Ашық сабақ "Жыныс генетикасы.Жыныспен тіркесіп тұқымқуалайтын аурулар"

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ "Жыныс генетикасы.Жыныспен тіркесіп тұқымқуалайтын аурулар"

Материал туралы қысқаша түсінік
9,10 сыныптарға бағытталған сабақ генетика тарауын қорытындылауға және оқушылардың генетикалық есептер шығару қабілеттерін практикалық шыңдауға көмектеседі.Ашық сабақ заман талабына сай жаңа технологияларды АКТ,активойд құрылғысымен бағалану және үштілділік бағдарлама бойынша биологияны ағылшын тіліндегі элементтерін тиімді қолдануға бағыттайды.Ұстаздарға сабақты бекіту кезеңінде методикалық құрал ретінде қолданануға ыңғайлы құрал деп ойлаймын.
Материалдың қысқаша нұсқасы
img_page_1
Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Слайдтың жеке беттері
Жыныс генетикасы. Жыныспен тіркескен белгілердің тұқым қуалауы. Биология пәні мұғалімі Құрбанбаева А.Н.

#1 слайд
Жыныс генетикасы. Жыныспен тіркескен белгілердің тұқым қуалауы. Биология пәні мұғалімі Құрбанбаева А.Н.

1 слайд

Жыныс генетикасы. Жыныспен тіркескен белгілердің тұқым қуалауы. Биология пәні мұғалімі Құрбанбаева А.Н.

Мақсаты: Альбинизм , дальтонизм, гемофилия аурулары жөнінде түсінік. Медициналық генетиканың ережелерін ұғыну, аурудың алдын

#2 слайд
Мақсаты: Альбинизм , дальтонизм, гемофилия аурулары жөнінде түсінік. Медициналық генетиканың ережелерін ұғыну, аурудың алдын алуға салауатты өмір салтын қалыптастыру. Генетика ғылымының зандылықтарын ұғынуға, жыныстың анықталуының генетикалық механизмі мен жыныспен тіркесіп тұқым қуалау жөнінде білімдерін тереңдету. Оқушылардың дүниетанымын қалыптастыру, өзін- өзі дамытуға тәрбиелеу, өзіне деген сенімін арттыру, іздендіру.

2 слайд

Мақсаты: Альбинизм , дальтонизм, гемофилия аурулары жөнінде түсінік. Медициналық генетиканың ережелерін ұғыну, аурудың алдын алуға салауатты өмір салтын қалыптастыру. Генетика ғылымының зандылықтарын ұғынуға, жыныстың анықталуының генетикалық механизмі мен жыныспен тіркесіп тұқым қуалау жөнінде білімдерін тереңдету. Оқушылардың дүниетанымын қалыптастыру, өзін- өзі дамытуға тәрбиелеу, өзіне деген сенімін арттыру, іздендіру.

Үй тапсырмасын тексеру Адам генетикасы Морган заңдары Сабақтың алгоритмі І Информациалық(ақпа ратты қ)б лок II Рефлексия III

#3 слайд
Үй тапсырмасын тексеру Адам генетикасы Морган заңдары Сабақтың алгоритмі І Информациалық(ақпа ратты қ)б лок II Рефлексия III Қорытындылау Сабақтың мақсаты: Морган заңдарымен танысу Түйін сөздер: Альбинизм, Дальтонизм, Гемофилия, Крис –крос, Гомогамета, Гетерогамета. Түйін сөздермен жұмыс. Негізгі түсініктерге анықтама беру арқылы Морган заңдарын тұжырымдау. Дальтонизм ауруының жыныспен тіркесіп тұқым қуалау көрінісі. Екіқадам аралығына түсінік беру 3 және 4 Заңдылықты қорытындылау Морган заңының негізгіқорытындысы Альбинизм ауруының жыныспен тіркесіп тұқым қуалау көрінісі. Морган заңдылығына байланыстыесеп құрастыру арқылы метасызбамен тақырыпты талдау. X H X h X h Y ?? ? Х 2қадам 1 қадам қадам3 4қадам X D X d X d Y ? ? ? ? Х қадам6 қадам 7 қадам5 X AX a X aY ? ? ? Биология Негізгі түсініктермен танысу

3 слайд

Үй тапсырмасын тексеру Адам генетикасы Морган заңдары Сабақтың алгоритмі І Информациалық(ақпа ратты қ)б лок II Рефлексия III Қорытындылау Сабақтың мақсаты: Морган заңдарымен танысу Түйін сөздер: Альбинизм, Дальтонизм, Гемофилия, Крис –крос, Гомогамета, Гетерогамета. Түйін сөздермен жұмыс. Негізгі түсініктерге анықтама беру арқылы Морган заңдарын тұжырымдау. Дальтонизм ауруының жыныспен тіркесіп тұқым қуалау көрінісі. Екіқадам аралығына түсінік беру 3 және 4 Заңдылықты қорытындылау Морган заңының негізгіқорытындысы Альбинизм ауруының жыныспен тіркесіп тұқым қуалау көрінісі. Морган заңдылығына байланыстыесеп құрастыру арқылы метасызбамен тақырыпты талдау. X H X h X h Y ?? ? Х 2қадам 1 қадам қадам3 4қадам X D X d X d Y ? ? ? ? Х қадам6 қадам 7 қадам5 X AX a X aY ? ? ? Биология Негізгі түсініктермен танысу

Түсіндірмелі сөздік Parent form – Ата - аналар Gametes – Гамета Genotype – Генотип Phenotype – Фенотип Dominant – Доминантты R

#4 слайд
Түсіндірмелі сөздік Parent form – Ата - аналар Gametes – Гамета Genotype – Генотип Phenotype – Фенотип Dominant – Доминантты Recessive – Рессесивті Gene – Ген Homozygous – Гомозигота Heterozygote – Гетерозигота Monohybrid – Моногибрид Dihybrid - Дигибрид

4 слайд

Түсіндірмелі сөздік Parent form – Ата - аналар Gametes – Гамета Genotype – Генотип Phenotype – Фенотип Dominant – Доминантты Recessive – Рессесивті Gene – Ген Homozygous – Гомозигота Heterozygote – Гетерозигота Monohybrid – Моногибрид Dihybrid - Дигибрид

II.Тектіден тектіден туар сараланып... Генетика тарауына шолу

#5 слайд
II.Тектіден тектіден туар сараланып... Генетика тарауына шолу

5 слайд

II.Тектіден тектіден туар сараланып... Генетика тарауына шолу

Көпір сұрақтар. Активоид құрылғысы арқылы генетика тарауын қайталау. KEY: Let R = gene for red flower

#6 слайд
Көпір сұрақтар. Активоид құрылғысы арқылы генетика тарауын қайталау. KEY: Let R = gene for red flower W = gene for white flower Red (RR) White (WW) P = Parent Generation A.1:2:1 В. 2:2 С. 1:1:2 Д. 3:1

6 слайд

Көпір сұрақтар. Активоид құрылғысы арқылы генетика тарауын қайталау. KEY: Let R = gene for red flower W = gene for white flower Red (RR) White (WW) P = Parent Generation A.1:2:1 В. 2:2 С. 1:1:2 Д. 3:1

1.Тұқымқуалаушылықтың заңдылықтарын зерттеген кезде Г.Мендель қандай тәсіл қолданды? А.Гибридологиялық

#7 слайд
1.Тұқымқуалаушылықтың заңдылықтарын зерттеген кезде Г.Мендель қандай тәсіл қолданды? А.Гибридологиялық В.Цитологиялық Б.Биохимиялық Г.Химиялық 2.Фенотип бойынша дигибридті будандастырудың формуласы қандай? А.3:3:3:1 В.9:3:3:1 Б.1:2:1 Г.9:1 3.Генетикалық символмен доминантты гомозигота белгісі қалай белгіленеді? А.вв В.вВ Б.аа Г. АА

7 слайд

1.Тұқымқуалаушылықтың заңдылықтарын зерттеген кезде Г.Мендель қандай тәсіл қолданды? А.Гибридологиялық В.Цитологиялық Б.Биохимиялық Г.Химиялық 2.Фенотип бойынша дигибридті будандастырудың формуласы қандай? А.3:3:3:1 В.9:3:3:1 Б.1:2:1 Г.9:1 3.Генетикалық символмен доминантты гомозигота белгісі қалай белгіленеді? А.вв В.вВ Б.аа Г. АА

Томас Гент Морган (1866-1945) Америкалық генетик. Алғаш рет өз зерттеулерінде жеміс шыбыны дрозофиланы пайдаланды. Морга

#8 слайд
Томас Гент Морган (1866-1945) Америкалық генетик. Алғаш рет өз зерттеулерінде жеміс шыбыны дрозофиланы пайдаланды. Морган өз қызметкерлерімен бірігіп, тұқым қуалаушылықтың хромосомалық теориясын ашып, гендердің хромосомаларда орналасатындығын дәлелдеді. Нобель сыйлығының лауреаты. (1933)

8 слайд

Томас Гент Морган (1866-1945) Америкалық генетик. Алғаш рет өз зерттеулерінде жеміс шыбыны дрозофиланы пайдаланды. Морган өз қызметкерлерімен бірігіп, тұқым қуалаушылықтың хромосомалық теориясын ашып, гендердің хромосомаларда орналасатындығын дәлелдеді. Нобель сыйлығының лауреаты. (1933)

Оқушылармен сабақ барысы

#9 слайд
Оқушылармен сабақ барысы

9 слайд

Оқушылармен сабақ барысы

#10 слайд

10 слайд

1.Жыныспен тіркес тұқым қуалайтын белгілер Тіркесу топтарының генотиптегі саны хромосомалардың гаплоидты жиынтығына сәйкес ке

#11 слайд
1.Жыныспен тіркес тұқым қуалайтын белгілер Тіркесу топтарының генотиптегі саны хромосомалардың гаплоидты жиынтығына сәйкес келуі 2.Аутосомалар Бір хромосомада орналасқан гендер 3.Жыныстық хромосомалар Дрозофила шыбынының дене жасушаларында 4 жұп хромосомалардың үш жұбы аталық және аналықтарында ұқсас келуі 4.Гетерохромосомалар Аналық особьтың көзі әкесіне, аналық особьтың көзі шешесіне тартуы 5.Жыныспен тіркесу Әр түрлі жыныс өкілдерінде ерекшеленетін жыныстық хромосомалар 6.Крис-крос тұқым қуалау Бір хромосомада орналасқан гендер 7.Кроссоверлік гаметалар Екі жыныста екі түрлі болатын соңғы жұпты хромосомалар 1.Сәйкестендіріңдер:

11 слайд

1.Жыныспен тіркес тұқым қуалайтын белгілер Тіркесу топтарының генотиптегі саны хромосомалардың гаплоидты жиынтығына сәйкес келуі 2.Аутосомалар Бір хромосомада орналасқан гендер 3.Жыныстық хромосомалар Дрозофила шыбынының дене жасушаларында 4 жұп хромосомалардың үш жұбы аталық және аналықтарында ұқсас келуі 4.Гетерохромосомалар Аналық особьтың көзі әкесіне, аналық особьтың көзі шешесіне тартуы 5.Жыныспен тіркесу Әр түрлі жыныс өкілдерінде ерекшеленетін жыныстық хромосомалар 6.Крис-крос тұқым қуалау Бір хромосомада орналасқан гендер 7.Кроссоверлік гаметалар Екі жыныста екі түрлі болатын соңғы жұпты хромосомалар 1.Сәйкестендіріңдер:

Томаттың жемісінің пішіні домалақ және алмұрт тәрізді болады. Домалақ форма доминантты белгісі, бұдан тұқымнан өсірілген парн

#12 слайд
Томаттың жемісінің пішіні домалақ және алмұрт тәрізді болады. Домалақ форма доминантты белгісі, бұдан тұқымнан өсірілген парниктегі көшетті егістікке отырғызған кезде 31750 түбі алмұрт пішінді жеміс берген. Бұлардың ішінде қанша түбі гетерозиготалы екенін анықта.

12 слайд

Томаттың жемісінің пішіні домалақ және алмұрт тәрізді болады. Домалақ форма доминантты белгісі, бұдан тұқымнан өсірілген парниктегі көшетті егістікке отырғызған кезде 31750 түбі алмұрт пішінді жеміс берген. Бұлардың ішінде қанша түбі гетерозиготалы екенін анықта.

Альбенизм адамдарда рецессивті тұқымқуалайтын белгі. Ерлі-зайыптылардың біреуі – альбинос, екіншісі қалыпты. Олардың жанұясын

#13 слайд
Альбенизм адамдарда рецессивті тұқымқуалайтын белгі. Ерлі-зайыптылардың біреуі – альбинос, екіншісі қалыпты. Олардың жанұясында әртүрлі жұмыртқадан дамыған егіздер дүниеге келген. Оның біреуі – қалыпты, екіншісі – альбинос болған. Бұл жанұядағы альбиностардың туу мүмкіндігі қандай

13 слайд

Альбенизм адамдарда рецессивті тұқымқуалайтын белгі. Ерлі-зайыптылардың біреуі – альбинос, екіншісі қалыпты. Олардың жанұясында әртүрлі жұмыртқадан дамыған егіздер дүниеге келген. Оның біреуі – қалыпты, екіншісі – альбинос болған. Бұл жанұядағы альбиностардың туу мүмкіндігі қандай

Ангор жүнді қоянды қысқа жүнді аналықпен шағылыстырған. Бұдан 35 қысқа жүнді ұрпақ алынған. Алынған Ғ1-ді өзара шағылыстырған

#14 слайд
Ангор жүнді қоянды қысқа жүнді аналықпен шағылыстырған. Бұдан 35 қысқа жүнді ұрпақ алынған. Алынған Ғ1-ді өзара шағылыстырған кезде оларда пайда болатын ұрпақтың 25-і қысқа жүнді, 9-ы ұзын жүнді болған. Ангор типті жүн қояндарда қалай тұқым қуалайды. Әрбір шағылыстыруда алынған ата-аналары мен олардың ұрпақтарының генотипін анықта?

14 слайд

Ангор жүнді қоянды қысқа жүнді аналықпен шағылыстырған. Бұдан 35 қысқа жүнді ұрпақ алынған. Алынған Ғ1-ді өзара шағылыстырған кезде оларда пайда болатын ұрпақтың 25-і қысқа жүнді, 9-ы ұзын жүнді болған. Ангор типті жүн қояндарда қалай тұқым қуалайды. Әрбір шағылыстыруда алынған ата-аналары мен олардың ұрпақтарының генотипін анықта?

Гемофилия ауруынан сау ер адам ( X H Y) гемофилия ауруымен ауыратын әйел адамға үйенді. Алынған ұрпақтың фенотипін анықтаңыз

#15 слайд
Гемофилия ауруынан сау ер адам ( X H Y) гемофилия ауруымен ауыратын әйел адамға үйенді. Алынған ұрпақтың фенотипін анықтаңыз

15 слайд

Гемофилия ауруынан сау ер адам ( X H Y) гемофилия ауруымен ауыратын әйел адамға үйенді. Алынған ұрпақтың фенотипін анықтаңыз

Орта Генетика Әрекеттесу Бұдандастыру Құбылыс Аталық+аналық Көрініс: Зигота Ер адам 44+ХУ Әйел адам 44+хх Нәтиже Р ХХ ХХХХХХ

#16 слайд
Орта Генетика Әрекеттесу Бұдандастыру Құбылыс Аталық+аналық Көрініс: Зигота Ер адам 44+ХУ Әйел адам 44+хх Нәтиже Р ХХ ХХХХХХ Үдеріс •P X H X h * X H Y

16 слайд

Орта Генетика Әрекеттесу Бұдандастыру Құбылыс Аталық+аналық Көрініс: Зигота Ер адам 44+ХУ Әйел адам 44+хх Нәтиже Р ХХ ХХХХХХ Үдеріс •P X H X h * X H Y

Сергіту сәті Екі жұлдыз Бір тілек

#17 слайд
Сергіту сәті Екі жұлдыз Бір тілек

17 слайд

Сергіту сәті Екі жұлдыз Бір тілек

ҮЙГЕ ТАПСЫРМА: §.39. ОҚУ

#18 слайд
ҮЙГЕ ТАПСЫРМА: §.39. ОҚУ

18 слайд

ҮЙГЕ ТАПСЫРМА: §.39. ОҚУ

Файл форматы:
pptx
28.12.2017
1110
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі