8 сынып 1-тоқсан 2025-2026 оқу жылы толық презентациялар география
8 сынып 1-тоқсан 2025-2026 оқу жылы толық презентациялар география

#1 слайд
География ғылымының салалары
1-САБАҚ
1 слайд
География ғылымының салалары 1-САБАҚ
#2 слайд
Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар үшін
Білім алушылар география ғылымының салаларға
бөлінуін графикалық түрде көрсетіп түсіндіреді
Көпшілік оқушылар үшін:
Білім алушылар география ғылымы салаларындағы
маңызды зерттеулерді анықтай отырып,география
ғылымының салаларға бөлінуін графикалық түрде
көрсетіп түсіндіреді
2 слайд
Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар үшін Білім алушылар география ғылымының салаларға бөлінуін графикалық түрде көрсетіп түсіндіреді Көпшілік оқушылар үшін: Білім алушылар география ғылымы салаларындағы маңызды зерттеулерді анықтай отырып,география ғылымының салаларға бөлінуін графикалық түрде көрсетіп түсіндіреді
#3 слайд
Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.
3. Оқушыларды топтарға біріктіру
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға
бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі
артады.
Топқа кітап, дәптер және
қаламсап оқу құралдарының
суреттері бар қима қағаздар
беріледі. Әр оқушы қима
қағаздарды таңдау арқылы
ұқсас құралдармен 3 топқа
бірігеді.
1 топ: Кітап
2 топ: Дәптер
3 топ: Қаламсап
3 слайд
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. 3. Оқушыларды топтарға біріктіру Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Топқа кітап, дәптер және қаламсап оқу құралдарының суреттері бар қима қағаздар беріледі. Әр оқушы қима қағаздарды таңдау арқылы ұқсас құралдармен 3 топқа бірігеді. 1 топ: Кітап 2 топ: Дәптер 3 топ: Қаламсап
#4 слайд
Жаңа сабаққа кіріспе
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен
тақырыппен жаңа сабақты
байланыстыру мақсатында ой қозғау
сұрақтарын ұжымдық талқылау.
Оқушыларға жалпылама төмендегі
сұрақтар және жаттығу түрлері
беріледі. Әр оқушы өз оймен
бөліседі.
Өзгенің пікірін толықтырады.
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни
ойлануды дамыту.
1.География ғылымы қандай
салаларға бөлінеді?
2.География ғылымының басты
ерекшкліктерін ата?
3.География ғылымы деген
ұғымды қалай түсінесің?
4 слайд
Жаңа сабаққа кіріспе «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. 1.География ғылымы қандай салаларға бөлінеді? 2.География ғылымының басты ерекшкліктерін ата? 3.География ғылымы деген ұғымды қалай түсінесің?
#5 слайд
Сабақтың
ортасы
Мағынаны
ашу 31 мин.
Оқулықтағы
жаңа сабақтың
мәтінін оқуға
тапсырма
береді
Оқулықты оқып
танысып шығады.
Тірек сөздермен
танысып, өз
дәптерлеріне
жазып алады.
Оқушыларды
ынталандыру
мақсатында
«Қошеметтеу»
әдісі арқылы
бағаланады.
1-Тапсырма: География ғылымының
салаларға бөлінуін графикалық түрде
көрсетіп, түсіндіріңдер.Жұмысты Word
қосымшасында SmartArt графикалық
элементтерінің көмегімен және
оқулықтағы «География ғылымының
салалары» кестесінің мәліметтерін
қолданып орындаңдар.
Жалпы - 5 балл
5 слайд
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 31 мин. Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағаланады. 1-Тапсырма: География ғылымының салаларға бөлінуін графикалық түрде көрсетіп, түсіндіріңдер.Жұмысты Word қосымшасында SmartArt графикалық элементтерінің көмегімен және оқулықтағы «География ғылымының салалары» кестесінің мәліметтерін қолданып орындаңдар. Жалпы - 5 балл
#6 слайд
1
•2-Тапсырма:оқулық мәтініндегі
маңызды зерттеу бағыттарымен
танысып, шығып әр бағытқа сәйкес
келетін география ғылымының
салаларын анықтаңдар. Жұмыс
нәтижесін кесте түрінде рәсімдеңдер.
2
•3-Тапсырма: «География
ғылымының міндеттері» атты
кестеге талдау жасаңдар.
3
•Дескриптор: Жалпы - 5 балл
•1.Берілген тапсырманы оқулықта
берілген кестенің мәліметтерін
қолданып орындайды
•2. Кестеге талдау жасайды
6 слайд
1 •2-Тапсырма:оқулық мәтініндегі маңызды зерттеу бағыттарымен танысып, шығып әр бағытқа сәйкес келетін география ғылымының салаларын анықтаңдар. Жұмыс нәтижесін кесте түрінде рәсімдеңдер. 2 •3-Тапсырма: «География ғылымының міндеттері» атты кестеге талдау жасаңдар. 3 •Дескриптор: Жалпы - 5 балл •1.Берілген тапсырманы оқулықта берілген кестенің мәліметтерін қолданып орындайды •2. Кестеге талдау жасайды
#7 слайд
Жеке жұмыс
4-Тапсырма: Әртүрлі
дереккөздерді пайдаланып,
қазіргі заманғы маңызды
географиялық зерттеу
жобалары туралы
таныстырылым (презентация)
әзірле.
Дескриптор:
Жалпы - 5 балл
1.Тапсырма бойныша
таныстырылым (презентация)
әзірлейді
7 слайд
Жеке жұмыс 4-Тапсырма: Әртүрлі дереккөздерді пайдаланып, қазіргі заманғы маңызды географиялық зерттеу жобалары туралы таныстырылым (презентация) әзірле. Дескриптор: Жалпы - 5 балл 1.Тапсырма бойныша таныстырылым (презентация) әзірлейді
#8 слайд
Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
7 мин.
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау
мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын
тыңдайды.
Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
8 слайд
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. «Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
#9 слайд
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай,
өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы
бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын,
басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен
қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа
қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
9 слайд
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
#10 слайд
Саралау. Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз
қабілетті оқушылардың алдына
қандай тапсырмалар қоясыз?
Бағалау. Сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай
тексеруді жоспарлап
отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау
«Диалог және қолдау көрсету»,
«Тапсырма», «Жіктеу».
Саралау тапсырмаларды іріктеуді,
белгілі бір оқушыдан күтілетін
нәтижені, оқушыға жеке қолдау
көрсетуде, оқу материалы мен
ресурстарды оқушылардың жеке
қабілеттерін ескере отырып
әзірлеуді қамтиды.
«Мадақтау сөзі» әдісі
«Жапондық бағалау»
әдісі
1-10 баллдық жүйе
бойынша бағалау
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сабақта сергіту жаттығулары мен
белсенді жұмыс түрлерін қолданамын.
Осы сабақта қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің
тармақтары орындалады.
10 слайд
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау «Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу». Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. «Мадақтау сөзі» әдісі «Жапондық бағалау» әдісі 1-10 баллдық жүйе бойынша бағалау Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады.
#11 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!
11 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!
#12 слайд
Географиялық зерттеу әдістерінің түрлері
2-САБАҚ
12 слайд
Географиялық зерттеу әдістерінің түрлері 2-САБАҚ
#13 слайд
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар үшін
Білім алушылар далалық, картографиялық, теориялық географиялық
зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады
13 слайд
Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар үшін Білім алушылар далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады
#14 слайд
Сабақтың басы
Қызығушылықты
ояту
7 мин.
Ұйымдастыру кезеңі:
1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау.
2.Топта жұмыс жасау ережені еске түсіру.
3.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге
асырылады.
Шеңбер бойынмен тұрған оқушыларға тапсырма:Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол
шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет. Белсенділік танытамыз десек 3 рет
шапалақтаймыз!
3.Оқушыларды топтарға біріктіру.
Конфеттер арқылы 2 топқа бірігеді.Оқушыларға 2 түрлі конфет таратылады. Өздерінің қалаған
конфетін алып топтасады.
14 слайд
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2.Топта жұмыс жасау ережені еске түсіру. 3.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. Шеңбер бойынмен тұрған оқушыларға тапсырма:Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет. Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз! 3.Оқушыларды топтарға біріктіру. Конфеттер арқылы 2 топқа бірігеді.Оқушыларға 2 түрлі конфет таратылады. Өздерінің қалаған конфетін алып топтасады.
#15 слайд
Жаңа сабаққа кіріспе
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой
қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу
түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.
Өзгенің пікірін толықтырады.
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.
Географиялық зерттеу
әдістерінің негізгі түрлерін ата?
Ежелгі және кең тараған
әдістің бірі қандай?
Карта дегеніміз
не?
15 слайд
Жаңа сабаққа кіріспе «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Географиялық зерттеу әдістерінің негізгі түрлерін ата? Ежелгі және кең тараған әдістің бірі қандай? Карта дегеніміз не?
#16 слайд
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу 31
мин.
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді
1-тапсырма:
Өзің таңдап алған географиялық
нысанды жүйелеу әдісімен қысқаша
сипаттап көр.Зерттеу нысаны
ретінде жергілікті жердегі өзен
немесе көлді, тауды таңдауыңа
болады
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
16 слайд
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 31 мин. Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді 1-тапсырма: Өзің таңдап алған географиялық нысанды жүйелеу әдісімен қысқаша сипаттап көр.Зерттеу нысаны ретінде жергілікті жердегі өзен немесе көлді, тауды таңдауыңа болады Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
#17 слайд
2-Тапсырма: Мәтінде келтірілген мысалдарға сүйене
отырып, өз беттеріңмен кез келген нысандыарға
салыстырулар жүргізіңдер.Салыстыру нәтижесін екі
бағанадан тұратын кестеге жазыңдар.
Дескриптор: Жалпы - 5 балл
1.Тапсырма бойынша сипаттама береді
17 слайд
2-Тапсырма: Мәтінде келтірілген мысалдарға сүйене отырып, өз беттеріңмен кез келген нысандыарға салыстырулар жүргізіңдер.Салыстыру нәтижесін екі бағанадан тұратын кестеге жазыңдар. Дескриптор: Жалпы - 5 балл 1.Тапсырма бойынша сипаттама береді
#18 слайд
Жеке жұмыс
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі
көрсетеді
Географиялық әдістер
1 Дәстүрлі Жаңа
2 тарихи Компьютерлік
модельдеу
3 картографиялық Әуе-ғарыштық
4
5
6
3-Тапсырма: Қосымша ақпарат көздерін пайдаланып,
географиядағы дәстүрлі және жаңа әдістерді кесте түрінде
толтырыңдар.
Дескриптор: Жалпы - 5 балл
1. Берілген тапсырманы орындайды.
Кесте түрінде жазады
18 слайд
Жеке жұмыс Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді Географиялық әдістер 1 Дәстүрлі Жаңа 2 тарихи Компьютерлік модельдеу 3 картографиялық Әуе-ғарыштық 4 5 6 3-Тапсырма: Қосымша ақпарат көздерін пайдаланып, географиядағы дәстүрлі және жаңа әдістерді кесте түрінде толтырыңдар. Дескриптор: Жалпы - 5 балл 1. Берілген тапсырманы орындайды. Кесте түрінде жазады
#19 слайд
Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
7 мин.
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау
мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын,
рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
19 слайд
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. «Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
#20 слайд
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына
қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды
жасайды.
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы
бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа
көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10
баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу
белсенділігі бойынша бағаланады.
20 слайд
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
#21 слайд
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру
туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру
туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі
сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:
21 слайд
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2:
#22 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!
22 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!
#23 слайд
Географиялық деректерді өңдеу және талдау
3-САБАҚ
23 слайд
Географиялық деректерді өңдеу және талдау 3-САБАҚ
#24 слайд
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар үшін:
Білім алушылар сандық және сапалық географиялық деректерді
өңдеп, талдайды.
24 слайд
Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар үшін: Білім алушылар сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеп, талдайды.
#25 слайд
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту
7 мин.
І.Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.
Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін
«Өрмекшінің торы» әдісін пайдаланып,
оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айту
арқылы жіпті лақтырады.
ә). Топ ережесін еске түсіру.
б). Топтастыру.
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау
дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық
оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі
артады.
25 слайд
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Өрмекшінің торы» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айту арқылы жіпті лақтырады. ә). Топ ережесін еске түсіру. б). Топтастыру. Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.
#26 слайд
Тиімділігі: Оқушылар бір-
біріне тілек айту арқылы
жақындасады, көңіл күйін
көтереді және бауырмалдығын
оятады.
Саралау: Бұл жерде
саралаудың «Жіктеу» тәсілі
қолданылады. Оқушылардың
оқуға деген қызығушылығын
арттыру мақсатында
мүмкіндігінше оларға таңдау
еркіндігі беріледі
Сап түзеп тұру арқылы 1, 2
санын реттілікпен саналу
арқылы екі топқа бірігеді.
І-топ:
ІІ-топ
Топтың ережесі:
ТҚЕ сақтау.
Топ басшысына бағыну.
Белсенді болу.
Бір-бірін тыңдау, өз пікірімен
ашық бөлісу, басқалардың
пікіріне құрметпен қарау.
Уақыт шегінде жұмыс жасау.
26 слайд
Тиімділігі: Оқушылар бір- біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі қолданылады. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі Сап түзеп тұру арқылы 1, 2 санын реттілікпен саналу арқылы екі топқа бірігеді. І-топ: ІІ-топ Топтың ережесі: ТҚЕ сақтау. Топ басшысына бағыну. Белсенді болу. Бір-бірін тыңдау, өз пікірімен ашық бөлісу, басқалардың пікіріне құрметпен қарау. Уақыт шегінде жұмыс жасау.
#27 слайд
Жаңа сабаққа кіріспе
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен
жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау
сұрақтарын ұжымдық талқылау.
1.Географиялық деректерді өңдеу
және талдау не үшін керек?
2 Деректерді өңдеу мен талдаудың
мақсаттары қандай?
3.Географиялық деректер сипатына
қарай нешеге бөлінеді?
27 слайд
Жаңа сабаққа кіріспе «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. 1.Географиялық деректерді өңдеу және талдау не үшін керек? 2 Деректерді өңдеу мен талдаудың мақсаттары қандай? 3.Географиялық деректер сипатына қарай нешеге бөлінеді?
#28 слайд
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.
31 мин. Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді
1-Тапсырма:
Білім беру саласындағы атақты зерттеуші Роберт
Марцано 2000жылы «Білім беру мақсаттарының жаңа
таксономиясын» ұсынған болатын.Ол мәліметтерді
өңдеу үшін 4 негізгі компонентті бөліп көрсетті. Осы
компоненттерді географиялық деректерді өңдеу мен
талдау туралы білімді толықтыруда қолдануға бола ма?
Суретті пайдаланып, жауабыңды мысалдар арқылы
дәлелде
Дескриптор: Жалпы - 3 балл
1.Тапсырма бойынша жауабын
дәлелдейді
28 слайд
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 31 мин. Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді 1-Тапсырма: Білім беру саласындағы атақты зерттеуші Роберт Марцано 2000жылы «Білім беру мақсаттарының жаңа таксономиясын» ұсынған болатын.Ол мәліметтерді өңдеу үшін 4 негізгі компонентті бөліп көрсетті. Осы компоненттерді географиялық деректерді өңдеу мен талдау туралы білімді толықтыруда қолдануға бола ма? Суретті пайдаланып, жауабыңды мысалдар арқылы дәлелде Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Тапсырма бойынша жауабын дәлелдейді
#29 слайд
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады,
бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
2-Тапсырма:
Анықтамалық статистикалық
деректерді пайдаланып, халықтың
орташа тығыздығын, қала және ауыл
халқының үлесін кестеге салыңдар,
алынған географиялық деректерді
графика түрінде өңдеп, оған талдау
жасаңдар.
Дескриптор: Жалпы - 3 балл
29 слайд
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. 2-Тапсырма: Анықтамалық статистикалық деректерді пайдаланып, халықтың орташа тығыздығын, қала және ауыл халқының үлесін кестеге салыңдар, алынған географиялық деректерді графика түрінде өңдеп, оған талдау жасаңдар. Дескриптор: Жалпы - 3 балл
#30 слайд
Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
7 мин.
«Бір ауыз сөз» әдісі.
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың
сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды.
Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.
Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.
30 слайд
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. «Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.
#31 слайд
ТАПСЫРМА:
Жеке жұмыс:
Оқушылар бір ауыз сөзбен
сабақ туралы өз ойларын
түсіндіріп береді. Бір ауыз
сөздеріне сабақты
бағалайтын келесі сөздерді
айтуға болады ұнады,
пайдалы, қажет, білдім,
үйрендім, қызықтым,
ұмтылдым, есте сақтадым,
жасай аламын. т.б.
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан
белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе
бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын
қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды
ынталандыру үшін
«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.
31 слайд
ТАПСЫРМА: Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.
#32 слайд
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы
да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, саб...
32 слайд
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, саб...
шағым қалдыра аласыз













