Адамның асқорыту жолдарының құрылысы.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Адамның асқорыту жолдарының құрылысы.

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған білім бағдарламасы бойынша барлық мұғалімдерге қажет.
Материалдың қысқаша нұсқасы
img_page_1
Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Слайдтың жеке беттері
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ Адамның асқорыту жолдарының құрылысы. Асқорыту бездері. Асқорыту мүшелерінің қызметі. Тамақтану гигиенасы. А

#1 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ Адамның асқорыту жолдарының құрылысы. Асқорыту бездері. Асқорыту мүшелерінің қызметі. Тамақтану гигиенасы. Асқорыту мүшелерінің жұқпалы аурулары және олардың алдын алу. Тағамнан уланудың алдын алу. Алғашқы жәрдем шаралары. Ішек құрт ауруларының алдын алу. №181 ЖББМ Биология пәнінің мұғалімі: Жумагулова К.Е Сынып: 8 «Б» Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 8.1.2.3 адамның ас қорыту жүйесінің құрылысы мен қызметтері арасындағы өзара байланысты түсіндіру 8.1.2.4 асқорыту жолы ауруларының себептерін және астан улану себебін анықтау Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар үшін: асқорыту мүшелерін және қызметін біледі. Тамақтану гигиенасы, тағамнан уланудың алдын алу себептерін анықтай алады. Оқушылардың көпшілігі үшін: асқорыту мүшелерінің бөлімдерін ажыратады және оларға сипаттама бере алады. Кейбір оқушылар үшін: асқорыту мүшелерінің жұқпалы ауруларын біледі. Алғашқы жәрдем шараларын көрсете алады. Ішек құрт ауруларының алдын алу шараларын біледі.

1 слайд

САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ Адамның асқорыту жолдарының құрылысы. Асқорыту бездері. Асқорыту мүшелерінің қызметі. Тамақтану гигиенасы. Асқорыту мүшелерінің жұқпалы аурулары және олардың алдын алу. Тағамнан уланудың алдын алу. Алғашқы жәрдем шаралары. Ішек құрт ауруларының алдын алу. №181 ЖББМ Биология пәнінің мұғалімі: Жумагулова К.Е Сынып: 8 «Б» Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 8.1.2.3 адамның ас қорыту жүйесінің құрылысы мен қызметтері арасындағы өзара байланысты түсіндіру 8.1.2.4 асқорыту жолы ауруларының себептерін және астан улану себебін анықтау Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар үшін: асқорыту мүшелерін және қызметін біледі. Тамақтану гигиенасы, тағамнан уланудың алдын алу себептерін анықтай алады. Оқушылардың көпшілігі үшін: асқорыту мүшелерінің бөлімдерін ажыратады және оларға сипаттама бере алады. Кейбір оқушылар үшін: асқорыту мүшелерінің жұқпалы ауруларын біледі. Алғашқы жәрдем шараларын көрсете алады. Ішек құрт ауруларының алдын алу шараларын біледі.

ҚҰНДЫЛЫҚТАРҒА БАУЛУ: «ҰЛТТЫҚ, ҚАУІПСІЗДІК ЖӘНЕ ЕЛІМІЗДІҢ БҮКІЛӘЛЕМДІК, ӨҢІРЛІК МӘСЕЛЕЛЕРДІ ШЕШУГЕ ЖАҺАНДЫҚ ТҰРҒЫДАН ҚАТЫСУЫ .

#2 слайд
ҚҰНДЫЛЫҚТАРҒА БАУЛУ: «ҰЛТТЫҚ, ҚАУІПСІЗДІК ЖӘНЕ ЕЛІМІЗДІҢ БҮКІЛӘЛЕМДІК, ӨҢІРЛІК МӘСЕЛЕЛЕРДІ ШЕШУГЕ ЖАҺАНДЫҚ ТҰРҒЫДАН ҚАТЫСУЫ . ПӘНАРАЛЫҚ БАЙЛАНЫС: ХИМИЯ АЛДЫҢҒЫ БІЛІМ: 8.1.2.1 ОМЫРТҚАСЫЗДАР, КҮЙІС ҚАЙЫРАТЫН ЖАНУАРЛАР МЕН АДАМНЫҢ АС ҚОРЫТУ ЖҮЙЕСІНІҢ ҚҰРЫЛЫСЫН САЛЫСТЫРУ БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙЛЕРІ СЫНЫПТАҒЫ ДИАЛОГ ҮШІН ПАЙДАЛЫ ТІЛДІК БІРЛІКТЕР  Асқорыту мүшелерін ажырата алады.  Қызметі мен өзара байланысып тұрған мүшелер жүйесінің ерекшеліктерін сипаттайды.  Тамақтану гигиенасы мен тағамнан уланудың алдын алу себептерін анықтай алады.  Жұқпалы ауру түрлерін ажырата біледі және алғашқы жәрдем керсете алады.  Ішек құрт ауруларының алдын алу шараларын жақсарта алады.  Талқылауға арналған сұрақ:  Біз не үшін тамақтанамыз?  Асқорыту жүйесі не үшін қажет?  Асқорыту жүйесінің маңызы қандай?  Ас қорыту жүйесінің қызметі қалай жүзеге асады?    Пәнге тән лексика мен терминология: ауыз қуысы, сілекей бездері, тамақ, тіл, жұтқыншақ, өңеш, бауыр, ұлтабар, асқазан, тоқ ішек, аш ішек, ұйқы безі.

2 слайд

ҚҰНДЫЛЫҚТАРҒА БАУЛУ: «ҰЛТТЫҚ, ҚАУІПСІЗДІК ЖӘНЕ ЕЛІМІЗДІҢ БҮКІЛӘЛЕМДІК, ӨҢІРЛІК МӘСЕЛЕЛЕРДІ ШЕШУГЕ ЖАҺАНДЫҚ ТҰРҒЫДАН ҚАТЫСУЫ . ПӘНАРАЛЫҚ БАЙЛАНЫС: ХИМИЯ АЛДЫҢҒЫ БІЛІМ: 8.1.2.1 ОМЫРТҚАСЫЗДАР, КҮЙІС ҚАЙЫРАТЫН ЖАНУАРЛАР МЕН АДАМНЫҢ АС ҚОРЫТУ ЖҮЙЕСІНІҢ ҚҰРЫЛЫСЫН САЛЫСТЫРУ БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙЛЕРІ СЫНЫПТАҒЫ ДИАЛОГ ҮШІН ПАЙДАЛЫ ТІЛДІК БІРЛІКТЕР  Асқорыту мүшелерін ажырата алады.  Қызметі мен өзара байланысып тұрған мүшелер жүйесінің ерекшеліктерін сипаттайды.  Тамақтану гигиенасы мен тағамнан уланудың алдын алу себептерін анықтай алады.  Жұқпалы ауру түрлерін ажырата біледі және алғашқы жәрдем керсете алады.  Ішек құрт ауруларының алдын алу шараларын жақсарта алады.  Талқылауға арналған сұрақ:  Біз не үшін тамақтанамыз?  Асқорыту жүйесі не үшін қажет?  Асқорыту жүйесінің маңызы қандай?  Ас қорыту жүйесінің қызметі қалай жүзеге асады?    Пәнге тән лексика мен терминология: ауыз қуысы, сілекей бездері, тамақ, тіл, жұтқыншақ, өңеш, бауыр, ұлтабар, асқазан, тоқ ішек, аш ішек, ұйқы безі.

САБАҚТЫҢ БАСЫ  «Ауа райы» тренингі арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. Мұғалімнің айтқаны бойынша оқушылар оңға немесе с

#3 слайд
САБАҚТЫҢ БАСЫ  «Ауа райы» тренингі арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. Мұғалімнің айтқаны бойынша оқушылар оңға немесе солға бұрылу арқылы ауа райы құбылысын бір бірінің арқасына қолмен сипаттайды. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру себебім: оқушылардың көңіл күйін көтеру мақсатында.  Топқа бөлу: түрлі-түсті жұлдызшалар арқылы топқа бөлінеді.  «Өрмекші торы» әдісі арқылы өткенді еске түсіру. Оқушылар түгелдей шеңбер болып тұрады, сол шеңбер бойымен бір-біріне жіпті лақтыру арқылы тор түзіп бір-біріне сұрақтар қойып жуап береді. Тиімділігі: оқушыларға қызықты ойлау өрісін дамытады, жеке тұлғаның дамуына көмектеседі. ҚБ смайликтер арқылы бағлау. Қызыл жақсы жауап бере алдым Жасыл жауап беруім орташа Сары жауап бергеніме көңілім толмады  Тақыпты ашу: « Төрт сурет бір сөз әдісі» арқылы оқушылар өз ойын айтып тақырыпты ашады.   . Алдын алу

3 слайд

САБАҚТЫҢ БАСЫ  «Ауа райы» тренингі арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. Мұғалімнің айтқаны бойынша оқушылар оңға немесе солға бұрылу арқылы ауа райы құбылысын бір бірінің арқасына қолмен сипаттайды. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру себебім: оқушылардың көңіл күйін көтеру мақсатында.  Топқа бөлу: түрлі-түсті жұлдызшалар арқылы топқа бөлінеді.  «Өрмекші торы» әдісі арқылы өткенді еске түсіру. Оқушылар түгелдей шеңбер болып тұрады, сол шеңбер бойымен бір-біріне жіпті лақтыру арқылы тор түзіп бір-біріне сұрақтар қойып жуап береді. Тиімділігі: оқушыларға қызықты ойлау өрісін дамытады, жеке тұлғаның дамуына көмектеседі. ҚБ смайликтер арқылы бағлау. Қызыл жақсы жауап бере алдым Жасыл жауап беруім орташа Сары жауап бергеніме көңілім толмады  Тақыпты ашу: « Төрт сурет бір сөз әдісі» арқылы оқушылар өз ойын айтып тақырыпты ашады.   . Алдын алу

САБАҚТЫҢ ОРТАСЫ 1«Ойлан, жұптас. бөліс» әдісі мәтінмен жұмыс. Ж, ЖЖ, ТЖ қалыптасады. Тиімділігі: ынтымақта бірлікте жұмыс ж

#4 слайд
САБАҚТЫҢ ОРТАСЫ 1«Ойлан, жұптас. бөліс» әдісі мәтінмен жұмыс. Ж, ЖЖ, ТЖ қалыптасады. Тиімділігі: ынтымақта бірлікте жұмыс жасауға, білгенін жолдастарымен бөлісуге, тақырыпты ортаға салып талқылауға, түйінді ойды саралауға жетелейді. ҚБ әр топ шапалақ арқылы бағалау «Пазлдар әдісі» ТЖ жұмыс Бағалау критерийі Дескриптор Асқорыту мүшелері мен асқорыту бездері қосылып асқорыту жүйесін құрайтындығын анықтайды. Асқорыту мүшелерінің маңызы мен олардың қызметін анықтайды. Асқорыту мүшелерін түсініп, ерекшеліктерін біледі Әр мүшенің айырмашылықтарын айта алады. Бағалау критерийі Дескриптор Алғашқы жәрдем шараларынмен танысады. Ішек құрт аурулардың алдын алу шараларын анықтайды. Гигиенаның адам үшін маңызын түсінеді. Олардың түрлері мен ерекшеліктерін ажырата алады. 2«Конверттегі сұрақ» тәсілі ТЖ жұмыс. Тиімділігі оқушының ойлау қабілеті артады, қатемен жұмыс жасалады, бірін –бірі бағалай алады. ҚБ бірін-бір әр түрлі фигуралар арқылы бағалау. Ең жақсы, орташа және толық емес жауап берген топқа өз қалауларымен фигураның түрлері беріледі. 5-толық жауап берсе 4-орташа жауап берсе 3-жауап толық емес болса 3“Пазлдар”әдісі ТЖ жұмыс Тиімділігі: Меңгерілген материалды пысықтауға және өз ойларын толық жеткізуге жетелейді. ҚБ стикер арқылы әр топ бір-бірін бағалау. Ең көп стикер жинаған топ бағаланады. Бағалау критерийі Дескриптор  Тамақтану гигиенасынмен танысады.  Жұқпалы аурулар түрімен анықтайды. Алғашқы жәрдем қалай жүретінін түсінеді Ішек құрт аурулардың адам өміріне қауіптілігін түсінеді

4 слайд

САБАҚТЫҢ ОРТАСЫ 1«Ойлан, жұптас. бөліс» әдісі мәтінмен жұмыс. Ж, ЖЖ, ТЖ қалыптасады. Тиімділігі: ынтымақта бірлікте жұмыс жасауға, білгенін жолдастарымен бөлісуге, тақырыпты ортаға салып талқылауға, түйінді ойды саралауға жетелейді. ҚБ әр топ шапалақ арқылы бағалау «Пазлдар әдісі» ТЖ жұмыс Бағалау критерийі Дескриптор Асқорыту мүшелері мен асқорыту бездері қосылып асқорыту жүйесін құрайтындығын анықтайды. Асқорыту мүшелерінің маңызы мен олардың қызметін анықтайды. Асқорыту мүшелерін түсініп, ерекшеліктерін біледі Әр мүшенің айырмашылықтарын айта алады. Бағалау критерийі Дескриптор Алғашқы жәрдем шараларынмен танысады. Ішек құрт аурулардың алдын алу шараларын анықтайды. Гигиенаның адам үшін маңызын түсінеді. Олардың түрлері мен ерекшеліктерін ажырата алады. 2«Конверттегі сұрақ» тәсілі ТЖ жұмыс. Тиімділігі оқушының ойлау қабілеті артады, қатемен жұмыс жасалады, бірін –бірі бағалай алады. ҚБ бірін-бір әр түрлі фигуралар арқылы бағалау. Ең жақсы, орташа және толық емес жауап берген топқа өз қалауларымен фигураның түрлері беріледі. 5-толық жауап берсе 4-орташа жауап берсе 3-жауап толық емес болса 3“Пазлдар”әдісі ТЖ жұмыс Тиімділігі: Меңгерілген материалды пысықтауға және өз ойларын толық жеткізуге жетелейді. ҚБ стикер арқылы әр топ бір-бірін бағалау. Ең көп стикер жинаған топ бағаланады. Бағалау критерийі Дескриптор  Тамақтану гигиенасынмен танысады.  Жұқпалы аурулар түрімен анықтайды. Алғашқы жәрдем қалай жүретінін түсінеді Ішек құрт аурулардың адам өміріне қауіптілігін түсінеді

Кері байланыс «Бес саусақ әдісі» «Бес саусақ» Қағаз бетіне қолыңызды қойып, саусақтарыңызды айналдыра сызыңыз. Әр саусақтың өз

#5 слайд
Кері байланыс «Бес саусақ әдісі» «Бес саусақ» Қағаз бетіне қолыңызды қойып, саусақтарыңызды айналдыра сызыңыз. Әр саусақтың өзінің мәні бар, солар бойынша өз ойыңызды білдіріңіз. Тиімділігі: Оқушылар қызыға саусақтың ішіне өз ойын толық жеткізіп жазады, сабақта ең қызықты, әрі қиын болған сәттерімен бөліседі. 1. Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызықты болды ...... 2. Сұқ саусақ – мен бүгін .......... түсіндім. 3. Ортаңғы саусақ – мен үшін ....... қиын болды. 4. Төртінші саусақ – менің бағам ....... , өйткені... 5. Шынашақ – Мен ............ білгім келеді. « Элективті тест» әдісі Ж жұмыс Мұғалім алдын ала әрбір оқушыға А,Ә,Б,В,Г арқылы белгіленген түстері сәйкес ақ, қызыл, жасыл,сары, көк фишкалар таратылады. Әрбір сұрақты қойғаннан кейін 20 сек. кідіріп, сыныптан тест жауабына сәйкес әріпті көтерулерін сұрайды. Тиімділігі: оқушы ойланып өзінің тұжырымын көрсете алады. САБАҚТЫҢ СОҢЫ ҚБ ауызша Өте жақсы Жақсы Дайындалу қажет Бағалау критерийі Дескриптор Ішек құрт ауруларының алдын алу шараларын жақсарта алады Ішек құрт ауруларының алдын алу шараларын түсінеді.

5 слайд

Кері байланыс «Бес саусақ әдісі» «Бес саусақ» Қағаз бетіне қолыңызды қойып, саусақтарыңызды айналдыра сызыңыз. Әр саусақтың өзінің мәні бар, солар бойынша өз ойыңызды білдіріңіз. Тиімділігі: Оқушылар қызыға саусақтың ішіне өз ойын толық жеткізіп жазады, сабақта ең қызықты, әрі қиын болған сәттерімен бөліседі. 1. Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызықты болды ...... 2. Сұқ саусақ – мен бүгін .......... түсіндім. 3. Ортаңғы саусақ – мен үшін ....... қиын болды. 4. Төртінші саусақ – менің бағам ....... , өйткені... 5. Шынашақ – Мен ............ білгім келеді. « Элективті тест» әдісі Ж жұмыс Мұғалім алдын ала әрбір оқушыға А,Ә,Б,В,Г арқылы белгіленген түстері сәйкес ақ, қызыл, жасыл,сары, көк фишкалар таратылады. Әрбір сұрақты қойғаннан кейін 20 сек. кідіріп, сыныптан тест жауабына сәйкес әріпті көтерулерін сұрайды. Тиімділігі: оқушы ойланып өзінің тұжырымын көрсете алады. САБАҚТЫҢ СОҢЫ ҚБ ауызша Өте жақсы Жақсы Дайындалу қажет Бағалау критерийі Дескриптор Ішек құрт ауруларының алдын алу шараларын жақсарта алады Ішек құрт ауруларының алдын алу шараларын түсінеді.

#6 слайд

6 слайд

Файл форматы:
pptx
02.02.2019
546
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі