11 сынып география 1-тоқсан презентациялар ҚГБ 2025-2026
11 сынып география 1-тоқсан презентациялар ҚГБ 2025-2026

#1 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
§31-32 Табиғатты қорғауға бағытталған тұлғаның
өмір сүру салтының негізгі принциптері
1 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: §31-32 Табиғатты қорғауға бағытталған тұлғаның өмір сүру салтының негізгі принциптері
#2 слайд
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:
ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ:
11.3.1.5 табиғатты қорғауға бағытталған тұлғаның өмір сүру салтының негізгі принциптерін
ұсыну (тұтыну тұрғысынан)
Барлық оқушылар: Геоэкология ғылымының қалыптасу
алғышарттарын зерттейді.
Оқушылардың көпшілігі: Геоэкология бойынша жалпы
білімдерді жүйелейді.
Кейбір оқушылар: Табиғатты тиімді және тиімсіз
пайдалануды бағалайды.
2 слайд
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ: 11.3.1.5 табиғатты қорғауға бағытталған тұлғаның өмір сүру салтының негізгі принциптерін ұсыну (тұтыну тұрғысынан) Барлық оқушылар: Геоэкология ғылымының қалыптасу алғышарттарын зерттейді. Оқушылардың көпшілігі: Геоэкология бойынша жалпы білімдерді жүйелейді. Кейбір оқушылар: Табиғатты тиімді және тиімсіз пайдалануды бағалайды.
#3 слайд
«Миға шабуыл» әдісі.
Қолдарыңды көтеріп,
«Мен жақсымын», – деп
бастарыңды сипалау керек.
«Мен сабақта белсенді жұмыс
істеймін, барлық
тапсырмаларды орындай
аламын».
(1 минут)
- Табиғатты
пайдаланудың негізгі
зерттеу нысаны не?
Тірек тапсырмаларды
белсендіру
Оқушыларға негізгі сұрақ
қойылады.
Ұйымдастыру кезеңі.
Сыныпта қолайлы ахуал
қалыптастыру.
3 слайд
«Миға шабуыл» әдісі. Қолдарыңды көтеріп, «Мен жақсымын», – деп бастарыңды сипалау керек. «Мен сабақта белсенді жұмыс істеймін, барлық тапсырмаларды орындай аламын». (1 минут) - Табиғатты пайдаланудың негізгі зерттеу нысаны не? Тірек тапсырмаларды белсендіру Оқушыларға негізгі сұрақ қойылады. Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта қолайлы ахуал қалыптастыру.
#4 слайд
Білімді жаңғырту. Мағынаны ашу.
Оқушыларға тақтадан найзағайдың суреті көрсетіледі.
Найзағай құбылысының атауының мағынасын түсіндіруді
сұраңыз.
Құбылысты найзағай атаудағы себеп қандай болды?
Құбылысты басқаша қалай атар едіңіз?
Қазақ халқының географиялық терминдеріне бірқатар
мысалдар келтіруді сұраңыз
Оқушылар «тау,дала,тас,жартас», «су,теңіз,мұхит,көл», «ауыл,қала,елді-
мекен», «қоян,жылан,жылқы,ит» сөздері арқылы төрт топқа бөлінеді. Олар
өздеріне берілген сөздер арқылы топқа бөлінеді және өздеріне қатысты тақырып
бойынша жұмыс жасайды. Қазақстан бойынша кемінде 3 терминнің мағынасын
түсіндіреді.
4 слайд
Білімді жаңғырту. Мағынаны ашу. Оқушыларға тақтадан найзағайдың суреті көрсетіледі. Найзағай құбылысының атауының мағынасын түсіндіруді сұраңыз. Құбылысты найзағай атаудағы себеп қандай болды? Құбылысты басқаша қалай атар едіңіз? Қазақ халқының географиялық терминдеріне бірқатар мысалдар келтіруді сұраңыз Оқушылар «тау,дала,тас,жартас», «су,теңіз,мұхит,көл», «ауыл,қала,елді- мекен», «қоян,жылан,жылқы,ит» сөздері арқылы төрт топқа бөлінеді. Олар өздеріне берілген сөздер арқылы топқа бөлінеді және өздеріне қатысты тақырып бойынша жұмыс жасайды. Қазақстан бойынша кемінде 3 терминнің мағынасын түсіндіреді.
#5 слайд
ЖҰПТЫҚ ЖҰМЫС
1. Оронимдерге қатысты тер миндерді анықтап, мағынасын
түсіндіреді.
2. Гидронимдерге қатысты терминдерді анықтап, мағынасын
түсіндіреді.
3 Ойконимдерге қатысты терминдерді анықтап, мағынасын
түсіндіреді.
4. Зоонимдерге қатысты терминдерді анықтап, мағынасын түсірдіреді.
Бағалау:
* мұғалімнің бақылауы мен комментарийлері;
* өзара бағалау;
* мұғалімнің кері байланысы;
Дескрипторлар бойынша тексере отырып, әр оқушының тапсырманы орындалуына қарай ауызша кері байланыс
беремін.
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындағанда жазылым дағдылары қалыптасады.
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын жылдам орындаған оқушыға «Ой толғаныс» әдісі арқылы қосымша
жеке тапсырма:
5 слайд
ЖҰПТЫҚ ЖҰМЫС 1. Оронимдерге қатысты тер миндерді анықтап, мағынасын түсіндіреді. 2. Гидронимдерге қатысты терминдерді анықтап, мағынасын түсіндіреді. 3 Ойконимдерге қатысты терминдерді анықтап, мағынасын түсіндіреді. 4. Зоонимдерге қатысты терминдерді анықтап, мағынасын түсірдіреді. Бағалау: * мұғалімнің бақылауы мен комментарийлері; * өзара бағалау; * мұғалімнің кері байланысы; Дескрипторлар бойынша тексере отырып, әр оқушының тапсырманы орындалуына қарай ауызша кері байланыс беремін. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындағанда жазылым дағдылары қалыптасады. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын жылдам орындаған оқушыға «Ой толғаныс» әдісі арқылы қосымша жеке тапсырма:
#6 слайд
Сабақтың соңы
Қорытынды
Тақырып бойынша не
білетінін, не білгісі келетінін,
не білгенін жазады
Оқушылар бағалай
критерийлерімен өз
деңгейлерін бағалайды
Кері байланыс
Не білдім?
Не көрдім?
Не түсіндім?
Нені жетілдіруім керек?
6 слайд
Сабақтың соңы Қорытынды Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды Кері байланыс Не білдім? Не көрдім? Не түсіндім? Нені жетілдіруім керек?
#7 слайд
ҮЙ ТАПСЫРМАСЫ
БАҚ-ТАН ТІЛ ТУРАЛЫ МАҚАЛА ОҚЫП,ӨЗ ПІКІРІН ДАЙЫНДАУ
7 слайд
ҮЙ ТАПСЫРМАСЫ БАҚ-ТАН ТІЛ ТУРАЛЫ МАҚАЛА ОҚЫП,ӨЗ ПІКІРІН ДАЙЫНДАУ
#8 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!
8 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!
#9 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
ӨЗЕКТІ ГЕОГРАФИЯЛЫҚ ЗЕРТТЕУЛЕР ӘДІСТЕРІ
9 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: ӨЗЕКТІ ГЕОГРАФИЯЛЫҚ ЗЕРТТЕУЛЕР ӘДІСТЕРІ
#10 слайд
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:
ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ:
11.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама әдістерін қолдану;
Өзекті географиялық зерттеу әдітерінің негізгі түрлерімен танысу;
зерттеу әдістері және оларды қолдануды үйрену;
картографиялық әдістердің маңызын түсіну;
теориялық әдістер туралы білім қалыптастыру.
10 слайд
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ: 11.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама әдістерін қолдану; Өзекті географиялық зерттеу әдітерінің негізгі түрлерімен танысу; зерттеу әдістері және оларды қолдануды үйрену; картографиялық әдістердің маңызын түсіну; теориялық әдістер туралы білім қалыптастыру.
#11 слайд
БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙЛЕРІ:
Географияның зерттеу әдістерін
біледі, түсіндіре алады.
Географиялық деректерді талдайды.
Белгілі бір географиялық
нысанның моделін жасайды
ұсынатын моделдердің
критерийлерін жасайды.
11 слайд
БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙЛЕРІ: Географияның зерттеу әдістерін біледі, түсіндіре алады. Географиялық деректерді талдайды. Белгілі бір географиялық нысанның моделін жасайды ұсынатын моделдердің критерийлерін жасайды.
#12 слайд
«Ұйымдастыру кезеңі: - Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
Психологиялық ахуал туғызу. Оқушылар бір бірене мадақтау сөздерін
айтады. (жұпта). Сандықтағы қиынды қағаздар арқылы 3 топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасы: Сызба нұсқа арқылы география
ғылымының салаларын және оларға мысал келтіріп
түсіндіреді:
Оқушы өз жұбын табады
Әдіс арқылы қайталау
Сұрақ жауап орындайды
Ұйымдастыру кезеңі:
12 слайд
«Ұйымдастыру кезеңі: - Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Психологиялық ахуал туғызу. Оқушылар бір бірене мадақтау сөздерін айтады. (жұпта). Сандықтағы қиынды қағаздар арқылы 3 топқа бөлінеді. Үй тапсырмасы: Сызба нұсқа арқылы география ғылымының салаларын және оларға мысал келтіріп түсіндіреді: Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды Ұйымдастыру кезеңі:
#13 слайд
Жаңа тақырыпты ашу үшін оқушыларға тақтадан сурет
көрсетіледі
Оқушыларға топқа талқылауға арналған тақырып бойынша
бейнебаян көрсетіледі. Топқа берілген тақырып бойынша дайындалып
ерікті оқушыны басқа топқа сұхбаттасуға жібереді сағат тілі бойынша.
Соңында жиналған мәліметтермен өз тобының мүшелерімен бөліседі.
Топта жұмыс (Әр топқа жеке тапсырмалар беріледі):
«Көрнекіліктер галереясы» әдісі әр топ берілген критерийлер
бойынша қажетті деректерді, мәліметтерді таңдап, зерттеушілердің
еңбектерін зерттейді. Топта өздеріне берілген кезең туралы ақпаратты
тауып, танысады. Кейін басқа оқушыларға өз қалаулары бойынша
мәтінді кесте немесе сызба түрінде түсіндіреді. Мүғалімнің таңдауы
бойынша бір оқушы басқа топтарға өздері қарастырған кезең жайында
түсіндіреді.
Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды
Жұп бойынша
Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол
көтеру арқылы білдіреді
13 слайд
Жаңа тақырыпты ашу үшін оқушыларға тақтадан сурет көрсетіледі Оқушыларға топқа талқылауға арналған тақырып бойынша бейнебаян көрсетіледі. Топқа берілген тақырып бойынша дайындалып ерікті оқушыны басқа топқа сұхбаттасуға жібереді сағат тілі бойынша. Соңында жиналған мәліметтермен өз тобының мүшелерімен бөліседі. Топта жұмыс (Әр топқа жеке тапсырмалар беріледі): «Көрнекіліктер галереясы» әдісі әр топ берілген критерийлер бойынша қажетті деректерді, мәліметтерді таңдап, зерттеушілердің еңбектерін зерттейді. Топта өздеріне берілген кезең туралы ақпаратты тауып, танысады. Кейін басқа оқушыларға өз қалаулары бойынша мәтінді кесте немесе сызба түрінде түсіндіреді. Мүғалімнің таңдауы бойынша бір оқушы басқа топтарға өздері қарастырған кезең жайында түсіндіреді. Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды Жұп бойынша Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді
#14 слайд
1-топ. Ерте кездегі зерттеулер. Ұлы Жібек жолы, ХVІІІ ғ.
дейін.
2-топ. ХVІІІ ғ.-ХІХ ғ. ресейлік ғалымдардың зерттеулері.
3-топ. Жаңа дәуірдегі (ХХ ғ. басы- 90-жылдарға дейін)
зерттеулер
4-топ. Қазіргі кездегі зерттеулер (1991-2018 жылдар)
Дескрипторлар:
•Көрнекілік галереясынан қажетті ақпараттарды
(деректерді) таңдап алады
•Ақпараттарды (деректерді) кесте немесе сызба
түрінде жасайды
•Ақпараттардың (деректердің) басқа топқа
түсіндіреді
Әр кезеңді таныстырған соң қысқаша видео
көрсетіледі
Бағалау:
* мұғалімнің бақылауы мен комментарийлері;
* дескрипторлар бойынша өзара бағалау;
* мұғалімнің кері байланысы;
Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды
Жұп бойынша
Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру
арқылы білдіреді .
Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту
арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін
жетілдіру арқылы бәсекелеседі
14 слайд
1-топ. Ерте кездегі зерттеулер. Ұлы Жібек жолы, ХVІІІ ғ. дейін. 2-топ. ХVІІІ ғ.-ХІХ ғ. ресейлік ғалымдардың зерттеулері. 3-топ. Жаңа дәуірдегі (ХХ ғ. басы- 90-жылдарға дейін) зерттеулер 4-топ. Қазіргі кездегі зерттеулер (1991-2018 жылдар) Дескрипторлар: •Көрнекілік галереясынан қажетті ақпараттарды (деректерді) таңдап алады •Ақпараттарды (деректерді) кесте немесе сызба түрінде жасайды •Ақпараттардың (деректердің) басқа топқа түсіндіреді Әр кезеңді таныстырған соң қысқаша видео көрсетіледі Бағалау: * мұғалімнің бақылауы мен комментарийлері; * дескрипторлар бойынша өзара бағалау; * мұғалімнің кері байланысы; Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды Жұп бойынша Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді . Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі
#15 слайд
Тапсырма. “Эссе” әдісі.
Оқылған мәлімет бойынша өз ойларына талдау жасау
Кері байланыс:
Бағдаршам әдісі
Қызыл түс.Сабақта көп нәрсені түсінбедім,сабақта белсенді бола
алмадым, жауап берген жоқпын
Сары түс.Бірнеше тапсырма орындадым, сабақта өзімді жақсы сезіндім
Жасыл түс.Сабақта көп жұмыс жасадым, белсенді болдым, барлығын
түсіндім
САБАҚ ҚОРЫТЫНДЫСЫ
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі
келетінін, не білгенін жазады
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз
деңгейлерін бағалайды
15 слайд
Тапсырма. “Эссе” әдісі. Оқылған мәлімет бойынша өз ойларына талдау жасау Кері байланыс: Бағдаршам әдісі Қызыл түс.Сабақта көп нәрсені түсінбедім,сабақта белсенді бола алмадым, жауап берген жоқпын Сары түс.Бірнеше тапсырма орындадым, сабақта өзімді жақсы сезіндім Жасыл түс.Сабақта көп жұмыс жасадым, белсенді болдым, барлығын түсіндім САБАҚ ҚОРЫТЫНДЫСЫ Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
#16 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!
16 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!
#17 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
ӨЗЕКТІ ГЕОГРАФИЯЛЫҚ ЗЕРТТЕУЛЕР ӘДІСТЕРІ
17 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: ӨЗЕКТІ ГЕОГРАФИЯЛЫҚ ЗЕРТТЕУЛЕР ӘДІСТЕРІ
#18 слайд
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:
ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ:
11.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес эксперттік бағалау әдістерін қолдану;
Барлық оқушылар жасай алады: Модельдеу
ұғымын, түрлерін біледі;
Оқушылардың көбісі келесілерді жасай алады:
Модельдеу әдістерін ажырата алады;
Кейбір оқушылар келесілерді жасай
алады:Зерттеу тақырыбына сәйкес модельдеу
әдістерін қолданады.
18 слайд
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ: 11.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес эксперттік бағалау әдістерін қолдану; Барлық оқушылар жасай алады: Модельдеу ұғымын, түрлерін біледі; Оқушылардың көбісі келесілерді жасай алады: Модельдеу әдістерін ажырата алады; Кейбір оқушылар келесілерді жасай алады:Зерттеу тақырыбына сәйкес модельдеу әдістерін қолданады.
#19 слайд
БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙЛЕРІ:
Модельдердің түрлерін ажыратады;
Зерттеу тақырыбына сәйкес
модельдеу әдістерін қолданады.
19 слайд
БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙЛЕРІ: Модельдердің түрлерін ажыратады; Зерттеу тақырыбына сәйкес модельдеу әдістерін қолданады.
#20 слайд
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл.
•Сабақты бастамас бұрын топқа бөліп алу
•Сыныптағы бала санына қарай бөлу
•Әр оқушы өзіне ұнаған түсті алады
•Суреттерінде не бейнеленгенін сипаттайды
•Берілген суреттерді біріктіріп, мәтін құрастырады.
Ширату жаттығуы: Оқушыларды сыни
тұрғыдан ойландырту үшін «Ой қозғау»
әдісі арқылы сұрақ қоямын. Осы
сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбын
айқындаймын.
Оқушы өз жұбын табады
Әдіс арқылы қайталау
Сұрақ жауап орындайды
Миға шабуыл
20 слайд
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. •Сабақты бастамас бұрын топқа бөліп алу •Сыныптағы бала санына қарай бөлу •Әр оқушы өзіне ұнаған түсті алады •Суреттерінде не бейнеленгенін сипаттайды •Берілген суреттерді біріктіріп, мәтін құрастырады. Ширату жаттығуы: Оқушыларды сыни тұрғыдан ойландырту үшін «Ой қозғау» әдісі арқылы сұрақ қоямын. Осы сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбын айқындаймын. Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды Миға шабуыл
#21 слайд
Жалпы жұмыс: «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы өткен сабақ
материалын қайталау:
Эксперттік бағалаудың қандай түрлері бар?
Эксперттік бағалаудың қай түрі тиімді, неліктен?
Эксперттік бағалаудың қандай әдістері бар?
Эксперттік бағалауды жүзеге асыру үшін қандай
кезеңдерден өтуі қажет?
Жалпы жұмыс: стартер арқылы тақырыпқа шығып,
оның негізінде бүгінгі сабақтың оқу мақсаттарын
қарастырып, теориялық материалмен таныстыру:
•Модель, модельдеу ұғымдары;
•Модельдеудің негізгі кезеңдері;
•Модельдердің жіктелуі.
Слайдта көрсетілген ресурстарды
талқылайды
Видеороликтан тақырыпқа сай берілген
түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі
тапсырмаларды орындау барысында ой
өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі
21 слайд
Жалпы жұмыс: «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы өткен сабақ материалын қайталау: Эксперттік бағалаудың қандай түрлері бар? Эксперттік бағалаудың қай түрі тиімді, неліктен? Эксперттік бағалаудың қандай әдістері бар? Эксперттік бағалауды жүзеге асыру үшін қандай кезеңдерден өтуі қажет? Жалпы жұмыс: стартер арқылы тақырыпқа шығып, оның негізінде бүгінгі сабақтың оқу мақсаттарын қарастырып, теориялық материалмен таныстыру: •Модель, модельдеу ұғымдары; •Модельдеудің негізгі кезеңдері; •Модельдердің жіктелуі. Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі
#22 слайд
№ Жіктелуі Түрлері
1-топПайдалану
мақсатына қарай
Минималды шығындар мен максималды пайданы
анықтау, ғылыми эксперимент, кешенді зерттеулер
2-топҚолдану аясына
қарай
Имитациялық модельдер, спорт ойындарының
модельдері, оқытушы бағдарламалар;
3-топУақытты
ескеруіне қарай
Статистикалық модельдер, динамикалық модельдер
4-топЖүйеге әсер
етуіне қарай
Кездейсоқ әрекеттері жоқ жүйелер, ықтималды әсер
ететін әрекетті бар жүйелер
5-топҰсыну әдісіне
қарай
Карталар, Күн жүйесінің сызбасы, суреттер, мәтіндер,
геометриялық модельдер, логикалық модельдер
6-топБілім саласына
қарай
Графиктер, сызбалар, ғимараттар макеттері,
формулалар, символдар жиынтығы
Шағын топтық жұмыс:
Тапсырма: модельдердің жіктелуінің әр түрінің мысалдарын әр топ өз
тақырыбы бойынша сәйкестендіріп, өз жауаптарымен бөліседі:
22 слайд
№ Жіктелуі Түрлері 1-топПайдалану мақсатына қарай Минималды шығындар мен максималды пайданы анықтау, ғылыми эксперимент, кешенді зерттеулер 2-топҚолдану аясына қарай Имитациялық модельдер, спорт ойындарының модельдері, оқытушы бағдарламалар; 3-топУақытты ескеруіне қарай Статистикалық модельдер, динамикалық модельдер 4-топЖүйеге әсер етуіне қарай Кездейсоқ әрекеттері жоқ жүйелер, ықтималды әсер ететін әрекетті бар жүйелер 5-топҰсыну әдісіне қарай Карталар, Күн жүйесінің сызбасы, суреттер, мәтіндер, геометриялық модельдер, логикалық модельдер 6-топБілім саласына қарай Графиктер, сызбалар, ғимараттар макеттері, формулалар, символдар жиынтығы Шағын топтық жұмыс: Тапсырма: модельдердің жіктелуінің әр түрінің мысалдарын әр топ өз тақырыбы бойынша сәйкестендіріп, өз жауаптарымен бөліседі:
#23 слайд
Топтық жұмысты ұйымдастыру мен орындалуы : оқушыларды 6 топқа бөліп, әр топұсынылған
мысалдардың (ситуациялық жағдай) ішінен біріне таңдау жасайды. Мысалдың болашақтағы
өзгерісіне болжам жасайды. Ситуациялық жағдай мен оның өзгерісін модельдеудің бір әдісін
қолдану арқылы ортаға ұсынады.
Ұсынылатын мысалдар:
Дамушы елдердегі демографиялық жарылыс, қышқыл жаңбырлардың жаууы, климаттың өзгеруі,
дамыған елдердегі демографиялық дағдарыс, елге босқындардың жаппай келуі, халықтың қартаюы
Топтық жұмыстың ұсынылуы: әр топ өз жұмысын ортаға ұсынып, өзге топтар басқа топтардың
ұсынған мәліметтері негізінде шешім қабылдайды.
Әр топ бағалау критерийлері арқылы бағалауды жүзеге асырады.
Қорытынды шығару.
Жалпы жұмыс: «Модельдеу бізге қаншалықты қажет?»
тақырыбын ашу үшін талқылау жүргізу.
23 слайд
Топтық жұмысты ұйымдастыру мен орындалуы : оқушыларды 6 топқа бөліп, әр топұсынылған мысалдардың (ситуациялық жағдай) ішінен біріне таңдау жасайды. Мысалдың болашақтағы өзгерісіне болжам жасайды. Ситуациялық жағдай мен оның өзгерісін модельдеудің бір әдісін қолдану арқылы ортаға ұсынады. Ұсынылатын мысалдар: Дамушы елдердегі демографиялық жарылыс, қышқыл жаңбырлардың жаууы, климаттың өзгеруі, дамыған елдердегі демографиялық дағдарыс, елге босқындардың жаппай келуі, халықтың қартаюы Топтық жұмыстың ұсынылуы: әр топ өз жұмысын ортаға ұсынып, өзге топтар басқа топтардың ұсынған мәліметтері негізінде шешім қабылдайды. Әр топ бағалау критерийлері арқылы бағалауды жүзеге асырады. Қорытынды шығару. Жалпы жұмыс: «Модельдеу бізге қаншалықты қажет?» тақырыбын ашу үшін талқылау жүргізу.
#24 слайд
ҚОРЫТЫНДЫ
Тақырып бойынша не
білетінін, не білгісі келетінін,
не білгенін жазады
Оқушылар бағалай
критерийлерімен өз
деңгейлерін бағалайды
Кері байланыс
Оқушылар елдердің қандай озық тәжірибесін
Қазақстанға енгізуге болатыны туралы екі
ұсыныс жасайды.
ББҮ кестесін толтырып бітіреді.
24 слайд
ҚОРЫТЫНДЫ Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды Кері байланыс Оқушылар елдердің қандай озық тәжірибесін Қазақстанға енгізуге болатыны туралы екі ұсыныс жасайды. ББҮ кестесін толтырып бітіреді.
#25 слайд
ҮЙ ТАПСЫРМАСЫ
БАҚ-ТАН ТІЛ ТУРАЛЫ МАҚАЛА ОҚЫП,ӨЗ ПІКІРІН ДАЙЫНДАУ
25 слайд
ҮЙ ТАПСЫРМАСЫ БАҚ-ТАН ТІЛ ТУРАЛЫ МАҚАЛА ОҚЫП,ӨЗ ПІКІРІН ДАЙЫНДАУ
#26 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!
26 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!
#27 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
ӨЗЕКТІ ГЕОГРАФИЯЛЫҚ ЗЕРТТЕУЛЕР ӘДІСТЕРІ
27 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: ӨЗЕКТІ ГЕОГРАФИЯЛЫҚ ЗЕРТТЕУЛЕР ӘДІСТЕРІ
#28 слайд
...
28 слайд
...
шағым қалдыра аласыз













