Материалдар / 6 сынып 3 тоқсан Барлық тақырыптары бар

6 сынып 3 тоқсан Барлық тақырыптары бар

Материал туралы қысқаша түсінік
6 сынып 3 тоқсан Пайтон бөлімінің барлық тақырыптарына арналған презентация
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
img_page_1
Жариялаған:
Болатова Айсара
23 Қаңтар 2025
179
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материалдың қысқаша түсінігі
Сабақтың тақырыбы: 6 сынып «3.1. IDE-мен танысу »

1 слайд
Сабақтың тақырыбы: 6 сынып «3.1. IDE-мен танысу »

1 слайд

Сабақтың тақырыбы: 6 сынып «3.1. IDE-мен танысу »

Сабақтың мақсаты 6.1.2.2. IDE интерфейсінің мүмкіндіктерін қолдану.

2 слайд
Сабақтың мақсаты 6.1.2.2. IDE интерфейсінің мүмкіндіктерін қолдану.

2 слайд

Сабақтың мақсаты 6.1.2.2. IDE интерфейсінің мүмкіндіктерін қолдану.

«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау үшін қ

3 слайд
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау үшін қолданамын.  Менің пікірімше,... Достарым айтқандай,... Қорытындылай келе,... Мұғалімнің көрсеткеніндей....  Қалай ойлайсың программалауды үйрену не үшін маңызды?  Программалар құрудың интеграцияланған ортасын (IDE) бойынша түсінігіңді сыныптастарыңа қысқаша қалай жеткізген болар едің?  Программалар құрудың интеграцияланған ортасы қандай бөліктерден тұрады? Не үшін программалау тілдерінің арасынан Python -ды таңдадық?

3 слайд

«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау үшін қолданамын.  Менің пікірімше,... Достарым айтқандай,... Қорытындылай келе,... Мұғалімнің көрсеткеніндей....  Қалай ойлайсың программалауды үйрену не үшін маңызды?  Программалар құрудың интеграцияланған ортасын (IDE) бойынша түсінігіңді сыныптастарыңа қысқаша қалай жеткізген болар едің?  Программалар құрудың интеграцияланған ортасы қандай бөліктерден тұрады? Не үшін программалау тілдерінің арасынан Python -ды таңдадық?

 Неліктен көптеген программалау тілдерінің арасынан Python-ды таңдадық?  Рython программалау тілін компьютерге қалай орнатуғ

4 слайд
 Неліктен көптеген программалау тілдерінің арасынан Python-ды таңдадық?  Рython программалау тілін компьютерге қалай орнатуға болады.?  Программалау тілі, программа және интерфейс дегеніміз не?

4 слайд

 Неліктен көптеген программалау тілдерінің арасынан Python-ды таңдадық?  Рython программалау тілін компьютерге қалай орнатуға болады.?  Программалау тілі, программа және интерфейс дегеніміз не?

Рython терезесін пайдаланып ең алғашқы программамызды жазайық. Бұл программалау тілі қазақ әріптерін оқымағандықтан, латын әрі

5 слайд
Рython терезесін пайдаланып ең алғашқы программамызды жазайық. Бұл программалау тілі қазақ әріптерін оқымағандықтан, латын әріптерін пайдаланамыз. Әрине ең алғашқы таныстық сәлемдесуден басталатын сияқты, бізде қарапайым сәлемдесу программасын жазайық. Программаның нәтижесін көру үшін «Enter» пернесін басу керек.

5 слайд

Рython терезесін пайдаланып ең алғашқы программамызды жазайық. Бұл программалау тілі қазақ әріптерін оқымағандықтан, латын әріптерін пайдаланамыз. Әрине ең алғашқы таныстық сәлемдесуден басталатын сияқты, бізде қарапайым сәлемдесу программасын жазайық. Программаның нәтижесін көру үшін «Enter» пернесін басу керек.

№1 тапсырма. Оқулықта берілген тапсырманың шығарылу жолын пайдаланып программа құрудың алғашқы жолдарын үйренеді. Дәптермен

6 слайд
№1 тапсырма. Оқулықта берілген тапсырманың шығарылу жолын пайдаланып программа құрудың алғашқы жолдарын үйренеді. Дәптермен жұмыс. «Түртіп алу» әдісі арқылы жаңа тақырыпта кездескен термин сөздерді өз дәптерлеріне жазып алады, интерактивті тақтаға қарап, мұғалім соңынан қайталайды.

6 слайд

№1 тапсырма. Оқулықта берілген тапсырманың шығарылу жолын пайдаланып программа құрудың алғашқы жолдарын үйренеді. Дәптермен жұмыс. «Түртіп алу» әдісі арқылы жаңа тақырыпта кездескен термин сөздерді өз дәптерлеріне жазып алады, интерактивті тақтаға қарап, мұғалім соңынан қайталайды.

(Ж) №2 тапсырма: Төменде берілген сөздерден алу программасынан біріккен сөз құраңдар. Nur, alty, Saule, Sultan, su, ba

7 слайд
(Ж) №2 тапсырма: Төменде берілген сөздерден алу программасынан біріккен сөз құраңдар. Nur, alty, Saule, Sultan, su, bakan, ak

7 слайд

(Ж) №2 тапсырма: Төменде берілген сөздерден алу программасынан біріккен сөз құраңдар. Nur, alty, Saule, Sultan, su, bakan, ak

№ 3-тапсырма: Еліміздің атауымен, астанасының атуын 4 реттен баспаға бер. Kazakhstan Kazakhstan Kazakhstan Kazakhstan N

8 слайд
№ 3-тапсырма: Еліміздің атауымен, астанасының атуын 4 реттен баспаға бер. Kazakhstan Kazakhstan Kazakhstan Kazakhstan Nur-Sultan Nur-Sultan Nur- Sultan Nur-Sultan

8 слайд

№ 3-тапсырма: Еліміздің атауымен, астанасының атуын 4 реттен баспаға бер. Kazakhstan Kazakhstan Kazakhstan Kazakhstan Nur-Sultan Nur-Sultan Nur- Sultan Nur-Sultan

(Т) №5 -тапсырма: Берілген бөлменің өлшемдерін пайдаланып төмендегілерді есепте: 1. Бөлменің еденінің ауданын; 2. Бөлменің

9 слайд
(Т) №5 -тапсырма: Берілген бөлменің өлшемдерін пайдаланып төмендегілерді есепте: 1. Бөлменің еденінің ауданын; 2. Бөлменің периметрін; 3. Бөлменің төрт қабырғасының ауданын; 4. Бөлменің көлемін; 5. Бөлменің жалпы бетінің ауданын.

9 слайд

(Т) №5 -тапсырма: Берілген бөлменің өлшемдерін пайдаланып төмендегілерді есепте: 1. Бөлменің еденінің ауданын; 2. Бөлменің периметрін; 3. Бөлменің төрт қабырғасының ауданын; 4. Бөлменің көлемін; 5. Бөлменің жалпы бетінің ауданын.

РЕФЛЕКСИЯ «Еркін микрофон» әдісі Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін

10 слайд
РЕФЛЕКСИЯ «Еркін микрофон» әдісі Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

10 слайд

РЕФЛЕКСИЯ «Еркін микрофон» әдісі Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

Үйге тапсырма:

11 слайд
Үйге тапсырма:

11 слайд

Үйге тапсырма:

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

12 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

12 слайд

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

2-сабақ

13 слайд
2-сабақ

13 слайд

2-сабақ

Сабақтың тақырыбы: 6 сынып «3.2. Тіл алфавиті Синтаксис»

14 слайд
Сабақтың тақырыбы: 6 сынып «3.2. Тіл алфавиті Синтаксис»

14 слайд

Сабақтың тақырыбы: 6 сынып «3.2. Тіл алфавиті Синтаксис»

Сабақтың оқу мақсаты: 6.3.2.1. Рython тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу.

15 слайд
Сабақтың оқу мақсаты: 6.3.2.1. Рython тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу.

15 слайд

Сабақтың оқу мақсаты: 6.3.2.1. Рython тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу.

Ширату тапсырмасы. «Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар  Менің пікірімше,... Достарым айтқандай,...

16 слайд
Ширату тапсырмасы. «Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар  Менің пікірімше,... Достарым айтқандай,... Қорытындылай келе,... Мұғалімнің көрсеткеніндей....  Алгоритм ұғымы «Информатика» пәні үшін қандай маңызы бар деп ойлайсың?  Сызықтық алгоритм дегенді қалай түсінесің?  1-суретте берілген іс-әрекет алгоритм және сызықты алгоритм ұғымдарымен қандай байланысы бар?  1-суретте берілген іс-әрекеттің орындалуы дұрыс берілген бе? Дұрыс алгоритмі қандай болу керек?  Тілдің әліппесі құрылымы қандай?  Прогаммалау тілі мен кәдімгі тілдің қандай айырмашылығы бар?  Сызықты алгоритм және сызықтық программаны қалай түсіндірген болар едің? Бөлудің бүтін бөлігі (//) мен бөлудің қалдығының мәні (%) есептеу амалдарының әрбіріне 3 мысалдан келтір.

16 слайд

Ширату тапсырмасы. «Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар  Менің пікірімше,... Достарым айтқандай,... Қорытындылай келе,... Мұғалімнің көрсеткеніндей....  Алгоритм ұғымы «Информатика» пәні үшін қандай маңызы бар деп ойлайсың?  Сызықтық алгоритм дегенді қалай түсінесің?  1-суретте берілген іс-әрекет алгоритм және сызықты алгоритм ұғымдарымен қандай байланысы бар?  1-суретте берілген іс-әрекеттің орындалуы дұрыс берілген бе? Дұрыс алгоритмі қандай болу керек?  Тілдің әліппесі құрылымы қандай?  Прогаммалау тілі мен кәдімгі тілдің қандай айырмашылығы бар?  Сызықты алгоритм және сызықтық программаны қалай түсіндірген болар едің? Бөлудің бүтін бөлігі (//) мен бөлудің қалдығының мәні (%) есептеу амалдарының әрбіріне 3 мысалдан келтір.

Оқулықпен жұмыс. Постер қорғау. Оқулықтағы жаңа тақырып бойынша үш топқа тақырыпшалар бөліп беріледі. Әр топ өз тақырыбы

17 слайд
Оқулықпен жұмыс. Постер қорғау. Оқулықтағы жаңа тақырып бойынша үш топқа тақырыпшалар бөліп беріледі. Әр топ өз тақырыбы бойынша топ ішінде ақылдасып, постерге өз ойларын, нақты ақпаратты плакатқа түсіреді. Топтар арасында бір-біріне түсіндіру жұмыстары жүреді. 1 -топ: «Амалдар мен өрнектер» 2- топ: «Python тілінің әліппесі» 3- топ: «Python тілінің синтаксисі» Дәптермен жұмыс. (Ұ) «Түртіп алу» әдісі

17 слайд

Оқулықпен жұмыс. Постер қорғау. Оқулықтағы жаңа тақырып бойынша үш топқа тақырыпшалар бөліп беріледі. Әр топ өз тақырыбы бойынша топ ішінде ақылдасып, постерге өз ойларын, нақты ақпаратты плакатқа түсіреді. Топтар арасында бір-біріне түсіндіру жұмыстары жүреді. 1 -топ: «Амалдар мен өрнектер» 2- топ: «Python тілінің әліппесі» 3- топ: «Python тілінің синтаксисі» Дәптермен жұмыс. (Ұ) «Түртіп алу» әдісі

(Д) №1тапсырма: Төменде берілген программа кодтарын жазудағы қателерді тап. 1-код 2-код 3-код a = int input() b = int intut

18 слайд
(Д) №1тапсырма: Төменде берілген программа кодтарын жазудағы қателерді тап. 1-код 2-код 3-код a = int input() b = int intut() t = А + B print(c) a = 8: b =118 с := а + b print(c) a = int(input()) k=3*(a+b)-4ab t=a*b print(k); print(t) Дескриптор: Жалпы - 3 балл. - 1-кодтың қатесін табады. - 2-кодтың қатесін табады. - 3-кодтың қатесін табады

18 слайд

(Д) №1тапсырма: Төменде берілген программа кодтарын жазудағы қателерді тап. 1-код 2-код 3-код a = int input() b = int intut() t = А + B print(c) a = 8: b =118 с := а + b print(c) a = int(input()) k=3*(a+b)-4ab t=a*b print(k); print(t) Дескриптор: Жалпы - 3 балл. - 1-кодтың қатесін табады. - 2-кодтың қатесін табады. - 3-кодтың қатесін табады

№ 2 тапсырма: a , b, с бүтін сандары берілген. Осы сандардың қосындысы мен көбейтіндісінің соңғы цифрларының қосындысын эк

19 слайд
№ 2 тапсырма: a , b, с бүтін сандары берілген. Осы сандардың қосындысы мен көбейтіндісінің соңғы цифрларының қосындысын экранға шығар . Мысалы Нәтиже Түсініктеме 9 4 2 7   9*4*2=72 9+4+2=15 2+5= 7 Дескриптор: Жалпы - 2 балл. - А, b, c бүтін сандарының қосындысын шығарады. - A, b, c бүтін сандарының көбейтіндісін шығарады. - A, b, c бүтін сандарының қосындысы мен көбейтіндісінің соңғы цифрларының қосындысын экранға шығарады.

19 слайд

№ 2 тапсырма: a , b, с бүтін сандары берілген. Осы сандардың қосындысы мен көбейтіндісінің соңғы цифрларының қосындысын экранға шығар . Мысалы Нәтиже Түсініктеме 9 4 2 7   9*4*2=72 9+4+2=15 2+5= 7 Дескриптор: Жалпы - 2 балл. - А, b, c бүтін сандарының қосындысын шығарады. - A, b, c бүтін сандарының көбейтіндісін шығарады. - A, b, c бүтін сандарының қосындысы мен көбейтіндісінің соңғы цифрларының қосындысын экранға шығарады.

(Ж) № 3 -тапсырма: Айдын, Санжар, Асқар үш дос балық аулауға барып, сәйкесінше k, l және m сандағы балықтарды аулады. Достар

20 слайд
(Ж) № 3 -тапсырма: Айдын, Санжар, Асқар үш дос балық аулауға барып, сәйкесінше k, l және m сандағы балықтарды аулады. Достар барлығы әділ болу үшін аулаған балықтарын теңдей бөліп алса, онда оларға қанша балықтан тиеді, қанша балық қалады. Дескриптор: Жалпы-2 балл. - Балық санының қосындысын шығарады. - Соңғы шыққан қосындының санын теңдей үшке бөледі. - Үшке бөлінген саннан қалған қалдығын шығарады. Мысалы Нәтиже Түсініктеме 8 7 11 8 2   Барлық аулаған балық саны 8+7+11=26 26- ны 8- ден тең бөліп алады. 2 балық қалады.

20 слайд

(Ж) № 3 -тапсырма: Айдын, Санжар, Асқар үш дос балық аулауға барып, сәйкесінше k, l және m сандағы балықтарды аулады. Достар барлығы әділ болу үшін аулаған балықтарын теңдей бөліп алса, онда оларға қанша балықтан тиеді, қанша балық қалады. Дескриптор: Жалпы-2 балл. - Балық санының қосындысын шығарады. - Соңғы шыққан қосындының санын теңдей үшке бөледі. - Үшке бөлінген саннан қалған қалдығын шығарады. Мысалы Нәтиже Түсініктеме 8 7 11 8 2   Барлық аулаған балық саны 8+7+11=26 26- ны 8- ден тең бөліп алады. 2 балық қалады.

РЕФЛЕКСИЯ «Бір ауыз сөз» әдісі. Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын айтыңдар: •Ұнады •Пайдалы •Үйре

21 слайд
РЕФЛЕКСИЯ «Бір ауыз сөз» әдісі. Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын айтыңдар: •Ұнады •Пайдалы •Үйрендім •Ұмтылдым •Жасай аламын. т.б. «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағаланады.

21 слайд

РЕФЛЕКСИЯ «Бір ауыз сөз» әдісі. Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын айтыңдар: •Ұнады •Пайдалы •Үйрендім •Ұмтылдым •Жасай аламын. т.б. «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағаланады.

Үйге тапсырма:

22 слайд
Үйге тапсырма:

22 слайд

Үйге тапсырма:

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

23 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

23 слайд

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

Сабақ №3

24 слайд
Сабақ №3

24 слайд

Сабақ №3

Сабақтың тақырыбы: 6 сынып «3.3. Деректердің типтері»

25 слайд
Сабақтың тақырыбы: 6 сынып «3.3. Деректердің типтері»

25 слайд

Сабақтың тақырыбы: 6 сынып «3.3. Деректердің типтері»

Сабақтың мақсаттары: 6.3.3.1. Деректер түрлерін жіктеу.

26 слайд
Сабақтың мақсаттары: 6.3.3.1. Деректер түрлерін жіктеу.

26 слайд

Сабақтың мақсаттары: 6.3.3.1. Деректер түрлерін жіктеу.

Ұйымдастыру кезеңі: “Гүлмен тілек” әдісі .

27 слайд
Ұйымдастыру кезеңі: “Гүлмен тілек” әдісі .

27 слайд

Ұйымдастыру кезеңі: “Гүлмен тілек” әдісі .

(Ұ) «Конверт - сұрақ» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау

28 слайд
(Ұ) «Конверт - сұрақ» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Сыныпқа төмендегі сұрақтар конвертте беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.  Ақпараттың ұсыну түріне қарай қалай бөлінеді? Есіңе түсір (1-сурет).  Программалау тілінің командаларымен 1-суреттегі ақпарат түрлерінің қайсысын өңдеуге болады?  Математикада сандар осіндегі сандарды қандай түрлерге ажыратады (2-сурет).  Айнымалы қабылдайтын мәдердің типі дегенді қалай түсінесің? (3-сурет)  рython тілінде айнымалылар қабылдайтын деректерді қандай түрлерге жіктеуге болады?

28 слайд

(Ұ) «Конверт - сұрақ» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Сыныпқа төмендегі сұрақтар конвертте беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.  Ақпараттың ұсыну түріне қарай қалай бөлінеді? Есіңе түсір (1-сурет).  Программалау тілінің командаларымен 1-суреттегі ақпарат түрлерінің қайсысын өңдеуге болады?  Математикада сандар осіндегі сандарды қандай түрлерге ажыратады (2-сурет).  Айнымалы қабылдайтын мәдердің типі дегенді қалай түсінесің? (3-сурет)  рython тілінде айнымалылар қабылдайтын деректерді қандай түрлерге жіктеуге болады?

1- топ: «Дерек тердің типі» 2- топ: «Айны малыл ардың типі» Постер қорғау Оқулықпен жұмыс. (Т) Постер қорғау. Оқулықт

29 слайд
1- топ: «Дерек тердің типі» 2- топ: «Айны малыл ардың типі» Постер қорғау Оқулықпен жұмыс. (Т) Постер қорғау. Оқулықтағы жаңа тақырып бойынша екі топқа тақырыпшалар бөліп беріледі. Әр топ өз тақырыбы бойынша топ ішінде ақылдасып, өз ойларын, нақты ақпаратты плакатқа түсіреді. Топтар арасында бір-біріне түсіндіру жұмыстары жүреді.

29 слайд

1- топ: «Дерек тердің типі» 2- топ: «Айны малыл ардың типі» Постер қорғау Оқулықпен жұмыс. (Т) Постер қорғау. Оқулықтағы жаңа тақырып бойынша екі топқа тақырыпшалар бөліп беріледі. Әр топ өз тақырыбы бойынша топ ішінде ақылдасып, өз ойларын, нақты ақпаратты плакатқа түсіреді. Топтар арасында бір-біріне түсіндіру жұмыстары жүреді.

Практикалық жұмыстар. (Ж) №1тапсырма: Берілген айнымалыларға type() функциясын қолдансаң қандай деректер типін аласың? a=

30 слайд
Практикалық жұмыстар. (Ж) №1тапсырма: Берілген айнымалыларға type() функциясын қолдансаң қандай деректер типін аласың? a=156.78; b=’ata’; c=True; ppp=’stl’; max=-25; min=False; h=0; res=’k’; r=100; tc=’True’; maxs=’-25’; mins=’False12’; p=101.0; tes=’1500’;

30 слайд

Практикалық жұмыстар. (Ж) №1тапсырма: Берілген айнымалыларға type() функциясын қолдансаң қандай деректер типін аласың? a=156.78; b=’ata’; c=True; ppp=’stl’; max=-25; min=False; h=0; res=’k’; r=100; tc=’True’; maxs=’-25’; mins=’False12’; p=101.0; tes=’1500’;

№ 2 тапсырма: Ұзындық L миллиметрде берілген. Берілген ұзындықты километр, метр, сантиметр және миллиметрде өрнектейтін п

31 слайд
№ 2 тапсырма: Ұзындық L миллиметрде берілген. Берілген ұзындықты километр, метр, сантиметр және миллиметрде өрнектейтін программа жаз. Дескриптор: Жалпы - 2 балл. - Берілген ұзындықты километрде өрнектейтін; - Берілген ұзындықты метрде өрнектейтін; - Берілген ұзындықты сантиметрде өрнектейтін; - Берілген ұзындықты миллиметрде өрнектейтін программа жазады. Мысалы Нәтиже 1012552 1 km 12 m 5 cm52 mm

31 слайд

№ 2 тапсырма: Ұзындық L миллиметрде берілген. Берілген ұзындықты километр, метр, сантиметр және миллиметрде өрнектейтін программа жаз. Дескриптор: Жалпы - 2 балл. - Берілген ұзындықты километрде өрнектейтін; - Берілген ұзындықты метрде өрнектейтін; - Берілген ұзындықты сантиметрде өрнектейтін; - Берілген ұзындықты миллиметрде өрнектейтін программа жазады. Мысалы Нәтиже 1012552 1 km 12 m 5 cm52 mm

(Ж) №3 тапсырма: Екі таңбалы санның цифрларының қосындысы мен көбейтіндісін табатын программа құрастыр Дескриптор: Жалпы -2

32 слайд
(Ж) №3 тапсырма: Екі таңбалы санның цифрларының қосындысы мен көбейтіндісін табатын программа құрастыр Дескриптор: Жалпы -2 балл. - Екі таңбалы санның цифрларының қосындысын табады. - Екі санның цифрларының көбейтіндісін табады. - Программасын құрады. МысалыНәтиже Түсініктеме 89 17 72 8+9=17 8*9=72

32 слайд

(Ж) №3 тапсырма: Екі таңбалы санның цифрларының қосындысы мен көбейтіндісін табатын программа құрастыр Дескриптор: Жалпы -2 балл. - Екі таңбалы санның цифрларының қосындысын табады. - Екі санның цифрларының көбейтіндісін табады. - Программасын құрады. МысалыНәтиже Түсініктеме 89 17 72 8+9=17 8*9=72

1. Деректердің типі туралы қандай мәліметтер білдің? 2. Программалау барысында сандық деректерді емес, айнымалыларды қолдд

33 слайд
1. Деректердің типі туралы қандай мәліметтер білдің? 2. Программалау барысында сандық деректерді емес, айнымалыларды қолддану алгоритмнің қайсы қасиетімен байланысты де ойлайсың? 3. 12 және 25 бүтін сандарынан 1258 санын құрастырудың ауызша алгоритмін қалай сипаттаған болар едің? 4. float(input()) қолдауда мақсат не? «Конверт-сұрақ» әдісі

33 слайд

1. Деректердің типі туралы қандай мәліметтер білдің? 2. Программалау барысында сандық деректерді емес, айнымалыларды қолддану алгоритмнің қайсы қасиетімен байланысты де ойлайсың? 3. 12 және 25 бүтін сандарынан 1258 санын құрастырудың ауызша алгоритмін қалай сипаттаған болар едің? 4. float(input()) қолдауда мақсат не? «Конверт-сұрақ» әдісі

РЕФЛЕКСИЯ «Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен ....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүг

34 слайд
РЕФЛЕКСИЯ «Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен ....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. - маған ерекше ұнағаны..... - сабақтан соң маған........келді - бүгін маған..........сәті түсті. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

34 слайд

РЕФЛЕКСИЯ «Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен ....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. - маған ерекше ұнағаны..... - сабақтан соң маған........келді - бүгін маған..........сәті түсті. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

Үйге тапсырма:

35 слайд
Үйге тапсырма:

35 слайд

Үйге тапсырма:

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

36 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

36 слайд

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

Сабақ №4

37 слайд
Сабақ №4

37 слайд

Сабақ №4

Сабақтың тақырыбы: 6 – сынып 3.4. Арифметикалық өрнектердің жазылу ережелері

38 слайд
Сабақтың тақырыбы: 6 – сынып 3.4. Арифметикалық өрнектердің жазылу ережелері

38 слайд

Сабақтың тақырыбы: 6 – сынып 3.4. Арифметикалық өрнектердің жазылу ережелері

Сабақтың мақсаты: 6.3.2.1 Рython тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу;

39 слайд
Сабақтың мақсаты: 6.3.2.1 Рython тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу;

39 слайд

Сабақтың мақсаты: 6.3.2.1 Рython тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу;

Ширату тапсырмасы. «Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар (Ұ) «Кинометафора» әдісін пайдаланып "Арифмети

40 слайд
Ширату тапсырмасы. «Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар (Ұ) «Кинометафора» әдісін пайдаланып "Арифметикалық амалдардың жазылу ережелері" тақырыбы бойынша интерактивті тақтадан бейнеролик көрсетіп, ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау жүргізіледі. Сыныпқа төмендегі сұрақтар эранда беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі.  Scratch программасында арифметикалық амалдарды қолдану мен жазуда қандай ережелер бар? Есіңе түсір.  Математикада арифметикалық амалдарды қолдану мен өрнектерді жазуда қандай ережелерге сүйенесің?  Рython тілінде арифметикалық амалдардың жазуда қандай ережелерді басшылыққа алу керек деп ойласың?

40 слайд

Ширату тапсырмасы. «Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар (Ұ) «Кинометафора» әдісін пайдаланып "Арифметикалық амалдардың жазылу ережелері" тақырыбы бойынша интерактивті тақтадан бейнеролик көрсетіп, ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау жүргізіледі. Сыныпқа төмендегі сұрақтар эранда беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі.  Scratch программасында арифметикалық амалдарды қолдану мен жазуда қандай ережелер бар? Есіңе түсір.  Математикада арифметикалық амалдарды қолдану мен өрнектерді жазуда қандай ережелерге сүйенесің?  Рython тілінде арифметикалық амалдардың жазуда қандай ережелерді басшылыққа алу керек деп ойласың?

Оқулықпен жұмыс. (Т) «Еркін талқылау» әдісі бойынша постер қорғау. Оқулықтағы жаңа тақырып бойынша екі топқа тақырыпшалар б

41 слайд
Оқулықпен жұмыс. (Т) «Еркін талқылау» әдісі бойынша постер қорғау. Оқулықтағы жаңа тақырып бойынша екі топқа тақырыпшалар бөліп беріледі. Әр топ өз тақырыбы бойынша топ ішінде ақылдасып, өз ойларын бөлісіп, нақты ақпаратты плакатқа түсіреді. Топтар арасында бір-біріне түсіндіру, талқылау жұмыстары жүреді. 1- топ: «Инкремент және декремент». 2- топ:«Арифметикалық амалдарды орындау ережелері».

41 слайд

Оқулықпен жұмыс. (Т) «Еркін талқылау» әдісі бойынша постер қорғау. Оқулықтағы жаңа тақырып бойынша екі топқа тақырыпшалар бөліп беріледі. Әр топ өз тақырыбы бойынша топ ішінде ақылдасып, өз ойларын бөлісіп, нақты ақпаратты плакатқа түсіреді. Топтар арасында бір-біріне түсіндіру, талқылау жұмыстары жүреді. 1- топ: «Инкремент және декремент». 2- топ:«Арифметикалық амалдарды орындау ережелері».

(Т) 1-топ: Өрнектің мәнін табатын программа құр. y= a=4; b=3,5; c=2;

42 слайд
(Т) 1-топ: Өрнектің мәнін табатын программа құр. y= a=4; b=3,5; c=2;

42 слайд

(Т) 1-топ: Өрнектің мәнін табатын программа құр. y= a=4; b=3,5; c=2;

(Т) 2-топ: Өрнектің мәнін табатын программа құр (2-код). y=

43 слайд
(Т) 2-топ: Өрнектің мәнін табатын программа құр (2-код). y=

43 слайд

(Т) 2-топ: Өрнектің мәнін табатын программа құр (2-код). y=

№1тапсырма. Төмендегі математикалық өрнекті программалау тілінде жаз. 1) 2) 3) 4) abcba 2 222 

44 слайд
№1тапсырма. Төмендегі математикалық өрнекті программалау тілінде жаз. 1) 2) 3) 4) abcba 2 222  4 4    b a xy ))4(5(3 |5| 2 zbtaxy x   )5( 5 cxt y х  

44 слайд

№1тапсырма. Төмендегі математикалық өрнекті программалау тілінде жаз. 1) 2) 3) 4) abcba 2 222  4 4    b a xy ))4(5(3 |5| 2 zbtaxy x   )5( 5 cxt y х  

№2тапсырма: Математикалық өрнектердің Рython тілінде жазылуы берілген. Осы өрнектердің қайсысы программалау тілінде қате жазы

45 слайд
№2тапсырма: Математикалық өрнектердің Рython тілінде жазылуы берілген. Осы өрнектердің қайсысы программалау тілінде қате жазылған? Қателерін түзет. № Математикалық өрнек Өрнектің программалау тілінде жазылуы 1 10 7 52 2 1 5 4 y y=4/5+1/2- 2+5*7/10 2 |74|4 23  abbax x=a**3+4*b- abs(4ab**2-7) 3 k= yz zyx zx хуz 4 5 3 2 3     k=(2*x*y*z)/3*x+z- (5*x*y-z)/(z-4*y)) 4 t= ab da adc 5 || |3|    t=abs(3*c-d-a)/(a- d)*5ab

45 слайд

№2тапсырма: Математикалық өрнектердің Рython тілінде жазылуы берілген. Осы өрнектердің қайсысы программалау тілінде қате жазылған? Қателерін түзет. № Математикалық өрнек Өрнектің программалау тілінде жазылуы 1 10 7 52 2 1 5 4 y y=4/5+1/2- 2+5*7/10 2 |74|4 23  abbax x=a**3+4*b- abs(4ab**2-7) 3 k= yz zyx zx хуz 4 5 3 2 3     k=(2*x*y*z)/3*x+z- (5*x*y-z)/(z-4*y)) 4 t= ab da adc 5 || |3|    t=abs(3*c-d-a)/(a- d)*5ab

№ 3 тапсырма: Кірпіштің a, b, c өлшемдері берілген. Осы кірпіштің жартысының, кірпіштің 1/3 не қосындысын табатын программа

46 слайд
№ 3 тапсырма: Кірпіштің a, b, c өлшемдері берілген. Осы кірпіштің жартысының, кірпіштің 1/3 не қосындысын табатын программа құрастыр (2- сурет). № 4 тапсырма: Кірпіштің a, b, c өлшемдерін пайдаланып, оның көлемінің толық бетінің ауданына қатынасын тап. Толық беттің ауданы деп кірпіштің барлық беттерінің, аудандарының қосындысын айтады (2-сурет

46 слайд

№ 3 тапсырма: Кірпіштің a, b, c өлшемдері берілген. Осы кірпіштің жартысының, кірпіштің 1/3 не қосындысын табатын программа құрастыр (2- сурет). № 4 тапсырма: Кірпіштің a, b, c өлшемдерін пайдаланып, оның көлемінің толық бетінің ауданына қатынасын тап. Толық беттің ауданы деп кірпіштің барлық беттерінің, аудандарының қосындысын айтады (2-сурет

1. Программалау тілінде арифметикалық амалдарды жазудың қандай ережелері бар? 2. Арифметикалық амалдарды орындауда ола

47 слайд
1. Программалау тілінде арифметикалық амалдарды жазудың қандай ережелері бар? 2. Арифметикалық амалдарды орындауда олардың бір- бірінен қандай басымдылықтары бар? 3. Амалдарды жазу ережелерін сақтау не үшін маңызды деп ойлайсың? 4. int() және round() функцияларының қызметінде қандай айырмашылығы бар? «Конверт-сұрақ» әдісі

47 слайд

1. Программалау тілінде арифметикалық амалдарды жазудың қандай ережелері бар? 2. Арифметикалық амалдарды орындауда олардың бір- бірінен қандай басымдылықтары бар? 3. Амалдарды жазу ережелерін сақтау не үшін маңызды деп ойлайсың? 4. int() және round() функцияларының қызметінде қандай айырмашылығы бар? «Конверт-сұрақ» әдісі

РЕФЛЕКСИЯ «Еркін микрофон» әдісі Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін

48 слайд
РЕФЛЕКСИЯ «Еркін микрофон» әдісі Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

48 слайд

РЕФЛЕКСИЯ «Еркін микрофон» әдісі Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

Үйге тапсырма:

49 слайд
Үйге тапсырма:

49 слайд

Үйге тапсырма:

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

50 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

50 слайд

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

Сабақ №5

51 слайд
Сабақ №5

51 слайд

Сабақ №5

Сабақтың тақырыбы: 6 – сынып 3.5 Практикалық тапсырмалар.

52 слайд
Сабақтың тақырыбы: 6 – сынып 3.5 Практикалық тапсырмалар.

52 слайд

Сабақтың тақырыбы: 6 – сынып 3.5 Практикалық тапсырмалар.

Сабақтың мақсаты: 6.3.2.1 Рython тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу.

53 слайд
Сабақтың мақсаты: 6.3.2.1 Рython тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу.

53 слайд

Сабақтың мақсаты: 6.3.2.1 Рython тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу.

«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар Программа құрастыруда операторлар мен арифметикалық амалдарды қала

54 слайд
«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар Программа құрастыруда операторлар мен арифметикалық амалдарды қалай тиімді қолдануға болады?

54 слайд

«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар Программа құрастыруда операторлар мен арифметикалық амалдарды қалай тиімді қолдануға болады?

Сараланған практикалық тапсырмалар: (Д) №1 тапсырма. Квадраттың қабырғаларының сандық өлшемі берілген. Осы квадраттың аудан

55 слайд
Сараланған практикалық тапсырмалар: (Д) №1 тапсырма. Квадраттың қабырғаларының сандық өлшемі берілген. Осы квадраттың ауданы мен оның периметрін табатын программа кодын құрастыр. (Ж) №2 тапсырма. а және b сандары берілген. Осы сандардың мәндерін бір- біріне ауыстыр. Мысалы: a=40, b=50 болса, онда ауысқаннан соң нәтижеде a=50, b=40 болады.

55 слайд

Сараланған практикалық тапсырмалар: (Д) №1 тапсырма. Квадраттың қабырғаларының сандық өлшемі берілген. Осы квадраттың ауданы мен оның периметрін табатын программа кодын құрастыр. (Ж) №2 тапсырма. а және b сандары берілген. Осы сандардың мәндерін бір- біріне ауыстыр. Мысалы: a=40, b=50 болса, онда ауысқаннан соң нәтижеде a=50, b=40 болады.

(Д) №3 тапсырма. ‘Nur’ және ‘Sultan’ сөздері берілген. Осы сөздерден еліміздің астанасының атын құрастырып, 3 рет экранға

56 слайд
(Д) №3 тапсырма. ‘Nur’ және ‘Sultan’ сөздері берілген. Осы сөздерден еліміздің астанасының атын құрастырып, 3 рет экранға шығар. Мысалы Нәтиже Nur Sultan Nur-Sultan Nur-Sultan Nur-Sultan

56 слайд

(Д) №3 тапсырма. ‘Nur’ және ‘Sultan’ сөздері берілген. Осы сөздерден еліміздің астанасының атын құрастырып, 3 рет экранға шығар. Мысалы Нәтиже Nur Sultan Nur-Sultan Nur-Sultan Nur-Sultan

) №4 тапсырма. Рython-да төмендегі фигураларды экранға шығаратын программа құрастыр. 1

57 слайд
) №4 тапсырма. Рython-да төмендегі фигураларды экранға шығаратын программа құрастыр. 1 22 333 4444 ********** * * * * ********** * * *** ***** ******* Cандар Терезе Шырша

57 слайд

) №4 тапсырма. Рython-да төмендегі фигураларды экранға шығаратын программа құрастыр. 1 22 333 4444 ********** * * * * ********** * * *** ***** ******* Cандар Терезе Шырша

№5 тапсырма. Шеңбердің радиусы берілген. Радиусты пайдаланып, шеңбердің ұзындығы (L) мен дөңгелектің ауданын (S) табатын про

58 слайд
№5 тапсырма. Шеңбердің радиусы берілген. Радиусты пайдаланып, шеңбердің ұзындығы (L) мен дөңгелектің ауданын (S) табатын программа кодын құрастыр. Бұл жерде Пи=3.14 (2-сурет).

58 слайд

№5 тапсырма. Шеңбердің радиусы берілген. Радиусты пайдаланып, шеңбердің ұзындығы (L) мен дөңгелектің ауданын (S) табатын программа кодын құрастыр. Бұл жерде Пи=3.14 (2-сурет).

Мысалы Нәтиже 5 L=31.4 S=78.5 Мысалы Нәтиже Түсініктеме 8596 11 5+6 =11 (Т) № 6 тапсырма. 4 таңбалы санның екінші (жүзді

59 слайд
Мысалы Нәтиже 5   L=31.4 S=78.5     Мысалы Нәтиже Түсініктеме 8596 11 5+6 =11 (Т) № 6 тапсырма. 4 таңбалы санның екінші (жүздігі) және 4 -ші орында (бірлігі) тұрған цифрларының қосындысын табатын программа құрастыр.

59 слайд

Мысалы Нәтиже 5   L=31.4 S=78.5     Мысалы Нәтиже Түсініктеме 8596 11 5+6 =11 (Т) № 6 тапсырма. 4 таңбалы санның екінші (жүздігі) және 4 -ші орында (бірлігі) тұрған цифрларының қосындысын табатын программа құрастыр.

РЕФЛЕКСИЯ «Бір ауыз сөз» әдісі. Жеке жұмы...

60 слайд
РЕФЛЕКСИЯ «Бір ауыз сөз» әдісі. Жеке жұмы...

60 слайд

РЕФЛЕКСИЯ «Бір ауыз сөз» әдісі. Жеке жұмы...

Министірлікпен келісілген курстар тізімі