Материалдар / Ашық сабақ 9-сынып Арифметикалық прогрессия

Ашық сабақ 9-сынып Арифметикалық прогрессия

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ: 9-Сынып арифметикалық прогрессия және геометриялық прогрессия . Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысына берілген есептер.
Авторы:
12 Желтоқсан 2021
1304
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
img_page_1
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материалдың қысқаша түсінігі
* Саба қтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессияның алғашқы п мүшесінің қосындысы Пән мұғалім:Айтуғанова Ж.Ж. 9 “А” сынып

1 слайд
* Саба қтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессияның алғашқы п мүшесінің қосындысы Пән мұғалім:Айтуғанова Ж.Ж. 9 “А” сынып.

1 слайд

* Саба қтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессияның алғашқы п мүшесінің қосындысы Пән мұғалім:Айтуғанова Ж.Ж. 9 “А” сынып.

* Сабақтың мақсаттары : * Тақырып бойынша теориялық білімдерін қорытындылау, формулаларды пайдаланып арифметикалық прогрессиян

2 слайд
* Сабақтың мақсаттары : * Тақырып бойынша теориялық білімдерін қорытындылау, формулаларды пайдаланып арифметикалық прогрессияның n -ші мүшесін және алғашқы n мүшелерінің қосындысын табу дағдыларын дамыту. * Логи калық ойлау қабілетін дамыту , топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру, ой-өрісін дамыту ; математикалық сауаттылығын , математик аға қызығушылығын арттыру. * Жауапкершілікке, белсенділікке, өзара көмектесе білуге, өзгемен дұрыс қарым-қатынас жасай білуге, өзгенің еңбегін бағалай білуге , тез ойлап ойын жеткізуге және ізденуге тәрбиелеу.

2 слайд

* Сабақтың мақсаттары : * Тақырып бойынша теориялық білімдерін қорытындылау, формулаларды пайдаланып арифметикалық прогрессияның n -ші мүшесін және алғашқы n мүшелерінің қосындысын табу дағдыларын дамыту. * Логи калық ойлау қабілетін дамыту , топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру, ой-өрісін дамыту ; математикалық сауаттылығын , математик аға қызығушылығын арттыру. * Жауапкершілікке, белсенділікке, өзара көмектесе білуге, өзгемен дұрыс қарым-қатынас жасай білуге, өзгенің еңбегін бағалай білуге , тез ойлап ойын жеткізуге және ізденуге тәрбиелеу.

* Оқушылардың білім-білік дағдылары : Формулаларды пайдалануды білу; * Сауатты сөйлей білу; * Қорытындылау және сараптай білу; *

3 слайд
* Оқушылардың білім-білік дағдылары : Формулаларды пайдалануды білу; * Сауатты сөйлей білу; * Қорытындылау және сараптай білу; * Логикалық пайымдауды білу; * Мазмұндай білу . Сабақтың ұраны: “Прогрессия-ілгері қозғалыс,алға ұмтылыс!”

3 слайд

* Оқушылардың білім-білік дағдылары : Формулаларды пайдалануды білу; * Сауатты сөйлей білу; * Қорытындылау және сараптай білу; * Логикалық пайымдауды білу; * Мазмұндай білу . Сабақтың ұраны: “Прогрессия-ілгері қозғалыс,алға ұмтылыс!”

Сабақтың кезеңдері: 1.Ұйымдастыру кезеңі; 2 . “Серпілген сауал” қайталауға сұрақ жауап 3.Үй тапсырмасын тексеру ( ауызша); 4

4 слайд
Сабақтың кезеңдері: 1.Ұйымдастыру кезеңі; 2 . “Серпілген сауал” қайталауға сұрақ жауап 3.Үй тапсырмасын тексеру ( ауызша); 4 . «Ой қозғау» кезеңі : Өткен материалды бекіту; ( 10 мин ) 5.«Миға шабуыл»кезеңі, жаңа тақырып 6. “Конверттік тапсырмалар” топпен жұмыс 7. “Бірге ойлаймыз” әдісі жұппен жұмыс (оқулықпен) 8 .Рефлексия; 9.Үйге тапсырма.    

4 слайд

Сабақтың кезеңдері: 1.Ұйымдастыру кезеңі; 2 . “Серпілген сауал” қайталауға сұрақ жауап 3.Үй тапсырмасын тексеру ( ауызша); 4 . «Ой қозғау» кезеңі : Өткен материалды бекіту; ( 10 мин ) 5.«Миға шабуыл»кезеңі, жаңа тақырып 6. “Конверттік тапсырмалар” топпен жұмыс 7. “Бірге ойлаймыз” әдісі жұппен жұмыс (оқулықпен) 8 .Рефлексия; 9.Үйге тапсырма.    

* “ Шаттық шеңбері” “ Тізбектелген тілек” ойыны. Әр оқушы тізбектелген тілекті оң жағындағы көршісіне а

5 слайд
* “ Шаттық шеңбері” “ Тізбектелген тілек” ойыны. Әр оқушы тізбектелген тілекті оң жағындағы көршісіне айтады, ол әрі қарай тілекті оң жағындағы көршісіне айтып жалғастырады.

5 слайд

* “ Шаттық шеңбері” “ Тізбектелген тілек” ойыны. Әр оқушы тізбектелген тілекті оң жағындағы көршісіне айтады, ол әрі қарай тілекті оң жағындағы көршісіне айтып жалғастырады.

* “ Серпілген сауал” әдісі * Арифметикалық прогрессияның анықтамасын тұжырымда. * Қандай санды арифметикалық прогрессияның

6 слайд
* “ Серпілген сауал” әдісі * Арифметикалық прогрессияның анықтамасын тұжырымда. * Қандай санды арифметикалық прогрессияның прогрессияның айырмасы деп атайды? * Арифметикалық прогрессияның п -ші мүшесінің формуласын жазыңдар * Геометриялық прогрессияның анықтамасын тұжырымда. * Қандай санды геометриялық прогрессияның еселігі деп атайды? * Геометриялық прогрессияның п – ші мүшесінің формуласын жазыңдар.

6 слайд

* “ Серпілген сауал” әдісі * Арифметикалық прогрессияның анықтамасын тұжырымда. * Қандай санды арифметикалық прогрессияның прогрессияның айырмасы деп атайды? * Арифметикалық прогрессияның п -ші мүшесінің формуласын жазыңдар * Геометриялық прогрессияның анықтамасын тұжырымда. * Қандай санды геометриялық прогрессияның еселігі деп атайды? * Геометриялық прогрессияның п – ші мүшесінің формуласын жазыңдар.

Арифметикалық прогрессияның анықтамасы Арифметикалық прогрессияның n -ші мүшесінің формуласы Арифметикалық прогрессияның

7 слайд
Арифметикалық прогрессияның анықтамасы Арифметикалық прогрессияның n -ші мүшесінің формуласы Арифметикалық прогрессияның айырмасының формуласы Геометриялық прогрессияның n мүшесінің формуласы Геометриялық прогрессияның еселігінің формуласы d n a a n ) 1 ( 1    n n a a d    1 d a a n n    1 n n b b q 1   1 1    n n q b b

7 слайд

Арифметикалық прогрессияның анықтамасы Арифметикалық прогрессияның n -ші мүшесінің формуласы Арифметикалық прогрессияның айырмасының формуласы Геометриялық прогрессияның n мүшесінің формуласы Геометриялық прогрессияның еселігінің формуласы d n a a n ) 1 ( 1    n n a a d    1 d a a n n    1 n n b b q 1   1 1    n n q b b

* «Ой қозғау» кезеңі : р/с Тапсырмалар А В С 1 3;7;11;.... арифметикалық прогрессияның алтыншы мүшесін тап 20 23 30 2 Берілге

8 слайд
* «Ой қозғау» кезеңі : р/с Тапсырмалар А В С 1 3;7;11;.... арифметикалық прогрессияның алтыншы мүшесін тап 20 23 30 2 Берілген тізбектің қайсысы арифметикалық прогрессия болады? 1;4;9;16;. ... -3;-6;-9;- 12;... 1;3;9;27;... . 3 а 1 =9 және d =5 . Табу керек: а 18 -? а 18 =90 а 18 =92 а 18 =94 4 2; 6; 18; ....геометриялық прогрессияның бесінші мүшесін тап. 162 160 172 5 Берілген тізбектің қайсысы геометриялық прогрессия болады? 1;4;9;16;. ... -3;-6;-9;- 12;... 1;3;9;27;... .

8 слайд

* «Ой қозғау» кезеңі : р/с Тапсырмалар А В С 1 3;7;11;.... арифметикалық прогрессияның алтыншы мүшесін тап 20 23 30 2 Берілген тізбектің қайсысы арифметикалық прогрессия болады? 1;4;9;16;. ... -3;-6;-9;- 12;... 1;3;9;27;... . 3 а 1 =9 және d =5 . Табу керек: а 18 -? а 18 =90 а 18 =92 а 18 =94 4 2; 6; 18; ....геометриялық прогрессияның бесінші мүшесін тап. 162 160 172 5 Берілген тізбектің қайсысы геометриялық прогрессия болады? 1;4;9;16;. ... -3;-6;-9;- 12;... 1;3;9;27;... .

«Миға шабуыл»кезеңі Еркіннің ата-анасы туған күніне баласына ұялы телефонды жаңартып сатып беруге ұйғарды . Ол

9 слайд
«Миға шабуыл»кезеңі Еркіннің ата-анасы туған күніне баласына ұялы телефонды жаңартып сатып беруге ұйғарды . Ол үшін олар бірінші айда 650 теңге, ал келесі айларда алдынғы айдан 50 теңгеге артық ақша жинап отырды.Еркіннің ата- анасы 10 айдан кейін қанша ақша жинайды? …

9 слайд

«Миға шабуыл»кезеңі Еркіннің ата-анасы туған күніне баласына ұялы телефонды жаңартып сатып беруге ұйғарды . Ол үшін олар бірінші айда 650 теңге, ал келесі айларда алдынғы айдан 50 теңгеге артық ақша жинап отырды.Еркіннің ата- анасы 10 айдан кейін қанша ақша жинайды? …

650+700+750+800+850+900+ +950+1000+1050+1100=

10 слайд
650+700+750+800+850+900+ +950+1000+1050+1100=

10 слайд

650+700+750+800+850+900+ +950+1000+1050+1100=

Арифметикалық прогрессияның алғашқы п мүшесінің қосындысының формуласы n a a S n d n a S n n n       

11 слайд
Арифметикалық прогрессияның алғашқы п мүшесінің қосындысының формуласы n a a S n d n a S n n n        2 ) ( ) 2 2 ) 1 ( 2 ) 1 1 1

11 слайд

Арифметикалық прогрессияның алғашқы п мүшесінің қосындысының формуласы n a a S n d n a S n n n        2 ) ( ) 2 2 ) 1 ( 2 ) 1 1 1

Б\і: Т\к : Шешімі: Жауабы: 10 50 650 1    n d a 10 S n d n a S n  2 ) 1 ( 2 1    10 2 50 9 650 2 10 

12 слайд
Б\і: Т\к : Шешімі: Жауабы: 10 50 650 1    n d a 10 S n d n a S n  2 ) 1 ( 2 1    10 2 50 9 650 2 10      S 5 ) 450 1300( 10    S 8750 10  S тенге 8750

12 слайд

Б\і: Т\к : Шешімі: Жауабы: 10 50 650 1    n d a 10 S n d n a S n  2 ) 1 ( 2 1    10 2 50 9 650 2 10      S 5 ) 450 1300( 10    S 8750 10  S тенге 8750

3 2 60    n a S n n n 10 S прогрессия арифм . ... 19 ; 22 ; 25     2 5 1   d a 6 SБ/і:“ Конверттік есептер”

13 слайд
3 2 60    n a S n n n 10 S прогрессия арифм . ... 19 ; 22 ; 25     2 5 1   d a 6 SБ/і:“ Конверттік есептер” әдісі

13 слайд

3 2 60    n a S n n n 10 S прогрессия арифм . ... 19 ; 22 ; 25     2 5 1   d a 6 SБ/і:“ Конверттік есептер” әдісі

; 2 3 2 5 ; 3 2 ; 5 3 1 2 ; 60 ; 2 1 1 n n S n a a S n a a S n n n n n               .

14 слайд
; 2 3 2 5 ; 3 2 ; 5 3 1 2 ; 60 ; 2 1 1 n n S n a a S n a a S n n n n n               . 115 10 2 3 ) 1 10( ) 25 ( 2 2 ) 1 ( 2 ; 3 ) 25 ( 22 22 ; 25 10 10 1 10 2 1                       S S n d n a S d a a . 60 3 ) 10 10( 6 2 2 ) 1 6 ( 5 2 ; 2 , 5 6 6 6 1             a S S d a 10 ; 6 ; 0 60 4 ; ) 4 ( 60 ; 2 2 8 60 2 1 2           n n n n n n n n  

14 слайд

; 2 3 2 5 ; 3 2 ; 5 3 1 2 ; 60 ; 2 1 1 n n S n a a S n a a S n n n n n               . 115 10 2 3 ) 1 10( ) 25 ( 2 2 ) 1 ( 2 ; 3 ) 25 ( 22 22 ; 25 10 10 1 10 2 1                       S S n d n a S d a a . 60 3 ) 10 10( 6 2 2 ) 1 6 ( 5 2 ; 2 , 5 6 6 6 1             a S S d a 10 ; 6 ; 0 60 4 ; ) 4 ( 60 ; 2 2 8 60 2 1 2           n n n n n n n n  

Дүниежүзілік «Кенгуру – математика для всех» интеллектуалдық ойынында жергілікті ұйымдастыру комитетіне мектеп атынан сұраныс

15 слайд
Дүниежүзілік «Кенгуру – математика для всех» интеллектуалдық ойынында жергілікті ұйымдастыру комитетіне мектеп атынан сұраныс берілу керек.Бірінші күні берілген мерзімнен кейін сұранысты 5 мектеп берді, екінші күні -7 мектеп, үшінші күні-9 мектеп…Неше күннен кейін ұйымдастыру комитетіне 60 сұраныс түседі (егер берілген заңдылық бұзылмаса)? Неше сұраныс соңғы күні түседі?Мәтін есеп.

15 слайд

Дүниежүзілік «Кенгуру – математика для всех» интеллектуалдық ойынында жергілікті ұйымдастыру комитетіне мектеп атынан сұраныс берілу керек.Бірінші күні берілген мерзімнен кейін сұранысты 5 мектеп берді, екінші күні -7 мектеп, үшінші күні-9 мектеп…Неше күннен кейін ұйымдастыру комитетіне 60 сұраныс түседі (егер берілген заңдылық бұзылмаса)? Неше сұраныс соңғы күні түседі?Мәтін есеп.

“ Бірге ойлаймыз” әдісі жұппен жұмыс. 2 топқа оқулықпен жұмыс тапсырмалары беріледі. № 3.79 Үйге тапсырма: №278,№279 5

16 слайд
“ Бірге ойлаймыз” әдісі жұппен жұмыс. 2 топқа оқулықпен жұмыс тапсырмалары беріледі. № 3.79 Үйге тапсырма: №278,№279 57-бет беріледі

16 слайд

“ Бірге ойлаймыз” әдісі жұппен жұмыс. 2 топқа оқулықпен жұмыс тапсырмалары беріледі. № 3.79 Үйге тапсырма: №278,№279 57-бет беріледі

Рефлексия

17 слайд
Рефлексия

17 слайд

Рефлексия

Үйге тапсырма № 3.77 , №3.79

18 слайд
Үйге тапсырма № 3.77 , №3.79

18 слайд

Үйге тапсырма № 3.77 , №3.79

Назарларыңызға рахмет !

19 слайд
Назарларыңызға рахмет !

19 слайд

Назарларыңызға рахмет !

Министірлікпен келісілген курстар тізімі