Ашық сабақ Санның дәрежесі 5 сынып




1 слайд
Ы. Алтынсарин атындағы № 204 мектеп
Мұғалім: Алшоразова Айдана
Сынып: 5
Сабақтың тақырыбы: Санның дәрежесі
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
Сабақ
мақсаттары
•Барлық оқушылар: - Натурал санның дәрежесі
анықтамасын біледі;
- Натурал санның дәрежесін жаза алады
Оқушылардың басым бөлігі:Натурал санның дәрежесін,
дәреженің негізін, дәреженің көрсеткішін ажырата алады
Бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазбаша
және ауызша орындай алады.
Кейбір оқушылар: Бірдей әріп көбейткіштерді дәреже
түрінде ықшамдап жаза алады
Натурал санның дәрежесімен берілген амалдарды
орындай алады
5.1.1.3 Натурал сан дәрежесінің анықтамасын
білу ,
5.1.2.4 Бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже
түрінде жазу
1 слайд
Ы. Алтынсарин атындағы № 204 мектеп Мұғалім: Алшоразова Айдана Сынып: 5 Сабақтың тақырыбы: Санның дәрежесі Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) Сабақ мақсаттары •Барлық оқушылар: - Натурал санның дәрежесі анықтамасын біледі; - Натурал санның дәрежесін жаза алады Оқушылардың басым бөлігі:Натурал санның дәрежесін, дәреженің негізін, дәреженің көрсеткішін ажырата алады Бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазбаша және ауызша орындай алады. Кейбір оқушылар: Бірдей әріп көбейткіштерді дәреже түрінде ықшамдап жаза алады Натурал санның дәрежесімен берілген амалдарды орындай алады 5.1.1.3 Натурал сан дәрежесінің анықтамасын білу , 5.1.2.4 Бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазу

2 слайд
Бағалау критерийі:
Тілдік мақсаттар
• Натурал санның
дәрежесін көбейтінді
түрінде орындай алады
• Бірдей сандардың
көбейтіндісін дәреже
түрінде жаза алады;
Оқушылар: Негізгі сөздер мен
тіркестер:
Сыныптағы
диалог/жазылым
үшін пайдалы тілдік
бірліктер :
Натурал
санның
дәрежесін,
бірдей
сандардың
көбейтіндісін
дәреже түрінде
орындауды
тұжырымдайд
ы
Натурал санның
дәрежесі,дәреже
негізі және дәреже
көрсеткіші,
натурал санның
цифрларының
қосындысы,
санның квадраты,
санның кубы,
бірдей сандардың
көбейтіндісі
Бірдей
сандардың
көбейтіндісін
дәреже түрінде
жазуға болады;
Санның екінші
дәрежесін
санның
квадраты,
санның үшінші
дәрежесін
санның кубы
деп атайды
Физика-санның стандарт
түрі
Құндылықтарға
баулу
Қазақстанның
Тәуелсіздігі және
Астана құндылығы.
Жұптық, топтық
жұмыс кезінде
Пәнаралық
байланыс
Қазақ тілі («Дәреже»
сөзіне түсініктеме),
информатика
(«Exсel»
бағдарламасы)
Алдыңғы оқу
Шаршының ауданы ,
параллелепипедтің
көлемі. Натурал
сандарды көбейту
және бөлу
2 слайд
Бағалау критерийі: Тілдік мақсаттар • Натурал санның дәрежесін көбейтінді түрінде орындай алады • Бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жаза алады; Оқушылар: Негізгі сөздер мен тіркестер: Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер : Натурал санның дәрежесін, бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде орындауды тұжырымдайд ы Натурал санның дәрежесі,дәреже негізі және дәреже көрсеткіші, натурал санның цифрларының қосындысы, санның квадраты, санның кубы, бірдей сандардың көбейтіндісі Бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазуға болады; Санның екінші дәрежесін санның квадраты, санның үшінші дәрежесін санның кубы деп атайды Физика-санның стандарт түрі Құндылықтарға баулу Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана құндылығы. Жұптық, топтық жұмыс кезінде Пәнаралық байланыс Қазақ тілі («Дәреже» сөзіне түсініктеме), информатика («Exсel» бағдарламасы) Алдыңғы оқу Шаршының ауданы , параллелепипедтің көлемі. Натурал сандарды көбейту және бөлу

3 слайд
Топқа бөлу: Exсel бағдарламасының көмегімен
оқушыларды бес топқа бөлу;
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың
басы 8 мин
Ұйымдастыру кезеңі: Үй жұмысын тексеру
«Көршіңді тексер» әдісі қолданылады.
Қ.Б “Бас бармақ” арқылы
Шеңбер бойымен әңгіме . «Әркімнің дәрежесі өзіне сай » , «
Дәрежесі жоқ адам ол бір жүрген біреу» , « Адамның ақыл-ой
дәрежесі артқан сайын ... және керісінше ... » деген тіркестерді
пайдалана отырып “Дәреже” ұғымына сипаттама беру
“Ой қозғау” әдісі арқылы ашық сұрақтар қойылады
Қ.Б “Мадақтау” арқылы
3 слайд
Топқа бөлу: Exсel бағдарламасының көмегімен оқушыларды бес топқа бөлу; Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтың басы 8 мин Ұйымдастыру кезеңі: Үй жұмысын тексеру «Көршіңді тексер» әдісі қолданылады. Қ.Б “Бас бармақ” арқылы Шеңбер бойымен әңгіме . «Әркімнің дәрежесі өзіне сай » , « Дәрежесі жоқ адам ол бір жүрген біреу» , « Адамның ақыл-ой дәрежесі артқан сайын ... және керісінше ... » деген тіркестерді пайдалана отырып “Дәреже” ұғымына сипаттама беру “Ой қозғау” әдісі арқылы ашық сұрақтар қойылады Қ.Б “Мадақтау” арқылы

4 слайд
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
»
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Топтық жұмыс
”Дәреженің көрсеткішін ата” ойыны
1-тапсырма
2- тапсырма
Қ.Б «2 жұлдыз - 1ұсыныс» арқылы
Жұптық жұмыс
«Күн шуағы» әдісі
Оқушыларға 1-6 дейінгі натурал сандардың үшінші
дәрежесін табуға берілген тапсырмалар орындайды.
Тапсырма соңында мұғалім «Биыл Тәуелсіздігімізге неше
жыл?», «Ол қай санның 3-ші дәрежесі» деген қосымша
сұрақтар қояды.Оқушылардың жауаптары сараланады,
бүгінгі сабаққа не қатысы бар екені айтылады.
Қ.Б «Смайликтер» арқылы.
Жеке жұмыс
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар
Қ.Б Дискриптор арқылы
Сабақтың
ортасы
27 мин
4 слайд
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері » Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Сабақтың жоспарланған кезеңдері Топтық жұмыс ”Дәреженің көрсеткішін ата” ойыны 1-тапсырма 2- тапсырма Қ.Б «2 жұлдыз - 1ұсыныс» арқылы Жұптық жұмыс «Күн шуағы» әдісі Оқушыларға 1-6 дейінгі натурал сандардың үшінші дәрежесін табуға берілген тапсырмалар орындайды. Тапсырма соңында мұғалім «Биыл Тәуелсіздігімізге неше жыл?», «Ол қай санның 3-ші дәрежесі» деген қосымша сұрақтар қояды.Оқушылардың жауаптары сараланады, бүгінгі сабаққа не қатысы бар екені айтылады. Қ.Б «Смайликтер» арқылы. Жеке жұмыс Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар Қ.Б Дискриптор арқылы Сабақтың ортасы 27 мин

5 слайд
Тақырыбы Санның дәрежесі
Тапсырма
1-тапсырма. Натурал санның дәрежесін көбейтінді түрінде
жазып, кестені толтырыңыз
2-тапсырма. Бірдей көбейткіштерді дәреже түрінде жазып,
өрнекті ықшамдаңыз:
2*2*3*3*3;
х*х*у*у*у;
3*3+5*5*5+7*7;
(а+б)*(а+б).
Бағалау критерийi Дескриптор
1.Натурал санның дәрежесін көбейтінді
түрінде орындай алады
Натурал сандардың
дәрежесін тауып, көбейтінді
түрінде жазады;
1.Бірдей сандардың көбейтіндісін
дәреже түрінде жаза алады;
Бірдей көбейткіштерді
дәреже түрінде жазып,
өрнекті ықшамдайды;
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма үлгісі
n 2 3 4 5 6
n
2
5 слайд
Тақырыбы Санның дәрежесі Тапсырма 1-тапсырма. Натурал санның дәрежесін көбейтінді түрінде жазып, кестені толтырыңыз 2-тапсырма. Бірдей көбейткіштерді дәреже түрінде жазып, өрнекті ықшамдаңыз: 2*2*3*3*3; х*х*у*у*у; 3*3+5*5*5+7*7; (а+б)*(а+б). Бағалау критерийi Дескриптор 1.Натурал санның дәрежесін көбейтінді түрінде орындай алады Натурал сандардың дәрежесін тауып, көбейтінді түрінде жазады; 1.Бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жаза алады; Бірдей көбейткіштерді дәреже түрінде жазып, өрнекті ықшамдайды; Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма үлгісі n 2 3 4 5 6 n 2

6 слайд
Сабақтың соңы
Рефлексия: “Желкенді қайық” әдісі
Үйге тапсырма.
Дәреженің негізін тауып, кестені толтырыңыз:
Дәреженің мәні Дәреже көрсеткіші
2 4
16
81
625
6 слайд
Сабақтың соңы Рефлексия: “Желкенді қайық” әдісі Үйге тапсырма. Дәреженің негізін тауып, кестені толтырыңыз: Дәреженің мәні Дәреже көрсеткіші 2 4 16 81 625

7 слайд
Назарларыңызға
рахмет!
7 слайд
Назарларыңызға рахмет!