география 10-сынып 1-тоқсан презентациялар толық 2025-2026 жыл
география 10-сынып 1-тоқсан презентациялар толық 2025-2026 жыл

#1 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
Зерттеу әдістерінің түрлері
1 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Зерттеу әдістерінің түрлері
#2 слайд
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:
Оқушылар географиялық зерттеу әдістерінің түрлері
туралы біледі.
Оқушылар географиялық зерттеу әдістерін қолданып,
нәтижелерін түрлі формада ұсынады.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме):
10.1.1.1. зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық
мониторинг әдістерін қолдану
2 слайд
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: Оқушылар географиялық зерттеу әдістерінің түрлері туралы біледі. Оқушылар географиялық зерттеу әдістерін қолданып, нәтижелерін түрлі формада ұсынады. Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 10.1.1.1. зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық мониторинг әдістерін қолдану
#3 слайд
Бағалау критерииі
Зерттеу әдістерін ажыратады.
Зерттеу әдістері анықтамасын құрастырады.
Зерттеу әдістерін қолданады.
Қосымша зерттеу әдістерін ұсынады.
3 слайд
Бағалау критерииі Зерттеу әдістерін ажыратады. Зерттеу әдістері анықтамасын құрастырады. Зерттеу әдістерін қолданады. Қосымша зерттеу әдістерін ұсынады.
#4 слайд
Мұғалімнің әрекеті
«Сәлемдесу»
Оқушыларды түгендеу.
Үй тапсырмасын қайталау
Миға шабуыл әдісі бойынша сұрақ –жауап жүргізу:
1)География ғылымының өзге
ғылымдардан ерекщеліктері бар ма?
2)География ғылымындағы зерртеу
жобаларының бағыттарын атандар.
3)География ғылымы салаларындағы
маңызды зерттеулер қандай әдістер
көмегімен жүзеге асырылып жатыр
деп ойлайсыңдар?
Экономикалық жаңалықтарды талдау:
Қазақстан мен Өзбекстан экспорт пен импорт
көлемін ұлғайтуды көздеп отыр.
- Бұл жаңалық ел экономикасына қалай әсер
етеді?
Бұл келісімшарттардың «+» және «-» жақтары?
Сабақ тақырыбымен таныстыру.
Сабақ мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау.
Сабақ жоспарымен таныстыру.
4 слайд
Мұғалімнің әрекеті «Сәлемдесу» Оқушыларды түгендеу. Үй тапсырмасын қайталау Миға шабуыл әдісі бойынша сұрақ –жауап жүргізу: 1)География ғылымының өзге ғылымдардан ерекщеліктері бар ма? 2)География ғылымындағы зерртеу жобаларының бағыттарын атандар. 3)География ғылымы салаларындағы маңызды зерттеулер қандай әдістер көмегімен жүзеге асырылып жатыр деп ойлайсыңдар? Экономикалық жаңалықтарды талдау: Қазақстан мен Өзбекстан экспорт пен импорт көлемін ұлғайтуды көздеп отыр. - Бұл жаңалық ел экономикасына қалай әсер етеді? Бұл келісімшарттардың «+» және «-» жақтары? Сабақ тақырыбымен таныстыру. Сабақ мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау. Сабақ жоспарымен таныстыру.
#5 слайд
Оқушының әрекеті
Оқушы өз жұбын табады
Әдіс арқылы қайталау
Сұрақ жауап орындайды
БАҒАЛАУ ТӘСІЛІ
Ресурстар
дидактикалық
материалдар
Интерактивті тақта
Қол шапалақ
5 слайд
Оқушының әрекеті Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды БАҒАЛАУ ТӘСІЛІ Ресурстар дидактикалық материалдар Интерактивті тақта Қол шапалақ
#6 слайд
Сабақтың ортасы
Тақтадан дайын жауап үлгісі көрсетіледі.
Мұғалім оқушылардың зерттеу әдістерін
ажыратуы мақсатында сұрақтар қояды.
Тақырыпқа шығу.
Бұл терминдерді қайда қолданамыз?
Қандай мағана береді?
Бүгінгі өтетін тақырыбымызға қатысы барма?
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, бүгінгі
сабақтың тақырыбын анықтайды.
Мақсат қою
Оқушыларға бүгінгі сабақтың мақсатын анықтау үшін сұрақтар
қойылады.
Зерттеу әдістері дегеніміз не?
Зерттеу әдістерінің қандай түрлерін білесіңдер?
Зерттеу нәтижелерін қандай үлгіде көрсете аламыз?
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, оқу мақсатын
анықтайды.
6 слайд
Сабақтың ортасы Тақтадан дайын жауап үлгісі көрсетіледі. Мұғалім оқушылардың зерттеу әдістерін ажыратуы мақсатында сұрақтар қояды. Тақырыпқа шығу. Бұл терминдерді қайда қолданамыз? Қандай мағана береді? Бүгінгі өтетін тақырыбымызға қатысы барма? Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды. Мақсат қою Оқушыларға бүгінгі сабақтың мақсатын анықтау үшін сұрақтар қойылады. Зерттеу әдістері дегеніміз не? Зерттеу әдістерінің қандай түрлерін білесіңдер? Зерттеу нәтижелерін қандай үлгіде көрсете аламыз? Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, оқу мақсатын анықтайды.
#7 слайд
О
қ
у
ш
ы
н
ы
ң
ә
р
е
к
е
т
і
Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды
Жұп бойынша жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін
мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді.
Слайдта көрсетілген ресурстарды
талқылайды.
Видеороликтан тақырыпқа сай берілген
түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі
тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін
жетілдіру арқылы бәсекелеседі.
7 слайд
О қ у ш ы н ы ң ә р е к е т і Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды Жұп бойынша жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді. Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды. Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі.
#8 слайд
Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия.
Кері байланыс
- нені білдім, нені үйрендім
- нені толық түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру қажет
Тақырып бойынша не білетінін,
не білгісі келетінін,
не білгенін жазады.
БАҒАЛАУ ТӘСІЛІ
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз
деңгейлерін бағалайды.
Ресурстар
А4, конспект
8 слайд
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия. Кері байланыс - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады. БАҒАЛАУ ТӘСІЛІ Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды. Ресурстар А4, конспект
#9 слайд
Назарларыңызға рақмет!
9 слайд
Назарларыңызға рақмет!
#10 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
Географиялық мониторинг
10 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Географиялық мониторинг
#11 слайд
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:
•Зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық мониторинг
әдістерін қолдану;
•Оқушылар мониторинг әдістерін пайдаланып, өз
таңдаулары бойынша көрсеткіштерге зерттеу жасайды.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме):
10.1.1.1. зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық
мониторинг әдістерін қолдану
11 слайд
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: •Зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық мониторинг әдістерін қолдану; •Оқушылар мониторинг әдістерін пайдаланып, өз таңдаулары бойынша көрсеткіштерге зерттеу жасайды. Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 10.1.1.1. зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық мониторинг әдістерін қолдану
#12 слайд
Бағалау критерииі
Мониторинг әдістерін біледі.
Нысандарды әртүрлі категориялары
бойынша аудандастырады.
12 слайд
Бағалау критерииі Мониторинг әдістерін біледі. Нысандарды әртүрлі категориялары бойынша аудандастырады.
#13 слайд
Сабақтың басы
Мұғалімнің әрекеті
Қызығушылықты ояту үшін миға
шабуыл.
•Сабақты бастамас бұрын топқа бөліп алу
•Сыныптағы бала санына қарай бөлу
•Әр оқушы өзіне ұнаған түсті алады
•Суреттерінде не бейнеленгенін
сипаттайды
•Берілген суреттерді біріктіріп, мәтін
құрастырады.
Өткен сабақты пысықтау:
Ширату жаттығуы: Оқушыларды
сыни тұрғыдан ойландырту үшін
«Ой қозғау» әдісі арқылы сұрақ
қоямын. Осы сұрақтар арқылы
сабақтың тақырыбын
айқындаймын.
13 слайд
Сабақтың басы Мұғалімнің әрекеті Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. •Сабақты бастамас бұрын топқа бөліп алу •Сыныптағы бала санына қарай бөлу •Әр оқушы өзіне ұнаған түсті алады •Суреттерінде не бейнеленгенін сипаттайды •Берілген суреттерді біріктіріп, мәтін құрастырады. Өткен сабақты пысықтау: Ширату жаттығуы: Оқушыларды сыни тұрғыдан ойландырту үшін «Ой қозғау» әдісі арқылы сұрақ қоямын. Осы сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбын айқындаймын.
#14 слайд
Оқушының әрекеті
Оқушы өз жұбын табады
Әдіс арқылы қайталау
Сұрақ жауап орындайды
БАҒАЛАУ ТӘСІЛІ
Қол шапалақ
Ресурстар
Ұялы
телефон,интернет
желілері және
Кітап
14 слайд
Оқушының әрекеті Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды БАҒАЛАУ ТӘСІЛІ Қол шапалақ Ресурстар Ұялы телефон,интернет желілері және Кітап
#15 слайд
Сабақтың ортасы
Ой қозғау
«Мониториг дегеніміз...............»
Бүгінгі сабақ сізге қандай мақсат
қояды?
(оқушылар жауабы болжанады,
кейін оқу мақсаты мен бағалау
критерий таныстырылады)
Сабақ тақырыбына шығу
Тапсырма №1. (жұптық)
Теңіздердің ластануы мониторингі - теңіздер
мен мұхиттардағы судың сапасын білу
мақсатында ақпараттар алу үшін олардың
жағдайын болжау, бағалау және бақылау жүйесі.
Бұл теңіз су ресурстарын үнемді пайдалануға
және оларды ластанудан қорғау шараларын
жүргізуге қажет
Каспий және Арал теңіздеріне физикалық
география тұрғысынан ерекшеліктерін
қарастырыңыз.
•«Мониторинг» ұғымына сипаттама беріңіз.
•Екі теңіздің алып жатырған аумақтарын
көрсеткіштер бойынша анықтаңыз
•Ластану себептерін көрсетіңіз.
15 слайд
Сабақтың ортасы Ой қозғау «Мониториг дегеніміз...............» Бүгінгі сабақ сізге қандай мақсат қояды? (оқушылар жауабы болжанады, кейін оқу мақсаты мен бағалау критерий таныстырылады) Сабақ тақырыбына шығу Тапсырма №1. (жұптық) Теңіздердің ластануы мониторингі - теңіздер мен мұхиттардағы судың сапасын білу мақсатында ақпараттар алу үшін олардың жағдайын болжау, бағалау және бақылау жүйесі. Бұл теңіз су ресурстарын үнемді пайдалануға және оларды ластанудан қорғау шараларын жүргізуге қажет Каспий және Арал теңіздеріне физикалық география тұрғысынан ерекшеліктерін қарастырыңыз. •«Мониторинг» ұғымына сипаттама беріңіз. •Екі теңіздің алып жатырған аумақтарын көрсеткіштер бойынша анықтаңыз •Ластану себептерін көрсетіңіз.
#16 слайд
Тапсырма №2. (топтық)
Өз таңдауларыңыз бойынша қоршаған
ортаның жеке компоненттеріне (мыс: ауа,
топырақ, су) мониторинг мақсаттары мен
міндеттерін кесте бойынша көрсетіп
талдаңыз.
Мониторинг көрсеткіштерін талдау
бойынша мұғалім қорытындысы
БАҒАЛАУ ТӘСІЛІ
Смаликтер арқылы
ҚБ өзін өзі бағалау
ҚБ: «Баспалдақ» әдісі
1.Білімім төмен
2.Орташа
3.Орташадан жоғары
4. Жоғары
ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау»
16 слайд
Тапсырма №2. (топтық) Өз таңдауларыңыз бойынша қоршаған ортаның жеке компоненттеріне (мыс: ауа, топырақ, су) мониторинг мақсаттары мен міндеттерін кесте бойынша көрсетіп талдаңыз. Мониторинг көрсеткіштерін талдау бойынша мұғалім қорытындысы БАҒАЛАУ ТӘСІЛІ Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ: «Баспалдақ» әдісі 1.Білімім төмен 2.Орташа 3.Орташадан жоғары 4. Жоғары ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау»
#17 слайд
Оқушының әрекеті
Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды.
Видеороликтан тақырыпқа сай берілген
түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі
тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін
жетілдіру арқылы бәсекелеседі.
Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды.
Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді,
логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта
білу дағдылары қалыптасады
17 слайд
Оқушының әрекеті Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды. Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі. Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды. Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады
#18 слайд
Сабақтың соңы
Сабақ қорытындысы.
Тапсырма. “Эссе” әдісі.
Оқылған мәлімет бойынша өз ойларына талдау жасау
Кері байланыс:
Бағдаршам әдісі
Қызыл түс.Сабақта көп нәрсені түсінбедім,сабақта
белсенді бола алмадым, жауап берген жоқпын.
Сары түс.Бірнеше тапсырма орындадым, сабақта өзімді
жақсы сезіндім.
Жасыл түс.Сабақта көп жұмыс жасадым, белсенді
болдым, барлығын түсіндім.
18 слайд
Сабақтың соңы Сабақ қорытындысы. Тапсырма. “Эссе” әдісі. Оқылған мәлімет бойынша өз ойларына талдау жасау Кері байланыс: Бағдаршам әдісі Қызыл түс.Сабақта көп нәрсені түсінбедім,сабақта белсенді бола алмадым, жауап берген жоқпын. Сары түс.Бірнеше тапсырма орындадым, сабақта өзімді жақсы сезіндім. Жасыл түс.Сабақта көп жұмыс жасадым, белсенді болдым, барлығын түсіндім.
#19 слайд
Тақырып бойынша
•не білетінін,
•не білгісі келетінін,
•не білгенін жазады.
БАҒАЛАУ ТӘСІЛІ
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз
деңгейлерін бағалайды
Ресурстар
А4, конспект
19 слайд
Тақырып бойынша •не білетінін, •не білгісі келетінін, •не білгенін жазады. БАҒАЛАУ ТӘСІЛІ Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды Ресурстар А4, конспект
#20 слайд
Үй тапсырмасы:
БАҚ-тан тіл туралы мақала оқып,өз пікірін дайындау
Назарларыңызға рақмет!
20 слайд
Үй тапсырмасы: БАҚ-тан тіл туралы мақала оқып,өз пікірін дайындау Назарларыңызға рақмет!
#21 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
Географиялық әдістер
21 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Географиялық әдістер
#22 слайд
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:
Зерттелу сипаты, орны, Геродот, Птоломей, Страбон зерттеулері туралы білу;
картамен жұмыс істеу дағдыларын дамытады
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады географиялық зерттеу
әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады;
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша
қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме):
10.1.1.2 зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру әдістерін қолдану
22 слайд
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Зерттелу сипаты, орны, Геродот, Птоломей, Страбон зерттеулері туралы білу; картамен жұмыс істеу дағдыларын дамытады Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады; Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 10.1.1.2 зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру әдістерін қолдану
#23 слайд
Бағалау критерииі
Қосымша ақпарат көзінен алған мәліметтерді түсінеді;
Мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер
түрінде оқи алады және ұсына алады;
Географиялық білім көздерін біледі, карта, атлас,
оқулық, әдебиеттермен қалай жұмыс істеу керек екенін
түсінеді және барлық білім көздерін өз қажетіне
қолданады.
23 слайд
Бағалау критерииі Қосымша ақпарат көзінен алған мәліметтерді түсінеді; Мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде оқи алады және ұсына алады; Географиялық білім көздерін біледі, карта, атлас, оқулық, әдебиеттермен қалай жұмыс істеу керек екенін түсінеді және барлық білім көздерін өз қажетіне қолданады.
#24 слайд
Сабақтың басы
Мұғалімнің әрекеті
Қызығушылықты ояту үшін
миға шабуыл.
Суреттердің қиындыларын
біріктіріп, топтарға бірігеді;
Суреттерінде не бейнеленгенін
сипаттайды.
Сыни тұрғыдан ойлауға «Түрткі,
сынақтан өткізу, қайта бағыттау»
сұрақтары
1.Географиялық білім не үшін қажет?
2.Неліктен?
3.Географиялық білімдерді алған
жағдайда қандай мамандықтарға қол
жеткізуге болады?
Ұйымдастыру кезеңі
Қызығушылықты ояту
24 слайд
Сабақтың басы Мұғалімнің әрекеті Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. Суреттердің қиындыларын біріктіріп, топтарға бірігеді; Суреттерінде не бейнеленгенін сипаттайды. Сыни тұрғыдан ойлауға «Түрткі, сынақтан өткізу, қайта бағыттау» сұрақтары 1.Географиялық білім не үшін қажет? 2.Неліктен? 3.Географиялық білімдерді алған жағдайда қандай мамандықтарға қол жеткізуге болады? Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылықты ояту
#25 слайд
Оқушының әрекеті
Оқушы өз жұбын табады
Әдіс арқылы қайталау
Сұрақ жауап орындайды
БАҒАЛАУ ТӘСІЛІ
«Кіру билеттері»
25 слайд
Оқушының әрекеті Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды БАҒАЛАУ ТӘСІЛІ «Кіру билеттері»
#26 слайд
Сабақтың ортасы
1.Тапсырма.
Төмендегі статистикалық
мәліметтерді пайдаланып
Қазақстан халқының
ұлттық құрамының
пайыздық ара қатынасын
салыстыра
отырып,диаграмма
тұрғызыңыздар.
Тапсырма №2
Берілген мәтіндерді пайдаланып екі
мемлекеттің демографиялық саясатын
зерттейді (туу,өлім, табиғи өсім,өмір сүру
ұзақтығы) және салыстырады (Қытай мен
Қазақстан мысалында). Болашағына
болжам жасайды.
26 слайд
Сабақтың ортасы 1.Тапсырма. Төмендегі статистикалық мәліметтерді пайдаланып Қазақстан халқының ұлттық құрамының пайыздық ара қатынасын салыстыра отырып,диаграмма тұрғызыңыздар. Тапсырма №2 Берілген мәтіндерді пайдаланып екі мемлекеттің демографиялық саясатын зерттейді (туу,өлім, табиғи өсім,өмір сүру ұзақтығы) және салыстырады (Қытай мен Қазақстан мысалында). Болашағына болжам жасайды.
#27 слайд
Оқушының әрекеті
Слайдта көрсетілген ресурстарды
талқылайды
Видеороликтан тақырыпқа сай
берілген түсініктерді дамыту
арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды
орындау барысында ой өрісін
жетілдіру арқылы бәсекелеседі
БАҒАЛАУ ТӘСІЛІ
Смаликтер арқылы
ҚБ өзін өзі бағалау
27 слайд
Оқушының әрекеті Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі БАҒАЛАУ ТӘСІЛІ Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау
#28 слайд
Сабақтың соңы
Сабақ қорытындысы.
Ой толғаныс.
Рефлексия
Кері байланыс
Оқушылар елдердің қандай озық тәжірибесін
Қазақстанға енгізуге болатыны туралы екі ұсыныс
жасайды.
ББҮ кестесін толтырып бітіреді.
28 слайд
Сабақтың соңы Сабақ қорытындысы. Ой толғаныс. Рефлексия Кері байланыс Оқушылар елдердің қандай озық тәжірибесін Қазақстанға енгізуге болатыны туралы екі ұсыныс жасайды. ББҮ кестесін толтырып бітіреді.
#29 слайд
Тақырып бойынша
•не білетінін,
•не білгісі келетінін,
•не білгенін жазады.
БАҒАЛАУ ТӘСІЛІ
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз
деңгейлерін бағалайды
Ресурстар
А4, конспект
29 слайд
Тақырып бойынша •не білетінін, •не білгісі келетінін, •не білгенін жазады. БАҒАЛАУ ТӘСІЛІ Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды Ресурстар А4, конспект
#30 слайд
Үй тапсырмасы: Қайталау
Назарларыңызға рақмет!
30 слайд
Үй тапсырмасы: Қайталау Назарларыңызға рақмет!
#31 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
Салыстыру әдістерін қолдану
31 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Салыстыру әдістерін қолдану
#32 слайд
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:
Зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру әдістерін
қолдану
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме):
10.1.1.2 зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру әдістерін
қолдану
32 слайд
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: Зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру әдістерін қолдану Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 10.1.1.2 зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру әдістерін қолдану
#33 слайд
Бағалау критерииі
Оқушылар географиялық зерттеу әдістерінің
түрлері туралы біледі.
Оқушылар географиялық зерттеу әдістерін
қолданып, нәтижелерін түрлі формада ұсынады.
33 слайд
Бағалау критерииі Оқушылар географиялық зерттеу әдістерінің түрлері туралы біледі. Оқушылар географиялық зерттеу әдістерін қолданып, нәтижелерін түрлі формада ұсынады.
#34 слайд
Мұғалімнің әрекеті
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі
-Оқушылармен амандасамын. Оқушылардың зейінін
шоғырландыру үшін шаттық шеңберін ұйымдастыру:
«Көршіме бір тілек» әдісі бойынша әр оқушы көршілеріне
бір сөзбен тілек айтып шығады.
-«Қиынды қағаз» әдісі арқылы топқа біріктіремін.
Үй тапсырмасы: «Миға шабуыл» әдісі бойынша
сұрақтар қою
34 слайд
Мұғалімнің әрекеті Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі -Оқушылармен амандасамын. Оқушылардың зейінін шоғырландыру үшін шаттық шеңберін ұйымдастыру: «Көршіме бір тілек» әдісі бойынша әр оқушы көршілеріне бір сөзбен тілек айтып шығады. -«Қиынды қағаз» әдісі арқылы топқа біріктіремін. Үй тапсырмасы: «Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрақтар қою
#35 слайд
Оқушының әрекеті БАҒАЛАУ ТӘСІЛІ
Қалыптастырушы
бағалау
Кері байланыс
Ресурстар
Ұялы телефон
Және интернет
желілері
Кітап
Оқушы өз жұбын табады
Әдіс арқылы қайталау
Сұрақ жауап орындайды
35 слайд
Оқушының әрекеті БАҒАЛАУ ТӘСІЛІ Қалыптастырушы бағалау Кері байланыс Ресурстар Ұялы телефон Және интернет желілері Кітап Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды
#36 слайд
Сабақтың ортасы
Салыстыру әдісін
динамиеалық үрдістерді
талдауға да пайдаланады.
Мысалы, дүниежүзі
халқының
демографиялық
үрдістерін талдауда.
Сонымен қатар бұл әдіс
дүниежүзінің әртүрлі
аймақтарының
экологиялық ахуалын
салыстыруда қолданады.
Тапсырма 1
а. Төмендегі картаны пайдалана отырып АДИ көрсеткіші
жоғары, орташа және төмен үш елді таңдап ал.
ә. Осы елдердің АДИ көрсеткіштерін салыстыр.
Салыстыруда осы АДИ көрсеткіштерін пайдалан. АДИ
есебікезіндекөрсеткіштің 3 түріесептеледі:
1. Күтілетінөмірұзақтығы - ұзақөмірсүрубағаланады.
2. Ел халқының сауаттылық деңгейі (білім алуға жұмсалған
жылдардың орташа деңгейі) және күтілетін білім алу
ұзақтығы.
3. АҚШ долларын сатып алу қабілеттілігінің басымдығы
бойынша жан басына шаққанда жалпы ұлттық табыс
арқылы бағаланған өмір деңгейі.
б. Салыстыру көрсеткіштеріндегі айырмашылықтардың
себебін көрсететін 3 дәлел жаз.
в. Осы АДИ көрсеткіші жоғары және төмен елдердің
арасындағы айырмашылықтарды жоюға арналған 3 шешу
жолын ұсыныңыз.
г. Осы елдердің АДИ көрсеткішінің болашақта өззгеруіне
болжам жасаңыз.
36 слайд
Сабақтың ортасы Салыстыру әдісін динамиеалық үрдістерді талдауға да пайдаланады. Мысалы, дүниежүзі халқының демографиялық үрдістерін талдауда. Сонымен қатар бұл әдіс дүниежүзінің әртүрлі аймақтарының экологиялық ахуалын салыстыруда қолданады. Тапсырма 1 а. Төмендегі картаны пайдалана отырып АДИ көрсеткіші жоғары, орташа және төмен үш елді таңдап ал. ә. Осы елдердің АДИ көрсеткіштерін салыстыр. Салыстыруда осы АДИ көрсеткіштерін пайдалан. АДИ есебікезіндекөрсеткіштің 3 түріесептеледі: 1. Күтілетінөмірұзақтығы - ұзақөмірсүрубағаланады. 2. Ел халқының сауаттылық деңгейі (білім алуға жұмсалған жылдардың орташа деңгейі) және күтілетін білім алу ұзақтығы. 3. АҚШ долларын сатып алу қабілеттілігінің басымдығы бойынша жан басына шаққанда жалпы ұлттық табыс арқылы бағаланған өмір деңгейі. б. Салыстыру көрсеткіштеріндегі айырмашылықтардың себебін көрсететін 3 дәлел жаз. в. Осы АДИ көрсеткіші жоғары және төмен елдердің арасындағы айырмашылықтарды жоюға арналған 3 шешу жолын ұсыныңыз. г. Осы елдердің АДИ көрсеткішінің болашақта өззгеруіне болжам жасаңыз.
#37 слайд
Арнайы ресурстар арқылы жаңа
тақырыпты ...
37 слайд
Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты ...
шағым қалдыра аласыз













