Ашық сабақ "Сүт өнімдерінің пайдасы.Оқшау сөздердің түрлері"

#1 слайд
8.Бөлім Дұрыс тамақтану, гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар
Морфология
Сабақтың тақырыбы:
Сүт өнімдерінің пайдасы.
Одағайдың түрлері
7-сынып
қазақ тілі
1 слайд
8.Бөлім Дұрыс тамақтану, гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар Морфология Сабақтың тақырыбы: Сүт өнімдерінің пайдасы. Одағайдың түрлері 7-сынып қазақ тілі
#2 слайд
Оқу мақсаты:
7.2.7.1. –ғаламтор,
энциклопедия, газет-журналдар,
оқулықтардан алынған
деректерді қолдану, авторына
сілтеме жасау;
7.4.4.4. одағай түрлерін ажырата
білу, қолдану;
2 слайд
Оқу мақсаты: 7.2.7.1. –ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану, авторына сілтеме жасау; 7.4.4.4. одағай түрлерін ажырата білу, қолдану;
#3 слайд
Сабақтың мақсаты:
- –ғаламтор, энциклопедия,
газет-журналдар, оқулықтардан
алынған деректерді қолданады,
авторына сілтеме жасайды;
-одағай түрлерін ажырата
біледі, қолданады;
3 слайд
Сабақтың мақсаты: - –ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолданады, авторына сілтеме жасайды; -одағай түрлерін ажырата біледі, қолданады;
#4 слайд
«Ойлы сұрақ-жедел
жауап»
Тіл ғылымының қанша саласы бар?
Морфология саласы нені зерттейді?
Сөз таптары нешеу?
Қосымшаның қанша түрі бар?
Жалғаудың қанша түрі бар?
Жұрнақтың қанша түрі бар?
Қазақ тілінде қанша септік бар?
Одағай дегеніміз қандай сөз табы?
Одағайдың қанша түрі бар?
4 слайд
«Ойлы сұрақ-жедел жауап» Тіл ғылымының қанша саласы бар? Морфология саласы нені зерттейді? Сөз таптары нешеу? Қосымшаның қанша түрі бар? Жалғаудың қанша түрі бар? Жұрнақтың қанша түрі бар? Қазақ тілінде қанша септік бар? Одағай дегеніміз қандай сөз табы? Одағайдың қанша түрі бар?
#5 слайд
5 слайд
#6 слайд
Оқылым мәтіні
Тапсырма: Мәтінді түсініп оқыңдар. Мәтіндегі деректерді
қолданып, сүт өнімдерінің пайдасын жазыңдар.
Дескриптор:
- мәтінді түсініп оқиды;
- мәтіндегі деректерді қолданады;
- сүт өнімдерінің пайдасын анықтайды;
Жалпы- 3 балл
6 слайд
Оқылым мәтіні Тапсырма: Мәтінді түсініп оқыңдар. Мәтіндегі деректерді қолданып, сүт өнімдерінің пайдасын жазыңдар. Дескриптор: - мәтінді түсініп оқиды; - мәтіндегі деректерді қолданады; - сүт өнімдерінің пайдасын анықтайды; Жалпы- 3 балл
#7 слайд
2-тапсырма Жұптық жұмыс
Сөйлемдерден одағайды тауып, түріне қарай ажыратыңдар.
1. Қап, сүттің ашып кеткені-ай!
2. Шіркін, қазір әжемнің құрты болса ғой!
3. Түһ! Сүтті ұйытуды ұмытыппын.
4. Тәйт! Ақты төгуге бола ма екен!
5. Мәссаған, қымыздың бағасы қымбаттап кетіпті.
6. Көс-көс, жануарым! Өркешіңнен айналдым.
7. Доғар! Дастарқан басында сүт ішіп отырып айтысқанды қойыңдар.
8. Ауқау-ауқау! Сиырды сауынға шақырып, алдына жем салды.
9. Тек! Құртты шашып отырғанды дереу доғар.
Дескриптор:
- одағайды сөйлем ішінен табады;
-одағайды түріне қарай ажыратады;;
-сөйлемдерді қатесіз жазады; Жалпы-3 балл
7 слайд
2-тапсырма Жұптық жұмыс Сөйлемдерден одағайды тауып, түріне қарай ажыратыңдар. 1. Қап, сүттің ашып кеткені-ай! 2. Шіркін, қазір әжемнің құрты болса ғой! 3. Түһ! Сүтті ұйытуды ұмытыппын. 4. Тәйт! Ақты төгуге бола ма екен! 5. Мәссаған, қымыздың бағасы қымбаттап кетіпті. 6. Көс-көс, жануарым! Өркешіңнен айналдым. 7. Доғар! Дастарқан басында сүт ішіп отырып айтысқанды қойыңдар. 8. Ауқау-ауқау! Сиырды сауынға шақырып, алдына жем салды. 9. Тек! Құртты шашып отырғанды дереу доғар. Дескриптор: - одағайды сөйлем ішінен табады; -одағайды түріне қарай ажыратады;; -сөйлемдерді қатесіз жазады; Жалпы-3 балл
#8 слайд
«Кім жылдам?» Оқулықпен жұмыс
5-тапсырма
Мәтінді көз жүгіртіп оқып шығыңдар. Сөйлемдердің ішінен бір сөйлемді дәптерге көшіріп жазып, морфологиялық талдау жасаңдар.
Дескриптор:
-мәтінді көз жүгіртіп оқиды;
-бір сөйлемді қатесіз жазады;
-морфологиялық талдау жасайды;
8 слайд
«Кім жылдам?» Оқулықпен жұмыс 5-тапсырма Мәтінді көз жүгіртіп оқып шығыңдар. Сөйлемдердің ішінен бір сөйлемді дәптерге көшіріп жазып, морфологиялық талдау жасаңдар. Дескриптор: -мәтінді көз жүгіртіп оқиды; -бір сөйлемді қатесіз жазады; -морфологиялық талдау жасайды;
#9 слайд
Сабақты бекіту: «Тест тапсырмасы»
1.Көңіл-күй одағайын табыңыз.
А) Моһ-моһ
В) Пай-пай
С) Құрау-құрау
Д) Тәйт
2. Жекіру одағай қатысқан сөйлемді анықтаңыз.
А) Ойбай, мынау не?!
В) Бәрекелді, жарайсың!
С) Тәйт, жаман болады!
Д) Қап, үлгермедім-ау.
3. «Алақай» одағайы қандай сезімді білдіреді?
А) Қорқыныш
В) Қуаныш
С) Өкініш
Д) Жекіру
4. Тек одағайлар қатарын тап. 5- Сөйлем ішінде одағайлардан кейін немесе алдында қандай тыныс белгісі қойылады?
А) жақсы, әдемі, үлкен
В). Бәрекелді, шіркін, ойбай А) Нүкте С) Үтір немесе леп белгісі
С) мен, сен, ол В) Сызықша Д) Қос нүкте
Д) келді, кетті, оқыды
9 слайд
Сабақты бекіту: «Тест тапсырмасы» 1.Көңіл-күй одағайын табыңыз. А) Моһ-моһ В) Пай-пай С) Құрау-құрау Д) Тәйт 2. Жекіру одағай қатысқан сөйлемді анықтаңыз. А) Ойбай, мынау не?! В) Бәрекелді, жарайсың! С) Тәйт, жаман болады! Д) Қап, үлгермедім-ау. 3. «Алақай» одағайы қандай сезімді білдіреді? А) Қорқыныш В) Қуаныш С) Өкініш Д) Жекіру 4. Тек одағайлар қатарын тап. 5- Сөйлем ішінде одағайлардан кейін немесе алдында қандай тыныс белгісі қойылады? А) жақсы, әдемі, үлкен В). Бәрекелді, шіркін, ойбай А) Нүкте С) Үтір немесе леп белгісі С) мен, сен, ол В) Сызықша Д) Қос нүкте Д) келді, кетті, оқыды
#10 слайд
Кері байланыс: «Анкета»
Сабақта өз жұмысыңа
көңілің толды ма?
ия / жоқ
Сабақ мен үшін қызықты өтті. ия / жоқ
Сабақ барысында мен
шаршадым.
ия / жоқ
Менің көңіл -күйім жақсы болды. ия / жоқ
Жаңа сабақ маған түсінікті
болды.
ия / жоқ
Үй тапсырмасы мен үшін оңай
сияқты.
ия / жоқ
10 слайд
Кері байланыс: «Анкета» Сабақта өз жұмысыңа көңілің толды ма? ия / жоқ Сабақ мен үшін қызықты өтті. ия / жоқ Сабақ барысында мен шаршадым. ия / жоқ Менің көңіл -күйім жақсы болды. ия / жоқ Жаңа сабақ маған түсінікті болды. ия / жоқ Үй тапсырмасы мен үшін оңай сияқты. ия / жоқ
#11 слайд
Үй тапсырмасы
6-тапсырма
Мәтіндегі өзіңе ұнаған ақпаратты
таңдап алып, сол жөнінде өз
ойларыңды шағын эссе түрінде
жазыңдар.
(181-бет)
11 слайд
Үй тапсырмасы 6-тапсырма Мәтіндегі өзіңе ұнаған ақпаратты таңдап алып, сол жөнінде өз ойларыңды шағын эссе түрінде жазыңдар. (181-бет)
шағым қалдыра аласыз













