Ашық сабақ. Сиқырлы пішіндер




1 слайд
«Сиқырлы пішіндер» “ Талдықорған қаласының білім бөлімі”
ММ “№14 “Айбөбек” бөбекжай-
бақшасы” МКҚК
Тәрбиеші: Журтбаева А.Е.
1 слайд
«Сиқырлы пішіндер» “ Талдықорған қаласының білім бөлімі” ММ “№14 “Айбөбек” бөбекжай- бақшасы” МКҚК Тәрбиеші: Журтбаева А.Е.

2 слайд
Білім беру саласы: «Қатынас», «Шығармашылық», «Әлеуметтік орта»,
«Таным» , « Денсаулық » .
Білім беру бөлімі: Қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыру.
Тақырыбы: «Сиқырлы пішіндер»
Мақсаты: Балалардың геометриялық пішіндер туралы білімдерін
қалыптастыра отырып, қарапайым математикалық ұғымдарын бекіту,
пішіндерді ажыратып айта білуге, оларды қоршаған ортамен салыстырып, түр
– түсін, заттардың көлемін анықтай білуге дағдыландыру. Балалардың ой -
өрісін, қол моторикасын, логикалық ойлау қабілеттерін ойын арқылы дамыту,
зейіндерін, белсенділіктерін арттыру. Балаларды ұйымшылдыққа,
тапқырлыққа тәрбиелеу , өткен сабақты қайталау .
Аралас сабақ: Айналамен таныстыру, тіл дамыту, құрастыру сабағы.
Сөздік жұмыс: Үшбұрыш, төртбұрыш, дөңгелек, пішіндер.
Құрал-жабдықтар: Тақташа
2 слайд
Білім беру саласы: «Қатынас», «Шығармашылық», «Әлеуметтік орта», «Таным» , « Денсаулық » . Білім беру бөлімі: Қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыру. Тақырыбы: «Сиқырлы пішіндер» Мақсаты: Балалардың геометриялық пішіндер туралы білімдерін қалыптастыра отырып, қарапайым математикалық ұғымдарын бекіту, пішіндерді ажыратып айта білуге, оларды қоршаған ортамен салыстырып, түр – түсін, заттардың көлемін анықтай білуге дағдыландыру. Балалардың ой - өрісін, қол моторикасын, логикалық ойлау қабілеттерін ойын арқылы дамыту, зейіндерін, белсенділіктерін арттыру. Балаларды ұйымшылдыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу , өткен сабақты қайталау . Аралас сабақ: Айналамен таныстыру, тіл дамыту, құрастыру сабағы. Сөздік жұмыс: Үшбұрыш, төртбұрыш, дөңгелек, пішіндер. Құрал-жабдықтар: Тақташа

3 слайд
Сабақ барысы: Балалар жарты шеңбер бойымен
тұрады.
Амандасу
Жылулық шеңбері: ( Балалар қимылмен көрсетеді)
Мынау менің атам,
Мынау менің апам.
Мынау менің әкем.
Мынау менің анам,
Ал мынау мен, біз үлкен отбасымыз, біз тату татті
отбасымыз.
3 слайд
Сабақ барысы: Балалар жарты шеңбер бойымен тұрады. Амандасу Жылулық шеңбері: ( Балалар қимылмен көрсетеді) Мынау менің атам, Мынау менің апам. Мынау менің әкем. Мынау менің анам, Ал мынау мен, біз үлкен отбасымыз, біз тату татті отбасымыз.

4 слайд
4 слайд

5 слайд
(музыка әуенімен поездын дыбыс естіледі де, ханшайым көрінеді. Балалар бұрылып
амандасады)
Ханшайым:
- Сәлеметсіздер ме, балалар?
Балалар:
- Сәлеметсіз бе?
Ханшайым:
- Мен сендерді «Сиқырлы пішіндер» әлеміне шақырамын.
Тәрбиеші:
- Балалар, бізге ертегі әлемінен Ханшайым келіп тұр, Ханшайыммен бірге «Сиқырлы
пішіндер» әлеміне барғыларың келе ме?
Балалар:
- Иә.
Тәрбиеші:
- Балалар сендер қандай көліктерді білесіңдер?
Балалар:
- Автобус, машина, поезд.
Тәрбиеші:
-Ал қандай көліктермен барғыларың келеді?
Балалар:
- Поезбен.
Тәрбиеші:
- Жарайды. Ендеше, поезбен барайық. Ал кеттік.
Бәрі шеңбер бойымен, музыка әуенімен жүр еді :
5 слайд
(музыка әуенімен поездын дыбыс естіледі де, ханшайым көрінеді. Балалар бұрылып амандасады) Ханшайым: - Сәлеметсіздер ме, балалар? Балалар: - Сәлеметсіз бе? Ханшайым: - Мен сендерді «Сиқырлы пішіндер» әлеміне шақырамын. Тәрбиеші: - Балалар, бізге ертегі әлемінен Ханшайым келіп тұр, Ханшайыммен бірге «Сиқырлы пішіндер» әлеміне барғыларың келе ме? Балалар: - Иә. Тәрбиеші: - Балалар сендер қандай көліктерді білесіңдер? Балалар: - Автобус, машина, поезд. Тәрбиеші: -Ал қандай көліктермен барғыларың келеді? Балалар: - Поезбен. Тәрбиеші: - Жарайды. Ендеше, поезбен барайық. Ал кеттік. Бәрі шеңбер бойымен, музыка әуенімен жүр еді :

6 слайд
Қимылды ойын:
«Поезд» Тіл ұстарту жаттығу.
Пыш - пыш,
Пыш - пыш біз кеттік,
Жүрісті үдеттік.
Гу - гу, гу - гу гуілде,
Қалып қойма біріңде.
6 слайд
Қимылды ойын: «Поезд» Тіл ұстарту жаттығу. Пыш - пыш, Пыш - пыш біз кеттік, Жүрісті үдеттік. Гу - гу, гу - гу гуілде, Қалып қойма біріңде.

7 слайд
Тәрбиеші:
- Қане, балалар, тоқтайық. Пыш - ш - ш.
- Балалар, біз міне «Сиқырлы пішіндер» әлеміне де келіп қалдық. Қане, поездан түсейік , орнымызға отырайық .
- Ой, балалар, әртүрлі пішіндерді қараңдаршы. Өздері сөйлейді. Сиқырлы пішіндерге қандай пішіндер жатады
екен, сұрап, көрейікші:
- Сен қандай пішінсің?
Төртбұрыш :
-Төртбұрышпын, төртбұрышпын.
Қай жағынан қарасаңда,
Төрт қабырғам тең бұрышпын.
Тәрбиеші:
- Неге төртбұрыш дейді екенбіз, қанекей төртбұрыштың қабырғаларын, бұрышын
санайық. (санайды) Төртбұрыштың түсі қандай?
Үшбұрыш:
-Үшбұрышпын, үшбұрышпын,
Үш қабырғам бар бұрышпын,
- Ал, үшбұрышты неге үшбұрыш дейді екенбіз, бұрыштар мен қабырғаларын санайық. Үшбұрыштың түсі
қандай екен?
Дөңгелек:
- Домалақпын, домалақпын,
Ай сияқты, күн сияқты
Шар сияқты домалақпын.
- Дөңгелектің бұрышы бар ма?
- Пішіннің түсі қандай?
7 слайд
Тәрбиеші: - Қане, балалар, тоқтайық. Пыш - ш - ш. - Балалар, біз міне «Сиқырлы пішіндер» әлеміне де келіп қалдық. Қане, поездан түсейік , орнымызға отырайық . - Ой, балалар, әртүрлі пішіндерді қараңдаршы. Өздері сөйлейді. Сиқырлы пішіндерге қандай пішіндер жатады екен, сұрап, көрейікші: - Сен қандай пішінсің? Төртбұрыш : -Төртбұрышпын, төртбұрышпын. Қай жағынан қарасаңда, Төрт қабырғам тең бұрышпын. Тәрбиеші: - Неге төртбұрыш дейді екенбіз, қанекей төртбұрыштың қабырғаларын, бұрышын санайық. (санайды) Төртбұрыштың түсі қандай? Үшбұрыш: -Үшбұрышпын, үшбұрышпын, Үш қабырғам бар бұрышпын, - Ал, үшбұрышты неге үшбұрыш дейді екенбіз, бұрыштар мен қабырғаларын санайық. Үшбұрыштың түсі қандай екен? Дөңгелек: - Домалақпын, домалақпын, Ай сияқты, күн сияқты Шар сияқты домалақпын. - Дөңгелектің бұрышы бар ма? - Пішіннің түсі қандай?

8 слайд
Төртбұрыш :
-Төртбұрышпын, төртбұрышпын.
Қай жағынан қарасаңда,
Төрт қабырғам тең бұрышпын.
Үшбұрыш:
-Үшбұрышпын, үшбұрышпын,
Үш қабырғам бар бұрышпын,
Дөңгелек:
- Домалақпын, домалақпын,
Ай сияқты, күн сияқты
Шар сияқты домалақпын.
8 слайд
Төртбұрыш : -Төртбұрышпын, төртбұрышпын. Қай жағынан қарасаңда, Төрт қабырғам тең бұрышпын. Үшбұрыш: -Үшбұрышпын, үшбұрышпын, Үш қабырғам бар бұрышпын, Дөңгелек: - Домалақпын, домалақпын, Ай сияқты, күн сияқты Шар сияқты домалақпын.

9 слайд
І. Тәрбиеші:
- Балалар, осы пішіндерді қоршаған ортамен
салыстырайық.
Д/о. «Айналадағы заттардың пішіні"
Шарты: Заттардың қандай пішіндерге ұқсайтынын
тауып айту.
Сергіту сәті:
Күлімденіп күлеміз
Бақытты болып жүреміз
Бәрін біліп алатын
Біз баққыты баламыз
9 слайд
І. Тәрбиеші: - Балалар, осы пішіндерді қоршаған ортамен салыстырайық. Д/о. «Айналадағы заттардың пішіні" Шарты: Заттардың қандай пішіндерге ұқсайтынын тауып айту. Сергіту сәті: Күлімденіп күлеміз Бақытты болып жүреміз Бәрін біліп алатын Біз баққыты баламыз

10 слайд
ІІ. Тәрбиеші:
– Балалар, Біз топқа қалай
қайтамыз? Топқа қайту үшін
Ханшайымның тапсырмаларын
орындайықшы. Ханшайымның
«Кеңістікті бағдарлау» деген
тапсырмасы бар.
Шарты: Тақтадағы үлгі бойынша
тапсырманы орындау. Ақ
жапсырғыштың бетіне
жоғарғы жағына дөңгелек,
төменгі жағына үшбұрыш,
ортасына төртбұрыш
жапсыру.
Тәрбиеші тексереді.
10 слайд
ІІ. Тәрбиеші: – Балалар, Біз топқа қалай қайтамыз? Топқа қайту үшін Ханшайымның тапсырмаларын орындайықшы. Ханшайымның «Кеңістікті бағдарлау» деген тапсырмасы бар. Шарты: Тақтадағы үлгі бойынша тапсырманы орындау. Ақ жапсырғыштың бетіне жоғарғы жағына дөңгелек, төменгі жағына үшбұрыш, ортасына төртбұрыш жапсыру. Тәрбиеші тексереді.

11 слайд
ІІІ. Тәрбиеші:
– Балалар, Ханшайымның мынадай келесі
тапсырмасы бар , «Ойыншықтардың үйін
табу» деген.
Шарты: - Мына жерде биік және аласа үй
бар. Ойыншықтарды көлеміне қарай, биік
үйшікке үлкен ойыншықтарды, аласа
үйшікке кішкентай ойыншықтарды
апарып қою керек.
11 слайд
ІІІ. Тәрбиеші: – Балалар, Ханшайымның мынадай келесі тапсырмасы бар , «Ойыншықтардың үйін табу» деген. Шарты: - Мына жерде биік және аласа үй бар. Ойыншықтарды көлеміне қарай, биік үйшікке үлкен ойыншықтарды, аласа үйшікке кішкентай ойыншықтарды апарып қою керек.

12 слайд
ІV. Тәрбиеші: - Балалар, Ханшайымның үшінші
тапсырмасына қарайықшы.
- Мынау не?
- Балық.
- Балық қайда жүзеді?
- Суда.
- Балықтардың көлеміне қарасақ бірдей ме?
- Жоқ.
Мынау қандай балық?
- Үлкен, кіші.
Тәрбиеші: - Балалар, Ханшайымға
көмектесейік. ( Түсіндіру)
- Балалар, мынау біздің аквариум. Бір аквариум
үлкен екінші кішкентай аквариум .
Алдымызда тұрған балықтарды алып,
көлеміне қарай балықтардың орнын табамыз.
Д/о «Балықтардың орнын тап»
Шарты: Үлкен, кіші балықтарды тауып,
олардың көлеміне қарап, ілгектеу.
12 слайд
ІV. Тәрбиеші: - Балалар, Ханшайымның үшінші тапсырмасына қарайықшы. - Мынау не? - Балық. - Балық қайда жүзеді? - Суда. - Балықтардың көлеміне қарасақ бірдей ме? - Жоқ. Мынау қандай балық? - Үлкен, кіші. Тәрбиеші: - Балалар, Ханшайымға көмектесейік. ( Түсіндіру) - Балалар, мынау біздің аквариум. Бір аквариум үлкен екінші кішкентай аквариум . Алдымызда тұрған балықтарды алып, көлеміне қарай балықтардың орнын табамыз. Д/о «Балықтардың орнын тап» Шарты: Үлкен, кіші балықтарды тауып, олардың көлеміне қарап, ілгектеу.

13 слайд
Ханшайым:
- Балалар менің тапсырмаларымның барлығын дұрыс орындадыңдар ,
сендерге көп р ахмет. Мен сендерге сыйлықтар алып келдім. Жапырақтар
мен тәттілер. (Жапырақтарды, тәттіледі үлестіру)
Тәрбиеші:
- Балалар біз конаққа достарымызға барғанда өздеріміз сыйлық апармыз ба?
-Рахмет Сізге Ханшайым!
Ханшайыммен қоштасып, поезға отырып тобымызға барайық.
Балалар:
- Пыш - пыш, пыш - пыш біз кеттік,
Жүрісті біз үдеттік.
Гу - гу, гу - гу гуілде,
Қалып қойма біріңде.
Тәрбиеші:
-
Жарайсындар балалар! Тобымызға келдік. Балалар бүгінгі сабағымыз
сендерге ұнады ма? Сабақта не өттік? Ханшайымның қай тапсырмасы
ұнады?
-
Балалар өз өздерін смайликтер арқылы бағалайды.
Сабақ аяқталды.
13 слайд
Ханшайым: - Балалар менің тапсырмаларымның барлығын дұрыс орындадыңдар , сендерге көп р ахмет. Мен сендерге сыйлықтар алып келдім. Жапырақтар мен тәттілер. (Жапырақтарды, тәттіледі үлестіру) Тәрбиеші: - Балалар біз конаққа достарымызға барғанда өздеріміз сыйлық апармыз ба? -Рахмет Сізге Ханшайым! Ханшайыммен қоштасып, поезға отырып тобымызға барайық. Балалар: - Пыш - пыш, пыш - пыш біз кеттік, Жүрісті біз үдеттік. Гу - гу, гу - гу гуілде, Қалып қойма біріңде. Тәрбиеші: - Жарайсындар балалар! Тобымызға келдік. Балалар бүгінгі сабағымыз сендерге ұнады ма? Сабақта не өттік? Ханшайымның қай тапсырмасы ұнады? - Балалар өз өздерін смайликтер арқылы бағалайды. Сабақ аяқталды.