1 слайд
«БАЛА ҚҰҚЫҒЫ-
АСЫЛ ҚАЗЫНА”
АТТЫ ТӘРБИЕ САҒАТЫ
8 “А” СЫНЫП
ЖУРКАБАЕВА АЙНУР
2 слайд
Бала көңілдің
гүлі,
көздің нұры
3 слайд
Мақсаты:
Оқушылардың адам
құқығы, оның ішінде бала
құқығы жөнінде түсінігін
кеңейту, әрбір адам өз
құқығын біліп, өзгенің
құқығын бұзбауға үйрету,
құқықтық тәрбие беру.
4 слайд
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық
Мақсатымыз: білім алу
Міндетіміз: еңбектену
Әр оқушы өз құқығын білу,
Оны өмірде пайдалану.
5 слайд
Елбасымыз Н.Ә.Назарбаев «Конституция – бұл да ел
рәміздерінің бірі. Сондықтан негізгі заңды елдің Туы,
Ән-ұраны және Елтаңбасы секілді қадірлеу, құрметтеу
– біздің парызымыз» — деген.
Конституция – елдің барлық ережелері жинақталған
мемлекеттің негізгі құжаты. Сондықтанда біз оны Ата Заң
деп құрметтейміз.
Қазақстан Республикасының Конституциясы —
Қазақстан Республикасының Ата Заңы. Конституция 1995 жылы
30 тамыз күні жалпыхалықтық Референдум негізінде
қабылданды және
5 қыркүйек күні өз күшіне енді. Конституция 9 тараудан, 98
баптан тұрады.
6 слайд
Елбасымыз өзінің халыққа
Жолдауында: «… Ұлылардың
өмірі мен тағылымы арқылы
ұрпағын тәрбиелеу – әсіресе
қазақ халқында ежелден–ақ
келе жатқан үрдіс...»
7 слайд
Бала құқықтары
туралы
халықаралық
Конвенциядан
8 слайд
Қазақстан Республикасының
«Балалар құқығы туралы заңы»
енгізілді.
Қазақстанда балалардың құқығын
қорғау туралы атаулы күн берілген.
1 – маусым
Балаларды қорғаудың халықаралық
күні
9 слайд
§ Мемлекет әрбір баланың аман –
сау өсіп, жан – жақты дамуын
қамтамасыз етеді;
§ Бала өмірге келе салысымен
тіркеуге алынады және өзіне есім
мен азаматтық алуға құқылы;
§ Әрбір бала өз отбасында, ата –
анасымен бірге өмір сүруге
құқылы;
10 слайд
§ Отбасында әкесі мен анасы өз
алдына дербес өмір сүрумен,
баланы ата – анасымен ажыратуға
ешкім құқықты емес;
§ Бала мектепте кінәлі болғанда да
оны ешкімнің ұрып жазалауға,
кемсітіп қорлауға құқығы жоқ;
§ Бала тынығуға және мәдени
демалуға құқылы;
11 слайд
§ Әрбір баланың ой – пікір,
ар-ождан және дін еркіндігіне
құқығы бар;
§ Бала өзі қалаған спорт
түрімен шұғылдануға құқылы;
§ Бала денсаулығын сақтауға,
емделуге құқылы;
§ Бала өз ойын еркін айтуға
құқылы.
12 слайд
Мен адаммын
Менің де өз құқықтарым бар!
13 слайд
Осы көріністен кейін балаларға қойылатын
сұрақтар:
•
« Менің құқығым » деген ұғымды қалай
түсінесіңдер?
•
Осы екі оқушының арасындағы дауды сендер
қалай шешкен болар едіңдер?
14 слайд
Сендерге бала
құқығының қандай
түрлері таныс?
15 слайд
«Менің құқығым бар» деген
сөзден не ұғасыңдар?
16 слайд
«Не істеуге болмайды?»
-Үлкендердің алдынан кесіп ………..
-Кішкене баланы …………
- Қыз баланы …………..
-Сабақтан ………………………
- Сыныпта …………………….
- Дөрекі, былапыт сөздерді ………………….
17 слайд
«Не істеу керек?»
-Үлкен кісіні …… ( )
- Үлкеннің ………( )
- Үлкендерге …………….( )
- Кішілерге ………………( )
-Аналарды, апаларды…….... ( )
- Оқу құралдарын …………..( )
18 слайд
•
Аты-жөні, ұлты
болу құқығы •
Өз ата-анасын
білу құқығы Тегін
емделуге
Демалуға
Білім алуғаӨз пікірін білдіруге
Отбасында өмір
сүругеӘрбір бала
құқылы
19 слайд
•
Әрбір бала тегін
емделуге
құқылы
20 слайд
Әрбір бала дұрыс тамақтануға
құқылы
21 слайд
Барлық бала
тең құқылы
22 слайд
•
Отбасында өмір сүріп, тәрбиелену
құқығы
•
Ата-анасымен, басқа да туыстарымен қарым-қатынас
жасау құқығы•Ө з-өзін қорғауға, заңм ен қорғалу құқы ғы
•Ө з пікірін білідруге •
Аты-жөні, ұлты болу құқығы
•А зам атты ққа құқы ғы
•
Дұрыс тамақтану, тұрғын үй
және медициналық көмек алу
құқығы
•Тегін білім алу құқы ғы
•С абақтан ты с уақы тта еңбек ету құқы ғы , өз
ж алақы сы м ен стипендиясы н ж арату құқы ғы
•С алы м дар салы п, оны пайдалану құқы ғы
•
Авторлық құқықты жүзеге
асыру құқығы •
Балалар қоғам бірлестігіне қатысу құқығы
•
Сыйлыққа, мұраға алған заттарға жеке меншік құқығы
• Ө м ір сүру құқы ғы
• Ө з ата-анасы н білу құқы ғы•
Сөз, ар-ождан бостандығы
•Ж еке өм ір сүру құқы ғы
•
Адамдық қадір-қасиетіне
қолсұғушылықтан қорғану құқығы
•
Мәдени және шығармашылық өмірге
жан-жақты қатысу құқығы
•
Эксплуатацияның барлық түрінен
қорғану құқығы
• М ам анды қ таңдау
құқы ғы
23 слайд
Отбасы - қоғамның
бастапқы ұясы
24 слайд
1. Баланы тәрбиелеу – ата-ананың құқығы ғана
емес сонымен қоса олардың міндеті дейміз неге?
Қ Р заңы бойынша орта білім алуға балалар
міндетті болса, оларға оқу үшін жағдай жасап,
қамқорлық көрсету – ата-аналардың міндеті. Яғни,
ер жеткенше киіндіру, асырау оқыту баріне
тәрбиелеуге аса көңіл бөлу – ата-ананың міндеті.
2. Балаңызға үлгі болатындай бойыңызда қандай
қасиеттер бар?
3. Келешекте балаңыз қандай адам болғанын
қалайсыз?
4. Өнегелі отбасы дегенді қалай түсінесіз?
25 слайд
Жағдаяттан
шығу
26 слайд
1) Ерасыл сабақта болғанда анасы оның бөлмесін
жинап жүріп, қажетсіз деген заттарының
бірқатарын қоқысқа лақтырып тастады.
Ерасылдың қандай құқығы бұзылды?
2) Асқардың үйдегі інісін қарайтын адам
болмағандықтан, оны анасы сабаққа жібермеді.
Асқардың қандай құқығы бұзылды, – деп
ойлайсыңдар?
3) Әсел мен Айжан дос еді. Әсел жақсы оқитын.
Ал, Айжан нашарлау оқитын. Бір күні екеуі
ренжісіп қалды. Әсел Айжанды екіліксің деп, —
келеке етті. Айжанның қандай құқығы бұзылды?
Балалар, жағдаят барысында қандай мәселені
қозғадық?
27 слайд
28 слайд
29 слайд
30 слайд
Сабақ аяқталды,
сау болыңыздар!
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз