Ашық сабақ "Қоржын" слайд
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Қоржын тігу
«Шебер қолдар қолданбалы
сәндік қол өнер» үйірмесінің қосымша
білім беру мұғалімі Г.Б.Амантаева Ашық сабақ«Өнер» мектебі
1 слайд
Қоржын тігу «Шебер қолдар қолданбалы сәндік қол өнер» үйірмесінің қосымша білім беру мұғалімі Г.Б.Амантаева Ашық сабақ«Өнер» мектебі
2 слайд
•
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды ұлттық бұйым
қоржынмен таныстыру
•
Білімділігі: .Ата - бабамыздың халыққа сіңірген орасан зор
еңбектерін
•
балаларға насихаттау. Қоржын пішу және тігін
технологиясын үйрету.
•
Дамытушылығы:. Қолөнер туындыларын зерделеуіне
бағыт –бағдар беру,
•
белсенділікке, шапшандыққа, өз бетінше ізденуге баулу.
•
Тәрбиелілігі: Қоржынды тігу технологиясын үйрете
отырып шеберлікке баулу, әсемділік пен сұлулықты көріп
бағалай білуге, ұқыптылыққа тәрбиелеу .
2 слайд
• Сабақтың мақсаты: Оқушыларды ұлттық бұйым қоржынмен таныстыру • Білімділігі: .Ата - бабамыздың халыққа сіңірген орасан зор еңбектерін • балаларға насихаттау. Қоржын пішу және тігін технологиясын үйрету. • Дамытушылығы:. Қолөнер туындыларын зерделеуіне бағыт –бағдар беру, • белсенділікке, шапшандыққа, өз бетінше ізденуге баулу. • Тәрбиелілігі: Қоржынды тігу технологиясын үйрете отырып шеберлікке баулу, әсемділік пен сұлулықты көріп бағалай білуге, ұқыптылыққа тәрбиелеу .
3 слайд
•
Сабақтағы көрнекілік: Қоржын туралы
әр түрлі суреттер, сұрақ жауап, тігілген әр
түрлі қоржындар, ою түрлері
•
Сабақтың құрал – жабдықтары: ине, жіп,
қайшы, мата, ою-өрнекке қолданылатын
мата, лекало, әр түрлі жіптер .
•
Сабақтың әдісі: түсіндірмелі,
сарамандық
3 слайд
• Сабақтағы көрнекілік: Қоржын туралы әр түрлі суреттер, сұрақ жауап, тігілген әр түрлі қоржындар, ою түрлері • Сабақтың құрал – жабдықтары: ине, жіп, қайшы, мата, ою-өрнекке қолданылатын мата, лекало, әр түрлі жіптер . • Сабақтың әдісі: түсіндірмелі, сарамандық
4 слайд
Сабақтың барысы:
І-бөлім. Ұйымдастыру:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылардың назарын сабаққа аудару
б) Оқушылардың құралын тексеру,
жағдайларын жасау
4 слайд
Сабақтың барысы: І-бөлім. Ұйымдастыру: а) Сәлемдесу ә) Оқушылардың назарын сабаққа аудару б) Оқушылардың құралын тексеру, жағдайларын жасау
5 слайд
ІІ- бөлім. Оқушы білімін тексеру.
1.Қазақтың ұлттық бұйымдарын ата.
2.Ою-өрнектің түрлерін ата?
3. Киіз үйдің ішкі жабдықтарын ата?
4. Қазіргі кезде қоржын, аяққапты қолдануға бола ма?
5. Қазақтың ертедегі ыдыс аяқ түрлері.
Бүгінгі жаңа сабағымызда сөзжұмбақ шешуден
бастаймыз. Сөзжұмбақ дұрыс шешсеңдер сабақтың
тақырыбы шығады.
5 слайд
ІІ- бөлім. Оқушы білімін тексеру. 1.Қазақтың ұлттық бұйымдарын ата. 2.Ою-өрнектің түрлерін ата? 3. Киіз үйдің ішкі жабдықтарын ата? 4. Қазіргі кезде қоржын, аяққапты қолдануға бола ма? 5. Қазақтың ертедегі ыдыс аяқ түрлері. Бүгінгі жаңа сабағымызда сөзжұмбақ шешуден бастаймыз. Сөзжұмбақ дұрыс шешсеңдер сабақтың тақырыбы шығады.
6 слайд
Қ
О
Р
Ж
Ы
Н
Сөзжұмбақ сұрақтары
1.Жүрмесе егер бірлесіп, жоқ оны
керегі.
2. Жазу жазып жалықпаған, жаза-
жаза арықтаған.
3. Әжемнің қолында шыр
айналар,шыр айналса өзіне шыр
байланар.
4. Орана береді,орана береді,оранған
сайын көлемі молая береді.
5. Кестеге арналған мата. шыт
6.Алты қырлы,алты сырлы
қарындаш
(қайшы)
бор ұршық
жіп
шыт қарындаш
6 слайд
Қ О Р Ж Ы Н Сөзжұмбақ сұрақтары 1.Жүрмесе егер бірлесіп, жоқ оны керегі. 2. Жазу жазып жалықпаған, жаза- жаза арықтаған. 3. Әжемнің қолында шыр айналар,шыр айналса өзіне шыр байланар. 4. Орана береді,орана береді,оранған сайын көлемі молая береді. 5. Кестеге арналған мата. шыт 6.Алты қырлы,алты сырлы қарындаш (қайшы) бор ұршық жіп шыт қарындаш
7 слайд
I ІІ – бөлім. Сабақтың мақсаты мен жоспарын хабарлау
Дұрыс айтасыңдар, балалар, жаңа
сабағымыздың тақырыбы «Қоржын тігу»
және сәнді тігістермен әшекейлеуді
үйренеміз.
7 слайд
I ІІ – бөлім. Сабақтың мақсаты мен жоспарын хабарлау Дұрыс айтасыңдар, балалар, жаңа сабағымыздың тақырыбы «Қоржын тігу» және сәнді тігістермен әшекейлеуді үйренеміз.
8 слайд
IҮ - бөлім . Жаңа сабақ
Қазақ халқының көшпелі тұрмысында киіз үй ішінде қолданылатын
бұйымдар өте көп. Бұрын бұл бұйымдарды кереге басына, қабырғаға
ілетін болғандықтан, ол биязы жүннен тығыз, әрі жұқа басылып
жасалады.
Қазақ халқында ыдыс-аяқ сақтайтын қазіргідей ағаш жиһаздары
болмағандықтан, бұйымдарды мал терісінен, жүннен киізден дайындап,
дәл сол кездің тұрмысына лайықтап жасаған.
Қоржын – иірілген жүннен тоқылған бұйым. Ертеректе түрлі заттар
алып жүруге пайдаланған. Жай жолақты немесе түрлі өрнекті, сондай-ақ
түкті кілемше түрінде болады. Басында тұрмыстық зат ретінде кәдеге
жараған . Қоржын бүгінде қазақтың той-томалағының барлығында
кездеседі. Бесік тойдан бастап, үйлену тойына дейін. Дегенмен, той
түрлі болғанымен, қоржынның атқарар міндеті бір. Ол – арнайы
сыйлықтың «сандықшасы» іспетті. Ізгі ниетпен, ақ тілекпен алып келген
қоржынды той иелері сақтап қояды.
8 слайд
IҮ - бөлім . Жаңа сабақ Қазақ халқының көшпелі тұрмысында киіз үй ішінде қолданылатын бұйымдар өте көп. Бұрын бұл бұйымдарды кереге басына, қабырғаға ілетін болғандықтан, ол биязы жүннен тығыз, әрі жұқа басылып жасалады. Қазақ халқында ыдыс-аяқ сақтайтын қазіргідей ағаш жиһаздары болмағандықтан, бұйымдарды мал терісінен, жүннен киізден дайындап, дәл сол кездің тұрмысына лайықтап жасаған. Қоржын – иірілген жүннен тоқылған бұйым. Ертеректе түрлі заттар алып жүруге пайдаланған. Жай жолақты немесе түрлі өрнекті, сондай-ақ түкті кілемше түрінде болады. Басында тұрмыстық зат ретінде кәдеге жараған . Қоржын бүгінде қазақтың той-томалағының барлығында кездеседі. Бесік тойдан бастап, үйлену тойына дейін. Дегенмен, той түрлі болғанымен, қоржынның атқарар міндеті бір. Ол – арнайы сыйлықтың «сандықшасы» іспетті. Ізгі ниетпен, ақ тілекпен алып келген қоржынды той иелері сақтап қояды.
9 слайд
Жұмысты бастамас бұрын қауіпсіздік ережелерін еске
түсіреміз.
1. Қайшымен ойнауға болмайды
2. Қайшыны ашық қалдыруға болмайды
3. Инені арнайы қобдишада сақтау керек.
4. Инені тістеп отыруға болмайды
5. Қайшыны ұш жағын жоғары көтерме
9 слайд
Жұмысты бастамас бұрын қауіпсіздік ережелерін еске түсіреміз. 1. Қайшымен ойнауға болмайды 2. Қайшыны ашық қалдыруға болмайды 3. Инені арнайы қобдишада сақтау керек. 4. Инені тістеп отыруға болмайды 5. Қайшыны ұш жағын жоғары көтерме
10 слайд
Қоржынның тігілу тізбектілігі
Қоржынды пішу үшін мата тандау
Үлгіні мата бетіне қойып қию
Ою-өрнегін сызу
Сәнді тігістермен әшекейлеу
10 слайд
Қоржынның тігілу тізбектілігі Қоржынды пішу үшін мата тандау Үлгіні мата бетіне қойып қию Ою-өрнегін сызу Сәнді тігістермен әшекейлеу
11 слайд
Ӏ I Ӏ бөлім. Машықтық жұмыс.
1.Қоржын жасауға керекті
материалдарды дайындап
аламыз.
11 слайд
Ӏ I Ӏ бөлім. Машықтық жұмыс. 1.Қоржын жасауға керекті материалдарды дайындап аламыз.
12 слайд
2. Матаны теріс бетіне
бүктеп ,үлгіні түйреуішпен
түйрей отырып бекітеміз, бор
мен белгілеп алып оны қиып
шығамыз. Матадан
қоржынды
пішіп аламыз.
12 слайд
2. Матаны теріс бетіне бүктеп ,үлгіні түйреуішпен түйрей отырып бекітеміз, бор мен белгілеп алып оны қиып шығамыз. Матадан қоржынды пішіп аламыз.
13 слайд
3. Қоржынды тор тігісімен
әсемдеп тігеміз.
13 слайд
3. Қоржынды тор тігісімен әсемдеп тігеміз.
14 слайд
4. Қоржынды безендіруге
шашақ,
ала жіп, ою дайындап
аламыз.
14 слайд
4. Қоржынды безендіруге шашақ, ала жіп, ою дайындап аламыз.
15 слайд
5. Қоржынды шашақ, оюмен
безендіреміз
6. Қоржынның аспасын бекітіп
тігіп жұмысты
аяқтаймыз.
15 слайд
5. Қоржынды шашақ, оюмен безендіреміз 6. Қоржынның аспасын бекітіп тігіп жұмысты аяқтаймыз.
16 слайд
Сергіту сәті.
Шебер адамға байланысты айтылған
мақалдарды жатқа айту.
. Шебердің қолы – ортақ, шешеннің сөзі –
ортақ.
. Шешеннің тілі, шебердің бізі.
. Олаққа ағаш жақпайды.
16 слайд
Сергіту сәті. Шебер адамға байланысты айтылған мақалдарды жатқа айту. . Шебердің қолы – ортақ, шешеннің сөзі – ортақ. . Шешеннің тілі, шебердің бізі. . Олаққа ағаш жақпайды.
17 слайд
Бекіту сұрақтары:
1.Қоржын,аяққап, кесеқап, керме дегеніміз не?
2.Сәндік үшін төсектің тұсына ұстайтын киіз
үй бұйымы?
3.Қазіргі кезде қоржын, аяққапты не үшін
қолдануға болады?
4.Қоржынға салынатын оюдың атын ата,ою-
өрнектің қай тобына жатады.
17 слайд
Бекіту сұрақтары: 1.Қоржын,аяққап, кесеқап, керме дегеніміз не? 2.Сәндік үшін төсектің тұсына ұстайтын киіз үй бұйымы? 3.Қазіргі кезде қоржын, аяққапты не үшін қолдануға болады? 4.Қоржынға салынатын оюдың атын ата,ою- өрнектің қай тобына жатады.
18 слайд
V І. Қорытынды бөлім:
Қазақта қыз баланың тәрбиесі бірінші орынға
қойылған.
«Өмірдің жалғасы »-деп қарап қыз баланы «үй-
ұйытқысы » үй ұстауға, отбасы тіршілігіне
баулыған.Алты жастан бастап суыртпақ суыртып қол
өнерге баулыған. Ендеше қазақ халқының еншісіне
тиген қол өнер негіздерін үйренуде қыз балаларға,
өнердің бағы қонсын деп тілеймін.
18 слайд
V І. Қорытынды бөлім: Қазақта қыз баланың тәрбиесі бірінші орынға қойылған. «Өмірдің жалғасы »-деп қарап қыз баланы «үй- ұйытқысы » үй ұстауға, отбасы тіршілігіне баулыған.Алты жастан бастап суыртпақ суыртып қол өнерге баулыған. Ендеше қазақ халқының еншісіне тиген қол өнер негіздерін үйренуде қыз балаларға, өнердің бағы қонсын деп тілеймін.
19 слайд
ҮІІ.Үйге тапсырма:
Қоржын тігу. Наурыз мерекесіндегі көрмеге
бұйым дайындау.
Бағалау.
19 слайд
ҮІІ.Үйге тапсырма: Қоржын тігу. Наурыз мерекесіндегі көрмеге бұйым дайындау. Бағалау.