Д дыбысы мен әрпі.
Д дыбысы мен әрпі.

#1 слайд
Пәні: Сауат ашу
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: “Менің отбасым және
достарым”
Сабақ тақырыбы: Менің достарым. Дд дыбыс мен әрпі
1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату
және оны дыбыспен
сәйкестендіру
1.2.6.1 Мұғалімнің
көмегімен ерекшелігіне қарай
мәтін жанрын (өлең, әңгіме,
ертегі) ажырату.
1.2.1.2 Оқудың түрлерін
(буындап оқу, жиі кездесетін
сөздерді тұтас оқу, түсініп
оқу) қолдану
1 .3.11.1 Сөйлемді бас
әріптен бастап жазып, сөйлем
соңына тиісті тыныс
белгілерін қою. Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары Сабақ мақсаттары
SMART мақсатқа негізделіп жасалған,
оқушылардың қабылдау қабілеттеріне
қарай сабақ мақсатын құрастырдым.
Барлық оқушылар:
Әріпті танып, бір-бірінен ажырата
алады.
Мұғалімнің көмегімен сөздердің
мағынасын ажырата алады.Сөйлемдегі
сөздердің бас әріппен жазылуын біледі.
Көптеген оқушылар:
Д д дыбысы мен әрпін ажыратады.
Мәтін жанрын түрлерін анықтап
оқудың түрлерін ажыратады. Сөздегі
бас әріптер мен кіші әріптерді бір-
бірімен байланыстыра алады.
Кейбір оқушылар:
Әріпті дыбыспен сәйкестендіріп оқи
алады.
Дыбыс пен сөзді ажыратып,тізбектеп
оқи алады.
Сөйлем ішіндегі тыныс белгілерді
ажыратып ,жаза алады. Бағалау критерийлері
Оқу мақсаты қай ойлау деңгейінде
тұрғанын анықтап, білу,түсіну
етістіктерін пайдалана отырып,
бағалау критерийін құрастырдым.
Буындап немесе тұтас
сөздерді түсініп оқиды.
Әңгімелеу мәтінінің
ерекшелігін атап,
мәтіннің жанрын (өлең,
әңгіме, ертегі)
анықтайды
Әріптердқабілетіне
қарайці танып және
ажыратып,әріпті
дыбыспен
сәйкестендіріп оқиды.
Сөйлемді бас әріптен
бастап жазып,сөйлем
соңына тыныс
белгілерін дұрыс қояды .Мұғалім аты-жөні:
Алиева Гүлжайна
Айғалиқызы
№ 12 ІТ-мектеп-лицей
1 слайд
Пәні: Сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: “Менің отбасым және достарым” Сабақ тақырыбы: Менің достарым. Дд дыбыс мен әрпі 1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру 1.2.6.1 Мұғалімнің көмегімен ерекшелігіне қарай мәтін жанрын (өлең, әңгіме, ертегі) ажырату. 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану 1 .3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою. Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары Сабақ мақсаттары SMART мақсатқа негізделіп жасалған, оқушылардың қабылдау қабілеттеріне қарай сабақ мақсатын құрастырдым. Барлық оқушылар: Әріпті танып, бір-бірінен ажырата алады. Мұғалімнің көмегімен сөздердің мағынасын ажырата алады.Сөйлемдегі сөздердің бас әріппен жазылуын біледі. Көптеген оқушылар: Д д дыбысы мен әрпін ажыратады. Мәтін жанрын түрлерін анықтап оқудың түрлерін ажыратады. Сөздегі бас әріптер мен кіші әріптерді бір- бірімен байланыстыра алады. Кейбір оқушылар: Әріпті дыбыспен сәйкестендіріп оқи алады. Дыбыс пен сөзді ажыратып,тізбектеп оқи алады. Сөйлем ішіндегі тыныс белгілерді ажыратып ,жаза алады. Бағалау критерийлері Оқу мақсаты қай ойлау деңгейінде тұрғанын анықтап, білу,түсіну етістіктерін пайдалана отырып, бағалау критерийін құрастырдым. Буындап немесе тұтас сөздерді түсініп оқиды. Әңгімелеу мәтінінің ерекшелігін атап, мәтіннің жанрын (өлең, әңгіме, ертегі) анықтайды Әріптердқабілетіне қарайці танып және ажыратып,әріпті дыбыспен сәйкестендіріп оқиды. Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңына тыныс белгілерін дұрыс қояды .Мұғалім аты-жөні: Алиева Гүлжайна Айғалиқызы № 12 ІТ-мектеп-лицей
#2 слайд
Досыңа сыйлық жасау үшін
сыйлықты таңдап алады. Парта
үстіндегі сыйлықтарды алып,
сол сөзде неше буын бар екенін
айтады, сөйлем құрайды.
Топқа бөлу өз қажеттілігіне
қарай сараланған ресурстар
арқылы топқа бөлінеді.
Осы әрекетке үн қату үшін, өз
ойын, пікірін алу мақсатында
кері байланыс алынады.
«Серпілген доп» әдісі арқылы
доп,дәптер, домбыра
сөздерінің қандай дыбыстан
басталатынын, бұл заттар не
үшін қажет екенін,қайда
қолданатынын біледі. Аудиотыңдалымнан дос
туралы мәтінді тыңдап,
аулада сөзін буынға бөліп,
сөздегі д дыбысының орнын
анықтап, дыбыстық талдау
жасайды.
Достары көп Мараттың,
Ойнайды олар аулада.
Ағасымен Болаттың
Барады олар тауға да.
Осы әрекетке үн қату үшін,
өз ойын, пікірін алу
мақсатында кері байланыс
беріледі.
Кері байланыс «Түрткі
сұрақ» әдісі арқылы өлеңнің
қай жанрда берілгенін,
достар қандай болу керек
екенін, аулада сөзінде неше
дауысты,неше дауыссыз
болатынын ажыратады.
Осы әрекетте мұғалімнің
мадақтауымен бағалау
жүзеге асырылады.Ширату
«Досыңа сыйлық жаса» ойыны
Ширату сабақ тақырыбын анықтауға
апаратын жол. Топтық жұмыс
ТАЖ. «Галерияға саяхат» әдісі
Құрылымдалған топтық жұмыстың
кезінде танымдық қабілеттерді анықтау
мақсатында топтық жұмыстар бердім.ТА. Ұжымдық жұмыс
“ Бірге ойлайық” әдісі
Ұжыммен дәлелдеу
мақсатында ұжымдық
жұмыс беріледі. Тыңдалым,
айтылым дағдыларын
қалыптастыру мақсатында
Топтық жұмыс барысында топ ішінен топ мүшелері
сайлайды.
«Галерияға саяхат» әдісінде ТАЖ дағдыларын
қалыптастыру мақсатында ә р топ берілген
суреттерден сөйлем құрап, сол сөздерді буынға бөліп,
тұтастай оқып, сөз сызбаларымен толықтырып келесі
топтың галериясына саяхат жасап әңгімелейді.
1-топ : сөздерден сөйлем құрап , сөйлемнің тыныс
белгісін қояды.
ойнады тартады
жазды
2-топ: сөздерден сөйлем құрап д дыбысының
орнын тауып, дыбыстық талдау жасайды.
3-топ: Буын санына байлынысты сөздерді сызбамен
көрсетіп, сәйкестендіреді.
3 1 2
Осы әрекетке үн қату үшін, өз ойын, пікірін алу
мақсатында кері байланыс беріледі.
Кері байланыс «Сиқырла таяқша» әдісі арқылы Д д
дыбысы сөздің қандай жерлерінде кездесетінін,
сөйлемнің соңына қандай тыныс белгі қойылатынын
ажыратады.
Бағалау. Алға ілгерілеу мақсатында топтар бір-бірін
бағалап отырады.Сабақ мақсаттарына жету үшін белсенді оқу –әдістерін қолданамын
2 слайд
Досыңа сыйлық жасау үшін сыйлықты таңдап алады. Парта үстіндегі сыйлықтарды алып, сол сөзде неше буын бар екенін айтады, сөйлем құрайды. Топқа бөлу өз қажеттілігіне қарай сараланған ресурстар арқылы топқа бөлінеді. Осы әрекетке үн қату үшін, өз ойын, пікірін алу мақсатында кері байланыс алынады. «Серпілген доп» әдісі арқылы доп,дәптер, домбыра сөздерінің қандай дыбыстан басталатынын, бұл заттар не үшін қажет екенін,қайда қолданатынын біледі. Аудиотыңдалымнан дос туралы мәтінді тыңдап, аулада сөзін буынға бөліп, сөздегі д дыбысының орнын анықтап, дыбыстық талдау жасайды. Достары көп Мараттың, Ойнайды олар аулада. Ағасымен Болаттың Барады олар тауға да. Осы әрекетке үн қату үшін, өз ойын, пікірін алу мақсатында кері байланыс беріледі. Кері байланыс «Түрткі сұрақ» әдісі арқылы өлеңнің қай жанрда берілгенін, достар қандай болу керек екенін, аулада сөзінде неше дауысты,неше дауыссыз болатынын ажыратады. Осы әрекетте мұғалімнің мадақтауымен бағалау жүзеге асырылады.Ширату «Досыңа сыйлық жаса» ойыны Ширату сабақ тақырыбын анықтауға апаратын жол. Топтық жұмыс ТАЖ. «Галерияға саяхат» әдісі Құрылымдалған топтық жұмыстың кезінде танымдық қабілеттерді анықтау мақсатында топтық жұмыстар бердім.ТА. Ұжымдық жұмыс “ Бірге ойлайық” әдісі Ұжыммен дәлелдеу мақсатында ұжымдық жұмыс беріледі. Тыңдалым, айтылым дағдыларын қалыптастыру мақсатында Топтық жұмыс барысында топ ішінен топ мүшелері сайлайды. «Галерияға саяхат» әдісінде ТАЖ дағдыларын қалыптастыру мақсатында ә р топ берілген суреттерден сөйлем құрап, сол сөздерді буынға бөліп, тұтастай оқып, сөз сызбаларымен толықтырып келесі топтың галериясына саяхат жасап әңгімелейді. 1-топ : сөздерден сөйлем құрап , сөйлемнің тыныс белгісін қояды. ойнады тартады жазды 2-топ: сөздерден сөйлем құрап д дыбысының орнын тауып, дыбыстық талдау жасайды. 3-топ: Буын санына байлынысты сөздерді сызбамен көрсетіп, сәйкестендіреді. 3 1 2 Осы әрекетке үн қату үшін, өз ойын, пікірін алу мақсатында кері байланыс беріледі. Кері байланыс «Сиқырла таяқша» әдісі арқылы Д д дыбысы сөздің қандай жерлерінде кездесетінін, сөйлемнің соңына қандай тыныс белгі қойылатынын ажыратады. Бағалау. Алға ілгерілеу мақсатында топтар бір-бірін бағалап отырады.Сабақ мақсаттарына жету үшін белсенді оқу –әдістерін қолданамын
#3 слайд
ОАЖ. Жұптық жұмыс
«Бұлттан жауған буындар» ойыны
Қабілеттерін анықтағаннан кейін мен
жұптық тапсырманы бердім.Жұп
болып бірін-бірі толықтыру үшін
мақсатында жж беріледі.
Қабілеті жоғары мен қабілеті төмен
оқушыларды жұптастыру арқылы бір-
біріне пікір алмасып, диолгоке түсу,
бірін-бірін толықтыру мақсатында
дыбыстардың бас әріп, кіші
әріптерімен жұптасады.
Бұлттарда берілген буындардан сөз
құрап, қанша буын екенін тауып сөз
құрастырады.
Берілген буындардан сөз құрап
жазып,оқиды.
Дана, Дулат, аулада, дала, дос, далада.
Осы әрекетке үн қату үшін, өз ойын,
пікірін алу мақсатында кері байланыс
алынады.
Кері байланыс . «Түрткі сұрақ» әдісі
арқылы сөздің буыннан құралатынын, д
дыбысы сөздің қай жерлерінде
кездесетінін біледі.
Д д әрпін ауада және тақтада жазып
көрсетіледі.Д д дыбысының бас әрпі
мен кіші әрпін жазады. Дд бас әрпі
мен кіші әрпін каллиграфиялық
нормаларға сәйкес жазады.
Осы әрекетке үн қату қату үшін кері байланыс
алынады.
Кері байланыс «Серпілген доп» әдісі
арқылы д дыбысының элеметтерін, бас
әріп пен кіші әріптің айырмашылығын
біледі . Ж. Жеке жұмыс.
«Сиқырлы қалам» әдісі
жеке жауапкершілікті сезіну,анықтау
мақсатында жазылым дағдысын
қалыптастыру кезінде
3 слайд
ОАЖ. Жұптық жұмыс «Бұлттан жауған буындар» ойыны Қабілеттерін анықтағаннан кейін мен жұптық тапсырманы бердім.Жұп болып бірін-бірі толықтыру үшін мақсатында жж беріледі. Қабілеті жоғары мен қабілеті төмен оқушыларды жұптастыру арқылы бір- біріне пікір алмасып, диолгоке түсу, бірін-бірін толықтыру мақсатында дыбыстардың бас әріп, кіші әріптерімен жұптасады. Бұлттарда берілген буындардан сөз құрап, қанша буын екенін тауып сөз құрастырады. Берілген буындардан сөз құрап жазып,оқиды. Дана, Дулат, аулада, дала, дос, далада. Осы әрекетке үн қату үшін, өз ойын, пікірін алу мақсатында кері байланыс алынады. Кері байланыс . «Түрткі сұрақ» әдісі арқылы сөздің буыннан құралатынын, д дыбысы сөздің қай жерлерінде кездесетінін біледі. Д д әрпін ауада және тақтада жазып көрсетіледі.Д д дыбысының бас әрпі мен кіші әрпін жазады. Дд бас әрпі мен кіші әрпін каллиграфиялық нормаларға сәйкес жазады. Осы әрекетке үн қату қату үшін кері байланыс алынады. Кері байланыс «Серпілген доп» әдісі арқылы д дыбысының элеметтерін, бас әріп пен кіші әріптің айырмашылығын біледі . Ж. Жеке жұмыс. «Сиқырлы қалам» әдісі жеке жауапкершілікті сезіну,анықтау мақсатында жазылым дағдысын қалыптастыру кезінде
#4 слайд
Қабілеті жоғары
оқушылар
Суретке қарап әңгіме
құрайды.
Қабілеті төмен оқушылар
Сызбаға қарап сөйлем
құрайды..
Қолдауды қажет ететін
оқушылар
Құрамында Д д дыбысы бар
сөздер жазады . Тапсырама
Мәтінді оқиды.
Менің інім бар. Ол әлі кішкентай. Інім
балабақшаға барады. Інімнің ойыншықтары
көп.Олар:машина, доп, текшелер, қонжық. . Інім
қонжығын жақсы көреді. Ол ойыншықтары
ұқыпты ұстайды.
- Інімнің қандай ойыншықтары бар?
Белгілейді.
Мәтіннің жанрын анықтайды.
А) ертегі
В) әңгіме
С) өлең
Д) мақал
Мәтіннің жанрын қандай белгілеріне
сүйеніп анықтайды. Түсіндіреді.
Дескриптор : Білім алушы
- Мәтінді түсініп оқиды;
- Мәтінге қатысты ақпаратты табады;
- Мәтін жанрын анқытадй;
- Әңгімелеу мәтінінің ерекшелігін атайды . Өрмекші торы арқылы ашық
сұрақтарға жауап береді.
- Бүгін біз қандай дыбыс
және әріппен таныстық?
- Д д қандай дыбыс?
- Д д дыбысы қандай
сөздерде кездеседі?
«Желкенді қайық»
Егер сабақ саған ұнаса және
тапсырманың барлығын сәтті
орындаған болсаң, желкенді
жасыл түспен боя;
Егер сен сабақта белгілі бір
қиындықты кездестірген
болсаң, желкенді сары түске
боя;
Егер сабақ барысында
тапсырмаларды орындау қиын
болып, мұғалімнің көмегі
қажет болса , желкенді қызыл
түске боя.Сараланған тапсырмалар
Сабақ барысында әрбір
тапсырма мен әдіс –тәсілдерді
оқушылардың ерекшеліктеріне
қарай беріледі. Қалыптастырушы бағалау
тапсырмасы
Қ/б оқу мақсатына қаншалықты қол
жеткізгендігін білу мақсатында беріледі. Рефлексия
«Өрмекші торы» әдісі
жаңа білімді қорыту, талдау,не
үйренгенін білу мақсатында
4 слайд
Қабілеті жоғары оқушылар Суретке қарап әңгіме құрайды. Қабілеті төмен оқушылар Сызбаға қарап сөйлем құрайды.. Қолдауды қажет ететін оқушылар Құрамында Д д дыбысы бар сөздер жазады . Тапсырама Мәтінді оқиды. Менің інім бар. Ол әлі кішкентай. Інім балабақшаға барады. Інімнің ойыншықтары көп.Олар:машина, доп, текшелер, қонжық. . Інім қонжығын жақсы көреді. Ол ойыншықтары ұқыпты ұстайды. - Інімнің қандай ойыншықтары бар? Белгілейді. Мәтіннің жанрын анықтайды. А) ертегі В) әңгіме С) өлең Д) мақал Мәтіннің жанрын қандай белгілеріне сүйеніп анықтайды. Түсіндіреді. Дескриптор : Білім алушы - Мәтінді түсініп оқиды; - Мәтінге қатысты ақпаратты табады; - Мәтін жанрын анқытадй; - Әңгімелеу мәтінінің ерекшелігін атайды . Өрмекші торы арқылы ашық сұрақтарға жауап береді. - Бүгін біз қандай дыбыс және әріппен таныстық? - Д д қандай дыбыс? - Д д дыбысы қандай сөздерде кездеседі? «Желкенді қайық» Егер сабақ саған ұнаса және тапсырманың барлығын сәтті орындаған болсаң, желкенді жасыл түспен боя; Егер сен сабақта белгілі бір қиындықты кездестірген болсаң, желкенді сары түске боя; Егер сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып, мұғалімнің көмегі қажет болса , желкенді қызыл түске боя.Сараланған тапсырмалар Сабақ барысында әрбір тапсырма мен әдіс –тәсілдерді оқушылардың ерекшеліктеріне қарай беріледі. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы Қ/б оқу мақсатына қаншалықты қол жеткізгендігін білу мақсатында беріледі. Рефлексия «Өрмекші торы» әдісі жаңа білімді қорыту, талдау,не үйренгенін білу мақсатында
#5 слайд
Менің бұл курсқа келгендегі мақсатым жаңартылған білім
беру бағдарламасының құрылымы мен мақсат-міндеттерін
игеру болды. Курс барысында қысқа мерзімді жоспар
құруды, бағалау критерийлерін, әр түрлі т иімді әдіс-
тәсілдерді қолдануды және тиімді кері байланыс жасап
уйрендім. Ықшам сабақ кезінде топтық жұмыс барысында
“Суреттер сөйлейді” әдісін алған едім. Бірақ Малика
әріптесімнің кері байланысы арқылы “Галерияға саяхат”
әдісінің тиімді екенін білдім.
Болашақта білім алушыларды салыстыру ,талдай білу,
зерттеу дағдыларын дамыту үшін әдіс-тәсілдерді бере
отырып, белсенді оқуға бейімдеймін. Осы курстан түйгенім
5 слайд
Менің бұл курсқа келгендегі мақсатым жаңартылған білім беру бағдарламасының құрылымы мен мақсат-міндеттерін игеру болды. Курс барысында қысқа мерзімді жоспар құруды, бағалау критерийлерін, әр түрлі т иімді әдіс- тәсілдерді қолдануды және тиімді кері байланыс жасап уйрендім. Ықшам сабақ кезінде топтық жұмыс барысында “Суреттер сөйлейді” әдісін алған едім. Бірақ Малика әріптесімнің кері байланысы арқылы “Галерияға саяхат” әдісінің тиімді екенін білдім. Болашақта білім алушыларды салыстыру ,талдай білу, зерттеу дағдыларын дамыту үшін әдіс-тәсілдерді бере отырып, белсенді оқуға бейімдеймін. Осы курстан түйгенім
шағым қалдыра аласыз













