Ә.Дүйсенбиев «Күшті болсам егер мен...» Lesson Study
Ә.Дүйсенбиев «Күшті болсам егер мен...» Lesson Study

#1 слайд
Демонстрациялық сабақты бақылау және талдау.
Ықшамсабақты өткізу.
Lesson Study тақырыбы: Мәтіннің мазмұнын түсінуде
немесе негізгі ойды анықтауда қандай кедергілер
байқалады?
1 слайд
Демонстрациялық сабақты бақылау және талдау. Ықшамсабақты өткізу. Lesson Study тақырыбы: Мәтіннің мазмұнын түсінуде немесе негізгі ойды анықтауда қандай кедергілер байқалады?
#2 слайд
№ Мұғалім Пән Еңбек
өтілі
Міндеті
1Бультрикова Нургуль
Найманхановна
Қазақ тілі Т224бақылаушы
2Нурахунова Уриятбуви
Аркинжанқызы
Қазақ тілі Т25 сабақты
өткізеді
3Жалғас Елмира
Сәрсенбекқызы
Қазақ тілі Т26 бақылаушы
4Сыдыкова Альбина
Бактыбековна
Қазақ тілі Т25 бақылаушы
1 цикл Топ
2 слайд
№ Мұғалім Пән Еңбек өтілі Міндеті 1Бультрикова Нургуль Найманхановна Қазақ тілі Т224бақылаушы 2Нурахунова Уриятбуви Аркинжанқызы Қазақ тілі Т25 сабақты өткізеді 3Жалғас Елмира Сәрсенбекқызы Қазақ тілі Т26 бақылаушы 4Сыдыкова Альбина Бактыбековна Қазақ тілі Т25 бақылаушы 1 цикл Топ
#3 слайд
Оқушы Сипаттамасы Бақылау мақсаты
А Ұялшақ, сөйлеуден қашады Жетекші рөл атқара ма?
В Орташа белсенді Диалогқа қатысуға қаншалықты дайын?
С Белсенді, тіл байлығы жоғары Жұпта немесе топта сөйлеуге ынталана
ма?
Сынып: 6
Нысана оқушылар:
3 слайд
Оқушы Сипаттамасы Бақылау мақсаты А Ұялшақ, сөйлеуден қашады Жетекші рөл атқара ма? В Орташа белсенді Диалогқа қатысуға қаншалықты дайын? С Белсенді, тіл байлығы жоғары Жұпта немесе топта сөйлеуге ынталана ма? Сынып: 6 Нысана оқушылар:
#4 слайд
Сабақты бақылау парағы (Lesson Study)
Сабақты бақылау күні: 30.04.2025ж
Аймағы: Алматы қаласы
Мектебі, сыныбы: 6 сынып
Пәні: қазақ тілі мен әдебиеті Т2
Мұғалім: Нурахунова У.А
Сабақтың тақырыбы: Ә.Дүйсенбиев «Күшті болсам егер мен...»
Бақылаушы: Бультрикова Нургуль Найманхановна, Жалғас Елмира
Сәрсенбекқызы, Сыдыкова Альбина Бактыбековна
4 слайд
Сабақты бақылау парағы (Lesson Study) Сабақты бақылау күні: 30.04.2025ж Аймағы: Алматы қаласы Мектебі, сыныбы: 6 сынып Пәні: қазақ тілі мен әдебиеті Т2 Мұғалім: Нурахунова У.А Сабақтың тақырыбы: Ә.Дүйсенбиев «Күшті болсам егер мен...» Бақылаушы: Бультрикова Нургуль Найманхановна, Жалғас Елмира Сәрсенбекқызы, Сыдыкова Альбина Бактыбековна
#5 слайд
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
6.3.3.1. Орта көлемді шығармаларды
түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды
анықтау
Сабақтың тақырыбы:
Ә.Дүйсенбиев «Күшті болсам
егер мен...»
5 слайд
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: 6.3.3.1. Орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау Сабақтың тақырыбы: Ә.Дүйсенбиев «Күшті болсам егер мен...»
#6 слайд
Сабақтың мақсаты:
Бағалау критерийі
Бағалау критерийлері:
- Шығарманың мазмұнын дұрыс
түсінеді;
- Өлеңнің тақырыбы мен негізгі
ойын анықтайды;
- Кейіпкердің арман-мұратын
сипаттай отырып, өз көзқарасын
білдіріп постер құрастырады
-орта көлемді
шығарманы оқып, оның
тақырыбы мен негізгі
ойын анықтайды.
-кейіпкердің арман-
тілектері арқылы
патриоттық идеяны
сипаттай алады.
Оқушыларға шығарманы
толық түсіну үшін қажетті
тапсырмалар мен сұрақтар
беріледі.
6 слайд
Сабақтың мақсаты: Бағалау критерийі Бағалау критерийлері: - Шығарманың мазмұнын дұрыс түсінеді; - Өлеңнің тақырыбы мен негізгі ойын анықтайды; - Кейіпкердің арман-мұратын сипаттай отырып, өз көзқарасын білдіріп постер құрастырады -орта көлемді шығарманы оқып, оның тақырыбы мен негізгі ойын анықтайды. -кейіпкердің арман- тілектері арқылы патриоттық идеяны сипаттай алады. Оқушыларға шығарманы толық түсіну үшін қажетті тапсырмалар мен сұрақтар беріледі.
#7 слайд
1-тапсырма (Жеке жұмыс):
Тыңдалым + оқылым
Өлеңді мұқият оқы және кестені
толтыр:
https://youtu.be/uIXnYTiNtbc?si
=xxrsJj_GJ51Dz03t
7 слайд
1-тапсырма (Жеке жұмыс): Тыңдалым + оқылым Өлеңді мұқият оқы және кестені толтыр: https://youtu.be/uIXnYTiNtbc?si =xxrsJj_GJ51Dz03t
#8 слайд
Тапсырмалар:
1-тапсырма (Жеке жұмыс): Тыңдалым+оқылым
Өлеңді мұқият оқы және кестені толтыр:
Шығарманың мазмұны Тақырыбы Негізгі ойы
оқушы өз сөзімен жазады
Дескриптор:
- Мәтін мазмұнын түсінеді;
- Тақырып пен негізгі ойды анықтайды;
- Жауабын өз сөзімен тұжырымдайды.
8 слайд
Тапсырмалар: 1-тапсырма (Жеке жұмыс): Тыңдалым+оқылым Өлеңді мұқият оқы және кестені толтыр: Шығарманың мазмұны Тақырыбы Негізгі ойы оқушы өз сөзімен жазады Дескриптор: - Мәтін мазмұнын түсінеді; - Тақырып пен негізгі ойды анықтайды; - Жауабын өз сөзімен тұжырымдайды.
#9 слайд
3 оқушының ықтимал жауаптары:
1-оқушының жауабы (орташа деңгей)
Шығарманың мазмұны Тақырыбы Негізгі ойы
Өлеңде бала күшті болса, еліне
көмектескісі келетінін айтады.
Ол әділ, батыр болуды қалайды.
Отанды қорғау Өз еліңді қорғау – әр
азаматтың парызы
9 слайд
3 оқушының ықтимал жауаптары: 1-оқушының жауабы (орташа деңгей) Шығарманың мазмұны Тақырыбы Негізгі ойы Өлеңде бала күшті болса, еліне көмектескісі келетінін айтады. Ол әділ, батыр болуды қалайды. Отанды қорғау Өз еліңді қорғау – әр азаматтың парызы
#10 слайд
3 оқушының ықтимал жауаптары:
2-оқушының жауабы (жоғары деңгей)
Шығарманың мазмұны Тақырыбы Негізгі ойы
Ақын болашақ ұрпақтың
отансүйгіштік қасиетін дәріптейді.
Бала бейнесі арқылы адалдыққа,
әділетке, батырлыққа үндейді
Отанға адал қызмет ету Еліне шын берілген адам
ғана – нағыз азамат
10 слайд
3 оқушының ықтимал жауаптары: 2-оқушының жауабы (жоғары деңгей) Шығарманың мазмұны Тақырыбы Негізгі ойы Ақын болашақ ұрпақтың отансүйгіштік қасиетін дәріптейді. Бала бейнесі арқылы адалдыққа, әділетке, батырлыққа үндейді Отанға адал қызмет ету Еліне шын берілген адам ғана – нағыз азамат
#11 слайд
3 оқушының ықтимал жауаптары:
3-оқушының жауабы (төмен деңгей)
Шығарманың мазмұны Тақырыбы Негізгі ойы
Өлеңде күшті бала еліне
көмектескісі келеді. Ол
Отанын жақсы көреді.
Еліне көмектесу Әр адам Отанын сүю
керек.
11 слайд
3 оқушының ықтимал жауаптары: 3-оқушының жауабы (төмен деңгей) Шығарманың мазмұны Тақырыбы Негізгі ойы Өлеңде күшті бала еліне көмектескісі келеді. Ол Отанын жақсы көреді. Еліне көмектесу Әр адам Отанын сүю керек.
#12 слайд
2-тапсырма (Жұптық жұмыс):
Сөйлеу дағдысы
«Күшті болсам...» жолын
жалғастырып, 2-3 сөйлеммен өз
арман-мұратыңды жаз, жұбыңмен
бөліс.
Дескриптор:
- Өз ойын жазбаша білдіреді;
-Арман-тілектерін өлең мазмұнымен
байланыстырады;
- Диалог құра алады.
3 жұпқа (әр топқа 2 сұрақ-жауап) ықтимал жауаптары:
1-жұп
Сұрақ 1:
– Күшті болсам, ең алдымен не істер едің?
Жауап:
– Күшті болсам, елімді қорғап, әділеттілік орнатар едім.
Сұрақ 2:
– Өз арманыңды осы өлеңмен қалай байланыстырар едің?
Жауап:
– Мен де ақын сияқты күшім мен білімімді туған еліме арнағым келеді.
12 слайд
2-тапсырма (Жұптық жұмыс): Сөйлеу дағдысы «Күшті болсам...» жолын жалғастырып, 2-3 сөйлеммен өз арман-мұратыңды жаз, жұбыңмен бөліс. Дескриптор: - Өз ойын жазбаша білдіреді; -Арман-тілектерін өлең мазмұнымен байланыстырады; - Диалог құра алады. 3 жұпқа (әр топқа 2 сұрақ-жауап) ықтимал жауаптары: 1-жұп Сұрақ 1: – Күшті болсам, ең алдымен не істер едің? Жауап: – Күшті болсам, елімді қорғап, әділеттілік орнатар едім. Сұрақ 2: – Өз арманыңды осы өлеңмен қалай байланыстырар едің? Жауап: – Мен де ақын сияқты күшім мен білімімді туған еліме арнағым келеді.
#13 слайд
2-тапсырма (Жұптық жұмыс):
Сөйлеу дағдысы
«Күшті болсам...» жолын
жалғастырып, 2-3 сөйлеммен өз
арман-мұратыңды жаз, жұбыңмен
бөліс.
Дескриптор:
- Өз ойын жазбаша білдіреді;
-Арман-тілектерін өлең мазмұнымен
байланыстырады;
- Диалог құра алады.
3 жұпқа (әр топқа 2 сұрақ-жауап) ықтимал жауаптары:
2-жұп
Сұрақ 1:
– «Күшті болсам...» деген ой саған не туралы ой салды?
Жауап:
– Бұл сөздер мені өз еліме пайдалы болуға, адал қызмет етуге
шабыттандырды.
Сұрақ 2:
– Қандай маман иесі болғың келеді?
Жауап:
– Мен дәрігер болғым келеді, адамдарға көмектескім келеді. Бұл да –
елге қызмет.
13 слайд
2-тапсырма (Жұптық жұмыс): Сөйлеу дағдысы «Күшті болсам...» жолын жалғастырып, 2-3 сөйлеммен өз арман-мұратыңды жаз, жұбыңмен бөліс. Дескриптор: - Өз ойын жазбаша білдіреді; -Арман-тілектерін өлең мазмұнымен байланыстырады; - Диалог құра алады. 3 жұпқа (әр топқа 2 сұрақ-жауап) ықтимал жауаптары: 2-жұп Сұрақ 1: – «Күшті болсам...» деген ой саған не туралы ой салды? Жауап: – Бұл сөздер мені өз еліме пайдалы болуға, адал қызмет етуге шабыттандырды. Сұрақ 2: – Қандай маман иесі болғың келеді? Жауап: – Мен дәрігер болғым келеді, адамдарға көмектескім келеді. Бұл да – елге қызмет.
#14 слайд
2-тапсырма (Жұптық жұмыс):
Сөйлеу дағдысы
«Күшті болсам...» жолын
жалғастырып, 2-3 сөйлеммен өз
арман-мұратыңды жаз, жұбыңмен
бөліс.
Дескриптор:
- Өз ойын жазбаша білдіреді;
-Арман-тілектерін өлең мазмұнымен
байланыстырады;
- Диалог құра алады.
3 жұпқа (әр топқа 2 сұрақ-жауап) ықтимал жауаптары:
3-жұп
Сұрақ 1:
– Сеніңше, нағыз күш қайдан басталады?
Жауап:
– Меніңше, нағыз күш – жүректегі сүйіспеншіліктен, Отанға деген
махаббаттан басталады.
Сұрақ 2:
– Болашақта елің үшін қандай игі іс жасағың келеді?
Жауап:
– Мен болашақта мектеп ашып, балаларға сапалы білім бергім келеді.
14 слайд
2-тапсырма (Жұптық жұмыс): Сөйлеу дағдысы «Күшті болсам...» жолын жалғастырып, 2-3 сөйлеммен өз арман-мұратыңды жаз, жұбыңмен бөліс. Дескриптор: - Өз ойын жазбаша білдіреді; -Арман-тілектерін өлең мазмұнымен байланыстырады; - Диалог құра алады. 3 жұпқа (әр топқа 2 сұрақ-жауап) ықтимал жауаптары: 3-жұп Сұрақ 1: – Сеніңше, нағыз күш қайдан басталады? Жауап: – Меніңше, нағыз күш – жүректегі сүйіспеншіліктен, Отанға деген махаббаттан басталады. Сұрақ 2: – Болашақта елің үшін қандай игі іс жасағың келеді? Жауап: – Мен болашақта мектеп ашып, балаларға сапалы білім бергім келеді.
#15 слайд
3-тапсырма (Топтық жұмыс):
Постер жасау
Өлеңнің идеясына сүйене отырып,
«Нағыз күшті адам қандай болуы
керек?» тақырыбында постер
құрыңдар.
Дескриптор:
- Өлең мазмұнына сай аргументтер
келтіреді;
- Креативтілік танытады;
- Жұпта, топта жұмыс істейді.
15 слайд
3-тапсырма (Топтық жұмыс): Постер жасау Өлеңнің идеясына сүйене отырып, «Нағыз күшті адам қандай болуы керек?» тақырыбында постер құрыңдар. Дескриптор: - Өлең мазмұнына сай аргументтер келтіреді; - Креативтілік танытады; - Жұпта, топта жұмыс істейді.
#16 слайд
1-топ: «Күш – білім мен ақылда»
білімді, сабырлы,қабілетті тұлға.
Ақыл – адамның ең үлкен күші.
16 слайд
1-топ: «Күш – білім мен ақылда» білімді, сабырлы,қабілетті тұлға. Ақыл – адамның ең үлкен күші.
#17 слайд
3 топтың ықтимал постер мазмұны (әр топ өз көзқарасын ұсына алады):
1-топ: «Күш – білім мен ақылда»
Постер мазмұны:
- Нағыз күшті адам – білімді, сабырлы, шешім қабылдауға қабілетті тұлға.
- Ақыл – адамның ең үлкен күші.
- Күшті адам қиналғанға көмектеседі, әлсізді қорғап, әділ болады.
2-топ: «Күш – мейірім мен адамгершілікте»
Постер мазмұны:
- Нағыз күш – мейірімде.
- Ол кісіге көмектесуден, жамандыққа жақсылықпен жауап беруден көрінеді.
- Адамгершілігі мол адам – нағыз күшті тұлға.
3-топ: «Күш – Отанға қызмет етуде»
Постер мазмұны:
- Нағыз күшті адам – еліне пайдалы іс атқаратын азамат.
- Ол еңбекқор, тәртіпті, патриот.
- Қиындыққа мойымай, мақсатқа ұмтылатын адам – шынайы күш иесі.
17 слайд
3 топтың ықтимал постер мазмұны (әр топ өз көзқарасын ұсына алады): 1-топ: «Күш – білім мен ақылда» Постер мазмұны: - Нағыз күшті адам – білімді, сабырлы, шешім қабылдауға қабілетті тұлға. - Ақыл – адамның ең үлкен күші. - Күшті адам қиналғанға көмектеседі, әлсізді қорғап, әділ болады. 2-топ: «Күш – мейірім мен адамгершілікте» Постер мазмұны: - Нағыз күш – мейірімде. - Ол кісіге көмектесуден, жамандыққа жақсылықпен жауап беруден көрінеді. - Адамгершілігі мол адам – нағыз күшті тұлға. 3-топ: «Күш – Отанға қызмет етуде» Постер мазмұны: - Нағыз күшті адам – еліне пайдалы іс атқаратын азамат. - Ол еңбекқор, тәртіпті, патриот. - Қиындыққа мойымай, мақсатқа ұмтылатын адам – шынайы күш иесі.
#18 слайд
“Бағдаршам” әдісі:
- Маған бәрі түсінікті, жұмысты сәтті
орындадым.
- Кей тұстарда қиналдым, бірақ
тырыстым.
- Менімен әлі де жұмыс жасау керек.
Ашық сұрақтар түріндегі рефлексия:
- Бүгінгі топтық жұмыстан не үйрендің?
- Өз ойыңды жеткізу саған қиын болды
ма? Неге?
18 слайд
“Бағдаршам” әдісі: - Маған бәрі түсінікті, жұмысты сәтті орындадым. - Кей тұстарда қиналдым, бірақ тырыстым. - Менімен әлі де жұмыс жасау керек. Ашық сұрақтар түріндегі рефлексия: - Бүгінгі топтық жұмыстан не үйрендің? - Өз ойыңды жеткізу саған қиын болды ма? Неге?
#19 слайд
Lesson Study сабағына талдау, сәтті және сәтсіз жақтары
Сәтті жақтары (күшті тұстары):
№ Сәтті элемент Нақты сипаттамасы
1Қызықты сергіту сәті мен ой
қозғау
Сабақ басында қолданылған "Қайтала" ойыны мен қимыл-әрекеттер балалардың
белсенділігін арттырды, көңіл-күйін көтерді.
2Жаңа сөздерді меңгертудің
жүйелігі
Жаңа сөздер беріліп, мағынасы түсіндірілді. Бұл – оқылымды жеңілдетіп, сөздік қорды
арттыруға көмектесті.
3Деңгейлік тапсырмалар Мәтін мазмұнына сәйкес оқушылардың әртүрлі деңгейіне сай тапсырмалар берілген.
Ықтимал жауаптар ұсынылған.
4Диалог пен шығармашылық
дамытылды
«Күшті болсам...» сөйлемін жалғастыру, постер қорғау, ұран ойлау – оқушының сөйлеу, ойлау,
шығармашылық дағдыларын қатар дамытты.
5Бағалау әдістерінің тиімділігі«Бағдаршам» әдісі мен дескрипторлар нақты, түсінікті. Оқушы өзін-өзі және бірін-бірі
бағалай алды.
19 слайд
Lesson Study сабағына талдау, сәтті және сәтсіз жақтары Сәтті жақтары (күшті тұстары): № Сәтті элемент Нақты сипаттамасы 1Қызықты сергіту сәті мен ой қозғау Сабақ басында қолданылған "Қайтала" ойыны мен қимыл-әрекеттер балалардың белсенділігін арттырды, көңіл-күйін көтерді. 2Жаңа сөздерді меңгертудің жүйелігі Жаңа сөздер беріліп, мағынасы түсіндірілді. Бұл – оқылымды жеңілдетіп, сөздік қорды арттыруға көмектесті. 3Деңгейлік тапсырмалар Мәтін мазмұнына сәйкес оқушылардың әртүрлі деңгейіне сай тапсырмалар берілген. Ықтимал жауаптар ұсынылған. 4Диалог пен шығармашылық дамытылды «Күшті болсам...» сөйлемін жалғастыру, постер қорғау, ұран ойлау – оқушының сөйлеу, ойлау, шығармашылық дағдыларын қатар дамытты. 5Бағалау әдістерінің тиімділігі«Бағдаршам» әдісі мен дескрипторлар нақты, түсінікті. Оқушы өзін-өзі және бірін-бірі бағалай алды.
#20 слайд
Сәтсіз тұстары (жақсартуды қажет ететін тұстары):
№ Мәселе Ұсыныс
1Оқылым кестесі толығымен
берілмеген
1-тапсырмада кесте бар деп көрсетілгенімен, нақты үлгісі немесе форматы жоқ. Оны
нақтылап енгізу қажет.
2Тапсырмалар саны өте көп 1 сабақта 3 тапсырмадан бөлек бірнеше диалог және постер жұмысы бар. Бұл – уақытты
тиімді басқаруға кедергі келтіруі мүмкін.
3Дифференциация нақты
көрсетілмеген
Қабілеті төмен оқушыларға қандай көмек берілетіні, қолдаудың түрі жазылмаған. Бұл бөлік
толықтырылуы қажет.
4Кері байланыс бір бағытта «Бағдаршам» әдісі берілген, бірақ нақты жеке, жұптық жетістік/қиындық бойынша кері
байланыс жоқ. Толықтыруға болады.
20 слайд
Сәтсіз тұстары (жақсартуды қажет ететін тұстары): № Мәселе Ұсыныс 1Оқылым кестесі толығымен берілмеген 1-тапсырмада кесте бар деп көрсетілгенімен, нақты үлгісі немесе форматы жоқ. Оны нақтылап енгізу қажет. 2Тапсырмалар саны өте көп 1 сабақта 3 тапсырмадан бөлек бірнеше диалог және постер жұмысы бар. Бұл – уақытты тиімді басқаруға кедергі келтіруі мүмкін. 3Дифференциация нақты көрсетілмеген Қабілеті төмен оқушыларға қандай көмек берілетіні, қолдаудың түрі жазылмаған. Бұл бөлік толықтырылуы қажет. 4Кері байланыс бір бағытта «Бағдаршам» әдісі берілген, бірақ нақты жеке, жұптық жетістік/қиындық бойынша кері байланыс жоқ. Толықтыруға болады.
#21 слайд
Келесі сабаққа ұсыныстар:
1.Оқылым кестесін нақты ұсыну: «Мәтін мазмұны / Тақырыбы / Негізгі ойы»
бөлімдерінен тұратын нақты кестені басып шығарып немесе Google Jamboard арқылы
онлайн қолдануға болады.
2.Уақытты үнемдеу үшін тапсырмаларды ықшамдау: Әсіресе шығармашылық
тапсырмаларды келесі сабаққа бөліп беру (мысалы: постер қорғау – келесі сабақтың
басында).
3.Дифференциация жоспарын қосу: Әлсіз оқушылар үшін сөздікпен жұмыс, тірек
сөздермен сөйлем құрау, ал озат оқушыларға эссе немесе пікірталас ұсыну.
4.Жұптық бағалау енгізу: Әр жұп бір-бірінің жауабына қысқаша пікір айтып, 1
ұсыныс жазып береді.
5.Интербелсенді платформа қосу: Kahoot, Quizizz, немесе Mentimeter арқылы «күш
туралы» шағын викторина немесе блиц-сауалнама өткізу.
21 слайд
Келесі сабаққа ұсыныстар: 1.Оқылым кестесін нақты ұсыну: «Мәтін мазмұны / Тақырыбы / Негізгі ойы» бөлімдерінен тұратын нақты кестені басып шығарып немесе Google Jamboard арқылы онлайн қолдануға болады. 2.Уақытты үнемдеу үшін тапсырмаларды ықшамдау: Әсіресе шығармашылық тапсырмаларды келесі сабаққа бөліп беру (мысалы: постер қорғау – келесі сабақтың басында). 3.Дифференциация жоспарын қосу: Әлсіз оқушылар үшін сөздікпен жұмыс, тірек сөздермен сөйлем құрау, ал озат оқушыларға эссе немесе пікірталас ұсыну. 4.Жұптық бағалау енгізу: Әр жұп бір-бірінің жауабына қысқаша пікір айтып, 1 ұсыныс жазып береді. 5.Интербелсенді платформа қосу: Kahoot, Quizizz, немесе Mentimeter арқылы «күш туралы» шағын викторина немесе блиц-сауалнама өткізу.
#22 слайд
БАҚЫЛАУ ПАРАҒЫ
Сынып: 6
Сабақтың тақырыбы: Ә. Дүйсенбиев «Күшті болсам егер мен...»
Күні: 30.04.2025
Мұғалім: _____________________
ТҮСІНДІРМЕ:
●Иә – тапсырманы толық, дұрыс орындады
●Жартылай – тапсырманың кей бөліктерін орындады
●Жоқ – тапсырма орындалмады немесе қате орындалды
22 слайд
БАҚЫЛАУ ПАРАҒЫ Сынып: 6 Сабақтың тақырыбы: Ә. Дүйсенбиев «Күшті болсам егер мен...» Күні: 30.04.2025 Мұғалім: _____________________ ТҮСІНДІРМЕ: ●Иә – тапсырманы толық, дұрыс орындады ●Жартылай – тапсырманың кей бөліктерін орындады ●Жоқ – тапсырма орындалмады немесе қате орындалды
#23 слайд
№ Оқушының
аты-жөні
Мәтінді түсініп,
негізгі ойды
анықтайды (6.3.3.1)
Кейіпкердің мінезі
мен іс-әрекетін
сипаттайды
Диалогқа
қатысады, пікір
білдіреді
Өз ойын
жүйелі
жеткізеді
Ескертпе /
Қосымша
қолдау қажет
1 ☐ иә
☐ жартылай
☐ жоқ
☐ иә
☐ жартылай
☐ жоқ
☐ иә
☐жартылай
☐ жоқ
☐ иә
☐жартылай
☐ жоқ
2 ☐ иә
☐ жартылай
☐ жоқ
☐ иә
☐ жартылай
☐ жоқ
☐ иә
☐жартылай
☐ жоқ
☐ иә
☐жартылай
☐ жоқ
3 ☐ иә
☐ жартылай
☐ жоқ
☐ иә
☐ жартылай
☐ жоқ
☐ иә
☐жартылай
☐ жоқ
☐ иә
☐жартылай
☐ жоқ
23 слайд
№ Оқушының аты-жөні Мәтінді түсініп, негізгі ойды анықтайды (6.3.3.1) Кейіпкердің мінезі мен іс-әрекетін сипаттайды Диалогқа қатысады, пікір білдіреді Өз ойын жүйелі жеткізеді Ескертпе / Қосымша қолдау қажет 1 ☐ иә ☐ жартылай ☐ жоқ ☐ иә ☐ жартылай ☐ жоқ ☐ иә ☐жартылай ☐ жоқ ☐ иә ☐жартылай ☐ жоқ 2 ☐ иә ☐ жартылай ☐ жоқ ☐ иә ☐ жартылай ☐ жоқ ☐ иә ☐жартылай ☐ жоқ ☐ иә ☐жартылай ☐ жоқ 3 ☐ иә ☐ жартылай ☐ жоқ ☐ иә ☐ жартылай ☐ жоқ ☐ иә ☐жартылай ☐ жоқ ☐ иә ☐жартылай ☐ жоқ
#24 слайд
Lesson Study бақылау парағы
Сабақтың тақырыбы: Ә.Дүйсенбиев «Күшті болсам егер мен...»
Сынып: 6-сынып Күні: Бақылаушының аты-жөні:
Бақылаудағы оқушылар:
- А оқушы (жоғары деңгей):
- В оқушы (орта деңгей):
- С оқушы (төмен деңгей):
Сабақ кезеңдері бойынша бақылау:
1. Өлеңді оқу және кесте толтыру
2. «Күшті болсам...» сөйлемін жалғастыру (жұптық жұмыс)
3. «Нағыз күшті адам» постерін жасау (топтық жұмыс)
4. Рефлексия және кері байланыс
24 слайд
Lesson Study бақылау парағы Сабақтың тақырыбы: Ә.Дүйсенбиев «Күшті болсам егер мен...» Сынып: 6-сынып Күні: Бақылаушының аты-жөні: Бақылаудағы оқушылар: - А оқушы (жоғары деңгей): - В оқушы (орта деңгей): - С оқушы (төмен деңгей): Сабақ кезеңдері бойынша бақылау: 1. Өлеңді оқу және кесте толтыру 2. «Күшті болсам...» сөйлемін жалғастыру (жұптық жұмыс) 3. «Нағыз күшті адам» постерін жасау (топтық жұмыс) 4. Рефлексия және кері байланыс
#25 слайд
Оқу мақсатына жету деңгейі
Деңгей Оқу мақсатына жетті ме? Дәлелдемелер
А Иә/Жоқ А оқушы 1-тапсырмада өлең мазмұнын өз сөзімен жүйелі баяндады,
тақырып пен негізгі ойды дәл анықтап, жұбына нақты пікір білдірді.
Постер жұмысында көшбасшылық танытып, «Нағыз күшті адам –
әділетті, қайырымды, білімді» деген ой айтты.
В Иә/Жоқ В оқушы өлең мазмұнын жалпы түсініп, қысқаша мазмұндап жазды.
Тақырыпты атауда сәл көмекті қажет етті. Жұптық жұмыста өз ойын
қысқаша, бірақ нақты жеткізді. Постерде «Күшті адам – еліне
көмектесетін адам» деген тұжырым айтты.
С Иә/Жоқ С оқушы өлеңді тыңдауда зейін танытты, бірақ мазмұнын толық
жеткізуде мұғалімнің жетекші сұрақтарына сүйенді. Тақырыпты атауға
көмектесу қажет болды. Постер жұмысында идея айтуға тырысты, бірақ
ойын нақты жеткізуге қиналды.
25 слайд
Оқу мақсатына жету деңгейі Деңгей Оқу мақсатына жетті ме? Дәлелдемелер А Иә/Жоқ А оқушы 1-тапсырмада өлең мазмұнын өз сөзімен жүйелі баяндады, тақырып пен негізгі ойды дәл анықтап, жұбына нақты пікір білдірді. Постер жұмысында көшбасшылық танытып, «Нағыз күшті адам – әділетті, қайырымды, білімді» деген ой айтты. В Иә/Жоқ В оқушы өлең мазмұнын жалпы түсініп, қысқаша мазмұндап жазды. Тақырыпты атауда сәл көмекті қажет етті. Жұптық жұмыста өз ойын қысқаша, бірақ нақты жеткізді. Постерде «Күшті адам – еліне көмектесетін адам» деген тұжырым айтты. С Иә/Жоқ С оқушы өлеңді тыңдауда зейін танытты, бірақ мазмұнын толық жеткізуде мұғалімнің жетекші сұрақтарына сүйенді. Тақырыпты атауға көмектесу қажет болды. Постер жұмысында идея айтуға тырысты, бірақ ойын нақты жеткізуге қиналды.
#26 слайд
Сабақтан кейінгі сұхбат сұрақтары
А оқушы (жоғары деңгей):
1. Өлеңдегі негізгі ойды қалай түсіндің?
2. «Күшті болсам...» деген тіркесті өз өміріңде қалай қолданар едің?
3. Сабақта қандай жаңа нәрсе үйрендің?
В оқушы (орта деңгей):
1. Өлеңде қандай қасиеттер «күш» ұғымымен байланысты берілген?
2. «Күшті болсам...» сөйлемін жалғастырып көрші.
3. Сабақта қандай тапсырма саған қызықты болды?
С оқушы (төмен деңгей):
1. Өлеңде қандай сөздер есіңде қалды?
2. «Күшті болсам...» дегенді қалай түсінесің?
3. Сабақта не қиын болды?
26 слайд
Сабақтан кейінгі сұхбат сұрақтары А оқушы (жоғары деңгей): 1. Өлеңдегі негізгі ойды қалай түсіндің? 2. «Күшті болсам...» деген тіркесті өз өміріңде қалай қолданар едің? 3. Сабақта қандай жаңа нәрсе үйрендің? В оқушы (орта деңгей): 1. Өлеңде қандай қасиеттер «күш» ұғымымен байланысты берілген? 2. «Күшті болсам...» сөйлемін жалғастырып көрші. 3. Сабақта қандай тапсырма саған қызықты болды? С оқушы (төмен деңгей): 1. Өлеңде қандай сөздер есіңде қалды? 2. «Күшті болсам...» дегенді қалай түсінесің? 3. Сабақта не қиын болды?
#27 слайд
Сабақ кезеңдері бойынша бақылау
Сабақ кезеңі А оқушы (жоғары деңгей) В оқушы (орта деңгей) С оқушы (төмен деңгей)
1. Өлеңді оқу және кесте
толтыру
Өлеңді мәнерлеп, түсініп оқыды.
Кестені толық, нақты толтырды.
Мәтінді түсініп оқыды, кестеде
негізгі ойы бар, бірақ кей
жерлері толық емес.
Өлеңді оқыды, бірақ кестені
толтыруда мұғалімнің көмегін
қажет етті.
2. «Күшті болсам...»
сөйлемін жалғастыру
(жұптық жұмыс)
Өз ойын нақты, мазмұнды 2-3
сөйлеммен жеткізді. Жұбымен
жақсы диалог құрды.
Сөйлем құрады, бірақ ойын
толық жеткізе алмады. Жұбымен
қысқа диалог жүргізді.
Көмекпен сөйлем құрастырды.
Жауап қысқа, диалогқа толық
қатыса алмады.
3. «Нағыз күшті адам»
постерін жасау (топтық
жұмыс)
Постерде шығармашылық танытты,
идея ұсынды, топ жұмысын белсенді
қолдады.
Идея айтып, сурет салуға
қатысты. Көп жағдайда
тыңдаушы болды.
Белсенділігі төмен болды, тек
тапсырма соңында бір ой айтты.
4. Рефлексия және кері
байланыс
Өз ойын нақты айтып, сабақтан
алған әсерін жақсы жеткізді.
Қысқа түрде жауап берді, жеке
пікір айтуда сәл қиналды.
Қиындық көрді, жауап беру
үшін жетелеу сұрақтары қажет
болды.
27 слайд
Сабақ кезеңдері бойынша бақылау Сабақ кезеңі А оқушы (жоғары деңгей) В оқушы (орта деңгей) С оқушы (төмен деңгей) 1. Өлеңді оқу және кесте толтыру Өлеңді мәнерлеп, түсініп оқыды. Кестені толық, нақты толтырды. Мәтінді түсініп оқыды, кестеде негізгі ойы бар, бірақ кей жерлері толық емес. Өлеңді оқыды, бірақ кестені толтыруда мұғалімнің көмегін қажет етті. 2. «Күшті болсам...» сөйлемін жалғастыру (жұптық жұмыс) Өз ойын нақты, мазмұнды 2-3 сөйлеммен жеткізді. Жұбымен жақсы диалог құрды. Сөйлем құрады, бірақ ойын толық жеткізе алмады. Жұбымен қысқа диалог жүргізді. Көмекпен сөйлем құрастырды. Жауап қысқа, диалогқа толық қатыса алмады. 3. «Нағыз күшті адам» постерін жасау (топтық жұмыс) Постерде шығармашылық танытты, идея ұсынды, топ жұмысын белсенді қолдады. Идея айтып, сурет салуға қатысты. Көп жағдайда тыңдаушы болды. Белсенділігі төмен болды, тек тапсырма соңында бір ой айтты. 4. Рефлексия және кері байланыс Өз ойын нақты айтып, сабақтан алған әсерін жақсы жеткізді. Қысқа түрде жауап берді, жеке пікір айтуда сәл қиналды. Қиындық көрді, жауап беру үшін жетелеу сұрақтары қажет болды.
#28 слайд
Жалпы бақылау жазбалары
- Сыныптың жалпы белсенділігі:
Сыныптағы оқушылардың басым көпшілігі сабаққа белсенді қатысып, тыңдалым және
жазылым тапсырмаларын қызығушылықпен орындады. Әсіресе, 1-тапсырмада өлеңді
оқып, мазмұны мен тақырыбын анықтау барысында өз ойын еркін айтып, жұппен
бөлісе алды. Белсенді оқушылар өз пікірлерін сенімді жеткізсе, орташа деңгейлі
оқушылар жетекші сұрақтар арқылы әрекетке тартылды. Төмен деңгейдегі
оқушыларға бағыттау қажет болды, бірақ қолдау кезінде олар да тапсырманы орындай
алды.
28 слайд
Жалпы бақылау жазбалары - Сыныптың жалпы белсенділігі: Сыныптағы оқушылардың басым көпшілігі сабаққа белсенді қатысып, тыңдалым және жазылым тапсырмаларын қызығушылықпен орындады. Әсіресе, 1-тапсырмада өлеңді оқып, мазмұны мен тақырыбын анықтау барысында өз ойын еркін айтып, жұппен бөлісе алды. Белсенді оқушылар өз пікірлерін сенімді жеткізсе, орташа деңгейлі оқушылар жетекші сұрақтар арқылы әрекетке тартылды. Төмен деңгейдегі оқушыларға бағыттау қажет болды, бірақ қолдау кезінде олар да тапсырманы орындай алды.
#29 слайд
- Оқушылардың бірлескен жұмысы:
Жұптық және топтық жұмыста оқушылар бір-бірін тыңдап, өзара пікір
алмасып, идеяларын ортаға салды. Топтық постер жұмысында міндеттерді
бөлісу, бірге шешім қабылдау байқалды. Әсіресе, 2 және 3-тапсырмада
оқушылар диалогке түсіп, өз ойларын жеткізіп қана қоймай, серіктестерінің
пікірлеріне жауап берді. Бұл олардың коммуникативтік және бірлесіп жұмыс
істеу дағдылары...
29 слайд
- Оқушылардың бірлескен жұмысы: Жұптық және топтық жұмыста оқушылар бір-бірін тыңдап, өзара пікір алмасып, идеяларын ортаға салды. Топтық постер жұмысында міндеттерді бөлісу, бірге шешім қабылдау байқалды. Әсіресе, 2 және 3-тапсырмада оқушылар диалогке түсіп, өз ойларын жеткізіп қана қоймай, серіктестерінің пікірлеріне жауап берді. Бұл олардың коммуникативтік және бірлесіп жұмыс істеу дағдылары...
шағым қалдыра аласыз













