Ашық сабақ."Тұманның пайда болуы" 7 сынып

#1 слайд
Оңтүстік Қазақстан
облысы , Шымкент қаласы ,
№ 131 жалпы орта мектеп Қазақ тілі мен әдебиеті
пәні мұғалімі Алимбетова
Л.О
Бөлім : Ауа райы және климаттық өзгерістер
Сабақтың тақырыбы: Тұманның пайда болуы
Т/А1 Сабаққа негізделген оқу
мақсаттары :
Мәтін үзінділерін тыңдай отырып,
оқиғаның дамуы мен аяқталуын
болжау Оңтүстік Қазақстан
облысы , Шымкент қаласы ,
№ 131 жалпы орта мектеп Қазақ тілі мен әдебиеті
пәні мұғалімі Алимбетова
Л.О Бөлім : Ауа райы және климаттық өзгерістер
Сабақтың тақырыбы: Тұманның пайда болуы Т/А1 Сабаққа негізделген оқу
мақсаттары :
Мәтін үзінділерін тыңдай отырып,
оқиғаның дамуы мен аяқталуын
болжау
1 слайд
Оңтүстік Қазақстан облысы , Шымкент қаласы , № 131 жалпы орта мектеп Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Алимбетова Л.О Бөлім : Ауа райы және климаттық өзгерістер Сабақтың тақырыбы: Тұманның пайда болуы Т/А1 Сабаққа негізделген оқу мақсаттары : Мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау Оңтүстік Қазақстан облысы , Шымкент қаласы , № 131 жалпы орта мектеп Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Алимбетова Л.О Бөлім : Ауа райы және климаттық өзгерістер Сабақтың тақырыбы: Тұманның пайда болуы Т/А1 Сабаққа негізделген оқу мақсаттары : Мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау
#2 слайд
мСабақтың мақсаттары
Барлық оқушылар:
Мәтінді тыңдай
отырып, оқиға дамуы
мен аяқталуы туралы өз
болжауын жасайды
Оқушылардың басым
бөлігі: Мәтінді тыңдай
отырып, оқиға дамуы
мен аяқталуын кеңірек
болжайды
Кейбір оқушылар :
Басқалардың жауабына
сын көзбен қарай
отырып ,өз болжауын
дәлелді түрде жеткізеді Тілдік мақсат :
Мылқау мейман, ауа
қабаты, климат,
Тыңдалым және
айтылым арқылы
сөздік қорын
байытады
Ауызша сөйлеу
арқылы тіл
мәдениетін дамытадыСабақтың мақсаттары
Барлық оқушылар:
Мәтінді тыңдай
отырып, оқиға дамуы
мен аяқталуы туралы өз
болжауын жасайды
Оқушылардың басым
бөлігі: Мәтінді тыңдай
отырып, оқиға дамуы
мен аяқталуын кеңірек
болжайды
Кейбір оқушылар :
Басқалардың жауабына
сын көзбен қарай
отырып ,өз болжауын
дәлелді түрде жеткізеді Тілдік мақсат :
Мылқау мейман, ауа
қабаты, климат,
Тыңдалым және
айтылым арқылы
сөздік қорын
байытады
Ауызша сөйлеу
арқылы тіл
мәдениетін дамытады
2 слайд
мСабақтың мақсаттары Барлық оқушылар: Мәтінді тыңдай отырып, оқиға дамуы мен аяқталуы туралы өз болжауын жасайды Оқушылардың басым бөлігі: Мәтінді тыңдай отырып, оқиға дамуы мен аяқталуын кеңірек болжайды Кейбір оқушылар : Басқалардың жауабына сын көзбен қарай отырып ,өз болжауын дәлелді түрде жеткізеді Тілдік мақсат : Мылқау мейман, ауа қабаты, климат, Тыңдалым және айтылым арқылы сөздік қорын байытады Ауызша сөйлеу арқылы тіл мәдениетін дамытадыСабақтың мақсаттары Барлық оқушылар: Мәтінді тыңдай отырып, оқиға дамуы мен аяқталуы туралы өз болжауын жасайды Оқушылардың басым бөлігі: Мәтінді тыңдай отырып, оқиға дамуы мен аяқталуын кеңірек болжайды Кейбір оқушылар : Басқалардың жауабына сын көзбен қарай отырып ,өз болжауын дәлелді түрде жеткізеді Тілдік мақсат : Мылқау мейман, ауа қабаты, климат, Тыңдалым және айтылым арқылы сөздік қорын байытады Ауызша сөйлеу арқылы тіл мәдениетін дамытады
#3 слайд
Сабақ барысы
1 топ:
Экваторлық
Ауа
массаларын
ың түрлеріне
сай топқа
бөлу 2 топ:
Тропиктік
3 топ:
Қоңыржай
4 топ:
АнтрактикалықСабақ барысы 1 топ:
Экваторлық Ауа
массаларын
ың түрлеріне
сай топқа
бөлу 2 топ:
Тропиктік 3 топ:
Қоңыржай 4 топ:
Антрактикалық
3 слайд
Сабақ барысы 1 топ: Экваторлық Ауа массаларын ың түрлеріне сай топқа бөлу 2 топ: Тропиктік 3 топ: Қоңыржай 4 топ: АнтрактикалықСабақ барысы 1 топ: Экваторлық Ауа массаларын ың түрлеріне сай топқа бөлу 2 топ: Тропиктік 3 топ: Қоңыржай 4 топ: Антрактикалық
#4 слайд
“ Миға шабуыл” стратегиясы
-Бейнероликті түсініп
тыңдайдап,оқиғаны болжайдыОқиға
қалай
аяқталу
ы мүмкін
екендігін
болжай-
ды және
неге? -Бейнеролик бойынша сұрақтарға
болжаммен жауап береді
-Оқиғаның дамуы мен аяқталуы
туралы өз болжамын айтады
Қалыптастырушы бағалау
Топтар бірін-бірі “Басбармақ” әдісі арқылы бағалайды. “ Миға шабуыл” стратегиясы -Бейнероликті түсініп
тыңдайдап,оқиғаны болжайды Оқиға
қалай
аяқталу
ы мүмкін
екендігін
болжай-
ды және
неге? -Бейнеролик бойынша сұрақтарға
болжаммен жауап береді -Оқиғаның дамуы мен аяқталуы
туралы өз болжамын айтады Қалыптастырушы бағалау
Топтар бірін-бірі “Басбармақ” әдісі арқылы бағалайды.
4 слайд
“ Миға шабуыл” стратегиясы -Бейнероликті түсініп тыңдайдап,оқиғаны болжайдыОқиға қалай аяқталу ы мүмкін екендігін болжай- ды және неге? -Бейнеролик бойынша сұрақтарға болжаммен жауап береді -Оқиғаның дамуы мен аяқталуы туралы өз болжамын айтады Қалыптастырушы бағалау Топтар бірін-бірі “Басбармақ” әдісі арқылы бағалайды. “ Миға шабуыл” стратегиясы -Бейнероликті түсініп тыңдайдап,оқиғаны болжайды Оқиға қалай аяқталу ы мүмкін екендігін болжай- ды және неге? -Бейнеролик бойынша сұрақтарға болжаммен жауап береді -Оқиғаның дамуы мен аяқталуы туралы өз болжамын айтады Қалыптастырушы бағалау Топтар бірін-бірі “Басбармақ” әдісі арқылы бағалайды.
#5 слайд
Оқулықтағы “Тұманның пайда болуы” мәтінін мәнерлеп
оқып, тыңдату
Тұман деген, әдетте, қыстыгүні келетін мылқау мейман
ғой. Тұман түсіп, дүние аппақ сүт дариясына шомылып,
мүлгіп тұрғандай, жер бетіндегі заттың бәрі буылдыр
арасынан көмескі, күңгірт көрініп, көңілді бір белгісіз
үрей сезімдер билеген шақты Кириск бұрын тіпті
ұнататын да... Ал қазір буырқанған теңіз үстінде біресе
жазылып, біресе жиырылып, ирелеңдеп жөңкіген тұман
айдаһардың жер бауырлап жылжығанын еске салғандай
еді... Күллі әлемді қамтып алған мына сіреспе бозғылт
тұманда қайда, неге жүзіп бара жатқандары белгісіз... Әл-
қуат кетіп қалжыраған жандарды енді еріксіз енжарлық
билеп, мына көр тұман тұтқынында қайығы
қақпайлаусыз қалтылдап, тағдыр құрығына тырп етпей
мойынсұнған шақ... Көр тұман адамды езгілей түсіп,
еріктен айырып мең-зең халде қалдырған...
(Ш.Айтматов) Оқулықтағы “Тұманның пайда болуы” мәтінін мәнерлеп
оқып, тыңдату
5 слайд
Оқулықтағы “Тұманның пайда болуы” мәтінін мәнерлеп оқып, тыңдату Тұман деген, әдетте, қыстыгүні келетін мылқау мейман ғой. Тұман түсіп, дүние аппақ сүт дариясына шомылып, мүлгіп тұрғандай, жер бетіндегі заттың бәрі буылдыр арасынан көмескі, күңгірт көрініп, көңілді бір белгісіз үрей сезімдер билеген шақты Кириск бұрын тіпті ұнататын да... Ал қазір буырқанған теңіз үстінде біресе жазылып, біресе жиырылып, ирелеңдеп жөңкіген тұман айдаһардың жер бауырлап жылжығанын еске салғандай еді... Күллі әлемді қамтып алған мына сіреспе бозғылт тұманда қайда, неге жүзіп бара жатқандары белгісіз... Әл- қуат кетіп қалжыраған жандарды енді еріксіз енжарлық билеп, мына көр тұман тұтқынында қайығы қақпайлаусыз қалтылдап, тағдыр құрығына тырп етпей мойынсұнған шақ... Көр тұман адамды езгілей түсіп, еріктен айырып мең-зең халде қалдырған... (Ш.Айтматов) Оқулықтағы “Тұманның пайда болуы” мәтінін мәнерлеп оқып, тыңдату
#6 слайд
Б.Өтетілеуовтің “Тұман” өлеңі
Дескрипторлар:
-Өлең мен мәтінді түсініп тыңдайды.
-Екі шығармадағы ортақ ойды болжайды
-Өз ойларын тіл мәдениетін сақтай отырып,болжамды дәлелді түрде айта
алады.
Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар жұпта бірін-бірі бағалайдыОқулықтағы “Тұманның пайда болуы” мәтінін мәнерлеп оқып, тыңдату
“ ВЕНН диаграммасы”????????????????? ?????????????????Б.Өтетілеуовтің “Тұман” өлеңі Дескрипторлар:
-Өлең мен мәтінді түсініп тыңдайды.
-Екі шығармадағы ортақ ойды болжайды
-Өз ойларын тіл мәдениетін сақтай отырып,болжамды дәлелді түрде айта
алады. Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар жұпта бірін-бірі бағалайды Оқулықтағы “Тұманның пайда болуы” мәтінін мәнерлеп оқып, тыңдату “ ВЕНН диаграммасы” ????????????????? ?????????????????
6 слайд
Б.Өтетілеуовтің “Тұман” өлеңі Дескрипторлар: -Өлең мен мәтінді түсініп тыңдайды. -Екі шығармадағы ортақ ойды болжайды -Өз ойларын тіл мәдениетін сақтай отырып,болжамды дәлелді түрде айта алады. Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар жұпта бірін-бірі бағалайдыОқулықтағы “Тұманның пайда болуы” мәтінін мәнерлеп оқып, тыңдату “ ВЕНН диаграммасы”????????????????? ?????????????????Б.Өтетілеуовтің “Тұман” өлеңі Дескрипторлар: -Өлең мен мәтінді түсініп тыңдайды. -Екі шығармадағы ортақ ойды болжайды -Өз ойларын тіл мәдениетін сақтай отырып,болжамды дәлелді түрде айта алады. Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар жұпта бірін-бірі бағалайды Оқулықтағы “Тұманның пайда болуы” мәтінін мәнерлеп оқып, тыңдату “ ВЕНН диаграммасы” ????????????????? ?????????????????
#7 слайд
Жеке жұмыс “111” стратегиясы
- Суреттің тақырыбы, оқиға
туралы болжау айтады
-Тұманның пайда болуы туралы
болжаммен бір сөйлем айтады
-
Тақырыпқа сәйкес ауа
райының өзгеруіне адамзаттың
ықпалы жайлы болжаммен
монолог айтады . Дескриптор
-тақырып пен оқиға
туралы болжау айтады;
-болжаммен бір сөйлем
айтады;
-ауа райының өзгеруіне
адамзаттың ықпалы
туралы болжаммен
монолог айтады;
Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар бірін-бірі шапалақ
ұру арқылы бағалайдыЖеке жұмыс “111” стратегиясы - Суреттің тақырыбы, оқиға
туралы болжау айтады
-Тұманның пайда болуы туралы
болжаммен бір сөйлем айтады
-
Тақырыпқа сәйкес ауа
райының өзгеруіне адамзаттың
ықпалы жайлы болжаммен
монолог айтады . Дескриптор
-тақырып пен оқиға
туралы болжау айтады;
-болжаммен бір сөйлем
айтады;
-ауа райының өзгеруіне
адамзаттың ықпалы
туралы болжаммен
монолог айтады; Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар бірін-бірі шапалақ
ұру арқылы бағалайды
7 слайд
Жеке жұмыс “111” стратегиясы - Суреттің тақырыбы, оқиға туралы болжау айтады -Тұманның пайда болуы туралы болжаммен бір сөйлем айтады - Тақырыпқа сәйкес ауа райының өзгеруіне адамзаттың ықпалы жайлы болжаммен монолог айтады . Дескриптор -тақырып пен оқиға туралы болжау айтады; -болжаммен бір сөйлем айтады; -ауа райының өзгеруіне адамзаттың ықпалы туралы болжаммен монолог айтады; Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар бірін-бірі шапалақ ұру арқылы бағалайдыЖеке жұмыс “111” стратегиясы - Суреттің тақырыбы, оқиға туралы болжау айтады -Тұманның пайда болуы туралы болжаммен бір сөйлем айтады - Тақырыпқа сәйкес ауа райының өзгеруіне адамзаттың ықпалы жайлы болжаммен монолог айтады . Дескриптор -тақырып пен оқиға туралы болжау айтады; -болжаммен бір сөйлем айтады; -ауа райының өзгеруіне адамзаттың ықпалы туралы болжаммен монолог айтады; Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар бірін-бірі шапалақ ұру арқылы бағалайды
шағым қалдыра аласыз


