Дөңгелек сандарды көбейту. Сабақтың мақсаты: 1000 көлеміндегі сандарды ауызша көбейтуді меңгерту.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Дөңгелек
сандарды
көбейту
Сабақтың мақсаты: 1000 көлеміндегі
сандарды ауызша көбейтуді
меңгерту.
3 «А»
Сынып
1 слайд
Дөңгелек сандарды көбейту Сабақтың мақсаты: 1000 көлеміндегі сандарды ауызша көбейтуді меңгерту. 3 «А» Сынып
2 слайд
Ұйымдастыру кезеңі
●Дөңгеленіп тұрайық,
●Керегені құрайық.
●Уықтар болып иіліп,
●Шаңыраққа киіліп,
●Киіз үйді құрайық
2 слайд
Ұйымдастыру кезеңі ●Дөңгеленіп тұрайық, ●Керегені құрайық. ●Уықтар болып иіліп, ●Шаңыраққа киіліп, ●Киіз үйді құрайық
3 слайд
01
Көбейту амалының компоненттерін ата?
02Көбейтуге кері амал?
03
Кез- келген санды 0-ге көбейткенде
шығатын нәтиже?
04
Кез- келген санды 1-ге
көбейткенде қандай сан шығады?
Өткен тақырыпқа шолу
3 слайд
01 Көбейту амалының компоненттерін ата? 02Көбейтуге кері амал? 03 Кез- келген санды 0-ге көбейткенде шығатын нәтиже? 04 Кез- келген санды 1-ге көбейткенде қандай сан шығады? Өткен тақырыпқа шолу
4 слайд
a*b=b*a
(a*b)*c=(a*c)*b02
04
01
Дөңгелек сандарды көбейту
Мақсаты: Нөлмен аяқталатын сандарды ауызша
көбейту тәсілін меңгерту
Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті
03
Дөңгелек сандар дегеніміз
нөлмен аяқталатын сандар. 1 нөлмен,2 нөлмен
немесе бірнеше нөлмен аяқталуы мүмкін сандар
Нөлмен аяқталатын санды бір таңбалы санға көбейту
Жаңа
сабақ
4*2=2*4=8
10, 200,990
30*2=3онд*2
=6онд=60
Көбейткіштердің орны ауысқанымен көбейтіндінің
мәні өзгермейді.
санды ондық разрядтан нөлдерсіз көбейтеміз.Содан кейін
қанша нөл болса,сонша нөлды шыққан санның соңына
тіркеп жазамыз.
4 слайд
a*b=b*a (a*b)*c=(a*c)*b02 04 01 Дөңгелек сандарды көбейту Мақсаты: Нөлмен аяқталатын сандарды ауызша көбейту тәсілін меңгерту Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті 03 Дөңгелек сандар дегеніміз нөлмен аяқталатын сандар. 1 нөлмен,2 нөлмен немесе бірнеше нөлмен аяқталуы мүмкін сандар Нөлмен аяқталатын санды бір таңбалы санға көбейту Жаңа сабақ 4*2=2*4=8 10, 200,990 30*2=3онд*2 =6онд=60 Көбейткіштердің орны ауысқанымен көбейтіндінің мәні өзгермейді. санды ондық разрядтан нөлдерсіз көбейтеміз.Содан кейін қанша нөл болса,сонша нөлды шыққан санның соңына тіркеп жазамыз.
5 слайд
Дескриптор:
Өрнектерді жазып оның мәнін таба алады
Сәйкестендіру
Оқулықпен жұмыс
5 слайд
Дескриптор: Өрнектерді жазып оның мәнін таба алады Сәйкестендіру Оқулықпен жұмыс
6 слайд
S
L
I
D
E
S
M
A
N
I
A
.
C
O
M
«Кім жылдам»
әдісі Есептеу:
Дөңгелек сандардың
көбейтіндісін табу
үшін, алдымен
нөлдерге қарамай,
көбейтуді орындап
алып, екі
көбейткіштерде
қанша нөл болса,
сонша нөлді
көбейтіндіге тіркейді.
3- жаттығу.
Көбейтудің мәнін тап
80*6=
7*70=
50*5=
6*40=
90*8=
4*80=
30*20=
400*2=
30*30=
6 слайд
S L I D E S M A N I A . C O M «Кім жылдам» әдісі Есептеу: Дөңгелек сандардың көбейтіндісін табу үшін, алдымен нөлдерге қарамай, көбейтуді орындап алып, екі көбейткіштерде қанша нөл болса, сонша нөлді көбейтіндіге тіркейді. 3- жаттығу. Көбейтудің мәнін тап 80*6= 7*70= 50*5= 6*40= 90*8= 4*80= 30*20= 400*2= 30*30=
7 слайд
Т
і
к
т
ө
р
т
б
ұ
р
ы
ш
с
а
л
,
о
н
ы
ң
б
і
р
қ
а
б
ы
р
ғ
а
с
ы
5
с
м
,
а
л
е
к
і
н
ш
і
қ
а
б
ы
р
ғ
а
с
ы
2
е
с
е
а
р
т
ы
қ
.
П
е
р
и
м
е
т
р
і
м
е
н
а
у
д
а
н
ы
н
т
а
п
.
Қ
ораптағы
печенье 17 кг, ал
қораптағы
кәм
пит одан 3 кг
ауы
р. Т
өрт қораптағы
кәм
питтің м
ассасы
неш
еге
тең?
Б
із
д
ің
с
ы
н
ы
п
т
а
1
6
о
қ
у
ш
ы
с
п
о
р
т
ү
й
ір
м
е
с
ін
е
, 9
о
қ
у
ш
ы
м
у
з
ы
к
а
ү
й
ір
м
е
с
ін
е
қ
а
т
ы
с
а
д
ы
.С
п
о
р
т
ж
ә
н
е
м
у
з
ы
к
а
ү
й
ір
м
е
с
ін
е
б
а
р
л
ы
ғ
ы
н
е
ш
е
о
қ
у
ш
ы
қ
а
т
ы
с
с
а
,
с
о
н
ш
а
о
қ
у
ш
ы
с
у
р
е
т
с
а
л
у
ү
й
ір
м
е
с
ін
е
б
а
р
а
д
ы
.Н
е
ш
е
о
қ
у
ш
ы
с
у
р
е
т
с
а
л
у
ү
й
ір
м
е
с
ін
е
қ
а
т
ы
с
а
д
ы
?
С
ы
зба бойы
нш
а
есеп құрасты
р
1-күні 150 билет
2-күні -? 2 есе артық
Барлығы 810
билет
3-күні-? билет
Кереге тапсырмасы
Топтық жұмыс
7 слайд
Т і к т ө р т б ұ р ы ш с а л , о н ы ң б і р қ а б ы р ғ а с ы 5 с м , а л е к і н ш і қ а б ы р ғ а с ы 2 е с е а р т ы қ . П е р и м е т р і м е н а у д а н ы н т а п . Қ ораптағы печенье 17 кг, ал қораптағы кәм пит одан 3 кг ауы р. Т өрт қораптағы кәм питтің м ассасы неш еге тең? Б із д ің с ы н ы п т а 1 6 о қ у ш ы с п о р т ү й ір м е с ін е , 9 о қ у ш ы м у з ы к а ү й ір м е с ін е қ а т ы с а д ы .С п о р т ж ә н е м у з ы к а ү й ір м е с ін е б а р л ы ғ ы н е ш е о қ у ш ы қ а т ы с с а , с о н ш а о қ у ш ы с у р е т с а л у ү й ір м е с ін е б а р а д ы .Н е ш е о қ у ш ы с у р е т с а л у ү й ір м е с ін е қ а т ы с а д ы ? С ы зба бойы нш а есеп құрасты р 1-күні 150 билет 2-күні -? 2 есе артық Барлығы 810 билет 3-күні-? билет Кереге тапсырмасы Топтық жұмыс
8 слайд
Уық тапсырмасы
Көбейтіндіні жаз. Шыққан сандарды
оқи аласың ба?
700*30=
50*900=
600*40=
8*800=
6
90*900=
300*80=
8 слайд
Уық тапсырмасы Көбейтіндіні жаз. Шыққан сандарды оқи аласың ба? 700*30= 50*900= 600*40= 8*800= 6 90*900= 300*80=
9 слайд
Сергіту сәті
Көңілді әуенмен көңілді би
9
9 слайд
Сергіту сәті Көңілді әуенмен көңілді би 9
10 слайд
Шаңырақ тапсырмасы
Логикалық сұрақтар
10 слайд
Шаңырақ тапсырмасы Логикалық сұрақтар
11 слайд
Киіз үйдің ағаш есігін- сықырлауық дейді.
Киіз үй есігінің құрылысы:
Сықырлауық тапсырмасы
Жұптық жұмыс: Көбейтудің заңдылықтарын пайдаланып есепте
1. 5*(2*9)=
2. 4*(7*5)=
3. (5*3)*(3*8)=
4. 45*6=
5. (4*6)*(5*5)=
Маңдайша
Босаға
Сықырлауық
Жақтау
Табалдырық
11 слайд
Киіз үйдің ағаш есігін- сықырлауық дейді. Киіз үй есігінің құрылысы: Сықырлауық тапсырмасы Жұптық жұмыс: Көбейтудің заңдылықтарын пайдаланып есепте 1. 5*(2*9)= 2. 4*(7*5)= 3. (5*3)*(3*8)= 4. 45*6= 5. (4*6)*(5*5)= Маңдайша Босаға Сықырлауық Жақтау Табалдырық
12 слайд
Ойлан тап!
Логикалық тапсырмалар
12 слайд
Ойлан тап! Логикалық тапсырмалар
13 слайд
Дөңгелек
сандарды
ата?
50 мен
6-ның
көбейтіндісі
неше?
Көбейткіштердің
орны ауысқанымен
көбейтіндінің мәні
өзгереді ма?
10 мен
20-ның
көбейтіндісі
неше?
Дөңгелек
сандарды
қалай
көбейтеміз?
Бекіту сұрақтары
13 слайд
Дөңгелек сандарды ата? 50 мен 6-ның көбейтіндісі неше? Көбейткіштердің орны ауысқанымен көбейтіндінің мәні өзгереді ма? 10 мен 20-ның көбейтіндісі неше? Дөңгелек сандарды қалай көбейтеміз? Бекіту сұрақтары
14 слайд
1234567891011121314151617181920 1234567891011121314151617181920 1234567891011121314151617181920
@uk.online_bilim
Кері байланыс
Жасыл ою – бәрі түсінікті
Сары ою – сұрағым бар
Қызыл ою - түсінбедім
14 слайд
1234567891011121314151617181920 1234567891011121314151617181920 1234567891011121314151617181920 @uk.online_bilim Кері байланыс Жасыл ою – бәрі түсінікті Сары ою – сұрағым бар Қызыл ою - түсінбедім