінгі өмірмен байланыстырады.

  5. Көркемдегіш құралдарды қолдана алдады.

5-конечная звезда 5

Қ.Б. Дұрыс жауап берген оқушыларды жұлдызшамен бағалаймын.




«Ішіне, сыртына» әдісі























«Дара диаграмма» әдісі


























«Венн диаграмма» әдісі
























«РАПТ» әдісі

АКТ

Слайд


Плакат


Суреттер топтамасы



































Плакат

Маркер

Стикер

































Хат







Соңы

10 мин.

Қорытынды

Н.Ақыш «Нағыз әже қайда?» әңгімесіне қатысты 10 сөз атаңыздар

«.... қатысты 10 сөзді атаңыз» әдісі


Үй тапсырмасы:

Н.Ақыш «Нағыз әже қайда» әңгімесінің жалғасын болжап жазып келіңіз.



Рефлексия. Жазбаша кері байланыс.

«Бес бармақ» әдісі

  • Бас бармақ – нені үйрендім

  • Балан үйрек – не жасадым, неге қол жеткіздім

  • Ортан терек – менің көңіл-күйім

  • Шылдыр шүмек – кімге көмектесе алдым

  • Кішкене бөбек – қандай қиындық болды, оны жеңе алдым ба?

«Бес бармақ» әдісі

Бес бармақтың суреті

Қосымша ақпарат АКТ

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қала жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық баланыс – Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс.

(Тәрбиемен байланыс)

Әр оқушының танымдық қабілетіне байланысты «Ыстық орындық», «Дара диаграмма», «Қос диаграмма» , РАПТ әдістерін таңдадым.

Қабілеті жоғары оқушылар әңгімеден алған әсерін көркемдегіш құралдарды орынды әрі ұтымды қолданып хат немесе өлең жазады.


Әр тапсырмаға дескриптор құрамын. Оқушылардан кері байланыс алу арқылы білімдерін толықтырып отырамын. Оқушыларға смайликтер беру арқылы мадақтаулар айтып, олардың әдебиет пәніне деген қызығушылығын арттырамын.

Бүгінгі сабақта әдеби шығарманы Қазақстан тарихы, еңбек пәнімен байланыстырдым, себебі әңгімеде бұрынғы заман, кеңестік замандағы әже бейнесі және бүгінгі күн әже бейнесі суреттеледі, еңбек пәніне байланысты ұршық, шылауыш т.б. сөздер кездеседі.

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу

Міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған

саралау жақсы іске асты ма?

(тапсырмалар сəйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс

енгіздім жəне неге?


Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта

берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту

мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі

сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?























Қысқа мерзімді жоспар

Пән

Қазақ әдебиеті

Мектеп: Абай атындағы мектеп-лицей

Күні


Мұғалім: Қалықова Жанар Әзімханқызы

Сынып

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Бөлім:

Сабақ:

«Ұрпақ тәрбиесі»

2-сабақ

Тақырыбы

Александр Сергеевич Пушкин «Ескерткіш»

(Ғ. Орманов аудармасы)

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Т/Ж 4 Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту

А/И 3 Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау

Б/С 3 Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашады

Үзінділерді жатқа айтады

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Көркемдегіш құралдардың қолданысын талдайды

Кейбір оқушылар орындай алады :

Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдайды.

Әдеби эссе жазады.

Бағалау критерийлері

Т/Ж 4 Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айтады.

А/И 3 Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдайды.

Б/С 3 Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Дербес, жасаңғырар, тұңғыс, қалмақ, муза, пақырлар

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Александр мұнарасы, жаным жасар, славян елдері, ел ізі, жалғыз ақын, ұлы Россия, тар заман,ер кіндікті, сөзіме бақ

Талқылауға арналған сұрақтар:

1 )Ақын неліктен өзіне ескерткіш орнатты?

2 )Ақын өлеңдерінің өміршеңдігі неде деп ойлайсың?

3) Сен туған еліңнің дамуына қандай үлес қосар еді?

Құндылықтар

Патриотизм, туған жерге деген сүйіспеншілік

Пәнаралық байланыс

Орыс әдебиеті, дүние жүзі тарихы, қазақ тілі

Алдыңғы оқу

А.С.Пушкин өмірі мен шығармашылығына шолу, «Ескерткіш»өлеңін мәнерлеп оқу


Жоспар

Жоспар-

ланған уақыт

Сабақ кезеңдері

Әдіс-тәсілдер

Ресурстар

Басы

8-9 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал.

Музыка тыңдау

Топқа бөлу.

Ақындар, Ғалымдар, Аудармашылар


Үй тапсырмасын сұрау

А.С. Пушкин және Ғ. Орманов туралы ғаламтордан қосымша деректер тауып, зерттеу жұмыстарын жүргізу.

Ғылыми күнделік жасау


ҚБ Ғаламтордан, дерек көздерден қосымша мәліметтер тауып зерттеу жасаған үздік оқушыларды бағалау

«Гүлдер вальсі»



Стикерлер арқылы


«Ғылыми күнделік»

әдісі



Критерийлер арқылы


Ноутбук




стикер



А4





А 4

Ортасы

25 мин

1-тапсырма

Шығармадағы лирикалық кейіпкерге мінездеме беріңдер.

Қос жазба күнделігі

Жырдан үзінді

Менің ойымша...





Дескриптор

-Өлеңді жатқа айтады

-Үзіндіден кейіпкердің іс-әрекетін анықтайды

-кейіпкерге мінездеме береді.

ҚБ жұлдызшалар

2-тапсырма

Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдаңдар.

Дескриптор

-берілген үзіндіні оқиды

-көркемдегіш құралдарды табады

-қолданысын талдайды

ҚБ Мұғалімнің кері байланысы

3-тапсырма

Ұлттық құндылықтарға бағытталған тірек сөздерді пайдалана отырып, жеті сұрақ арқылы әдеби эссе жазыңдар

Сұрақтар:

Кіріспе

1 Ұлттық құндылықтар дегенді қалай түсінесің?

Негізгі бөлім

2 Ақын неліктен өзіне дербес ескерткіш орнатты?

3 –жоқ, өлмен, жаным жасар өлеңімде... деген тіркесті қалай түсінесің?

4 Кейіпкердің өз еліне деген сүйіспеншілігі қандай жолдармен берілген?

5 Ақын сезімін білдіруде автор көркемдегіш құралдарды қалай пайдалана білген?

6 «Муза» дегенді қалай түсінесің?

Қорытынды

7 Сен өмірде қандай ескеркіш орнатар едің?

Дескриптор

-Ұлттық құндылықтарға байланысты тірек сөздерді табады.

- Сұрақтарға жауап береді.

- Тірек сөздерді пайдаланып, әдеби эссе жазады.

-Эссенің көркемдік құрылымына, сауаттылығына мән береді.

ҚБ Оқушылар өзара бірін-бірі бағалайды.

«Қос жазба күнделігі»










Мадақтау әдісі

«Алтын балық» әдісі







Сұрақ-жауап






«7сұрақ»

әдісі
















Критерийлер арқылы













Жұлдыз

ша


Балықтар, қыстырғыш,қармақ, магнит






Сұрақ





Сұрақтар
















Тақта


Соңы

10 мин

1 Өз Отаныңыз сізге несімен ыстық?

2Сіз өлеңіңіздің өміршең болатынын білдіңіз бе?

3 Бүгінгі күні ескерткішті кімдерге қоюға болады деп ойлайсыз?Shape1


«Автор орындығы» әдісі






Үйге тапсырма

Өлеңді қара сөзбен жазыңыздар



Рефлек-сия

Жазбаша кері байланыс

БББ



Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс-Денсаулық және

қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)

Әр оқушының танымдық қабілетіне байланысты «Қос жазба» күнделігі, «Алтын балық», «Әуенді тап», «Автор орындығы» әдістерін таңдадым. Қабілеті жоғары оқушылар шығармадағы көркемдегіш құралдарды тауып, талдайды,эссе жазады.

Әр тапсырмаға дескриптор құрамын.Оқушылардан кері байланыс алу арқылы білімдерін толықтырып отырамын. Оқушыларға смайликтер,жұлдызшалар беру арқылы мадақтаулар айтып,критерийлер арқылы бағалаймын. Оқушылардан сабақ соңында жазбаша кері байланыс аламын.Олардың әдебиет пәніне деген қызығушылығын арттырамын.

Бүгінгі сабақта әдеби шығарманы орыс әдебиеті, дүниежүзі тарихы пәндерімен байланыстырдым. Себебі, «Ескерткіш» өлеңінің авторы орыстың ұлы ақын А.С. Пушкиннен

Ғ. Ормановтың аудармасы.

Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым?Жоспарым қанда өзгеріс енгіздім және неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаландыңыз.Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1.

2.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?




Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Қазақ әдебиеті. Мектебі: Абай атындағы мектеп-лицей

Сабақтың бөлімі: «Тәрбиенің қайнар бұлағы»

Сабақтың тақырыбы: Дулат Бабатайұлы «О, Ақтан жас, Ақтан жас».

Күні:

Мұғалімнің аты –жөні: Қалықова Жанар Әзімханқызы

Сынып: 5а

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабаққа негізделген оқу мақсаты:

5 Т\Ж 1 Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау.

5 Т\Ж 2 Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау.

5 А\И 1 Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу.



Бағалау критерийлері





Т\Ж 1 Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды.

Т\Ж 2 Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды.

А\И 1 Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табады.


Ойлау деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану


Сабақ мақсаттары:








Тілдік мақсат:

Барлық оқушылар орындай алады:

  1. Әдеби шығарманы оқып, негізгі ойды анықтай алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

  1. Әдеби шығармадағы автор мен шығарма кейіпкерін салыстыра алады.

  2. Өлеңнің құрылысына қарай талдау жұмыстарын жасай алады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

1. ­Шығарманы оқи отырып, кейіпкерлер ойын дәлелмен жеткізеді.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Сұғынсақ, бадана, білтелі, бежін, сапы, жібектен ызып.

Диалог құруға\ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:Түтінін үзбей оқ атқан, босағасын борлатқан, керегесін торлатқан, тегеріші манатқан.

Талқылауға арналған тапсырмалар: XIXғасыр мен XXғасыр дың бас кезіндегі зар заман ақындары кімдер?

Не себепті ......деп ойлайсыз?(зар заман ақындар тобына жатады) Оқушылардың өз ойларын айтуға үйрете отырып , өтілетін тақырып бойынша қаншалықты хабардар екенін білу.

Қосымша ақпараттар беру.

Ишара

Қимыл: «О, Ақтан жас, Ақтан жас» өлеңді мәнерлеп оқу.

Құндылықтарды дарыту

Адамгершілік ,мейірімділік,өз елін сүю, адалдық, ұлтжандылық

Пән аралық байланыс

Қазақстан тарихы.

Алдыңғы оқу:

Асанқайғы «Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Педагогикалық әдіс- тәсілдер. Жұмыс түрлері.

Ресурстар


Басы

10 мин

Ұйымдастырушылық кезең

1 Сәлемдесу

2 Түгелдеу

Ынтамақтастық атмосферасын құру

«Жүректен- жүрекке».Жылы лебіздерін білдіреді.


Топқа бөлу: Д. Бабатайұлының өлеңдері арқылы топқа бөлемін.

1 «Тегімді менің сұрасаң»

2 «О,Ақтан жас, Ақтан жас»

3 «О,Сарыарқа, Сарыарқа»

4 «Асқар таудың сәні жоқ»


Үй тапсырмасы: Асанқайғы «Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңыз.


1 Асанқайғы кім?

2 Аңыз әңгімеде кездесетін өзендердің аттарын атаңыздар?

3 Асанқайғының жерге айтқан сындарына түсініктеме беріңіздер?

4 Жер –суға байланысты қандай мақал-мәтел білесіңдер?


Қ.Б.

Кері байланыс. Үй тапсырмасы бойынша сұраққа дұрыс жауап берген оқушыларды мұғалім жұлдызшалар арқылы мақтап, мадақтайды.



Шаттық шеңбері
















«Миналы алқап»

әдісі










Кеспе қағаздар

















Жұлдызша- лар











Отасы 25мин

Миға шабуыл

1. XIXғасыр мен XX ғасырдың басындағы зар заман ақындары кімдер?



Жаңа сабақ

1. Дулат Бабатайұлы туралы бейнебаянды көрсетемін

2 «О,Ақтан жас, Ақтан жас» өлеңін оқушыларға аудио кітаптан тыңдатамын .


1-тапсырма

1Әңгімені мұқият тыңдаңыз. Әңгіменің келесі бөлігін болжаңыз.


2- тапсырма

1 Әңгіме мазмұнына рет-ретімен жоспар құра отырып ,фабуласы мен сюжеттік дамуына сипаттама беріңіз.






Дескриптор:

-Әңгімені мұқият тыңдайды ;

-Әңгіменің жалғасын болжайды;

-Әңгіме мазмұнына рет-ретімен жоспар құра отырып, фабуласы мен сюжеттік дамуына сипаттама береді

Қ.Б.

-Өте жақсы

-жақсы

-жаман емес

3-тапсырма

1 Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтаңыздар.

2 Автор неліктен «Қажыма, Ақтан, қажыма» деп айтады? Ақтанның қажуына не себеп болды деп ойлайсыздар?

3 Өлеңдегі автор Ақтан жасқа қандай үміт артады деп ойлайсыздар?

Shape2

Shape4 Shape3

Shape6 Shape5

Ақтан


Shape7

Shape8

Shape9

Shape12 Shape11 Shape10



Дескриптор:

1 Өз ойларын анық, еркін айта алады.

2 Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтай алады.

3 Автор Ақтан жасқа қандай үміт арқанын біледі.

Қ.Б.

Тапсырманы дұрыс орындай білген оқушыларды мадақтау, қошемет көрсету арқылы бағаланады.

4-тапсырма

1 Дулат пен Ақтан арасындағы екі нәрсені салыстырып, суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табыңыз?.


Shape16 Shape17 Shape14 Shape15 Shape13


Shape21 Shape20 Shape18 Shape19

Shape26 Shape24 Shape22 Shape25 Shape23

Ақтан

Дулат


Shape33 Shape32 Shape31 Shape30 Shape29 Shape28 Shape27


Shape37 Shape36 Shape35 Shape34

Shape42 Shape41 Shape40 Shape39 Shape38






Дескриптор:

Дулат пен Ақтан арасындағы екі нәрсені салыстырады, қарама-қарсы суреттеулерді таба алады.


Қ.Б

Жақсы ойын жеткізе білген оқушыны жұлдызша арқылы бағалау



«Сұрақ- жауап» арқылы








-STOP кадр әдісі;

-ойлан, жұртас, бөліс;

-«Оқиға тауы» әдісі.










«Бағдаршам» әдісі












«Дара диаграмма»

әдісі





















Жұптық жұмыс

« Қос диограмма» әдісі.




















Жұлдызша


АКТ

Слайд, суреттер






























































Плакат

Соны 10мин

Сабақты қорытындыла



Үй тапсырмасы:






Рефлексия

Бүгінгі өтілген тақырып бойынша өз ойларынды бір сөйлеммен жеткізіңдер.




1 Дулат Бабатайұлының шығармашылығы туралы қосымша деректер іздеп келіңіздер.

2 «О, Ақтан жас, Ақтан жас» өлеңін жаттап келіңіздер



«Бес саусақ» әдісі.


«Бір айналым»

әдісі.


Қосымша ақпарат АКТ

Саралау- оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау- оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс- Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс

(тәрбие элементі)

Әр оқушының танымдық қабілетіне байланысты «Қос диаграмма», «Тұжырымдамалық кесте», «Мина» әдістерін таңдадым.

Қабілеті жоғары оқушылар шығармадағы көркемдегіш құралдарды тауып талдайды.

Әр тапсырмаға дескриптор құрамын. Оқушылардан кері байланыс алу арқылы білімдерін толықтырып отырамын. Оқушыларға смайликтер , жұлдызшалар беру арқылы мадақтаулар айтып, олардың әдебиет пәніне деген қызығушылығын арттырамын.

Бүгінгі сабақта әдеби шығараманы Қазақстан тарихы пәнімен байланыстырдым, себебі қазақтың ақыны Дулат пен Ақтан жас тарихта болған.

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу












Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ