Excel электрондық кестені есептеулерге қолдану» «Диаграмма құру жолдары»
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Маңғыстау “Келешек” көпсалалы колледжі
Ақпараттық таным сабағы
Тақырыбы:
«Excel электрондық кестені есептеулерге қолдану»
«Диаграмма құру жолдары»
Өткізген: Информатика пәні оқытушысы:
А.Б.Зулхарова
2017-18 жыл
1 слайд
Маңғыстау “Келешек” көпсалалы колледжі Ақпараттық таным сабағы Тақырыбы: «Excel электрондық кестені есептеулерге қолдану» «Диаграмма құру жолдары» Өткізген: Информатика пәні оқытушысы: А.Б.Зулхарова 2017-18 жыл
2 слайд
2 слайд
3 слайд
Сабақтың мақсаты :
а) білімділік - сандық информацияны электрондық кесте көмегімен
компьютерде өңдеу принциптерін, формуланы жазу тәсілдерін
білу, практикалық тапсырмаларды шешу, диагаммалар құру
біліктілігін қалыптастыру.
ә) дамытушылық – программалық қамтамасыз етумен жұмыс істей
алу дағдысын, объектінің компьютерлік моделін құру біліктілігін
дамыту.
•Ойлау қызметінің салыстыру, талдау тәсілдерін жетілдіру.
•б) тәрбиелік - құрал-жабдықтарды ұқыпты ұстауға, сабақта назар
қойып отыруға, жауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге
тәрбиелеу.оқушыларды ізденімпаздылыққа өзара бірігіп әрекет
етуге тәрбиелеу.
3 слайд
Сабақтың мақсаты : а) білімділік - сандық информацияны электрондық кесте көмегімен компьютерде өңдеу принциптерін, формуланы жазу тәсілдерін білу, практикалық тапсырмаларды шешу, диагаммалар құру біліктілігін қалыптастыру. ә) дамытушылық – программалық қамтамасыз етумен жұмыс істей алу дағдысын, объектінің компьютерлік моделін құру біліктілігін дамыту. •Ойлау қызметінің салыстыру, талдау тәсілдерін жетілдіру. •б) тәрбиелік - құрал-жабдықтарды ұқыпты ұстауға, сабақта назар қойып отыруға, жауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу.оқушыларды ізденімпаздылыққа өзара бірігіп әрекет етуге тәрбиелеу.
4 слайд
I. Ұйымдастыру бөлімі
II. Сабақтың мақсаты мен жоспары
1) «Ұшқыр ойлар» (үй жұмысын тексеру)
2) Теория –білім падишасы» (жаңа білім беру)
3) «Артық білім кітапта ,
Ерінбей оқып көруге» (өзіндік тапсырмалар)
4) «Ой түйіндеу» ( практикалық жұмыс)
5) «Санаға сапар» (оқушылардың білімдерін бекіту)
6) Шығу парағы
7) Оқушылардың білімдерін бағалау
8) Үйге тапсырма. Бағалау.
4 слайд
I. Ұйымдастыру бөлімі II. Сабақтың мақсаты мен жоспары 1) «Ұшқыр ойлар» (үй жұмысын тексеру) 2) Теория –білім падишасы» (жаңа білім беру) 3) «Артық білім кітапта , Ерінбей оқып көруге» (өзіндік тапсырмалар) 4) «Ой түйіндеу» ( практикалық жұмыс) 5) «Санаға сапар» (оқушылардың білімдерін бекіту) 6) Шығу парағы 7) Оқушылардың білімдерін бағалау 8) Үйге тапсырма. Бағалау.
5 слайд
ІІІІІІ
жаңа сабақжаңа сабақ
VV
Бекіту Бекіту
ІІVV
ПрактикалықПрактикалық
жұмыс жұмыс
VVІІ
БағалауБағалау
5 слайд
ІІІІІІ жаңа сабақжаңа сабақ VV Бекіту Бекіту ІІVV ПрактикалықПрактикалық жұмыс жұмыс VVІІ БағалауБағалау
6 слайд
К Ұ Я Ш Д И
І Т А Ы Қ А
Ф О П Л А Г
Б Р М У А Р
Е Т Т Е М А
К Е С А М Т
Ұшқыр ойлар» (үй жұмысын
тексеру)
Адасқан әріптерден сөз құрап,
олардың қазақша атын айтып
орысшаға, ағылшынға аудару керек.
•Кітап-книга-Book; Excel іске
қосылғаннан кейін, экранда кестенің
жұмыс істеу беттері жұмыс кітабына
біріктірілген.
•Бет- страница- list; Жұмыс кітабы
жұмыс бетінен тұрады
•Ұяшық- ячейка- cell; Жұмыс беттері
ұяшықтан тұрады;
•Диаграмма-диаграмма-diagram ;
мәліметтерді графиктік түрде
көрсету
•Кесте-таблица- table; Кесте бірнеше
ұяшықтан тұрады;
•Формула-формула- formula; Excel де
формулалар жазу арқылы есептеуге
болады
6 слайд
К Ұ Я Ш Д И І Т А Ы Қ А Ф О П Л А Г Б Р М У А Р Е Т Т Е М А К Е С А М Т Ұшқыр ойлар» (үй жұмысын тексеру) Адасқан әріптерден сөз құрап, олардың қазақша атын айтып орысшаға, ағылшынға аудару керек. •Кітап-книга-Book; Excel іске қосылғаннан кейін, экранда кестенің жұмыс істеу беттері жұмыс кітабына біріктірілген. •Бет- страница- list; Жұмыс кітабы жұмыс бетінен тұрады •Ұяшық- ячейка- cell; Жұмыс беттері ұяшықтан тұрады; •Диаграмма-диаграмма-diagram ; мәліметтерді графиктік түрде көрсету •Кесте-таблица- table; Кесте бірнеше ұяшықтан тұрады; •Формула-формула- formula; Excel де формулалар жазу арқылы есептеуге болады
7 слайд
Жаңа сабақ:
«Excel электрондық кестені
есептеулерге қолдану»
«Диаграмма құру жолдары»
7 слайд
Жаңа сабақ: «Excel электрондық кестені есептеулерге қолдану» «Диаграмма құру жолдары»
8 слайд
Теория –білім
падишасы» (жаңа білім
беру)
Диаграммамен есептердің жолдарын түсіндіру
Диаграммалар - мәліметтерді графикалық түрде
кескіндеудің ыңғайлы түрі. Олар берілген сандық
шамаларды ұяшықтарда үңіліп қарағаннан гөрі
салыстырмалы түрде бағалау мүмкіндігін береді.
Диаграмма бір ұяшықта тұрған қатені де тез көрсете
алады.
8 слайд
Теория –білім падишасы» (жаңа білім беру) Диаграммамен есептердің жолдарын түсіндіру Диаграммалар - мәліметтерді графикалық түрде кескіндеудің ыңғайлы түрі. Олар берілген сандық шамаларды ұяшықтарда үңіліп қарағаннан гөрі салыстырмалы түрде бағалау мүмкіндігін береді. Диаграмма бір ұяшықта тұрған қатені де тез көрсете алады.
9 слайд
Пирамидалық
Конустық
Цилиндрлік
Жапырақшалық
Көпіршіген
Сақиналық
Нүктелік
Дөңгелек
Сызықтық
Бағандық
(гистограмма)
Диаграмма
9 слайд
Пирамидалық Конустық Цилиндрлік Жапырақшалық Көпіршіген Сақиналық Нүктелік Дөңгелек Сызықтық Бағандық (гистограмма) Диаграмма
10 слайд
Диаграмма осі
Горизонталь немесе
категориялар осі
Вертикаль немесе
мәндер осі
Қатарлар осі
Диаграмма
элементтері
Тор Тақырып Аңыз
10 слайд
Диаграмма осі Горизонталь немесе категориялар осі Вертикаль немесе мәндер осі Қатарлар осі Диаграмма элементтері Тор Тақырып Аңыз
11 слайд
Тақырыбы
Аңыз
Тақырыбы
Аңыз
11 слайд
Тақырыбы Аңыз Тақырыбы Аңыз
12 слайд
Тақырыбы
Аңыз
Тақырыбы
Аңыз
12 слайд
Тақырыбы Аңыз Тақырыбы Аңыз
13 слайд
21.10.23 практикалық сабақ 13
13 слайд
21.10.23 практикалық сабақ 13
14 слайд
14 слайд
15 слайд
2012 жыл 2013 жыл 2014 жыл 2015 жыл
711 95 102 89 83
721 84 95 112 83
731 89 81 93 103
741
Барлық
студенттер
саны
Артық білім кітапта ,
Ерінбей оқып көруге» (Өзіндік
тапсырмалар)
1-тапсырма: Колледжіміздегі есептеу техникасының
мамандығына түскен әр жылдардағы студенттер саны
«Барлық студенттер саны» деген жолды Автосумма
арқылы қосып шығарыңыз.
15 слайд
2012 жыл 2013 жыл 2014 жыл 2015 жыл 711 95 102 89 83 721 84 95 112 83 731 89 81 93 103 741 Барлық студенттер саны Артық білім кітапта , Ерінбей оқып көруге» (Өзіндік тапсырмалар) 1-тапсырма: Колледжіміздегі есептеу техникасының мамандығына түскен әр жылдардағы студенттер саны «Барлық студенттер саны» деген жолды Автосумма арқылы қосып шығарыңыз.
16 слайд
2-тапсырма
Отбасы мүшелерінің жастарына
байланысты диаграмма құру.
16 слайд
2-тапсырма Отбасы мүшелерінің жастарына байланысты диаграмма құру.
17 слайд
1950 1960 1970 1980199020002010 2014
Қазақтар 57,1 38 30,832,636,249,450,763,3
Орыстар, украиндар,
белорустар
33,1 51,5 52,151,148,144,337,723,3
Басқа ұлттар 9,9 10,5 17,916,315,916,311,613,1
«Ой түйіндеу» практикалық жұмыс
Оқушылардың жаңа материалды түсінгендігін
тексеру үшін тапсырма беріледі.
Тапсырмалар орындаймыз!
Төмендегі функцияға гистограмма типін таңдап
диаграмма тұрғыз.
1-тапсырма Қазақстан халқының ұлттық құрамы
(%)
17 слайд
1950 1960 1970 1980199020002010 2014 Қазақтар 57,1 38 30,832,636,249,450,763,3 Орыстар, украиндар, белорустар 33,1 51,5 52,151,148,144,337,723,3 Басқа ұлттар 9,9 10,5 17,916,315,916,311,613,1 «Ой түйіндеу» практикалық жұмыс Оқушылардың жаңа материалды түсінгендігін тексеру үшін тапсырма беріледі. Тапсырмалар орындаймыз! Төмендегі функцияға гистограмма типін таңдап диаграмма тұрғыз. 1-тапсырма Қазақстан халқының ұлттық құрамы (%)
18 слайд
2-тапсырма
y=x
2
функциясының графигі парабола деп
аталады. Төмендегі y=x
2
функцияға график
типін таңдап диаграмма тұрғыз.
3-тапсырма
Оқушының тоқсандық оқу үлгеріміне
диаграмма тұрғыз.
18 слайд
2-тапсырма y=x 2 функциясының графигі парабола деп аталады. Төмендегі y=x 2 функцияға график типін таңдап диаграмма тұрғыз. 3-тапсырма Оқушының тоқсандық оқу үлгеріміне диаграмма тұрғыз.
19 слайд
4-тапсырма Туған мерекесін
тойлауға кеткен қаржы
есебін есептеп ,
диаграммасын тұрғыз.
5-тапсырма Менің
апта бойындағы
күндердегі
шығыным.
19 слайд
4-тапсырма Туған мерекесін тойлауға кеткен қаржы есебін есептеп , диаграммасын тұрғыз. 5-тапсырма Менің апта бойындағы күндердегі шығыным.
20 слайд
Сергіту сәті.
Қол саусақтарына арналған жаттығулар
• Алақанды уқалау
• Қолды қысу
• Білезіктен айналдыру
Көзге арналған жаттығулар.
• Көзді бірнеше рет жыпылықтату
• Көзіңмен ақырын оң жаққа қарай 3-4 рет
айналым жаса
• Соншалықты айналым солға қарай жаса.
Көздеріңізді жұмып, алақандарыңыз бен
жабыңыздар.
20 слайд
Сергіту сәті. Қол саусақтарына арналған жаттығулар • Алақанды уқалау • Қолды қысу • Білезіктен айналдыру Көзге арналған жаттығулар. • Көзді бірнеше рет жыпылықтату • Көзіңмен ақырын оң жаққа қарай 3-4 рет айналым жаса • Соншалықты айналым солға қарай жаса. Көздеріңізді жұмып, алақандарыңыз бен жабыңыздар.
21 слайд
E
X
C
E
L
5) «Санаға сапар» (оқушылардың білімдерін бекіту)
1-тапсырма
•Ұяшыққа формула жазу. Excel программасында ұяшыққа
формула енгізу міндетті түрде «тең болады» ( “=”) белгісінен
басталады, ал енгізуді аяқтау enter пернесін басумен бітеді.
•Блокнот кеңейтімі қалай аталады? Text
•Әрбір жұмыстық бет жеке электрондық кесте түрінде
қарастырылады да, онда 65536 жол (rows) и 256 болған
columns болады.
•Жолдар мен бағандардың қилысуынан кестенің негізгі
құрылымдық элементі ұяшық (cell) пайда болады.
•MS EXCEL программасының кеңейтімі xls деп аталады.
21 слайд
E X C E L 5) «Санаға сапар» (оқушылардың білімдерін бекіту) 1-тапсырма •Ұяшыққа формула жазу. Excel программасында ұяшыққа формула енгізу міндетті түрде «тең болады» ( “=”) белгісінен басталады, ал енгізуді аяқтау enter пернесін басумен бітеді. •Блокнот кеңейтімі қалай аталады? Text •Әрбір жұмыстық бет жеке электрондық кесте түрінде қарастырылады да, онда 65536 жол (rows) и 256 болған columns болады. •Жолдар мен бағандардың қилысуынан кестенің негізгі құрылымдық элементі ұяшық (cell) пайда болады. •MS EXCEL программасының кеңейтімі xls деп аталады.
22 слайд
2-тапсырма:
Электрондық оқулықпен жұмыс
Тест жұмысы
(тапсырманы орындағаны бойынша пайызбен
беріледі)
Бағалау:
100-90%- 5, 90-80%-4, 80-70%-3
22 слайд
2-тапсырма: Электрондық оқулықпен жұмыс Тест жұмысы (тапсырманы орындағаны бойынша пайызбен беріледі) Бағалау: 100-90%- 5, 90-80%-4, 80-70%-3
23 слайд
6) Шығу парағы
Осы түстегі қалпақтарды алып сендердің пікірлеріңді тыңдайық.
Қызыл қалпақ таңдаған оқушы мынандай сұрақтарға жауап береді:
Ехсел бағдарламасын қалай іске қосамыз?
Сары қалпақ ұстаған оқушыға сабақтың жағымды тұстары
қандай болды? Оның артықшылығы қандай? Саған не
ұнайды?
Жасыл қалпақты оқушы Диаграммалардың неше типі бар?
Қара қалпақ ұстаған оқушы келесіде не үйренеміз?
Диаграммаларға түрлі өзгерістер енгізіп, әрлеу жұмыстарын жүргізуді.
Сұрыптау мен сүзгіден өткізуді.
Көк қалпақты оқушы шолу жасауды бұйырдым. Біз не аштық? Тағы
не ашылған жоқ? Біз тақырыпты сабаққа сәйкес аша алдық па? Біз
барлық қалпақты кие алдық па?
23 слайд
6) Шығу парағы Осы түстегі қалпақтарды алып сендердің пікірлеріңді тыңдайық. Қызыл қалпақ таңдаған оқушы мынандай сұрақтарға жауап береді: Ехсел бағдарламасын қалай іске қосамыз? Сары қалпақ ұстаған оқушыға сабақтың жағымды тұстары қандай болды? Оның артықшылығы қандай? Саған не ұнайды? Жасыл қалпақты оқушы Диаграммалардың неше типі бар? Қара қалпақ ұстаған оқушы келесіде не үйренеміз? Диаграммаларға түрлі өзгерістер енгізіп, әрлеу жұмыстарын жүргізуді. Сұрыптау мен сүзгіден өткізуді. Көк қалпақты оқушы шолу жасауды бұйырдым. Біз не аштық? Тағы не ашылған жоқ? Біз тақырыпты сабаққа сәйкес аша алдық па? Біз барлық қалпақты кие алдық па?
24 слайд
7)Оқушылардың білімдерін
бағалау
(көңіл-күйін смайликтер арқылы
бағалау)
Рефлексия парағын толтыру
Бүгін мен ...... білдім.
....... қызықты болды.
....... қиын болды.
Мен ....... үйрендім.
Мен тапсырмаларды......
орындадым.
..... орындап көремін.
...... мені таң қалдырды.
Өмір үшін сабақ маған.... берді.
..... мен орындай алдым.
Енді мен......істей аламын.
24 слайд
7)Оқушылардың білімдерін бағалау (көңіл-күйін смайликтер арқылы бағалау) Рефлексия парағын толтыру Бүгін мен ...... білдім. ....... қызықты болды. ....... қиын болды. Мен ....... үйрендім. Мен тапсырмаларды...... орындадым. ..... орындап көремін. ...... мені таң қалдырды. Өмір үшін сабақ маған.... берді. ..... мен орындай алдым. Енді мен......істей аламын.
25 слайд
8) Үйге тапсырма. Бағалау.
Бақылау сұрақтары:
1.Microsoft Excel электрондық кестесінің негізгі
ұғымы.
2.Microsoft Excel электрондық кестесінің кеңейтілімі
қандай?
3.Электрондық кестедегі ұяшық дегеніміз не?
4.Microsoft Excel электрондық кестесі қанша бағана
мен жолдардан тұрады?
5.Microsoft Excel электрондық кестесі қанша
ұяшықтан тұрады?
6.Ұяшыққа мәліметтің қанша типін енгізе аламыз?
7.Microsoft Excel электрондық кестесінде адрестің
қанша түрі бар?
8.Адрестердің бір –бірінен айырмашылықтарын атаңыз.
9.Microsoft Excel электрондық кестесінің функциялары
дегеніміз не?
10.Диаграмма құру канша кадамнан тұрады?
11.Диапазон дегеніміз не?
25 слайд
8) Үйге тапсырма. Бағалау. Бақылау сұрақтары: 1.Microsoft Excel электрондық кестесінің негізгі ұғымы. 2.Microsoft Excel электрондық кестесінің кеңейтілімі қандай? 3.Электрондық кестедегі ұяшық дегеніміз не? 4.Microsoft Excel электрондық кестесі қанша бағана мен жолдардан тұрады? 5.Microsoft Excel электрондық кестесі қанша ұяшықтан тұрады? 6.Ұяшыққа мәліметтің қанша типін енгізе аламыз? 7.Microsoft Excel электрондық кестесінде адрестің қанша түрі бар? 8.Адрестердің бір –бірінен айырмашылықтарын атаңыз. 9.Microsoft Excel электрондық кестесінің функциялары дегеніміз не? 10.Диаграмма құру канша кадамнан тұрады? 11.Диапазон дегеніміз не?
26 слайд
«Ешқашан да бәрін білемін,
енді маған бұдан артық
үйренетін ештеңе жоқ деп
санаушы болма»,- деген
Н.Д.Зилинский
26 слайд
«Ешқашан да бәрін білемін, енді маған бұдан артық үйренетін ештеңе жоқ деп санаушы болма»,- деген Н.Д.Зилинский
27 слайд
27 слайд