6 сынып М.Әуезов қазақтың ұлы жазушысы
6 сынып М.Әуезов қазақтың ұлы жазушысы

#1 слайд
КММ “№35 Жалпы орта білім беретін мектеп” Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Алейханова Меруерт Оралбековна
ҰМЖ тарауы 6 сынып
“Отан отбасынан басталады”
Сабақтың тақырыбы:
“М.О Әуезов - қазақтың ұлы жазушысы”
Оқушылардың
көпшілігі орындай
алады:
- Мәтін бойынша
тірек сөздерді
пайдаланып сөйлем
құрайды.
Кейбір оқушылар
орындай алады:
-М.О Әуезов – қазақтың
ұлы жазушысы мәтінін
үлгі ретінде алып,
өзінің өмірбаянын
жазады.
.
Пәнге қатысты сөздік қор :Сауатты, сыйлас, балалық,
өнеге, шәкірт, үнемі, болашақ, хабарлас.
.
Пайдалы тіркестер: Балалық шақ, ауылда туған, өнеге
алған орта.
Талқылауға арналған сұрақтар:
•Қазақтың қандай жазушыларын білесің?
•М.О.Әуезовті не себепті ұлы жазушы деп ойлайсың?
Оқу мақсаттары
6.Т.5 Тірек сөздер, жетекші сұрақтар мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау.
6.Ж.4 Мәліметтерді жинақтай отырып тақырып бойынша постер, сызба-кестелер жасау.
6.ТБ.1 Мәтіндерден деректі және дерексіз зат, көптік мәнді есімдерді ажырата білу,
жазбаша, ауызша жұмыстарда қолдану.
Пәнаралық
байланыс:
Тарих, география,
өлкетану
Алдыңғы оқу.
Қаламызда
М.Әуезов
атындағы
ескерткіш,
мұражай,
көше,оқу,
орындарының
орналасқан
жерлерін
біледі.Құндылықтарға баулу
«Мәңгілік ел»жалпыұлттық идеясы «Зайырлы қоғам және жоғары руханият»
Туған жердің тарихын құрметтеуге, оқушыларды патриотизмге, отбасы
құндылықтарын сақтауға тәрбиелеу
Барлық оқушылар
орындай алады:
•М.О Әуезов –
қазақтың ұлы
жазушысы мәтінінен
тірек сөздер, жетекші
сұрақтар мәтін
тақырыбы арқылы
негізгі ойды
анықтайды.
•Мәтіндегі мәліметтерді
жинақтай отырып
тақырып бойынша
деректі, дерексіз,
көптік мәнді зат
есімдерді тауып кестеге
түсіреді.
Бағалау критерийі
•Тірек сөздер, жетекші
сұрақтар мәтін тақырыбы
арқылы негізгі ойды
анықтайды.
•Мәтіндегі мәліметтерді
жинақтай отырып тақырып
бойынша деректі, дерексіз,
көптік мәнді зат есімдерді
тауып кестеге түсіреді.
•Тірек сөздерді пайдаланып
сөйлем құрайды.
•М.О Әуезов – қазақтың ұлы
жазушысы мәтінін үлгі
ретінде алып өзінің
өмірбаянын жазады.
Оқушылар орындай
алады:
•Тірек сөздер, жетекші
сұрақтар мәтін тақырыбы
арқылы негізгі ойды
анықтау
•Мәтіндегі мәліметтерді
жинақтай отырып
тақырып бойынша
деректі, дерексіз, көптік
мәнді зат есімдерді тауып
кестеге түсіру.
•Тірек сөздерді
пайдаланып сөйлем құрау.
М.О Әуезов – қазақтың
ұлы жазушысы мәтінін
үлгі ретінде алып өзінің
өмірбаянын жазу.
1 слайд
КММ “№35 Жалпы орта білім беретін мектеп” Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Алейханова Меруерт Оралбековна ҰМЖ тарауы 6 сынып “Отан отбасынан басталады” Сабақтың тақырыбы: “М.О Әуезов - қазақтың ұлы жазушысы” Оқушылардың көпшілігі орындай алады: - Мәтін бойынша тірек сөздерді пайдаланып сөйлем құрайды. Кейбір оқушылар орындай алады: -М.О Әуезов – қазақтың ұлы жазушысы мәтінін үлгі ретінде алып, өзінің өмірбаянын жазады. . Пәнге қатысты сөздік қор :Сауатты, сыйлас, балалық, өнеге, шәкірт, үнемі, болашақ, хабарлас. . Пайдалы тіркестер: Балалық шақ, ауылда туған, өнеге алған орта. Талқылауға арналған сұрақтар: •Қазақтың қандай жазушыларын білесің? •М.О.Әуезовті не себепті ұлы жазушы деп ойлайсың? Оқу мақсаттары 6.Т.5 Тірек сөздер, жетекші сұрақтар мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау. 6.Ж.4 Мәліметтерді жинақтай отырып тақырып бойынша постер, сызба-кестелер жасау. 6.ТБ.1 Мәтіндерден деректі және дерексіз зат, көптік мәнді есімдерді ажырата білу, жазбаша, ауызша жұмыстарда қолдану. Пәнаралық байланыс: Тарих, география, өлкетану Алдыңғы оқу. Қаламызда М.Әуезов атындағы ескерткіш, мұражай, көше,оқу, орындарының орналасқан жерлерін біледі.Құндылықтарға баулу «Мәңгілік ел»жалпыұлттық идеясы «Зайырлы қоғам және жоғары руханият» Туған жердің тарихын құрметтеуге, оқушыларды патриотизмге, отбасы құндылықтарын сақтауға тәрбиелеу Барлық оқушылар орындай алады: •М.О Әуезов – қазақтың ұлы жазушысы мәтінінен тірек сөздер, жетекші сұрақтар мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтайды. •Мәтіндегі мәліметтерді жинақтай отырып тақырып бойынша деректі, дерексіз, көптік мәнді зат есімдерді тауып кестеге түсіреді. Бағалау критерийі •Тірек сөздер, жетекші сұрақтар мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтайды. •Мәтіндегі мәліметтерді жинақтай отырып тақырып бойынша деректі, дерексіз, көптік мәнді зат есімдерді тауып кестеге түсіреді. •Тірек сөздерді пайдаланып сөйлем құрайды. •М.О Әуезов – қазақтың ұлы жазушысы мәтінін үлгі ретінде алып өзінің өмірбаянын жазады. Оқушылар орындай алады: •Тірек сөздер, жетекші сұрақтар мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау •Мәтіндегі мәліметтерді жинақтай отырып тақырып бойынша деректі, дерексіз, көптік мәнді зат есімдерді тауып кестеге түсіру. •Тірек сөздерді пайдаланып сөйлем құрау. М.О Әуезов – қазақтың ұлы жазушысы мәтінін үлгі ретінде алып өзінің өмірбаянын жазу.
#2 слайд
Сабақтың басы
/10минут/
Сабақтың ортасы/
20мин/
Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық ахуал
«Шаттық шеңбері»
Оқушылар шеңберге
тұрып, бір-біріне
тілектер айтады.
Топқа бөлу.
1-топ–«Ақындар»
2-топ – «Жазушылар»
3-топ – «Ғалымдар
Сабақтың
мақсатымен
таныстыру.
Миға шабуыл
- М.Әуезов кім?
-Қаламызда М.Әуезов
-атындағы ескерткіш
-қай жерде
орналасқан?
-Тағы басқа қандай
- М.Әуезов атындағы
көрнекі жерлер бар?
1-тапсырма Ж. Т.Ж /10 минут/
«М.Әуезов қазақтың ұлы
жазушысы» мәтінін тыңдату./Екі
рет тыңдату/.
Тыңдалым кезінде оқулықтағы
мәтінді жеке /Insert/әдісі бойынша
оқып шығу.
Тыңдалынған мәтін негізінде
оқушылар тірек сөздер арқылы
негізгі ойды анықтайды.
Жетекші сұрақтар:
•М.О Әуезовті кім тәрбиелеген?
•М.Әуезов кімнің өлеңін жаттап
өсті?
•Жазушының ең үлкен еңбегі кім
туралы?
«Сөздер сөйлейді» ойыны.
Қоржындағы мәтінге қатысты тірек
сөздерді пайдаланып сөйлем
құрау. /көпшілігі орындайды/
Дескриптор:
-Мәтінді мұқият тыңда
-Мәтінді түртіп оқы
-Берілген тірек сөздермен танысып
негізгі ойды анықта
-Жетекші сұрақтарға жауап бер.
-Қоржыннан сөздерді алып,сөйлем
құрап айт
ҚБ. «Бағдаршам» арқылы топтар
бірін-бірі бағалайды.
2-тапсырма Т.Ж. / 10 минут/
«Мазмұнмен танысу» әдісі
Мәтіндегі мәліметтерді жинақтай отырып
тақырып бойынша деректі, дерексіз, көптік
мәнді зат есімдерді тауып кестеге түсіреді.
М.О Әуезов – қазақтың ұлы жазушысы
мәтінін үлгі ретінде алып, өзіңнің
өмірбаянын жазады.
/кейбірі орындайды/
Дескриптор:
-Мәтіннен мәліметтерді жинақта
-Тақырып бойынша деректі, дерексіз, көптік
мәнді зат есімдерді тап
- Кестеге түсір.
- М.О Әуезов – қазақтың ұлы жазушысы
мәтінін үлгі ретінде алып, өзіңнің
өмірбаяныңды жаз.
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы топтар
бірін- бірі бағалайды.
3 тапсырма Ж.
«3-2-1 стратегиясы»
•Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат.
•Бүгін сабақта қиындық тудырған 2 аспекті.
•Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.
Дескриптор
•3 маңызды ақпаратты анықта
• қиындық тудырған 2 мәселені айт
ҚБ: «Көңіл күй смайликтері» арқылы топтар
бірін- бірі бағалайды.
«Шығу парағы» әдісі.
-Мен бүгін не білдім?
-Тағы не білгім келеді?
Сабақтың соңы
10 минут
2 слайд
Сабақтың басы /10минут/ Сабақтың ортасы/ 20мин/ Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал «Шаттық шеңбері» Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне тілектер айтады. Топқа бөлу. 1-топ–«Ақындар» 2-топ – «Жазушылар» 3-топ – «Ғалымдар Сабақтың мақсатымен таныстыру. Миға шабуыл - М.Әуезов кім? -Қаламызда М.Әуезов -атындағы ескерткіш -қай жерде орналасқан? -Тағы басқа қандай - М.Әуезов атындағы көрнекі жерлер бар? 1-тапсырма Ж. Т.Ж /10 минут/ «М.Әуезов қазақтың ұлы жазушысы» мәтінін тыңдату./Екі рет тыңдату/. Тыңдалым кезінде оқулықтағы мәтінді жеке /Insert/әдісі бойынша оқып шығу. Тыңдалынған мәтін негізінде оқушылар тірек сөздер арқылы негізгі ойды анықтайды. Жетекші сұрақтар: •М.О Әуезовті кім тәрбиелеген? •М.Әуезов кімнің өлеңін жаттап өсті? •Жазушының ең үлкен еңбегі кім туралы? «Сөздер сөйлейді» ойыны. Қоржындағы мәтінге қатысты тірек сөздерді пайдаланып сөйлем құрау. /көпшілігі орындайды/ Дескриптор: -Мәтінді мұқият тыңда -Мәтінді түртіп оқы -Берілген тірек сөздермен танысып негізгі ойды анықта -Жетекші сұрақтарға жауап бер. -Қоржыннан сөздерді алып,сөйлем құрап айт ҚБ. «Бағдаршам» арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. 2-тапсырма Т.Ж. / 10 минут/ «Мазмұнмен танысу» әдісі Мәтіндегі мәліметтерді жинақтай отырып тақырып бойынша деректі, дерексіз, көптік мәнді зат есімдерді тауып кестеге түсіреді. М.О Әуезов – қазақтың ұлы жазушысы мәтінін үлгі ретінде алып, өзіңнің өмірбаянын жазады. /кейбірі орындайды/ Дескриптор: -Мәтіннен мәліметтерді жинақта -Тақырып бойынша деректі, дерексіз, көптік мәнді зат есімдерді тап - Кестеге түсір. - М.О Әуезов – қазақтың ұлы жазушысы мәтінін үлгі ретінде алып, өзіңнің өмірбаяныңды жаз. ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы топтар бірін- бірі бағалайды. 3 тапсырма Ж. «3-2-1 стратегиясы» •Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат. •Бүгін сабақта қиындық тудырған 2 аспекті. •Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет. Дескриптор •3 маңызды ақпаратты анықта • қиындық тудырған 2 мәселені айт ҚБ: «Көңіл күй смайликтері» арқылы топтар бірін- бірі бағалайды. «Шығу парағы» әдісі. -Мен бүгін не білдім? -Тағы не білгім келеді? Сабақтың соңы 10 минут
#3 слайд
БағалауСаралау
Тиімді әдіс-
тәсілдерд
Жаңартылған оқу бағдарламасы мен бағалау жүйесін бір мақсатқа
жұмылдыру оқушылардан жоғары нәтиже күтілуін қамтамасыз етеді
- Көпшілігі: деректі
және дерексіз зат,
көптік мәнді есімдерді
қолдана отырып,
сөйлем құрайды.
-Кейбірі: мәтінді үлгі
ретінде алып, өзіңнің
өмірбаянын жаза
алады.
Қалыптастырушы
бағалау түрлері
«Бағдаршам»
«Екі жұлдыз, бір
тілек»
«Көңіл күй
смайликтері»
Миға шабуыл,
“Insert” әдісі,
“Мазмұнмен
танысу» әдісі,
“3-2-1”
стратегиясы»
“Еліміздің ертеңі бүгінгі ұрпақтың қолында, ал ұрпақтың тағдыр ұстаздың
қолында”
Н.Ә Назарбаев
3 слайд
БағалауСаралау Тиімді әдіс- тәсілдерд Жаңартылған оқу бағдарламасы мен бағалау жүйесін бір мақсатқа жұмылдыру оқушылардан жоғары нәтиже күтілуін қамтамасыз етеді - Көпшілігі: деректі және дерексіз зат, көптік мәнді есімдерді қолдана отырып, сөйлем құрайды. -Кейбірі: мәтінді үлгі ретінде алып, өзіңнің өмірбаянын жаза алады. Қалыптастырушы бағалау түрлері «Бағдаршам» «Екі жұлдыз, бір тілек» «Көңіл күй смайликтері» Миға шабуыл, “Insert” әдісі, “Мазмұнмен танысу» әдісі, “3-2-1” стратегиясы» “Еліміздің ертеңі бүгінгі ұрпақтың қолында, ал ұрпақтың тағдыр ұстаздың қолында” Н.Ә Назарбаев
шағым қалдыра аласыз













