Ашықсабақ тақырыбы: Ұлықбек сдәулет "Қара пима" поэмасы
Ашықсабақ тақырыбы: Ұлықбек сдәулет "Қара пима" поэмасы

#1 слайд
ХТКТЖК қазақ тілі мен әдебиеті пәні оқытушысы
Сауанова ГүлнұрҚұнанбайқызы
2025-2026 оқу жылы
Сабақтың тақырыбы:
«Қара пима»
поэмасы
1 слайд
ХТКТЖК қазақ тілі мен әдебиеті пәні оқытушысы Сауанова ГүлнұрҚұнанбайқызы 2025-2026 оқу жылы Сабақтың тақырыбы: «Қара пима» поэмасы
#2 слайд
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту
мақсаттары
10.3.3.1.әдеби шығармада
көтерілген әлеуметтік-
қоғамдық мәселені талдау
және кейіпкерлерді шынайы
өмірмен салыстырып
бағалау.
10.4.4.1.тақырып бойынша
мәтінге жоспар құрып,әр
тармақшаға қажетті негізгі
және қосымша
мәліметтерді жинақтап
ұсыну(трек схема)
Сабақтың мақсаты
әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-
қоғамдық мәселені талдайды;
-кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып
бағалайды.
-тақырып бойынша мәтінге жоспар құрады;
-әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша
мәліметтерді жинақтайды;
-терек схема арқылы ұсынады.
ЕБҚ мақсаты (сөйлеу тілінің дамымау түрі
формасы және деңгейі көрсетілген сөйлеу
тілінің бұзылысы):
-жағымды және жағымсыз қасиеттерді
дәптеріне бөліп жазып, талдау жұмысын
жүргізеді.
- «Қара пима» поэмасы туралы өз ойын, осы
поэмадағы жыл мезгіліне байланысты сурет
салып, тақырып қою арқылы жинақтап
жеткізеді.
2 слайд
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 10.3.3.1.әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік- қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау. 10.4.4.1.тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып,әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтап ұсыну(трек схема) Сабақтың мақсаты әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік- қоғамдық мәселені талдайды; -кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалайды. -тақырып бойынша мәтінге жоспар құрады; -әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтайды; -терек схема арқылы ұсынады. ЕБҚ мақсаты (сөйлеу тілінің дамымау түрі формасы және деңгейі көрсетілген сөйлеу тілінің бұзылысы): -жағымды және жағымсыз қасиеттерді дәптеріне бөліп жазып, талдау жұмысын жүргізеді. - «Қара пима» поэмасы туралы өз ойын, осы поэмадағы жыл мезгіліне байланысты сурет салып, тақырып қою арқылы жинақтап жеткізеді.
#3 слайд
Сабақ кезеңдері
Ұйымдастыру кезеңі “Ең, ең, ең” әдісі
Үй тапсырмасын
тексеру.
Алдыңғы білім
“Сұрақ-жауап” әдісі
1.Ұлықбек Есдәулет кім?
2.Ұлықбек Есдәулеттің қандай
шығармаларын білесіңдер?
3.Қандай шығармалар түрлері бар?
Сабақтың ортасы
Жаңа сабақ
Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен
мақсаты таныстырылды.
“Мағынаны тану”
Оқушыларға “Трагедиялық және
драмалық шығарма”, “Қара” сөзі,
“Әлеуметтік теңсіздік, әділетсіздік”
туралы түсінік берілді.
3 слайд
Сабақ кезеңдері Ұйымдастыру кезеңі “Ең, ең, ең” әдісі Үй тапсырмасын тексеру. Алдыңғы білім “Сұрақ-жауап” әдісі 1.Ұлықбек Есдәулет кім? 2.Ұлықбек Есдәулеттің қандай шығармаларын білесіңдер? 3.Қандай шығармалар түрлері бар? Сабақтың ортасы Жаңа сабақ Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылды. “Мағынаны тану” Оқушыларға “Трагедиялық және драмалық шығарма”, “Қара” сөзі, “Әлеуметтік теңсіздік, әділетсіздік” туралы түсінік берілді.
#4 слайд
«Ой түрткі»
сұрақтары
•Зиянды әдеттерді білесің бе?
•Ішімдік ішу зиянды әдетке жата ма?
Орындалған
тапсырмалар
Тыңдалым: “Қара пима” бейнебаяны
Топтық жұмыс. Оқылым
І топ: Шарты: «Қара пима» поэмасындағы
көтерілген қоғамдық-әлеуметтік мәселені
талдаңыздар.
ІІ топ: «Таңдау» әдісі бойынша «Қара пима»
поэмасындағы әкесінің жағымды қасиеттері мен
жағымсыз қасиеттерін талдаңыздар.
ІІІ топ: «Венн диаграммасы» арқылы «Қара пима»
поэмасындағы заман көрінісі мен қазіргі заман
көрінісін салыстырып, бағалаңыздар.
Дескриптор:
Шығармадағы басты
кейіпкердің
жағымды, жағымсыз
қасиеттерін
талдайды..
4 слайд
«Ой түрткі» сұрақтары •Зиянды әдеттерді білесің бе? •Ішімдік ішу зиянды әдетке жата ма? Орындалған тапсырмалар Тыңдалым: “Қара пима” бейнебаяны Топтық жұмыс. Оқылым І топ: Шарты: «Қара пима» поэмасындағы көтерілген қоғамдық-әлеуметтік мәселені талдаңыздар. ІІ топ: «Таңдау» әдісі бойынша «Қара пима» поэмасындағы әкесінің жағымды қасиеттері мен жағымсыз қасиеттерін талдаңыздар. ІІІ топ: «Венн диаграммасы» арқылы «Қара пима» поэмасындағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып, бағалаңыздар. Дескриптор: Шығармадағы басты кейіпкердің жағымды, жағымсыз қасиеттерін талдайды..
#5 слайд
2-тапсырма.
«Ойлан,
жұптас,
бөліс».
Жазылым.
Жұптық
жұмыс.
Шарты: Жұптаса отырып «Қара пима»
поэмасында берілген бөлімі бойынша
жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті
негізгі және қосымша мәліметтерді
жинақтап, трек-сызбада ұсыныңыздар.
Дескриптор:
-бөлім
бойынша
жоспар құрады;
-негізгі және
қосымша
мәліметтерді
жинақтайды;
-трек сызбада
ұсынады.
“Қара
пима”
поэмасы
Негізгі
бөлім
Қосымша
бөлім
Араққа
салынған
әке
Қарда
жатқан
бала
Әке
өкініші
Анасын
аңсаған
бала
ЕБҚ - «Қара пима» поэмасы туралы өз ойын, осы поэмадағы жыл мезгіліне байланысты
сурет салып, тақырып қою арқылы жинақтап жеткізеді. (тапсырманы аяқтау үшін
қосымша уақыт беріледі).
Дескриптор:
ойын жинақтайды, сурет салады, тақырып қояды, ойын жинақтап жеткізеді..
5 слайд
2-тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс». Жазылым. Жұптық жұмыс. Шарты: Жұптаса отырып «Қара пима» поэмасында берілген бөлімі бойынша жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтап, трек-сызбада ұсыныңыздар. Дескриптор: -бөлім бойынша жоспар құрады; -негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтайды; -трек сызбада ұсынады. “Қара пима” поэмасы Негізгі бөлім Қосымша бөлім Араққа салынған әке Қарда жатқан бала Әке өкініші Анасын аңсаған бала ЕБҚ - «Қара пима» поэмасы туралы өз ойын, осы поэмадағы жыл мезгіліне байланысты сурет салып, тақырып қою арқылы жинақтап жеткізеді. (тапсырманы аяқтау үшін қосымша уақыт беріледі). Дескриптор: ойын жинақтайды, сурет салады, тақырып қояды, ойын жинақтап жеткізеді..
#6 слайд
«Егер де сен»
әдісі
•Егер де сен әкенің орнында болсаң, не істер едің?
•Егер де сен баланың орнында болсаң не істер едің?
Кері
байланыс
«Шығу
парағы»
әдісі
Бүгін не білдіңіз?
Сіз үшін сабақтың құнды жайттері қандай
болды?
Бүгінгі білгеніңіз Сіз үшін болашақта қажет
болады деп ойлайсыз ба?
Үй тапсырмасы:
«Арақтың зияны» тақырыбында
аргументативті эссе жазу. (100-120сөз)
Дескриптор:
-жағдаяттық
мәселелерден
шығу жолын
іздейді;
-сабаққа кері
байланыс
береді.
Білім алушылар білімін тақтада ілулі тұрған «Бағалау
парағына» балдық жүйеде бағалап отырдым. Бағалауды
жүргізу мақсатым: күтілетін нәтижеге қол жеткізуі,
тиімді түрде алға ілгерілеуі үшін қолайлы жағдай жасау
яғни ынталандыру.
6 слайд
«Егер де сен» әдісі •Егер де сен әкенің орнында болсаң, не істер едің? •Егер де сен баланың орнында болсаң не істер едің? Кері байланыс «Шығу парағы» әдісі Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін сабақтың құнды жайттері қандай болды? Бүгінгі білгеніңіз Сіз үшін болашақта қажет болады деп ойлайсыз ба? Үй тапсырмасы: «Арақтың зияны» тақырыбында аргументативті эссе жазу. (100-120сөз) Дескриптор: -жағдаяттық мәселелерден шығу жолын іздейді; -сабаққа кері байланыс береді. Білім алушылар білімін тақтада ілулі тұрған «Бағалау парағына» балдық жүйеде бағалап отырдым. Бағалауды жүргізу мақсатым: күтілетін нәтижеге қол жеткізуі, тиімді түрде алға ілгерілеуі үшін қолайлы жағдай жасау яғни ынталандыру.
#7 слайд
Зейін қойып,
назар салып
тыңдағандарыңызға
рақмет!!!
7 слайд
Зейін қойып, назар салып тыңдағандарыңызға рақмет!!!
шағым қалдыра аласыз













