адам
адам

#1 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
Тағам не үшін қажет?
1 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Тағам не үшін қажет?
#2 слайд
ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ:
3.2.3.2 асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттау;
Сабақтың
мақсаты
Барлық оқушылар: Оқушылар адамға астың не үшін қажет екендігі және
ас қорыту жүйелерінің қызметі туралы танымын кеңейте түседі.
Көптеген оқушылар: Ас қорыту жүйесінің және оны сақтаудың маңызы
туралы біледі, денсаулық сақтау ережелерін үйренеді.
Кейбір оқушылар: Денсаулық сақтаудағы ас қорытужүйесінің рөлін
түсінеді; тіс күтімінің денсаулық сақтаудағы маңызын адам ағзасының ауру
мен инфекциядан қорғану жолдарын түсінеді.
2 слайд
ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ: 3.2.3.2 асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттау; Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар: Оқушылар адамға астың не үшін қажет екендігі және ас қорыту жүйелерінің қызметі туралы танымын кеңейте түседі. Көптеген оқушылар: Ас қорыту жүйесінің және оны сақтаудың маңызы туралы біледі, денсаулық сақтау ережелерін үйренеді. Кейбір оқушылар: Денсаулық сақтаудағы ас қорытужүйесінің рөлін түсінеді; тіс күтімінің денсаулық сақтаудағы маңызын адам ағзасының ауру мен инфекциядан қорғану жолдарын түсінеді.
#3 слайд
Ұйымдастыру кезеңі:
•1.Оқушылармен
амандасу, түгендеу.
•2.Оқушыларды
топтарға біріктіруді
ұйымдастыру:
Фигуралар көмегімен
оқушыларды 3 топқа
біріктіру.
•I-«Таңғы ас» тобы
(қызыл түсті)
•II –«Түскі ас» тобы
(сары түсті)
•III– « Кешкі ас» тобы
(жасыл түсті)
Саралау:
•Бұл жерде қолданудың
«Жіктеу » тәсілі арқылы
көрінеді.
Оқушылардың оқуға
деген қызығушылығын
арттыру мақсатында
мүмкіндігінше оларға
қолдану еркіндігі
беріледі.
(Ұ) “Бір сөзбен” әдісі
әдісі арқылы
оқушылар бір-біріне
жақсы тілек айту
арқылы жағымды
ахуал
қалыптастырады.
Мақсаты: Оқушылар
бойында идея
немесе тілек білдіру,
тыңдау дағдыларын
дамытуға бағыттау,
сондай-ақ барлық
оқушыларды
қатыстыру арқылы
оқыту жағдайларын
теңестіру.
Тиімділігі: Оқушыны
бір-біріне тілек айту
арқылы
жақындастырады,
көңіл -күйін
көтереді,
бауырмалдығын
оятады.
3 слайд
Ұйымдастыру кезеңі: •1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. •2.Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру: Фигуралар көмегімен оқушыларды 3 топқа біріктіру. •I-«Таңғы ас» тобы (қызыл түсті) •II –«Түскі ас» тобы (сары түсті) •III– « Кешкі ас» тобы (жасыл түсті) Саралау: •Бұл жерде қолданудың «Жіктеу » тәсілі арқылы көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға қолдану еркіндігі беріледі. (Ұ) “Бір сөзбен” әдісі әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастырады. Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.
#4 слайд
Алдыңғы білім мен жаңа сабақты
байланыстыру мақсатында экранда
көрсетілген сұрақтарға мұғалімнің
көмегімен (бағыт-бағдары,
нұсқауымен) жауап береді.
Саралау: Бұл жерде саралаудың
«Диалог және қолдау көрсету» тәсілі
қолданылады. Дұрыс мағынада
жауап беруге бағыттау мақсатында
кейбір оқушыларға қосымша ашық
сұрақтар, ал кейбір көмек қажет
ететін оқушыларға қосымша
жетелеуші сұрақтар қойылады.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп,
өзара ұжымдық талқылау
жасағаннан кейін мұғалім экраннан
сабақтың тақырыбы мен сабақтың
мақсатын таныстырады.
•1.Күніне неше рет тамақтану керек?
•2. Таңғы және кешкі асты қай уақытта ішкен дұрыс?
•3. Тамақты шамадан тыс ішкенде адам өзін қалай сезінеді?
Сұрақтар:
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту.
Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен
байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.
Дескриптор:
•-1-ші сұраққа жауап береді.
•-2-ші сұраққа жауап береді.
•-3-ші сұраққа жауап береді.
•Жалпы-1балл.
4 слайд
Алдыңғы білім мен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында экранда көрсетілген сұрақтарға мұғалімнің көмегімен (бағыт-бағдары, нұсқауымен) жауап береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі қолданылады. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға қосымша ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға қосымша жетелеуші сұрақтар қойылады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім экраннан сабақтың тақырыбы мен сабақтың мақсатын таныстырады. •1.Күніне неше рет тамақтану керек? •2. Таңғы және кешкі асты қай уақытта ішкен дұрыс? •3. Тамақты шамадан тыс ішкенде адам өзін қалай сезінеді? Сұрақтар: Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту. Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Дескриптор: •-1-ші сұраққа жауап береді. •-2-ші сұраққа жауап береді. •-3-ші сұраққа жауап береді. •Жалпы-1балл.
#5 слайд
«Суреттер сөйлейді» әдісі.
•Оқушыларға тақырыпқа байланысты
суреттер көрсетіліп, тапсырма
беріледі.
№1-тапсырма:
•Суреттегі адамның ас қорыту
жүйесінің қорытындылуы жайлы
әңгімелейді. Ас қорыту жүйесінің
жұмыс жасауына сипаттама береді.
Үш топқа үш сурет бөліп беріледі.
•-Сурет бойынша адамның ас қорыту жүйелері
айтады.
•-Ас қорыту жүйесін және оның адам
ағзасындағы рөлін сипаттайды;
•Жалпы-1балл.
Дескриптор:
«Түртіп алу» әдісі. Оқулықтағы
«Зерттеу» айдарының тапсырмасы
беріледі.
Жұмыс дәптерлеріндегі
тапсырманы орындайды.
Мұғалім сабақ барысында
белсенділік танытқан оқушыларды
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы
бағалайды: «Жарайсың! Жақсы!
Өте жақсы! Талпын!».
5 слайд
«Суреттер сөйлейді» әдісі. •Оқушыларға тақырыпқа байланысты суреттер көрсетіліп, тапсырма беріледі. №1-тапсырма: •Суреттегі адамның ас қорыту жүйесінің қорытындылуы жайлы әңгімелейді. Ас қорыту жүйесінің жұмыс жасауына сипаттама береді. Үш топқа үш сурет бөліп беріледі. •-Сурет бойынша адамның ас қорыту жүйелері айтады. •-Ас қорыту жүйесін және оның адам ағзасындағы рөлін сипаттайды; •Жалпы-1балл. Дескриптор: «Түртіп алу» әдісі. Оқулықтағы «Зерттеу» айдарының тапсырмасы беріледі. Жұмыс дәптерлеріндегі тапсырманы орындайды. Мұғалім сабақ барысында белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!».
#6 слайд
№2-тапсырма:
Төмендегі адамның
ас ішу кестесіне
қатысты сөздерді
топта талдап, кестені
толтыр.
Мақсаты: Адамның ас
қорыту жүйесін
атқаратын қызметіне
қатысты сөздерді
ажыратады.
Тиімділігі: Тыңдалым
мен айтылым
дағдысы
қалыптасады.
Саралау: Бұл
тапсырмада
саралаудың «Талдау»
тәсілі көрініс табады.
Дескриптор:
--Ас қорыту жүйесіне
қатысты сөздерді дұрыс
толтырады.
-Ас ішу мәзіріне
қатысты сөздерді дұрыс
толтырады.
Жалпы-1 балл.
№3-тапсырма:
•Ас ішу
мүшелеріне
қатысты
төмендегі
кеңестерді
оқып,
сұрақтарға
жауап бер.
Мақсаты:
•Ас ішу
кестесімен
таныстыру.
Тиімділігі:
•Оқылым мен
айтылым
дағдысы
қалыптасады.
Саралау:
•Бұл
тапсырмада
саралаудың
«Диалог және
қолдау
көрсету» тәсілі
көрініс табады.
Дескриптор:
•-Кеңестерді
оқиды.
•-Сұрақтарға
жауап береді.
•Жалпы –
1балл.
6 слайд
№2-тапсырма: Төмендегі адамның ас ішу кестесіне қатысты сөздерді топта талдап, кестені толтыр. Мақсаты: Адамның ас қорыту жүйесін атқаратын қызметіне қатысты сөздерді ажыратады. Тиімділігі: Тыңдалым мен айтылым дағдысы қалыптасады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Талдау» тәсілі көрініс табады. Дескриптор: --Ас қорыту жүйесіне қатысты сөздерді дұрыс толтырады. -Ас ішу мәзіріне қатысты сөздерді дұрыс толтырады. Жалпы-1 балл. №3-тапсырма: •Ас ішу мүшелеріне қатысты төмендегі кеңестерді оқып, сұрақтарға жауап бер. Мақсаты: •Ас ішу кестесімен таныстыру. Тиімділігі: •Оқылым мен айтылым дағдысы қалыптасады. Саралау: •Бұл тапсырмада саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрініс табады. Дескриптор: •-Кеңестерді оқиды. •-Сұрақтарға жауап береді. •Жалпы – 1балл.
#7 слайд
Жұмыс дәптердегі Кестені толтыр.
Мақсаты: Берілген сөздердің атқаратын қызметін жазу арқылы бір-бірінен айырмашылығын
ажыратады.
Тиімділігі: Оқушының сын тұрғысынан ойлау дағдысы мен жазылым дағдысы қалыптасады.
Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Тапсырма» тәсілі көрініс табады.
Дескриптор:
-Адамның ас ішу кестесіне
мысал жазады-1б.
-Термин сөздерге ереже мен
мысал жазады-1б.
- Кәсіби сөздерге ереже мен
мысал жазады-1б.
Төменде берілген сөздердің атқаратын қызметін жазады.
Ас ішу кестесі Термин сөздер Кәсіби сөздер
7 слайд
Жұмыс дәптердегі Кестені толтыр. Мақсаты: Берілген сөздердің атқаратын қызметін жазу арқылы бір-бірінен айырмашылығын ажыратады. Тиімділігі: Оқушының сын тұрғысынан ойлау дағдысы мен жазылым дағдысы қалыптасады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Тапсырма» тәсілі көрініс табады. Дескриптор: -Адамның ас ішу кестесіне мысал жазады-1б. -Термин сөздерге ереже мен мысал жазады-1б. - Кәсіби сөздерге ереже мен мысал жазады-1б. Төменде берілген сөздердің атқаратын қызметін жазады. Ас ішу кестесі Термин сөздер Кәсіби сөздер
#8 слайд
Сабақтың соңы
«Бір қалам, бір қағаз» әдісін
пайдаланып сабақ бойынша
түсінгеніңді жаз.
Пікір: Оқыған мәтін бойынша өз
пікіріңді бір сөйлеммен жаз.
Дәлел:Өз пікіріңді бір сөйлеммен
дәлелде.
Мысал:Пікіріңді өмірмен
байланыстырып, бір мысал келтір.
Қорытынды: Тақырып бойынша
қорытынды жаз.
Оқушылар
өздерінің
тақырып
бойынша оқып,
зерделегенін
сөйлемдер
арқылы
тұжырымдайды.
Мақсаты: Өз
ойын айтып,
сабақты бекіту,
қорытындылау.
Тиімділігі:
Оқушы алған
білімін
жинақтап,
саралай білуге
дағдыланады.
Саралау: Бұл
тапсырмада
саралаудың
«Қорытынды»
тәсілі көрініс
табады.
Дескриптор:
•«Бір қағаз, бір қалам» әдісі
бойынша берілген
тапсырманы толық
орындайды-2б.
Оқушылар бір-бірінің сабаққа
қатысу белсенділігіне қарай
«Мадақтау сөздері» әдісі
арқылы бірін-бірі бағалайды.
•Жарайсың!, Керемет!,
Жақсы!, Талпын!,.
8 слайд
Сабақтың соңы «Бір қалам, бір қағаз» әдісін пайдаланып сабақ бойынша түсінгеніңді жаз. Пікір: Оқыған мәтін бойынша өз пікіріңді бір сөйлеммен жаз. Дәлел:Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде. Мысал:Пікіріңді өмірмен байланыстырып, бір мысал келтір. Қорытынды: Тақырып бойынша қорытынды жаз. Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін сөйлемдер арқылы тұжырымдайды. Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау. Тиімділігі: Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс табады. Дескриптор: •«Бір қағаз, бір қалам» әдісі бойынша берілген тапсырманы толық орындайды-2б. Оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. •Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.
#9 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!
9 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!
#10 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
Ас қайда қорытылады?
10 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Ас қайда қорытылады?
#11 слайд
ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ:
3.2.3.1 адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау;
3.2.3.2 асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттау;
Сабақтың
мақсаты
Барлық оқушылар: Оқушылар адамның ағзасындағы ас қорыту
жүйесінің және астың қорытылу құрылымын, олардың қызметі туралы
танымын кеңейте түседі.
Көптеген оқушылар: Ас қорыту жүйесін және асты қалай қолдану керек
маңыздылығы туралы біледі, денсаулық сақтау ережелерін үйренеді.
Кейбір оқушылар: Денсаулық сақтаудағы ас қорыту жүйесінің рөлін;
астың қалай қорытылатын жолдарын түсінеді
11 слайд
ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ: 3.2.3.1 адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау; 3.2.3.2 асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттау; Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар: Оқушылар адамның ағзасындағы ас қорыту жүйесінің және астың қорытылу құрылымын, олардың қызметі туралы танымын кеңейте түседі. Көптеген оқушылар: Ас қорыту жүйесін және асты қалай қолдану керек маңыздылығы туралы біледі, денсаулық сақтау ережелерін үйренеді. Кейбір оқушылар: Денсаулық сақтаудағы ас қорыту жүйесінің рөлін; астың қалай қорытылатын жолдарын түсінеді
#12 слайд
САБАҚТЫҢ БАСЫ
Ұйымдастыру кезеңі:
•1.Оқушылармен амандасу,
түгендеу.
•2.Оқушыларды топтарға
біріктіруді ұйымдастыру:
Фигуралар көмегімен
оқушыларды 3 топқа біріктіру.
•I-«Асқазан» тобы
•II –«Өңеш» тобы
•III– «Ауыз қуысы» тобы
Саралау:
•Бұл жерде қолданудың
«Жіктеу » тәсілі арқылы
көрінеді. Оқушылардың
оқуға деген қызығушылығын
арттыру мақсатында
мүмкіндігінше оларға
қолдану еркіндігі беріледі.
(Ұ) “Кездесу” әдісі
арқылы оқушылар
бір-біріне жақсы тілек
айту арқылы
жағымды ахуал
қалыптастырады.
Мақсаты: Оқушылар
бойында идея немесе
тілек білдіру, тыңдау
дағдыларын
дамытуға бағыттау,
сондай-ақ барлық
оқушыларды
қатыстыру арқылы
оқыту жағдайларын
теңестіру.
Тиімділігі: Оқушыны
бір-біріне тілек айту
арқылы
жақындастырады,
көңіл -күйін көтереді,
бауырмалдығын
оятады.
12 слайд
САБАҚТЫҢ БАСЫ Ұйымдастыру кезеңі: •1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. •2.Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру: Фигуралар көмегімен оқушыларды 3 топқа біріктіру. •I-«Асқазан» тобы •II –«Өңеш» тобы •III– «Ауыз қуысы» тобы Саралау: •Бұл жерде қолданудың «Жіктеу » тәсілі арқылы көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға қолдану еркіндігі беріледі. (Ұ) “Кездесу” әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастырады. Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.
#13 слайд
Сабақтың ортасы
Алдыңғы білім мен жаңа сабақты
байланыстыру мақсатында экранда
көрсетілген сұрақтарға мұғалімнің
көмегімен (бағыт-бағдары,
нұсқауымен) жауап береді.
Саралау: Бұл жерде саралаудың
«Диалог және қолдау көрсету» тәсілі
қолданылады. Дұрыс мағынада
жауап беруге бағыттау мақсатында
кейбір оқушыларға қосымша ашық
сұрақтар, ал кейбір көмек қажет
ететін оқушыларға қосымша
жетелеуші сұрақтар қойылады.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп,
өзара ұжымдық талқылау жасағаннан
кейін мұғалім экраннан сабақтың
тақырыбы мен сабақтың мақсатын
таныстырады.
•1. Адам тіршілігінде тамақтану қандай орын алады??
•2 Адам тамақтанбай ұзақ уақыт жүре ала ма.?
•3. Асқорыту сөзін қалай түсінесің?
Сұрақтар:
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту.
Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен
байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.
Дескриптор:
•-1-ші сұраққа жауап береді.
•-2-ші сұраққа жауап береді.
•-3-ші сұраққа жауап береді.
•Жалпы-1балл.
13 слайд
Сабақтың ортасы Алдыңғы білім мен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында экранда көрсетілген сұрақтарға мұғалімнің көмегімен (бағыт-бағдары, нұсқауымен) жауап береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі қолданылады. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға қосымша ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға қосымша жетелеуші сұрақтар қойылады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім экраннан сабақтың тақырыбы мен сабақтың мақсатын таныстырады. •1. Адам тіршілігінде тамақтану қандай орын алады?? •2 Адам тамақтанбай ұзақ уақыт жүре ала ма.? •3. Асқорыту сөзін қалай түсінесің? Сұрақтар: Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту. Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Дескриптор: •-1-ші сұраққа жауап береді. •-2-ші сұраққа жауап береді. •-3-ші сұраққа жауап береді. •Жалпы-1балл.
#14 слайд
•Оқушыларға тақырыпқа байланысты суреттердің қима
қағаздары беріледі.
«Мозайка» әдісі.
•Суреттегі адамның жүйке жүйесі жайлы әңгімелейді. Жүйке
жүйесінің атқаратын қызметіне сипаттама береді. Үш топқа үш
сурет бөліп беріледі.
№ 1 -тапсырма:
•-Сурет бойынша жүйке жүйесінің ағзаларын атайды;
•-сезім мүшелерінің қызметін сипаттайды;
•Жалпы-1балл.
Дескриптор:
«Түртіп алу» әдісі.
Оқулықтағы «Зерттеу»
айдарының тапсырмасы
беріледі.
Жұмыс дәптерлеріндегі
тапсырманы орындайды.
Мұғалім сабақ барысында
белсенділік танытқан
оқушыларды «Мадақтау
сөз» әдісі арқылы бағалайды:
«Жарайсың! Жақсы! Өте
жақсы! Талпын!».
14 слайд
•Оқушыларға тақырыпқа байланысты суреттердің қима қағаздары беріледі. «Мозайка» әдісі. •Суреттегі адамның жүйке жүйесі жайлы әңгімелейді. Жүйке жүйесінің атқаратын қызметіне сипаттама береді. Үш топқа үш сурет бөліп беріледі. № 1 -тапсырма: •-Сурет бойынша жүйке жүйесінің ағзаларын атайды; •-сезім мүшелерінің қызметін сипаттайды; •Жалпы-1балл. Дескриптор: «Түртіп алу» әдісі. Оқулықтағы «Зерттеу» айдарының тапсырмасы беріледі. Жұмыс дәптерлеріндегі тапсырманы орындайды. Мұғалім сабақ барысында белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!».
#15 слайд
№2-тапсырма: Төмендегі
адамның жүйке жүйесіне
қатысты сөздерді топта
талдап, кестені толтыр.
Мақсаты: Адамның
жүйке жүйелері атқаратын
қызметіне қатысты
сөздерді ажыратады.
Тиімділігі: Тыңдалым мен
айтылым дағдысы
қалыптасады.
Саралау: Бұл тапсырмада
саралаудың «Зерделеу»
тәсілі көрініс табады.
Дескриптор:
•--жүйке жүйесінің ағзаларын
атайды;
•-сезім мүшелерінің қызметін
сипаттайды;
•Жалпы-1 балл.
№3-тапсырма:
Жүйке жүйесінің
ағзаларына қатысты
төмендегі кеңестерді
оқып, сұрақтарға
жауап бер.
Мақсаты: Сезім
мүшелерінің
қызметімен
таныстыру.
Тиімділігі: Оқылым
мен айтылым
дағдысы
қалыптасады.
Саралау: Бұл
тапсырмада
саралаудың «Диалог
және қолдау
көрсету» тәсілі
көрініс табады.
Дескриптор:
•-Кеңестерді оқиды.
•-Сұрақтарға жауап береді.
•Жалпы – 1балл.
Жұмыс
дәптердегі
Кестені толтыр.
Мақсаты:
Берілген
сөздердің
атқаратын
қызметін жазу
арқылы бір-
бірінен
айырмашылығын
ажыратады.
Тиімділігі:
Оқушының сын
тұрғысынан
ойлау дағдысы
мен жазылым
дағдысы
қалыптасады.
Саралау: Бұл
тапсырмада
саралаудың
«Тапсырма»
тәсілі көрініс
табады.
Дескриптор:
•-Адамның сезім
мүшелеріне мысал
жазады-1б.
•-Термин сөздерге
ереже мен мысал
жазады-1б.
•- Кәсіби сөздерге
ереже мен мысал
жазады-1б.
15 слайд
№2-тапсырма: Төмендегі адамның жүйке жүйесіне қатысты сөздерді топта талдап, кестені толтыр. Мақсаты: Адамның жүйке жүйелері атқаратын қызметіне қатысты сөздерді ажыратады. Тиімділігі: Тыңдалым мен айтылым дағдысы қалыптасады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Зерделеу» тәсілі көрініс табады. Дескриптор: •--жүйке жүйесінің ағзаларын атайды; •-сезім мүшелерінің қызметін сипаттайды; •Жалпы-1 балл. №3-тапсырма: Жүйке жүйесінің ағзаларына қатысты төмендегі кеңестерді оқып, сұрақтарға жауап бер. Мақсаты: Сезім мүшелерінің қызметімен таныстыру. Тиімділігі: Оқылым мен айтылым дағдысы қалыптасады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрініс табады. Дескриптор: •-Кеңестерді оқиды. •-Сұрақтарға жауап береді. •Жалпы – 1балл. Жұмыс дәптердегі Кестені толтыр. Мақсаты: Берілген сөздердің атқаратын қызметін жазу арқылы бір- бірінен айырмашылығын ажыратады. Тиімділігі: Оқушының сын тұрғысынан ойлау дағдысы мен жазылым дағдысы қалыптасады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Тапсырма» тәсілі көрініс табады. Дескриптор: •-Адамның сезім мүшелеріне мысал жазады-1б. •-Термин сөздерге ереже мен мысал жазады-1б. •- Кәсіби сөздерге ереже мен мысал жазады-1б.
#16 слайд
Сабақтың соңы
«Бір қалам, бір қағаз» әдісін
пайдаланып сабақ бойынша
түсінгеніңді жаз.
Пікір: Оқыған мәтін бойынша өз
пікіріңді бір сөйлеммен жаз.
Дәлел:Өз пікіріңді бір сөйлеммен
дәлелде.
Мысал:Пікіріңді өмірмен
байланыстырып, бір мысал келтір.
Қорытынды: Тақырып бойынша
қорытынды жаз.
Оқушылар
өздерінің
тақырып
бойынша оқып,
зерделегенін
сөйлемдер
арқылы
тұжырымдайды.
Мақсаты: Өз
ойын айтып,
сабақты бекіту,
қорытындылау.
Тиімділігі:
Оқушы алған
білімін
жинақтап,
саралай білуге
дағдыланады.
Саралау: Бұл
тапсырмада
саралаудың
«Қорытынды»
тәсілі көрініс
табады.
Дескриптор:
•«Бір қағаз, бір қалам» әдісі
бойынша берілген
тапсырманы толық
орындайды-2б.
Оқушылар бір-бірінің сабаққа
қатысу белсенділігіне қарай
«Мадақтау сөздері» әдісі
арқылы бірін-бірі бағалайды.
•Жарайсың!, Керемет!,
Жақсы!, Талпын!,.
16 слайд
Сабақтың соңы «Бір қалам, бір қағаз» әдісін пайдаланып сабақ бойынша түсінгеніңді жаз. Пікір: Оқыған мәтін бойынша өз пікіріңді бір сөйлеммен жаз. Дәлел:Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде. Мысал:Пікіріңді өмірмен байланыстырып, бір мысал келтір. Қорытынды: Тақырып бойынша қорытынды жаз. Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін сөйлемдер арқылы тұжырымдайды. Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау. Тиімділігі: Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс табады. Дескриптор: •«Бір қағаз, бір қалам» әдісі бойынша берілген тапсырманы толық орындайды-2б. Оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. •Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.
#17 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!
17 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!
#18 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
Асқорыту жүйесі
18 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Асқорыту жүйесі
#19 слайд
ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ:
3.2.3.1 адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау;
3.2.3.2 асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттау;
Сабақтың
мақсаты
Барлық оқушылар: Оқушылар адамның ағзасындағы ас қорыту
жүйесінің және астың қорытылу құрылымын, олардың қызметі туралы
танымын кеңейте түседі.
Көптеген оқушылар: Ас қорыту жүйесін және асты қалай қолдану к...
19 слайд
ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ: 3.2.3.1 адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау; 3.2.3.2 асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттау; Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар: Оқушылар адамның ағзасындағы ас қорыту жүйесінің және астың қорытылу құрылымын, олардың қызметі туралы танымын кеңейте түседі. Көптеген оқушылар: Ас қорыту жүйесін және асты қалай қолдану к...
шағым қалдыра аласыз













