Жай бөлшектерге амалдар қолдану презентация.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
№10 ЖОББМ
Мушатова Нурлы Дюсенгалиевна
Математика пәнінің мұғалімі
5.2 Жай бөлшектерге амалдар қолдану
1 слайд
№10 ЖОББМ Мушатова Нурлы Дюсенгалиевна Математика пәнінің мұғалімі 5.2 Жай бөлшектерге амалдар қолдану
2 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
ЖАЙ БӨЛШЕКТЕР ЖӘНЕ АРАЛАС САНДАРДЫ КӨБЕЙТУ.ӨЗАРА
КЕРІ САНДАР.(5 САБАҚ)
ОСЫ САБАҚТА ҚОЛ ЖЕТКІЗІЛЕТІН ОҚУ МАҚСАТЫ :
5.1.2.21
ЖАЙ БӨЛШЕКТЕРДІ ЖӘНЕ АРАЛАС САНДАРДЫ КӨБЕЙТУДІ
ОРЫНДАУ.
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:
БАРЛЫҚ ОҚУШЫЛАР: ЖАЙ БӨЛШЕКТІ НАТУРАЛ САНҒА, ЖАЙ
БӨЛШЕКТІ ЖАЙ БӨЛШЕККЕ, ЖАЙ БӨЛШЕКТІ АРАЛАС САНҒА,
АРАЛАС САНДЫ АРАЛАС САНҒА КӨБЕЙТУДІ ОРЫНДАЙ АЛАДЫ .
ОҚУШЫЛАРДЫҢ БАСЫМ КӨПШІЛІГІ: ЖАЙ БӨЛШЕКТЕРДЕ
КӨБЕЙТУДІ ОРЫНДАҒАНДА КӨБЕЙТУГЕ ҚАТЫСТЫ КӨБЕЙТУДІҢ
АУЫСТЫРЫМДЫЛЫҚ, ТЕРІМДІЛІК ҚАСИЕТТЕРІН, ҚОСУҒА
ҚАТЫСТЫ ҮЛЕСТІРІМДІЛІК ҚАСИЕТТЕРІН ПАЙДАЛАНА АЛАДЫ
ЖӘНЕ БІРНЕШЕ АМАЛДАРДАН ТҮРАТЫН БӨЛШЕКТЕРГЕ
БЕРІЛГЕН ЕСЕПТЕРДІ ШЫҒАРА АЛАДЫ.
КЕЙБІР ОҚУШЫЛАР: МӘТІНДІ ЕСЕПТЕРДІ ШАРТЫНА СӘЙКЕС
САНДЫ ӨРНЕКТЕР ҚҰРАСТЫРЫП, ЖАЙ БӨЛШЕКТЕРДІ
КӨБЕЙТУДІҢ АЛГОРИТІМІН ҚОЛДАНЫПЕСЕПТЕР ШЫҒАРА
АЛАДЫ..Ө
2 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: ЖАЙ БӨЛШЕКТЕР ЖӘНЕ АРАЛАС САНДАРДЫ КӨБЕЙТУ.ӨЗАРА КЕРІ САНДАР.(5 САБАҚ) ОСЫ САБАҚТА ҚОЛ ЖЕТКІЗІЛЕТІН ОҚУ МАҚСАТЫ : 5.1.2.21 ЖАЙ БӨЛШЕКТЕРДІ ЖӘНЕ АРАЛАС САНДАРДЫ КӨБЕЙТУДІ ОРЫНДАУ. САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: БАРЛЫҚ ОҚУШЫЛАР: ЖАЙ БӨЛШЕКТІ НАТУРАЛ САНҒА, ЖАЙ БӨЛШЕКТІ ЖАЙ БӨЛШЕККЕ, ЖАЙ БӨЛШЕКТІ АРАЛАС САНҒА, АРАЛАС САНДЫ АРАЛАС САНҒА КӨБЕЙТУДІ ОРЫНДАЙ АЛАДЫ . ОҚУШЫЛАРДЫҢ БАСЫМ КӨПШІЛІГІ: ЖАЙ БӨЛШЕКТЕРДЕ КӨБЕЙТУДІ ОРЫНДАҒАНДА КӨБЕЙТУГЕ ҚАТЫСТЫ КӨБЕЙТУДІҢ АУЫСТЫРЫМДЫЛЫҚ, ТЕРІМДІЛІК ҚАСИЕТТЕРІН, ҚОСУҒА ҚАТЫСТЫ ҮЛЕСТІРІМДІЛІК ҚАСИЕТТЕРІН ПАЙДАЛАНА АЛАДЫ ЖӘНЕ БІРНЕШЕ АМАЛДАРДАН ТҮРАТЫН БӨЛШЕКТЕРГЕ БЕРІЛГЕН ЕСЕПТЕРДІ ШЫҒАРА АЛАДЫ. КЕЙБІР ОҚУШЫЛАР: МӘТІНДІ ЕСЕПТЕРДІ ШАРТЫНА СӘЙКЕС САНДЫ ӨРНЕКТЕР ҚҰРАСТЫРЫП, ЖАЙ БӨЛШЕКТЕРДІ КӨБЕЙТУДІҢ АЛГОРИТІМІН ҚОЛДАНЫПЕСЕПТЕР ШЫҒАРА АЛАДЫ..Ө
3 слайд
Бағалау критерийі:
- Жай бөлшекті натурал санға, жай
бөлшекті жай бөлшекке, жай бөлшекті
аралас санға, аралас санды аралас санға
көбейтуді орындайды.
- Жай бөлшектерде көбейтуді
орындағанда көбейтуге қатысты
көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік
қасиеттерін, қосуға қатысты
үлестірімділік қасиеттерін пайдаланады
және бірнеше амалдардан тұратын
бөлшектерге берілген есептерді
шығарады;
- Мәтінді есептерді талдап, шартына
сәйкес санды өрнектер құрастырып жай
бөлшектерді көбейтудің алгоритмін
қолданады, шешімдерін тауып түсіндіреді.
3 слайд
Бағалау критерийі: - Жай бөлшекті натурал санға, жай бөлшекті жай бөлшекке, жай бөлшекті аралас санға, аралас санды аралас санға көбейтуді орындайды. - Жай бөлшектерде көбейтуді орындағанда көбейтуге қатысты көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін, қосуға қатысты үлестірімділік қасиеттерін пайдаланады және бірнеше амалдардан тұратын бөлшектерге берілген есептерді шығарады; - Мәтінді есептерді талдап, шартына сәйкес санды өрнектер құрастырып жай бөлшектерді көбейтудің алгоритмін қолданады, шешімдерін тауып түсіндіреді.
4 слайд
Белсенді оқу әдістері- оқу мақсаттарына
жетуге ықпал етеді. Оқушыларды оқуға тартуға
бағытталған әдістер
Сабақтың басы
«Құпия сандық»
«Сұрақты ұстап ал»
Сабақтың ортасы
«Айналмалы бекет»
«Стикердегі диалог»
Сабақтың соңы
«ҚБ тапсырмасы»
«Табыс ағашы»
4 слайд
Белсенді оқу әдістері- оқу мақсаттарына жетуге ықпал етеді. Оқушыларды оқуға тартуға бағытталған әдістер Сабақтың басы «Құпия сандық» «Сұрақты ұстап ал» Сабақтың ортасы «Айналмалы бекет» «Стикердегі диалог» Сабақтың соңы «ҚБ тапсырмасы» «Табыс ағашы»
5 слайд
Саралау әдістері- сабақ мақсатына жету үшін
оқушылар деңгейіне байланысты сараланған тапсырмалар
Топтық жұмыс
«Сұрақ – жауап»
«Қарқын»
«Сәйкестендіру
тест»
«Сематикалық
карта»
Денгейлік
тапсырмалар.
Жеке жұмыс
ҚБ тапсырмалар
ы
.
Жұптық жұмыс
Өзара бірі бірін т
олықтыру
Қолдау көрсету
5 слайд
Саралау әдістері- сабақ мақсатына жету үшін оқушылар деңгейіне байланысты сараланған тапсырмалар Топтық жұмыс «Сұрақ – жауап» «Қарқын» «Сәйкестендіру тест» «Сематикалық карта» Денгейлік тапсырмалар. Жеке жұмыс ҚБ тапсырмалар ы . Жұптық жұмыс Өзара бірі бірін т олықтыру Қолдау көрсету
6 слайд
«Стикермен бағалау»
«Бағдаршам»
«Ауызша мадақтау»
«Екі жұлдыз, бір ұсыныс»
6 слайд
«Стикермен бағалау» «Бағдаршам» «Ауызша мадақтау» «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»
7 слайд
Саралау- Тақырыпты меңгеру
үшін оқушыларға топтық, жеке,
жұптық, қабілетті оқушымен
жұмыс түрлерін пайдаланамын.
Есеп шығаруда «Айналмалы
бекет», «Қарқын» әдістерін
қолданамын. Деңгейлік
тапсырмалар және кейбіреулері
үшін қосымша есепті
ұсынамын.
Бағалау-
Қалыптастырушы
бағалау түрлері:
Оқушылардың сабаққа
ынтасын көтеру үшін
«Әр түсті дөңгелек
фигуралар»,
«Бағдаршам»,
«Стикермен бағалау»,
«Екі жұлдыз, бір
ұсыныс»,
«Мұғалімнің
мадақтауы (Өте
жақсы! Жарайсыңдар!
Керемет!)»
қалыптастырушы
бағалауларын жүзеге
асырамын.
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасының
сақталуы
Оқушылардың партада
дұрыс отыруын
қадағалау;
АКТ-ны уақытылы
қолдану;
Психологиялық
жағымды ахуал
туғызу; сергіту сәтін
ұйымдастыру
7 слайд
Саралау- Тақырыпты меңгеру үшін оқушыларға топтық, жеке, жұптық, қабілетті оқушымен жұмыс түрлерін пайдаланамын. Есеп шығаруда «Айналмалы бекет», «Қарқын» әдістерін қолданамын. Деңгейлік тапсырмалар және кейбіреулері үшін қосымша есепті ұсынамын. Бағалау- Қалыптастырушы бағалау түрлері: Оқушылардың сабаққа ынтасын көтеру үшін «Әр түсті дөңгелек фигуралар», «Бағдаршам», «Стикермен бағалау», «Екі жұлдыз, бір ұсыныс», «Мұғалімнің мадақтауы (Өте жақсы! Жарайсыңдар! Керемет!)» қалыптастырушы бағалауларын жүзеге асырамын. Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау; АКТ-ны уақытылы қолдану; Психологиялық жағымды ахуал туғызу; сергіту сәтін ұйымдастыру
8 слайд
Сабақ бойынша рефлекция.
Диалог және қолдау көрсету арқылы сыныппен жұмыс, топпен
жұмыс,жеке жұмыс,жұптық жұмыс кезінде сараланған деңгейлік
тапсырмалар орындатамын. «Құпия сандық» әдісін қолданып
оқушыларды топқа бөлемін. «Сұрақты ұстап ал»әдісімен үй тапсырмасы
тексеріледі. Есеп шығаруда «Қарқын», «Айналмалы бекет», «Стикердегі
диалог», әдістерін қолданамын.
Деңгейлік тапсырмалар және кейбіреулері үшін қосымша есепті
ұсынамын. Топтық жұмыс кезінде ЖАДА жүзеге асырылады. Жеке
оқушыларға мұғалім тарапынан қолдау, мадақтау арқылы, ынталандыру
арқылы жүзеге асырылады.
Оқу мен оқытудағы жаңа әдіс тәсілдерді қолдану арқылы
жеке,жұптық,топтық жұмыс жасағанда бір-біріне көмектесуге,
құрметтеуге, ережені топта талқылауға, бірін-бірі тыңдауға , еркін өз
ойын жеткізе білуге оқушыларды дағдыландырамын. Топпен бірігіп
жұмыс істеу тұлға бойына шыдамдылық, мейірімділік, ұжымдық
жауапкершілік қасиетін дамытады деген қорытындыға келдім.
8 слайд
Сабақ бойынша рефлекция. Диалог және қолдау көрсету арқылы сыныппен жұмыс, топпен жұмыс,жеке жұмыс,жұптық жұмыс кезінде сараланған деңгейлік тапсырмалар орындатамын. «Құпия сандық» әдісін қолданып оқушыларды топқа бөлемін. «Сұрақты ұстап ал»әдісімен үй тапсырмасы тексеріледі. Есеп шығаруда «Қарқын», «Айналмалы бекет», «Стикердегі диалог», әдістерін қолданамын. Деңгейлік тапсырмалар және кейбіреулері үшін қосымша есепті ұсынамын. Топтық жұмыс кезінде ЖАДА жүзеге асырылады. Жеке оқушыларға мұғалім тарапынан қолдау, мадақтау арқылы, ынталандыру арқылы жүзеге асырылады. Оқу мен оқытудағы жаңа әдіс тәсілдерді қолдану арқылы жеке,жұптық,топтық жұмыс жасағанда бір-біріне көмектесуге, құрметтеуге, ережені топта талқылауға, бірін-бірі тыңдауға , еркін өз ойын жеткізе білуге оқушыларды дағдыландырамын. Топпен бірігіп жұмыс істеу тұлға бойына шыдамдылық, мейірімділік, ұжымдық жауапкершілік қасиетін дамытады деген қорытындыға келдім.
9 слайд
Назарларынызға рахмет
9 слайд
Назарларынызға рахмет
10 слайд
Рефлексия. «Табыс ағашын» отырғызайық,
Жасыл алма- маған сабақ ұнады.
Сары алма- тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын.
Қызыл алма- сабақ маған түсініксіз, жұмыстануым керек. Алманың
өздері таңдаған түсіне аттарын жазады.
10 слайд
Рефлексия. «Табыс ағашын» отырғызайық, Жасыл алма- маған сабақ ұнады. Сары алма- тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын. Қызыл алма- сабақ маған түсініксіз, жұмыстануым керек. Алманың өздері таңдаған түсіне аттарын жазады.