Ашық сабақ Баймбетова Айнұр 5 сынып Ғұндар
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Бейнематериалды қарап,
тірек сөздерді жазып
алыңыз
1 слайд
Бейнематериалды қарап, тірек сөздерді жазып алыңыз
2 слайд
Неге Мөде шаньюй «Жер-мемлекеттің
негізі» деді?
2 слайд
Неге Мөде шаньюй «Жер-мемлекеттің негізі» деді?
3 слайд
Оқу мақсаты:
ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи
картадан көрсету
картада тайпалық одақтардың орналасуын
көрсету
ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылу
алғышарттарын білу
3 слайд
Оқу мақсаты: ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету картада тайпалық одақтардың орналасуын көрсету ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылу алғышарттарын білу
4 слайд
Сабақтың мақсаты:
тарихи фактілерге және карталық мәліметтерге сүйене
отырып, тарихи оқиғаның даму желісін құрастырады
тарихи фактілердің маңыздылығын түсінеді.
тарихи кезендердің ерекшеліктерін анықтайды және
салыстырады
4 слайд
Сабақтың мақсаты: тарихи фактілерге және карталық мәліметтерге сүйене отырып, тарихи оқиғаның даму желісін құрастырады тарихи фактілердің маңыздылығын түсінеді. тарихи кезендердің ерекшеліктерін анықтайды және салыстырады
5 слайд
Бағалау критерийі:
•
Білу және түсіну:
Ғұндардар жайлы деректерді пайдалана отырып, ғұндар тарихын біледі
•
Білімін қолдану:
оқушылар ғұндарға, олардың бет әлпетіне, тұрмыс-тіршілігіне ақпараттық
карточкалар түрінде қысқаша мәлімет жазады
•
Сыни ойлау:
Берілген ақпараттың ішінен маңызды деген 3 тарихи тұлғаны, 3 негізгі тарихи
оқиғаны анықтау (өз ойларын дәйектейді)
•
Анализ:
Сабақ барысында Ғұндар мен өткен сабақтағы тайпалық одақтарды салыстыра
отырып, себеп-салдарлық байланыс орнатады.
5 слайд
Бағалау критерийі: • Білу және түсіну: Ғұндардар жайлы деректерді пайдалана отырып, ғұндар тарихын біледі • Білімін қолдану: оқушылар ғұндарға, олардың бет әлпетіне, тұрмыс-тіршілігіне ақпараттық карточкалар түрінде қысқаша мәлімет жазады • Сыни ойлау: Берілген ақпараттың ішінен маңызды деген 3 тарихи тұлғаны, 3 негізгі тарихи оқиғаны анықтау (өз ойларын дәйектейді) • Анализ: Сабақ барысында Ғұндар мен өткен сабақтағы тайпалық одақтарды салыстыра отырып, себеп-салдарлық байланыс орнатады.
6 слайд
ТЕРМИНДЕР:
•
әскери демократия – қоғамдық құрылыстың
түрі.
•
Шаньюй – ғұндардың мемлекет басшысы.
•
тайпалық одақ – бірнеше тайпалардың
біріккен одағы.
6 слайд
ТЕРМИНДЕР: • әскери демократия – қоғамдық құрылыстың түрі. • Шаньюй – ғұндардың мемлекет басшысы. • тайпалық одақ – бірнеше тайпалардың біріккен одағы.
7 слайд
7 слайд
8 слайд
ЖҰПТА КЕЙІННЕН ТОПТА ТАЛҚЫЛАУ
ЖҮРГІЗІҢІЗДЕР:
1 топ : Ғұндар мемлекеттік дәрежеге қалай
жетті?
2 топ: «Халықтардың қоныс аударуы» деп
нені атайды?
3 топ: Сыртқы саясатта ғұндар қандай саяси
бағыттарды ұстанды?
8 слайд
ЖҰПТА КЕЙІННЕН ТОПТА ТАЛҚЫЛАУ ЖҮРГІЗІҢІЗДЕР: 1 топ : Ғұндар мемлекеттік дәрежеге қалай жетті? 2 топ: «Халықтардың қоныс аударуы» деп нені атайды? 3 топ: Сыртқы саясатта ғұндар қандай саяси бағыттарды ұстанды?
9 слайд
Оқушылар ғұндар жайлы деректерді пайдалана отырып,
ғұндардың бет әлпетіне, тұрмыс-тіршілігіне қатысты
ақпараттық карточкалар түрінде қысқаша мәлімет
жазады. ТОПТЫҚ ЖҰМЫС: Дерекпен жұмыс.
9 слайд
Оқушылар ғұндар жайлы деректерді пайдалана отырып, ғұндардың бет әлпетіне, тұрмыс-тіршілігіне қатысты ақпараттық карточкалар түрінде қысқаша мәлімет жазады. ТОПТЫҚ ЖҰМЫС: Дерекпен жұмыс.
10 слайд
Аммиан Марцеллин:
«Ертелі –кеш ат үстінен түспейді. Маңызды істер туралы кеңесетін
болса,кеңесті де ат үстінде отырып өткізеді»,- дейді.
Византия елшісі Прииск:
«Олар соғыстан кейін тыныш әрі қамсыз тіршілік етеді, әркім
қолында барымен қанағат етеді», дейді.
Аттиланың бір замандасы:
«Аттила таңертең үйден шығысымен, есік алдында тұрып, халықтың
мұң-мұқтажын тыңдады, күні бойы әлемнің әр түрлі елдерінен келген
елшілерді қабылдады», - дейді. ТОПТЫҚ ЖҰМЫС:
(Ғұндар жайлы деректер)
10 слайд
Аммиан Марцеллин: «Ертелі –кеш ат үстінен түспейді. Маңызды істер туралы кеңесетін болса,кеңесті де ат үстінде отырып өткізеді»,- дейді. Византия елшісі Прииск: «Олар соғыстан кейін тыныш әрі қамсыз тіршілік етеді, әркім қолында барымен қанағат етеді», дейді. Аттиланың бір замандасы: «Аттила таңертең үйден шығысымен, есік алдында тұрып, халықтың мұң-мұқтажын тыңдады, күні бойы әлемнің әр түрлі елдерінен келген елшілерді қабылдады», - дейді. ТОПТЫҚ ЖҰМЫС: (Ғұндар жайлы деректер)
11 слайд
КЕРЕКТІ АҚПАРАТТЫ АЛУ
•
Топтық жұмыс:
Оқушылардың міндеті:
ақпараттың ішінен маңызды деген 3 тарихи тұлғаны,
3 негізгі тарихи оқиғаны анықтау керек.
Өз таңдауларын дәйектер келтіре отырып, дәлелдеулері тиіс.
Бағалау: әр топтан 1 сарапшы бағалаушы болады
11 слайд
КЕРЕКТІ АҚПАРАТТЫ АЛУ • Топтық жұмыс: Оқушылардың міндеті: ақпараттың ішінен маңызды деген 3 тарихи тұлғаны, 3 негізгі тарихи оқиғаны анықтау керек. Өз таңдауларын дәйектер келтіре отырып, дәлелдеулері тиіс. Бағалау: әр топтан 1 сарапшы бағалаушы болады
12 слайд
КАРТАМЕН ЖҰМЫС:
Ғұндардың территориясын басқа тайпалық
бірлестіктердің жер аумағымен салыстырасыздар
және қоныс аудару бағыттарын кескін картаға
түсіресіздер.
12 слайд
КАРТАМЕН ЖҰМЫС: Ғұндардың территориясын басқа тайпалық бірлестіктердің жер аумағымен салыстырасыздар және қоныс аудару бағыттарын кескін картаға түсіресіздер.
13 слайд
СЦЕНАРИСТ
Сабақтың басында көрсетілген бейнематериалға
сценарий құрастырыңыз!
(топта бейнематериал бойынша сценарий жазыңыздар)
13 слайд
СЦЕНАРИСТ Сабақтың басында көрсетілген бейнематериалға сценарий құрастырыңыз! (топта бейнематериал бойынша сценарий жазыңыздар)
14 слайд
ҮЙ ТАПСЫРМАСЫ:
Мөде қағанға «хат» жазып, өздеріңнің көкейлеріңдегі
сұрақтарға жауап алыңдар.
Көмек болатын қажетті сөз тіркестері:
•
Мысалы,
•
Құрметті Мөде шаньюй...,
•
менің ойымша...,
•
сізден сұрағым келгені...,
•
жауынгерлердің әскери қарулары...,
•
қытай деректерінде...
14 слайд
ҮЙ ТАПСЫРМАСЫ: Мөде қағанға «хат» жазып, өздеріңнің көкейлеріңдегі сұрақтарға жауап алыңдар. Көмек болатын қажетті сөз тіркестері: • Мысалы, • Құрметті Мөде шаньюй..., • менің ойымша..., • сізден сұрағым келгені..., • жауынгерлердің әскери қарулары..., • қытай деректерінде...
15 слайд
РЕФЛЕКСИЯ
(жазбаша)
Бүгінгі сабақтан мен не білдім?
Сабақ барысында қандай қиындыққа кездестің?
Сабақ барысында қандай сұрақ туындады?
15 слайд
РЕФЛЕКСИЯ (жазбаша) Бүгінгі сабақтан мен не білдім? Сабақ барысында қандай қиындыққа кездестің? Сабақ барысында қандай сұрақ туындады?