Ашық сабақ 9сынып алгебра
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Сабақтың тақырыбы:
Арифметикалық прогрессияның
n- ші мүшесінің формуласына
есептер шығару.
Сабақтың мақсаты:
Арифметикалық прогрессияның
n - ші мүшесінің формуласы туралы алған білімін есептер
шығаруға қолдану дағдысын қалыптастыру.
Бағалау критериі:
-
Арифметикалық прогрессияның анықтамасын білу;
- Арифметикалық прогрессияның
n - ші мүшесінің формуласын есептер шығаруда дұрыс
қолдану.
1 слайд
Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессияның n- ші мүшесінің формуласына есептер шығару. Сабақтың мақсаты: Арифметикалық прогрессияның n - ші мүшесінің формуласы туралы алған білімін есептер шығаруға қолдану дағдысын қалыптастыру. Бағалау критериі: - Арифметикалық прогрессияның анықтамасын білу; - Арифметикалық прогрессияның n - ші мүшесінің формуласын есептер шығаруда дұрыс қолдану.
2 слайд
Сабақтың кезеңдері
1. Топқа біріктіру.
2. Үй тапсырмасын тексеру (үй тапсырмасына берілген №218
есептің шешімі интербелсенді тақтада көрсетіліп тұрады.
Оқушылар дәптерлерін сағат тілі бойымен алмастырып бір-бірінің
есептерін тексереді. Топтың ішінде неше оқушы үй тапсырмасын
орындамаса, топ сонша ұпайдан құр қалады )максималды ұпай - 8
3. Өткенді қайталау:
-
“ Ұшқыр ойдан – ұтымды жауапқа” ( әр топқа өткен тақырыптарға
байланысты сұрақтар қойылады,топ мүшелері ұтымды жауап
беруге тырысуы керек ) максималды ұпай -8.
-
Сәйкестендіру тесті ( Формула мен ереженің сәйкестігін
тексереді ) максималды ұпай - 8
-
Тарихтан қарасақ... ( топ мүшелері тарихтан шыр шертеді,
прогрессиялар ерте заманда қолданылған ба, немесе біз
прогрессияны өмірде қолданып жүрміз бе? деген сияқты сұрақтар
аясында ой бөліседі. )
2 слайд
Сабақтың кезеңдері 1. Топқа біріктіру. 2. Үй тапсырмасын тексеру (үй тапсырмасына берілген №218 есептің шешімі интербелсенді тақтада көрсетіліп тұрады. Оқушылар дәптерлерін сағат тілі бойымен алмастырып бір-бірінің есептерін тексереді. Топтың ішінде неше оқушы үй тапсырмасын орындамаса, топ сонша ұпайдан құр қалады )максималды ұпай - 8 3. Өткенді қайталау: - “ Ұшқыр ойдан – ұтымды жауапқа” ( әр топқа өткен тақырыптарға байланысты сұрақтар қойылады,топ мүшелері ұтымды жауап беруге тырысуы керек ) максималды ұпай -8. - Сәйкестендіру тесті ( Формула мен ереженің сәйкестігін тексереді ) максималды ұпай - 8 - Тарихтан қарасақ... ( топ мүшелері тарихтан шыр шертеді, прогрессиялар ерте заманда қолданылған ба, немесе біз прогрессияны өмірде қолданып жүрміз бе? деген сияқты сұрақтар аясында ой бөліседі. )
3 слайд
4. Есептер шығару:
- Кеспемен жұмыс ( топтың бір мүшесі келіп
кеспе таңдайды,тобына қайта барып,
ақылдасып шығарады )
-
Сиқырлы шарлар (сыныпта ішінде
тапсырмалары бар үрленген шарлар
жатады, топ мүшелері шарды жарып ішіндегі
тапсырмаларды орындайды.)
5. Деңгейлік тапсырмаларды орындау:
-
Барлығын білгім келеді! (тапсырмаларды
орындайды.)
6. Сабақты қорытындылау: оқушыларға тест
ұсынылады.Сабақты қорытындылап,
жеңімпаз атанған топты
марапаттаймыз.Жинаған ұпайлары топ
мүшелері санына теңдей бөлінеді,осылайша
оқушылар бағаланады
3 слайд
4. Есептер шығару: - Кеспемен жұмыс ( топтың бір мүшесі келіп кеспе таңдайды,тобына қайта барып, ақылдасып шығарады ) - Сиқырлы шарлар (сыныпта ішінде тапсырмалары бар үрленген шарлар жатады, топ мүшелері шарды жарып ішіндегі тапсырмаларды орындайды.) 5. Деңгейлік тапсырмаларды орындау: - Барлығын білгім келеді! (тапсырмаларды орындайды.) 6. Сабақты қорытындылау: оқушыларға тест ұсынылады.Сабақты қорытындылап, жеңімпаз атанған топты марапаттаймыз.Жинаған ұпайлары топ мүшелері санына теңдей бөлінеді,осылайша оқушылар бағаланады
4 слайд
№ 218
4 слайд
№ 218
5 слайд
“ Ұшқыр ойдан –
ұтымды жауапқа”
I- топқа:
Сандар тізбегі деген не?
Сан тізбегінің берілу тәсілдері қандай?
II –топқа:
Тізбек қандай жағдайда тұрақты болады?
Тізбек қандай жағдайда өспелі болады?
III – топқа:
Тізбек қандай жағдайда кемімелі болады?
Сан тізбегінің мүшелері деген не?
5 слайд
“ Ұшқыр ойдан – ұтымды жауапқа” I- топқа: Сандар тізбегі деген не? Сан тізбегінің берілу тәсілдері қандай? II –топқа: Тізбек қандай жағдайда тұрақты болады? Тізбек қандай жағдайда өспелі болады? III – топқа: Тізбек қандай жағдайда кемімелі болады? Сан тізбегінің мүшелері деген не?
6 слайд
С
ә
й
к
е
с
т
е
н
д
і
р
у
т
е
с
т
і
6 слайд
С ә й к е с т е н д і р у т е с т і
7 слайд
Тарихтан қарасақ
Прогрессия(латын сөзі) – алға қарай
қозғалыс,өрлеу деген мағынаны білдіреді.
Ежелгі замандардан бастап адамзат
арифметикалық және геометриялық
прогрессиялардың заңдылықтарын қолдана
білген. Мәселен, б.з.д. Ежелгі
вавилондықтардың сына жазу
кестелерінде,ежелгі мысырлық және гректердің
папирустарында прогрессияларға көптеген
мысалдар кездеседі.
7 слайд
Тарихтан қарасақ Прогрессия(латын сөзі) – алға қарай қозғалыс,өрлеу деген мағынаны білдіреді. Ежелгі замандардан бастап адамзат арифметикалық және геометриялық прогрессиялардың заңдылықтарын қолдана білген. Мәселен, б.з.д. Ежелгі вавилондықтардың сына жазу кестелерінде,ежелгі мысырлық және гректердің папирустарында прогрессияларға көптеген мысалдар кездеседі.
8 слайд
Кеспемен жұмыс:
Мына тізбектің алғашқы бес мүшесін
және айырымын табыңдар:2 n+1
Мына тізбектің алғашқы бес мүшесін
және айырымын табыңдар:3-2 n
Мына тізбектің алғашқы бес мүшесін
және айырымын табыңдар:
8 слайд
Кеспемен жұмыс: Мына тізбектің алғашқы бес мүшесін және айырымын табыңдар:2 n+1 Мына тізбектің алғашқы бес мүшесін және айырымын табыңдар:3-2 n Мына тізбектің алғашқы бес мүшесін және айырымын табыңдар:
9 слайд
Си қырлы шарлар
9 слайд
Си қырлы шарлар
10 слайд
10 слайд
11 слайд
Бірінші бет84
8
84 4
11 слайд
Бірінші бет84 8 84 4
12 слайд
4
12 слайд
4
13 слайд
4
13 слайд
4
14 слайд
4
14 слайд
4
15 слайд
8
15 слайд
8
16 слайд
8
16 слайд
8
17 слайд
8
17 слайд
8
18 слайд
Ойынды жалғастыру ұпай
жоғалттыңыз!
18 слайд
Ойынды жалғастыру ұпай жоғалттыңыз!
19 слайд
ұпай
Сіздікі
Ойынды жалғастыру
19 слайд
ұпай Сіздікі Ойынды жалғастыру
20 слайд
Рефлексия
Тест
1. Өзімнің жеке жұмысым бойынша ...
А ) формулаларды қорытуды түсіндім
В ) есеп шығарып үйрендім.
С ) кешегі өткен тақырыпты қайталадым
2. Сізге сабақ барысында есеп шығару үшін не кедергі
болды?
А ) білімім В ) уақыт С ) тілек
3. Сабақ уақытында қиыншылықтарды жеңуге кім
көмектесті?
А ) сыныптастарым В ) мұғалім С ) оқулық
20 слайд
Рефлексия Тест 1. Өзімнің жеке жұмысым бойынша ... А ) формулаларды қорытуды түсіндім В ) есеп шығарып үйрендім. С ) кешегі өткен тақырыпты қайталадым 2. Сізге сабақ барысында есеп шығару үшін не кедергі болды? А ) білімім В ) уақыт С ) тілек 3. Сабақ уақытында қиыншылықтарды жеңуге кім көмектесті? А ) сыныптастарым В ) мұғалім С ) оқулық
21 слайд
21 слайд