"Дүниежүзі елдерінің географиялық жағдайы"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Сабақтың тақырыбы:
Дүниежүзі елдерінің географиялық жағдайы
Оқу мақсаттары:
7.6.1.2. Қазақстандық коспонентті қосымша қамту
негізінде елдердің географиялық орнын жоспар бойынша
сипаттайды
Сабақтың мақсаты:
Дүниежүзі елдерінің ішінде Қазақстанның географиялық
жағдайын компоненттеріне байланысты анықтау
1 слайд
Сабақтың тақырыбы: Дүниежүзі елдерінің географиялық жағдайы Оқу мақсаттары: 7.6.1.2. Қазақстандық коспонентті қосымша қамту негізінде елдердің географиялық орнын жоспар бойынша сипаттайды Сабақтың мақсаты: Дүниежүзі елдерінің ішінде Қазақстанның географиялық жағдайын компоненттеріне байланысты анықтау
2 слайд
Бағалау
критерийлері Оқушы кескін картаға елдерді түсіре алады,
компоненттеріне байланысты топтастыра алады.
Қазақстанның географиялық орнын анықтайды
Тілдік
мақсаттар Оқушы сабақ барысында географиялық тұрғыдан елдердің
орналасуын түсіндіреді физикалық географиялық
терминдердің мағынасын түсіндіріп өмірде пайдалана алады
Құндылықтарға
баулу «Мәңгілік Ел» ұлттық идеясының құндылықтарын негіздей
отыра ұлттық бірлікке, бейбітшілікке баулуға, азаматтық
жауапкершілікке, ынтымақтастыққа баулу. Патриоттық
сезімге тәрбиелеу
2 слайд
Бағалау критерийлері Оқушы кескін картаға елдерді түсіре алады, компоненттеріне байланысты топтастыра алады. Қазақстанның географиялық орнын анықтайды Тілдік мақсаттар Оқушы сабақ барысында географиялық тұрғыдан елдердің орналасуын түсіндіреді физикалық географиялық терминдердің мағынасын түсіндіріп өмірде пайдалана алады Құндылықтарға баулу «Мәңгілік Ел» ұлттық идеясының құндылықтарын негіздей отыра ұлттық бірлікке, бейбітшілікке баулуға, азаматтық жауапкершілікке, ынтымақтастыққа баулу. Патриоттық сезімге тәрбиелеу
3 слайд
Пәнаралық
байланыс Тарих пәні арқылы елдердің орналасу
тарихына білу, биология
географиялық аймақтардың табиғи
ерекшелігін анықтау
Алдыңғы
білім Дүнежүзі елдері туралы және саяси
әкімшілік картамен жұмыс істеу біледі.
3 слайд
Пәнаралық байланыс Тарих пәні арқылы елдердің орналасу тарихына білу, биология географиялық аймақтардың табиғи ерекшелігін анықтау Алдыңғы білім Дүнежүзі елдері туралы және саяси әкімшілік картамен жұмыс істеу біледі.
4 слайд
Саралап оқыту тәсілі арқылы
оқушылардың жеке
қабілетіне қарай карта
арқылы білімдерін қолдану.
1. Карта бойынша Қазақстанның
жер шарындағы орны, қай
материкте орналасқанын, қандай
елдермен шекаралас екенін
анықтайды.
2. Шеткі нүктелерін табу,
батыстан шығысқа – солтүстік
пен оңтүстіктің қашықтығын
анықтайды.
3. Табиғи ерекшеліктеріне қарай
айырмашылығын анықтайды. Белсенді оқу арқылы тапқан
ақпараттың мәнін ұғынып,
алған білімін есте сақтап,
өмірде қолдана алады.
Алматыдан Астанаға келген
жолаушы неге жылы киім алу
керек?
Ақтау қаласынан Өскеменге
дейінгі ара қашықтықты
анықтап не өзгергенін
түсіндір.
Астана ЭКСПО -2017
көрмесіне көршілес қандай
елдер келеді?
4 слайд
Саралап оқыту тәсілі арқылы оқушылардың жеке қабілетіне қарай карта арқылы білімдерін қолдану. 1. Карта бойынша Қазақстанның жер шарындағы орны, қай материкте орналасқанын, қандай елдермен шекаралас екенін анықтайды. 2. Шеткі нүктелерін табу, батыстан шығысқа – солтүстік пен оңтүстіктің қашықтығын анықтайды. 3. Табиғи ерекшеліктеріне қарай айырмашылығын анықтайды. Белсенді оқу арқылы тапқан ақпараттың мәнін ұғынып, алған білімін есте сақтап, өмірде қолдана алады. Алматыдан Астанаға келген жолаушы неге жылы киім алу керек? Ақтау қаласынан Өскеменге дейінгі ара қашықтықты анықтап не өзгергенін түсіндір. Астана ЭКСПО -2017 көрмесіне көршілес қандай елдер келеді?
5 слайд
Зерттеу әдісі арқылы
Қазақстан мен шекаралас
елдерді географиялық
компоненттеріне байланысты
топтастыру.
Су арқылы шекаралас елдерді
тауып, кескін картаға түсіріңдер
2. Тау арқылы шекаралас
елдерді анықтап кескін картаға
түсіру
3. Жазықтар арқылы шекаралас
елдерді анықтап кескін картаға
түсір
4. Өзендер байланыстыратын
елдерді анықтап кескін картаға
түсір
5. Азия материгіне кіретін
елдерді анықтап кескін картаға
түсір Шығармашылық тәсілі
«Мен тілшімін» әдісі.
Қазақстан туралы шығармашылық
жұмыс жүргізеді. Қазақстанның
бүгінгі жетістігі мен болашағы
туралы мәлімет жинақтап жұмыс
жүргізеді.
Нәтижесінде оқушылар
Қазақстанның ЭКСПО көрмесі
арқылы әлемге
танылғандығын, келген
қонақтарға еліміздің
экономикалық, мәдени даму
жетістіктері жайлы
баяндайды.
5 слайд
Зерттеу әдісі арқылы Қазақстан мен шекаралас елдерді географиялық компоненттеріне байланысты топтастыру. Су арқылы шекаралас елдерді тауып, кескін картаға түсіріңдер 2. Тау арқылы шекаралас елдерді анықтап кескін картаға түсіру 3. Жазықтар арқылы шекаралас елдерді анықтап кескін картаға түсір 4. Өзендер байланыстыратын елдерді анықтап кескін картаға түсір 5. Азия материгіне кіретін елдерді анықтап кескін картаға түсір Шығармашылық тәсілі «Мен тілшімін» әдісі. Қазақстан туралы шығармашылық жұмыс жүргізеді. Қазақстанның бүгінгі жетістігі мен болашағы туралы мәлімет жинақтап жұмыс жүргізеді. Нәтижесінде оқушылар Қазақстанның ЭКСПО көрмесі арқылы әлемге танылғандығын, келген қонақтарға еліміздің экономикалық, мәдени даму жетістіктері жайлы баяндайды.
6 слайд
Бағалау
критерийлері: Дескриптор балл
Оқушы мәтінді пайланып
елдерді топтастыра алады Оқушы мәтінді пайдаланып
елдерді топтастырады 1
Картада бейнелеген
нысандарды көрсетеді Картадан бейнелеген
нысандарды көрсетеді 1
Карта арқылы зерттеу
жүргізеді Карта арқылы зерттеу
жүргізеді
1
6 слайд
Бағалау критерийлері: Дескриптор балл Оқушы мәтінді пайланып елдерді топтастыра алады Оқушы мәтінді пайдаланып елдерді топтастырады 1 Картада бейнелеген нысандарды көрсетеді Картадан бейнелеген нысандарды көрсетеді 1 Карта арқылы зерттеу жүргізеді Карта арқылы зерттеу жүргізеді 1