Энергияның түрлері мен көздері
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
П ә н і : Ж А РАТ Ы Л Ы С Т А Н У
Ұ З А Қ М Е Р З І М Д І Ж О С П А РД Ы Ң Т А РАУ Ы :
6 . 5 . Э Н Е Р Г И Я Ж Ә Н Е Қ О З Ғ А Л Ы С
С А Б А Қ Т Ы Ң Т А Қ Ы Р Ы Б Ы : 6 . 5 . 1 . Э Н Е Р Г И Я
Т Ү РЛ Е Р І М Е Н К Ө З Д Е Р І Ақтөбе қаласы № 5 жалпы білім
беретін орта мектебінің география
пәнінің мұғалімі Даулетиярова
Шынар Ербулатовна
1 слайд
П ә н і : Ж А РАТ Ы Л Ы С Т А Н У Ұ З А Қ М Е Р З І М Д І Ж О С П А РД Ы Ң Т А РАУ Ы : 6 . 5 . Э Н Е Р Г И Я Ж Ә Н Е Қ О З Ғ А Л Ы С С А Б А Қ Т Ы Ң Т А Қ Ы Р Ы Б Ы : 6 . 5 . 1 . Э Н Е Р Г И Я Т Ү РЛ Е Р І М Е Н К Ө З Д Е Р І Ақтөбе қаласы № 5 жалпы білім беретін орта мектебінің география пәнінің мұғалімі Даулетиярова Шынар Ербулатовна
2 слайд
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)
Барлық оқушылар
орындай алады: Электр
энергиясы деген не
екенін, не үшін керек
екенін біледі Оқушылардың басым бөлігі
орындай алады: Элетр энергиясын
табиғаттың қандай көздерінен
алатынын және қандай
құбылыстардан алуға болатынын
біледі.Топтық жұмысты бірлесе
орындайды. Оқушылардың кейбіреуі
мынаны орындай алады :
Электр энергиясының
бірліктерін атай
алады,есептей алады. 6.5.1.3. электр энергиясының бірлігін атау Сабақтың
мақсаты
2 слайд
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) Барлық оқушылар орындай алады: Электр энергиясы деген не екенін, не үшін керек екенін біледі Оқушылардың басым бөлігі орындай алады: Элетр энергиясын табиғаттың қандай көздерінен алатынын және қандай құбылыстардан алуға болатынын біледі.Топтық жұмысты бірлесе орындайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады : Электр энергиясының бірліктерін атай алады,есептей алады. 6.5.1.3. электр энергиясының бірлігін атау Сабақтың мақсаты
3 слайд
Бағалау критерийі:
Электр энергиясының бірліктерін атай алады,есептей
алады
Қазақстанның кескін картаға ЖЭС,СЭС-терді түсіре
алады.
Электр энергиясы,механикалық энергия,жарық
энергиясы,жылу энергиясы,химиялық энергия не
екенін ұғынса, ажырата алса .
3 слайд
Бағалау критерийі: Электр энергиясының бірліктерін атай алады,есептей алады Қазақстанның кескін картаға ЖЭС,СЭС-терді түсіре алады. Электр энергиясы,механикалық энергия,жарық энергиясы,жылу энергиясы,химиялық энергия не екенін ұғынса, ажырата алса .
4 слайд
Талқылауға арналған тақырыптар: Өз ойларын ауызша
және жазбаша жеткізе білуге,мәтіннің мазмұнын баяндауға үйрету.
Оқылым: Мәтінді оқи отырып,Электр энергиясының өлшем
бірліктерімен танысады.
Тыңдалым: шағын топтарда бір-бірінің пікірлерін
тыңдайды.
Жазылым бойынша ұсыныстар: « Түртіп алу » әдісі
бойынша дәптермен жұмыс жасату
Жазылым бойынша ұсыныстар: Қазақстандағы
электр энергиясын алу көздерін анықтап,өлшем бірліктерін
атайды.
Негізгі терминдер мен ұғымдар: Электр
энергиясы,механикалық энергия,жарық энергиясы,жылу
энергиясы, химиялық энергия,ватт,Джоуль Тілдік ма қсат
4 слайд
Талқылауға арналған тақырыптар: Өз ойларын ауызша және жазбаша жеткізе білуге,мәтіннің мазмұнын баяндауға үйрету. Оқылым: Мәтінді оқи отырып,Электр энергиясының өлшем бірліктерімен танысады. Тыңдалым: шағын топтарда бір-бірінің пікірлерін тыңдайды. Жазылым бойынша ұсыныстар: « Түртіп алу » әдісі бойынша дәптермен жұмыс жасату Жазылым бойынша ұсыныстар: Қазақстандағы электр энергиясын алу көздерін анықтап,өлшем бірліктерін атайды. Негізгі терминдер мен ұғымдар: Электр энергиясы,механикалық энергия,жарық энергиясы,жылу энергиясы, химиялық энергия,ватт,Джоуль Тілдік ма қсат
5 слайд
Құндылықтарға
баулу
•
«Мәңгілік ел»
жалпыұлттық
идеяға сай құндылығы
•
Қазақстандық
патриотизм - өз
елінің табиғатын
қастерлеуге;
•
Азаматтық
жауапкершілікке
баулу;
•
Өмір бойы білім алу ; Пәнаралық
байланыс
•
Физика
•
География Алдыңғы білім
•
5. 5 . 1 . 3Т ермометрді
пайдалана
отырып,
температураны
өлшеу
5 слайд
Құндылықтарға баулу • «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеяға сай құндылығы • Қазақстандық патриотизм - өз елінің табиғатын қастерлеуге; • Азаматтық жауапкершілікке баулу; • Өмір бойы білім алу ; Пәнаралық байланыс • Физика • География Алдыңғы білім • 5. 5 . 1 . 3Т ермометрді пайдалана отырып, температураны өлшеу
6 слайд
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған
жаттығулар түрлері
Сыныпта жағымды психологиялық
ахуал туғызу.
Сыныптың көңіл күйін сұрап,сергіту
сәтінде бір -біріне жақсы тілек
айтады.
“ Гүл
сыйлаймын
өзіңе"
тренингі
арқылы бір-
біріне жақсы
тілек айтады .САБА ҚТЫҢ ЖОСПАРЫ
6 слайд
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығулар түрлері Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу. Сыныптың көңіл күйін сұрап,сергіту сәтінде бір -біріне жақсы тілек айтады. “ Гүл сыйлаймын өзіңе" тренингі арқылы бір- біріне жақсы тілек айтады .САБА ҚТЫҢ ЖОСПАРЫ
7 слайд
Топқа бөлу
Нұсқаулық: оқушылар өздеріне ұнаған сурет
қиындыларын таңдауы тиіс. Әр сурет қиындысы
арқылы қандай да бір адам бойындағы қасиетті
білеміз.С абақты ң
басы
7 слайд
Топқа бөлу Нұсқаулық: оқушылар өздеріне ұнаған сурет қиындыларын таңдауы тиіс. Әр сурет қиындысы арқылы қандай да бір адам бойындағы қасиетті білеміз.С абақты ң басы
8 слайд
«Сұрақ бізден,жауап сізден» стратегиясы арқылы
сұрақтарға жауап алу және ауызша мадақтау.
Электр энергиясы дегеніміз не?
Электр энергиясын қандай табиғат
құбылыстарынан алуға болады?
Электр энергиясының өлшем бірліктері?
Энергияның баламалы көздері дегенді қалай
түсінесіздер?
8 слайд
«Сұрақ бізден,жауап сізден» стратегиясы арқылы сұрақтарға жауап алу және ауызша мадақтау. Электр энергиясы дегеніміз не? Электр энергиясын қандай табиғат құбылыстарынан алуға болады? Электр энергиясының өлшем бірліктері? Энергияның баламалы көздері дегенді қалай түсінесіздер?
9 слайд
Сабақтың ортасы
Интербелсенді тақтадан Қазақстандағы энергия алудың баламалы
жолдарына түсінік беру.
Тыңдау,көру,талқылау арқылы сабақтың тақырыбын ашу,мақсатымен
таныстыру.
Топтық жұмыс.
1-тапсырма. Топтың ережесін сақтау.Оқулықтағы мәтінмен танысу,топтық
жұмыс.
1- топ.Күн энергиясына сипаттама беру, постер құру және қорғау.
2-топ.Жел энергиясы.
3.топ.Су энергиясы.
« Түртіп алу » әдісі бойынша дәптермен жұмыс жасату.Терминдерге шолу
жасап,мағынасын түсіндіру.
.
9 слайд
Сабақтың ортасы Интербелсенді тақтадан Қазақстандағы энергия алудың баламалы жолдарына түсінік беру. Тыңдау,көру,талқылау арқылы сабақтың тақырыбын ашу,мақсатымен таныстыру. Топтық жұмыс. 1-тапсырма. Топтың ережесін сақтау.Оқулықтағы мәтінмен танысу,топтық жұмыс. 1- топ.Күн энергиясына сипаттама беру, постер құру және қорғау. 2-топ.Жел энергиясы. 3.топ.Су энергиясы. « Түртіп алу » әдісі бойынша дәптермен жұмыс жасату.Терминдерге шолу жасап,мағынасын түсіндіру. .
10 слайд
Жеке жұмыс.
2-тапсырма.
Қазақстанның электр энергетика картасын қолдана отырып,суретте
көрсетілген ЭЭС түрлерін және географиялық орнын анықтаңыз.
а.Осы ЭЭС түрлерін кездесетін аймақтары бойынша дәптерге жазбаша
түрде топтастырамыз.
10 слайд
Жеке жұмыс. 2-тапсырма. Қазақстанның электр энергетика картасын қолдана отырып,суретте көрсетілген ЭЭС түрлерін және географиялық орнын анықтаңыз. а.Осы ЭЭС түрлерін кездесетін аймақтары бойынша дәптерге жазбаша түрде топтастырамыз.
11 слайд
Жұптық жұмыс.
2 тапсырма. Крестіктер мен нөлдіктер
Оқушылар бір-біріне жылдамдыққа сұрақтар
қойады
Электр энергиясы
энергияның баламалы көздері
механикалық энергия
жарық энергиясы Тақтаға сызылады
жылу энергиясы
химиялық энергия
ватт
Джоуль
СЭС
11 слайд
Жұптық жұмыс. 2 тапсырма. Крестіктер мен нөлдіктер Оқушылар бір-біріне жылдамдыққа сұрақтар қойады Электр энергиясы энергияның баламалы көздері механикалық энергия жарық энергиясы Тақтаға сызылады жылу энергиясы химиялық энергия ватт Джоуль СЭС
12 слайд
3 тапсырма. b. Берілген суреттер арқылы қай сурет
тен қандай ЭЭ өндірілетінін анықтаңыз.
А ) Ә ) Б )
Саралау әдісі негізінде “Блиц” тест 5 сұрақ беріледі,егер
5 cұрақтың бәріне жауап берсе - өте қабілетті
3-іне жауап берсе орташа қабілетті
1-іне жауап берсе қабілеті төмен
12 слайд
3 тапсырма. b. Берілген суреттер арқылы қай сурет тен қандай ЭЭ өндірілетінін анықтаңыз. А ) Ә ) Б ) Саралау әдісі негізінде “Блиц” тест 5 сұрақ беріледі,егер 5 cұрақтың бәріне жауап берсе - өте қабілетті 3-іне жауап берсе орташа қабілетті 1-іне жауап берсе қабілеті төмен
13 слайд
Сабақтың соңы
Р\с Оқушының аты-
жөні Тапсырмаларды
тиянақты орындау Оқушының өз ойын
жеткізуі Құнды пікір
айту Қорытынды
балл
13 слайд
Сабақтың соңы Р\с Оқушының аты- жөні Тапсырмаларды тиянақты орындау Оқушының өз ойын жеткізуі Құнды пікір айту Қорытынды балл
14 слайд
14 слайд