Аниқловчилар ва уларнинг турлари
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Дарснинг мавзуси:
Аниқловчилар ва уларнинг
турлари
Тайёрлаган: Хамидова
Нилуфар
1 слайд
Дарснинг мавзуси: Аниқловчилар ва уларнинг турлари Тайёрлаган: Хамидова Нилуфар
2 слайд
2 слайд
3 слайд
3 слайд
4 слайд
Мухтар Омарханўғли Авезов
(1897-1961)
4 слайд
Мухтар Омарханўғли Авезов (1897-1961)
5 слайд
Ҳар кимки
ҳаётдан олмаса
таълим,
унга ўргатолмас
ҳеч бир
муаллим.
Ибратли
сўзлар
Эпиграф
5 слайд
Ҳар кимки ҳаётдан олмаса таълим, унга ўргатолмас ҳеч бир муаллим. Ибратли сўзлар Эпиграф
6 слайд
Дарснинг мақсади
Таълимий:
Ўқувчиларга аниқловчилар ва уларнинг
турларини ўз ўрнида қўлланишга ўргатиш.
Ривожлантирувчи:
Ўқувчиларни оғзаки нутқини
ўстириш, чиройли ёзув кўникмаларини ҳосил қилиш.
Тарбиявий:
Табиатни асрашга ундаш ва ўқувчиларни
хушмуомалали бўлишга тарбиялаш.
6 слайд
Дарснинг мақсади Таълимий: Ўқувчиларга аниқловчилар ва уларнинг турларини ўз ўрнида қўлланишга ўргатиш. Ривожлантирувчи: Ўқувчиларни оғзаки нутқини ўстириш, чиройли ёзув кўникмаларини ҳосил қилиш. Тарбиявий: Табиатни асрашга ундаш ва ўқувчиларни хушмуомалали бўлишга тарбиялаш.
7 слайд
Дарснинг
тури:
Дарснинг
типи:
Дарснинг
услуби:
Дарснинг
жиҳози:
Фанлараро
боғланиш:
Гуруҳлар билан ишлаш.
Янги мавзуни ўзлаштириш дарси.
Савол-жавоб, ўйинлар, расмлар асосида
кўрсатиш.
Интер фаол доска, расмлар.
Математика, ўзбек адабиёти ва кундалик
ҳаёт билан боғлаш.
7 слайд
Дарснинг тури: Дарснинг типи: Дарснинг услуби: Дарснинг жиҳози: Фанлараро боғланиш: Гуруҳлар билан ишлаш. Янги мавзуни ўзлаштириш дарси. Савол-жавоб, ўйинлар, расмлар асосида кўрсатиш. Интер фаол доска, расмлар. Математика, ўзбек адабиёти ва кундалик ҳаёт билан боғлаш.
8 слайд
Бизнинг шиор
“Ёшликда
олинган илм
тошга ёзилган
нақш кабидир”.
8 слайд
Бизнинг шиор “Ёшликда олинган илм тошга ёзилган нақш кабидир”.
9 слайд
Дарснинг
бориши:
I.Ташкилий қисм
1.Ўқувчилар билан саломлашиш. Ўқувчиларни
дарсга ҳозирлаш.
2. Психологик дақиқа.
3.Ўтилган мавзуларни такрорлаш.
4. Янги “Аниқловчилар ва уларнинг турлари”
ҳақида маълумот бериш.
5. Дарслик билан ишлаш.
6. Ўтилган мавзуни мустахкамлаш.
7. Ўқувчиларни баҳолаш, уйга
вазифа бериш.
8. Дарснинг якуни.
9 слайд
Дарснинг бориши: I.Ташкилий қисм 1.Ўқувчилар билан саломлашиш. Ўқувчиларни дарсга ҳозирлаш. 2. Психологик дақиқа. 3.Ўтилган мавзуларни такрорлаш. 4. Янги “Аниқловчилар ва уларнинг турлари” ҳақида маълумот бериш. 5. Дарслик билан ишлаш. 6. Ўтилган мавзуни мустахкамлаш. 7. Ўқувчиларни баҳолаш, уйга вазифа бериш. 8. Дарснинг якуни.
10 слайд
Аҳилликда гап кўпдир.
Аҳилликда наф кўпдир
Аввал роса келишдик.
Сўнг дарсимиз бошладик.
Психологик тайёргарлик
10 слайд
Аҳилликда гап кўпдир. Аҳилликда наф кўпдир Аввал роса келишдик. Сўнг дарсимиз бошладик. Психологик тайёргарлик
11 слайд
Синфни гуруҳга бўлиш
Аниқловчи Тўлдирувчи
11 слайд
Синфни гуруҳга бўлиш Аниқловчи Тўлдирувчи
12 слайд
Қувноқ доираси
12 слайд
Қувноқ доираси
13 слайд
Ребус орқали ўқувчилар ўз гуруҳининг
номини аниқлайди
І гуруҳ
,,,
,
,
,,,
13 слайд
Ребус орқали ўқувчилар ўз гуруҳининг номини аниқлайди І гуруҳ ,,, , , ,,,
14 слайд
ІІ гуруҳ
,,,
,,
ж-д
,,
14 слайд
ІІ гуруҳ ,,, ,, ж-д ,,
15 слайд
Уйга берилган вазифа
§28 Аниқловчининг
ифодаланиши.
15 слайд
Уйга берилган вазифа §28 Аниқловчининг ифодаланиши.
16 слайд
«Ўзаро текшириш» усули бўйича
ўқувчилар дафтарларини
алмаштириб, бир-бирларини
текшириб, баҳолайди.
16 слайд
«Ўзаро текшириш» усули бўйича ўқувчилар дафтарларини алмаштириб, бир-бирларини текшириб, баҳолайди.
17 слайд
Мақолларни давом эттиринг
Айрилмагин элингдан, Қувват кетар белингдан.
Балиқ сув билан тирик,
Юртидан айрилган
ўлгунча йиғлар.
Одам — Ватанни.
Меҳнати борнинг —
тахти.
Ўз элингда чўпон бўл.
Булбул чаманни севар,
Ватани борнинг бахти
бор,
Ёридан айрилган етти
йил йиғлар,
Киши ерида султон
бўлгунча,
Одам — эл билан.
17 слайд
Мақолларни давом эттиринг Айрилмагин элингдан, Қувват кетар белингдан. Балиқ сув билан тирик, Юртидан айрилган ўлгунча йиғлар. Одам — Ватанни. Меҳнати борнинг — тахти. Ўз элингда чўпон бўл. Булбул чаманни севар, Ватани борнинг бахти бор, Ёридан айрилган етти йил йиғлар, Киши ерида султон бўлгунча, Одам — эл билан.
18 слайд
Она тили ҳақида
Ёмонларнинг чексизлиги,
Ҳам самуми, ҳам ҳовури,
Онажонлар алласидан,
Қўз ёшидан, оқ сутидан;
Тўқайларнинг тенгсизлиги,
Жилғаларнинг шўх ғовури,
Йигитларнинг ялласидан,
Сулувларнинг сукутидан —
Йўғрилган тил —
Она тилим.
18 слайд
Она тили ҳақида Ёмонларнинг чексизлиги, Ҳам самуми, ҳам ҳовури, Онажонлар алласидан, Қўз ёшидан, оқ сутидан; Тўқайларнинг тенгсизлиги, Жилғаларнинг шўх ғовури, Йигитларнинг ялласидан, Сулувларнинг сукутидан — Йўғрилган тил — Она тилим.
19 слайд
Минг йилларким булбул каломи
Ўзгармайди, яхлит ҳамиша.
Аммо шўрлик тўтининг ҳоли
Ўзгаларга тақлид ҳамиша.
Она тилим, сен борсан, шаксиз,
Булбул куйин шеърга соламан.
Сен йўқолган кунинг, шубҳасиз,
Мен ҳам тўти бўлиб қоламан!
19 слайд
Минг йилларким булбул каломи Ўзгармайди, яхлит ҳамиша. Аммо шўрлик тўтининг ҳоли Ўзгаларга тақлид ҳамиша. Она тилим, сен борсан, шаксиз, Булбул куйин шеърга соламан. Сен йўқолган кунинг, шубҳасиз, Мен ҳам тўти бўлиб қоламан!
20 слайд
Ақлий ҳужум
Аниқловчи
20 слайд
Ақлий ҳужум Аниқловчи
21 слайд
Сематик карта
Авезов Орипов ВоҳидовБобур ҚунанбаевНавоий Ғулом Олимжон
Алишер бир-бир хўп алик ҳамма кўпчилик Оз-оз мактаб уйга
Захриддинўргана
олмайман
бўлиши
мумкин
миллат ўрганибУрф-одатдарё бағрихалқ Қоп-қора
Абдулла вергуль доно булут оппоқ осмон майин ғамгин жисм
Эркин туман ёғин бўлур, дунё юлдуз бенаво қора шаҳар
Абай музей шоир роман достон қатра-
қатра
гап нутқ бемалол
Мухтар йиғилиб март фойда кун эрталаб уй томоша балки
Ҳамид Одам челак ота машина бойлик дала мадҳия дарё
Ғофур китоб саёҳат меҳнат ишонч ҳаёт атроф бўлур Ҳунар
21 слайд
Сематик карта Авезов Орипов ВоҳидовБобур ҚунанбаевНавоий Ғулом Олимжон Алишер бир-бир хўп алик ҳамма кўпчилик Оз-оз мактаб уйга Захриддинўргана олмайман бўлиши мумкин миллат ўрганибУрф-одатдарё бағрихалқ Қоп-қора Абдулла вергуль доно булут оппоқ осмон майин ғамгин жисм Эркин туман ёғин бўлур, дунё юлдуз бенаво қора шаҳар Абай музей шоир роман достон қатра- қатра гап нутқ бемалол Мухтар йиғилиб март фойда кун эрталаб уй томоша балки Ҳамид Одам челак ота машина бойлик дала мадҳия дарё Ғофур китоб саёҳат меҳнат ишонч ҳаёт атроф бўлур Ҳунар
22 слайд
Қаратқич аниқловчининг
ифодаланиши
Қаратқич
аниқловчи
От
Олмош
Отлашган
сўзлар
Ибора
Ажралмас
бирикма
22 слайд
Қаратқич аниқловчининг ифодаланиши Қаратқич аниқловчи От Олмош Отлашган сўзлар Ибора Ажралмас бирикма
23 слайд
Сифатловчи аниқловчининг
ифодаланиши
Сифатловчи
аниқловчи
Ажралмас
бирикма
От
Ибора
Олмош Сифатдош
Сон
Сифат
23 слайд
Сифатловчи аниқловчининг ифодаланиши Сифатловчи аниқловчи Ажралмас бирикма От Ибора Олмош Сифатдош Сон Сифат
24 слайд
22.12.2017йил
Дарснинг мавзуси:
Аниқловчилар ва уларнинг турлари
24 слайд
22.12.2017йил Дарснинг мавзуси: Аниқловчилар ва уларнинг турлари
25 слайд
Аниқловчи турлари
Аниқлов
чи
Сифатловчи
аниқловчи
Қаратқич
аниқловчи
Изоҳловчи
25 слайд
Аниқловчи турлари Аниқлов чи Сифатловчи аниқловчи Қаратқич аниқловчи Изоҳловчи
26 слайд
Постер қўрғаш
26 слайд
Постер қўрғаш
27 слайд
Дарслик билан ишлаш
138-машқ
27 слайд
Дарслик билан ишлаш 138-машқ
28 слайд
Венн диаграммаси
.
28 слайд
Венн диаграммаси .
29 слайд
“Сеҳрли гул” ўйини
Сифатловчи-
аниқловчи
Қаратқичли-
аниқловчи
Изоҳловчи
аниқловчи
у к
а м
н
и
н
г
к
и
т о б и
М
у р
о д
ш
а х м
а т ч
и
Б
р
и
г
а
д
и
р
С
а
м
а
д
ўқувчининг вазифаси
қизил
гул
қўшни
ҳовли
у
з
о
қ
д
а
г
и
д
ў
с
т
темир
эшик
аёл
хамшира
ш
о
и
р
н
и
н
г
а
с
а
р
и
эркак
ўқитувчи
мактабимиз
нинг
тўгараги
29 слайд
“Сеҳрли гул” ўйини Сифатловчи- аниқловчи Қаратқичли- аниқловчи Изоҳловчи аниқловчи у к а м н и н г к и т о б и М у р о д ш а х м а т ч и Б р и г а д и р С а м а д ўқувчининг вазифаси қизил гул қўшни ҳовли у з о қ д а г и д ў с т темир эшик аёл хамшира ш о и р н и н г а с а р и эркак ўқитувчи мактабимиз нинг тўгараги
30 слайд
Тест вазифалари
От билан ифодаланадиган сифатловчи-аниқловчи қайси гапда кўрсатилган?
А. Бир азобнинг бир роҳати бор.
Б. Шу пайтда уй эшиги очилди.
В. Зумрад баҳорни ким севмайди.
Г. Қоронғида чуқур хўрсиндим.
Аниқловчи қўлланган гапни топинг.
А. Меҳмон иззати билан улуғ.
Б. Эшик тўсатдан қаттиқ тақиллади.
В. Қўшиқни завқ билан тингладик.
Г. Олтиндай сариқ олхўрилар тагига тўкилиб ётибди.
Уюшмаган сифатловчи-аниқловчи қўлланган гапни топинг.
А. Қуёш булутларнинг юмшоқ, момиқ кўрпасида эркаланиб юмалар эди.
Б. Нафисада қизил ва сариқ қалам бор.
В. Достонни тажирибали кекса шифокор даволади.
Г. Ўтов ёнида уни оч ҳаворанг кўйлак кийган ва оқ дурра ўраган ҳамшира қиз Лола билан ҳассага
суянган, хушмуомала Йўлдош бобо кутиб олди.
Қайси қаторда уюшган сифатловчи-аниқловчи гап қўлланган?
А. Машина кенг текис йўлдан кетди.
Б. Биз катта ёруғ синфда ўқиймиз.
В. Шерали лола ва тоғ гулларидан катта чиройли гулдаста ясади.
Г. Олимларнинг меҳнати натижасида тезпишар, серҳосил янги пахта навлари етиштирилди.
30 слайд
Тест вазифалари От билан ифодаланадиган сифатловчи-аниқловчи қайси гапда кўрсатилган? А. Бир азобнинг бир роҳати бор. Б. Шу пайтда уй эшиги очилди. В. Зумрад баҳорни ким севмайди. Г. Қоронғида чуқур хўрсиндим. Аниқловчи қўлланган гапни топинг. А. Меҳмон иззати билан улуғ. Б. Эшик тўсатдан қаттиқ тақиллади. В. Қўшиқни завқ билан тингладик. Г. Олтиндай сариқ олхўрилар тагига тўкилиб ётибди. Уюшмаган сифатловчи-аниқловчи қўлланган гапни топинг. А. Қуёш булутларнинг юмшоқ, момиқ кўрпасида эркаланиб юмалар эди. Б. Нафисада қизил ва сариқ қалам бор. В. Достонни тажирибали кекса шифокор даволади. Г. Ўтов ёнида уни оч ҳаворанг кўйлак кийган ва оқ дурра ўраган ҳамшира қиз Лола билан ҳассага суянган, хушмуомала Йўлдош бобо кутиб олди. Қайси қаторда уюшган сифатловчи-аниқловчи гап қўлланган? А. Машина кенг текис йўлдан кетди. Б. Биз катта ёруғ синфда ўқиймиз. В. Шерали лола ва тоғ гулларидан катта чиройли гулдаста ясади. Г. Олимларнинг меҳнати натижасида тезпишар, серҳосил янги пахта навлари етиштирилди.
31 слайд
“Insert” стратегияси
Аниқловчи ҳақида олган билимларини
мустахкамлаш.
“V” “-” “+” “?”
Билар эдим Бошқача
фикрда эдим
Янги
ахборот
Саволлар
туғдиради
31 слайд
“Insert” стратегияси Аниқловчи ҳақида олган билимларини мустахкамлаш. “V” “-” “+” “?” Билар эдим Бошқача фикрда эдим Янги ахборот Саволлар туғдиради
32 слайд
Ўқувчиларни баҳолаш
Ўқувчининг исми
Қизил
жавоб
бера
олмадим
Сариқ
ишончли
эмасман
Яшил
бажара
оламан
Мавзу бўйича
Қўшимча саволлар
32 слайд
Ўқувчиларни баҳолаш Ўқувчининг исми Қизил жавоб бера олмадим Сариқ ишончли эмасман Яшил бажара оламан Мавзу бўйича Қўшимча саволлар
33 слайд
Уйга вазифа
146-машқ 91 бет
33 слайд
Уйга вазифа 146-машқ 91 бет
34 слайд
Эътиборингиз учун раҳмат!
34 слайд
Эътиборингиз учун раҳмат!