Ашық сабақ. Химиялық реакциялардың типтері. Алмасу, орынбасу
Ашық сабақ. Химиялық реакциялардың типтері. Алмасу, орынбасу

#1 слайд
Химия пәнінің мұғалімі : Аманова Камшат
Қалилуллақызы№ 242 негізгі орта мектебі
Сабақтың тақырыбы :Химиялық
реакциялардың типтері : алмасу ,
орынбасу
1 слайд
Химия пәнінің мұғалімі : Аманова Камшат Қалилуллақызы№ 242 негізгі орта мектебі Сабақтың тақырыбы :Химиялық реакциялардың типтері : алмасу , орынбасу
#2 слайд
Сабақтың мақсаты
Білімділік : химиялық реакциялардың типтері: алмасу ,
орынбасу реакиялары туралы түсіндіру , реакция
теңдеулерін дұрыс жазып , айтып беру дағдыларын
дамыту.
Дамытушылық : реакция теңдеулерін теңестіру
қабілеттерін дамыту .
Тәрбиелік : химия пәнінің нақты дәлелдемені қажет
ететін ғылым екеніне оқушылардың көзін жеткізу .
2 слайд
Сабақтың мақсаты Білімділік : химиялық реакциялардың типтері: алмасу , орынбасу реакиялары туралы түсіндіру , реакция теңдеулерін дұрыс жазып , айтып беру дағдыларын дамыту. Дамытушылық : реакция теңдеулерін теңестіру қабілеттерін дамыту . Тәрбиелік : химия пәнінің нақты дәлелдемені қажет ететін ғылым екеніне оқушылардың көзін жеткізу .
#3 слайд
Оқытудың нәтижелері
Химиялық реакциялардың типтерін
білетін болады және реакция типін
анықтай алады , мысал келтіруді
білетін болады .
Ресурстар :оқулық ,интерактивті
тақта, реактивтер,үлестірме
қағаздар .
3 слайд
Оқытудың нәтижелері Химиялық реакциялардың типтерін білетін болады және реакция типін анықтай алады , мысал келтіруді білетін болады . Ресурстар :оқулық ,интерактивті тақта, реактивтер,үлестірме қағаздар .
#4 слайд
Ұйымдастыру кезеңі
Кезеңнің мақсаты : оқушылармен сәлемдесу , сабаққа дайындығын тексеру ,
сабаққа сәттілік тілеу . Топтарға бөлу .
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау .
Тірек бөлімдерді өзектендіру .
Оқушыларға сұрақтар : Блуц- турнир
1. Қосылу реакциясы дегеніміз не ?
2. Мына реакция теңдеулерін теңестіріңдер , коэффициенттерін
қойыңдар типтерін анықтап , теңдеуден соң жанына жазып
қойыңдар .
C+ H 2 → СН 4
HgO → Н g +O 2
3.Мынадай реакция теңдеулеріндегі сұрау белгісінің орнына тиісті заттың
формуласын жазып теңестіріңдер әрі қарай реакция типтерін
анықтаңдар :
Mg + ? → MgO
Fe (ОН)3 → Fe 2 O 3 +?
CaO + ? → Ca (ОН) 2
2 К MnO 4 = K 2 MnO 4 + MnO 2 + ?
4 . Айырылу реакциясы дегеніміз не ?
4 слайд
Ұйымдастыру кезеңі Кезеңнің мақсаты : оқушылармен сәлемдесу , сабаққа дайындығын тексеру , сабаққа сәттілік тілеу . Топтарға бөлу . Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау . Тірек бөлімдерді өзектендіру . Оқушыларға сұрақтар : Блуц- турнир 1. Қосылу реакциясы дегеніміз не ? 2. Мына реакция теңдеулерін теңестіріңдер , коэффициенттерін қойыңдар типтерін анықтап , теңдеуден соң жанына жазып қойыңдар . C+ H 2 → СН 4 HgO → Н g +O 2 3.Мынадай реакция теңдеулеріндегі сұрау белгісінің орнына тиісті заттың формуласын жазып теңестіріңдер әрі қарай реакция типтерін анықтаңдар : Mg + ? → MgO Fe (ОН)3 → Fe 2 O 3 +? CaO + ? → Ca (ОН) 2 2 К MnO 4 = K 2 MnO 4 + MnO 2 + ? 4 . Айырылу реакциясы дегеніміз не ?
#5 слайд
“ Галереядағы саяхат” әдісінің көмегімен жаңа
материалды меңгерту .
Химиялық
реакцияның
типтері
Алмасу
Екі күрделі заттың
құрамындағы атомдар
(атомдар тобы) бірінің
орнын бірі басуы арқылы
жүретін реакция . Орынбасу Күрделі зат т ың
құрамындағы бір
элемент ат омының
орнын басқа ж ай
зат т ың ат омы
басат ын , күрделі
зат пен ж ай зат
арасындағы реакция
5 слайд
“ Галереядағы саяхат” әдісінің көмегімен жаңа материалды меңгерту . Химиялық реакцияның типтері Алмасу Екі күрделі заттың құрамындағы атомдар (атомдар тобы) бірінің орнын бірі басуы арқылы жүретін реакция . Орынбасу Күрделі зат т ың құрамындағы бір элемент ат омының орнын басқа ж ай зат т ың ат омы басат ын , күрделі зат пен ж ай зат арасындағы реакция
#6 слайд
Жеке жұмыс . 2 минутта оқушылар өз
дәптерлеріне “Химиялық реакцияның типтері
туралы мен не білемін ?” кластерін құрастыру
керек .
Химиялық реакцияның типтері
6 слайд
Жеке жұмыс . 2 минутта оқушылар өз дәптерлеріне “Химиялық реакцияның типтері туралы мен не білемін ?” кластерін құрастыру керек . Химиялық реакцияның типтері
#7 слайд
Топтық жұмыс оқушылар өз кластерлері туралы айтады және
оларды жаңа түсініктермен толықтырады .
-
“ сызбаны қорғау” – әр топ өз сызбасын келесі топқа көрсетеді және
“Химиялық реакцияның типтері : алмасу , орынбасу реакциялары
туралы мен не білемін ?” деген сұраққа жауап береді .Тақтаға бірдей
кластер құрастырады ( әр топ бір – бірден бірін – бірі қайталамай
ойларын айту керек , бір оқушы кілт сөздерді жазу керек )
-” Insert ” әдісі – әр оқушыға оқуға тірек конспектісі беріледі . Мәтінді
оқып отырып , оқушы оң жақ жиекке белгілеп отырады .
“ !” – бұрыннан белгілі .
“ -” -біздің көзқарастарымызға қарсы .
“ +” – жаңа.
“ ?” – білгім келеді .
7 слайд
Топтық жұмыс оқушылар өз кластерлері туралы айтады және оларды жаңа түсініктермен толықтырады . - “ сызбаны қорғау” – әр топ өз сызбасын келесі топқа көрсетеді және “Химиялық реакцияның типтері : алмасу , орынбасу реакциялары туралы мен не білемін ?” деген сұраққа жауап береді .Тақтаға бірдей кластер құрастырады ( әр топ бір – бірден бірін – бірі қайталамай ойларын айту керек , бір оқушы кілт сөздерді жазу керек ) -” Insert ” әдісі – әр оқушыға оқуға тірек конспектісі беріледі . Мәтінді оқып отырып , оқушы оң жақ жиекке белгілеп отырады . “ !” – бұрыннан белгілі . “ -” -біздің көзқарастарымызға қарсы . “ +” – жаңа. “ ?” – білгім келеді .
#8 слайд
Сабақты бекіту
Жұптық жұмыс
“ Алмас” деп аталатын түссіз сынап ( II ) хлоридінің HgCl 2
ерітіндісіне мыс тиын немесе таяқша салсақ , бетін
сынап қаптап орынбасу реакциясының жүретіні
байқалады .Реакция теңдеуін жазыңдар .
Өзімізге таныс темір сульфидіне FeS тұз қышқылын
қосқанда жүретін алмасу реакциясының нәтижесінде ,
жағымсыз иісті газ бөлінеді .Ол қандай газ ? Реакуция
теңдеуін жазып түсіндіріңдер .
8 слайд
Сабақты бекіту Жұптық жұмыс “ Алмас” деп аталатын түссіз сынап ( II ) хлоридінің HgCl 2 ерітіндісіне мыс тиын немесе таяқша салсақ , бетін сынап қаптап орынбасу реакциясының жүретіні байқалады .Реакция теңдеуін жазыңдар . Өзімізге таныс темір сульфидіне FeS тұз қышқылын қосқанда жүретін алмасу реакциясының нәтижесінде , жағымсыз иісті газ бөлінеді .Ол қандай газ ? Реакуция теңдеуін жазып түсіндіріңдер .
#9 слайд
Сабақты қорытындылау
Кезеңнің мақсаты : оқушылардың өз іс –
әрекеттерін өздері бағалауы .
Рефлекция жүргізу
-
Сабаққа қандай мақсат қойдық?
-
Сабақта алға қойған мақсатқа жеттік пе?
9 слайд
Сабақты қорытындылау Кезеңнің мақсаты : оқушылардың өз іс – әрекеттерін өздері бағалауы . Рефлекция жүргізу - Сабаққа қандай мақсат қойдық? - Сабақта алға қойған мақсатқа жеттік пе?
#10 слайд
Назарларыңызға
рахмет
10 слайд
Назарларыңызға рахмет
шағым қалдыра аласыз













