Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Үшбұрыштар |
Мектеп: |
||||||||||
|
Күні: 30.11.2017 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Үшбұрыштың биссектрисы, медианасы, биіктігі және орта сызығы . |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты |
7.1.1.12 Үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі, орта сызығы анықтамаларын біледі және оларды салады; |
||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылар үшбұрыштың биіктігі, медиана және биссектрисасы туралы қысқаша түсінік алу арқылы олардың анықтамасымен және сызбасымен танысу; |
||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-үшбұрыштың түрлерін шынайы өмірде де анықтай біледі; - үшбұрыштың биіктігін, медианасы мен биссектрисасы және орта сызықтың анықтамасы мен сызбасын біледі; - есеп шығаруда теорияны пайдалана алады. |
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
Пәнге тән лексика мен терминология: Биіктік – высота - height Медиана – медиана - median Биссектриса – биссектриса - bisector Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер Биіктік төбесі мен оған қарсы жатқан қабырға перпендикуляр болады Медина қабырғаны қақ боледі Биссектриса бұрышты қақ бөледі |
||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» ұлттық құндылықтың негізі индустрияландыру мен инновацияға негізделген экономикалық өсуіне негізделіп оқушылардың бойында зерттеушілік, инновациялық, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру арқылы, бәсекеге қабілетті ету |
||||||||||
|
Пән аралық байланыстар |
Сызу, информатика |
||||||||||
|
Ресурстар |
Интерактивті тақта, слайдтар, сызғыш, траспортир, фигура қиындылары,стикерлер |
||||||||||
|
Бастапқы білім |
Үшбұрыш түрлерін ажыратады; бұрышты, кесіндіні өлшей алады; перпендикуляр тузу сыза біледі. |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс- әрекет |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Сыныппен амандасып оқушылардың сабаққа қатысын, сынып тазалығын қадағалаймын. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін «Өзіңізге тілегенді - басқаларға тілеңіз» психологиялық тренинг жүргіземін. Үй тапсырмасын «Көршіңмен бөліс» әдісі арқылы тексеру Тосын сұрақтар: 1)Екі нүкте арқылы неше түзу жүргізуге болады? (Аксиома: Кез келген екі нүкте арқылы бір ғана түзу жүргізуге болады) 2)Екі түзудің қанша ортақ нүктелері бар болуы мүмкін? (Екі түзудің тек бір ғана ортақ нүктесі бар болады немесе ортақ нүктесі болмайды) 3)Кесінді деген не? (Түзудің берілген екі нүктесі мен олардың арасында жатқан барлық нүктелерінен тұратын бөлігін кесінді деп атайды.) 4)Сәуле дегеніміз не? (Түзуде жатқан нүкте сол түзуді жарты түзуге бөледі. Жарты түзуді сәуле деп атаймыз) 5.Тең фигуралар дегеніміз не? (Сәйкес нүктелері беттесетін екі фигура тең фигуралар деп аталады.) 6.Беттестіргенде ұштары дәл келетін кесінділер қалай аталады? (тең кесінділер) Оқушыларды сұраққа жауап беруіне байланысты мадақтаймын. «
Ойлан, жұптас,
пікірлес» әдісін пайдаланып топта
талдайды. Үшбұрыштың биіктігі,
биссектрисасы және медианасы. .
Үшбұрыштың берілген төбесінен жүргізілген медианасы деп осы төбені қарсы жатқан қабырғасының ортасымен қосатын кесіндіні айтады. Топтар бірін бірі бағдаршаммен бағалайды Жеке жұмыс
Шешімі:
∠АОС=35° ∠СОВ=35° С МКТ үшбұрышының а) медианасын; ә) биссектрисасын; б) биіктігін табыңдар. а) Медиана – ВТ ә) Биссектриса – АК б) Биіктік – СМ Үш түрлі ковертте «Конверттегі хат» тапсырмалары беріледі. Кызыл (оңай) Кызыл (оңай)
NL биссектриса
Сары (Орташа)
DЕ = AB =2 см, ЕF = BC = 3 см, DF = AC = 5 см 2.АВС үшбұрышына ВK медианасы жүргізілген. АС = 8 см. АК кесіндісінің ұзындығын табыңдар.
т/к: AK Ш: AK =АС : 2 = 8 см : 2 = 4 cм
A K C Жасыл (Қиын) 1.Тең бүйірлі АВС үшбұрышы берілген. Үшбұрыштың бүйір қабырғасы 12 см , ал табаны 5 см. Оның периметрін табыңдар.
AC = 5 см т/к: P Ш: P = 12 cм + 12 см + 5 см =29 cм
т/к: AK Ш: AK =
Оқушылар өз шамаларына қарай тапсырма таңдап алады. Тапсырмаларды дұрыс орындаған оқушыларға «тамаша,жарайсың», кейбір жерге түзету енгізетін тапсырмаларға «ойлан, көршіңмен ақылдас» сөздері арқылы қолдау көрсетемін. «Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесін толтыру
Үйге тапсырма беру №113 АВ және СD кесінділері О нүктесінде қиылысады. Егер АD ВС, АВ СD және авс 75 болса, онда АDС бұрышын табыңдар. №114 Тең бүйірлі үшбұрыштың периметрі 7,5 м, ал бүйір қабырғасы 2 м. Табанын табыңдар. Бағалау.
Алғыр, зерек, жақсы, дайындықты қажет етеді |
www.Bilimland. kz
Үлестірмелі кеспе қағаздары
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Үшбұрыштың биссектрисы, медианасы, биіктігі және орта сызығы .
Үшбұрыштың биссектрисы, медианасы, биіктігі және орта сызығы .
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Үшбұрыштар |
Мектеп: |
||||||||||
|
Күні: 30.11.2017 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Үшбұрыштың биссектрисы, медианасы, биіктігі және орта сызығы . |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты |
7.1.1.12 Үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі, орта сызығы анықтамаларын біледі және оларды салады; |
||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылар үшбұрыштың биіктігі, медиана және биссектрисасы туралы қысқаша түсінік алу арқылы олардың анықтамасымен және сызбасымен танысу; |
||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-үшбұрыштың түрлерін шынайы өмірде де анықтай біледі; - үшбұрыштың биіктігін, медианасы мен биссектрисасы және орта сызықтың анықтамасы мен сызбасын біледі; - есеп шығаруда теорияны пайдалана алады. |
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
Пәнге тән лексика мен терминология: Биіктік – высота - height Медиана – медиана - median Биссектриса – биссектриса - bisector Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер Биіктік төбесі мен оған қарсы жатқан қабырға перпендикуляр болады Медина қабырғаны қақ боледі Биссектриса бұрышты қақ бөледі |
||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» ұлттық құндылықтың негізі индустрияландыру мен инновацияға негізделген экономикалық өсуіне негізделіп оқушылардың бойында зерттеушілік, инновациялық, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру арқылы, бәсекеге қабілетті ету |
||||||||||
|
Пән аралық байланыстар |
Сызу, информатика |
||||||||||
|
Ресурстар |
Интерактивті тақта, слайдтар, сызғыш, траспортир, фигура қиындылары,стикерлер |
||||||||||
|
Бастапқы білім |
Үшбұрыш түрлерін ажыратады; бұрышты, кесіндіні өлшей алады; перпендикуляр тузу сыза біледі. |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс- әрекет |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Сыныппен амандасып оқушылардың сабаққа қатысын, сынып тазалығын қадағалаймын. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін «Өзіңізге тілегенді - басқаларға тілеңіз» психологиялық тренинг жүргіземін. Үй тапсырмасын «Көршіңмен бөліс» әдісі арқылы тексеру Тосын сұрақтар: 1)Екі нүкте арқылы неше түзу жүргізуге болады? (Аксиома: Кез келген екі нүкте арқылы бір ғана түзу жүргізуге болады) 2)Екі түзудің қанша ортақ нүктелері бар болуы мүмкін? (Екі түзудің тек бір ғана ортақ нүктесі бар болады немесе ортақ нүктесі болмайды) 3)Кесінді деген не? (Түзудің берілген екі нүктесі мен олардың арасында жатқан барлық нүктелерінен тұратын бөлігін кесінді деп атайды.) 4)Сәуле дегеніміз не? (Түзуде жатқан нүкте сол түзуді жарты түзуге бөледі. Жарты түзуді сәуле деп атаймыз) 5.Тең фигуралар дегеніміз не? (Сәйкес нүктелері беттесетін екі фигура тең фигуралар деп аталады.) 6.Беттестіргенде ұштары дәл келетін кесінділер қалай аталады? (тең кесінділер) Оқушыларды сұраққа жауап беруіне байланысты мадақтаймын. «
Ойлан, жұптас,
пікірлес» әдісін пайдаланып топта
талдайды. Үшбұрыштың биіктігі,
биссектрисасы және медианасы. .
Үшбұрыштың берілген төбесінен жүргізілген медианасы деп осы төбені қарсы жатқан қабырғасының ортасымен қосатын кесіндіні айтады. Топтар бірін бірі бағдаршаммен бағалайды Жеке жұмыс
Шешімі:
∠АОС=35° ∠СОВ=35° С МКТ үшбұрышының а) медианасын; ә) биссектрисасын; б) биіктігін табыңдар. а) Медиана – ВТ ә) Биссектриса – АК б) Биіктік – СМ Үш түрлі ковертте «Конверттегі хат» тапсырмалары беріледі. Кызыл (оңай) Кызыл (оңай)
NL биссектриса
Сары (Орташа)
DЕ = AB =2 см, ЕF = BC = 3 см, DF = AC = 5 см 2.АВС үшбұрышына ВK медианасы жүргізілген. АС = 8 см. АК кесіндісінің ұзындығын табыңдар.
т/к: AK Ш: AK =АС : 2 = 8 см : 2 = 4 cм
A K C Жасыл (Қиын) 1.Тең бүйірлі АВС үшбұрышы берілген. Үшбұрыштың бүйір қабырғасы 12 см , ал табаны 5 см. Оның периметрін табыңдар.
AC = 5 см т/к: P Ш: P = 12 cм + 12 см + 5 см =29 cм
т/к: AK Ш: AK =
Оқушылар өз шамаларына қарай тапсырма таңдап алады. Тапсырмаларды дұрыс орындаған оқушыларға «тамаша,жарайсың», кейбір жерге түзету енгізетін тапсырмаларға «ойлан, көршіңмен ақылдас» сөздері арқылы қолдау көрсетемін. «Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесін толтыру
Үйге тапсырма беру №113 АВ және СD кесінділері О нүктесінде қиылысады. Егер АD ВС, АВ СD және авс 75 болса, онда АDС бұрышын табыңдар. №114 Тең бүйірлі үшбұрыштың периметрі 7,5 м, ал бүйір қабырғасы 2 м. Табанын табыңдар. Бағалау.
Алғыр, зерек, жақсы, дайындықты қажет етеді |
www.Bilimland. kz
Үлестірмелі кеспе қағаздары
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз
∠
ергіту
сәті























