"Жақсы деген немене?" "Жаман деген немене?"
"Жақсы деген немене?" "Жаман деген немене?"

#1 слайд
Мұғалімнің аты-жөні: Асқарова Балауса Тұрсұнғалиқызы
Сабақтың тақырыбы:«Жақсы» - деген немене?
«Жаман» - деген немене?
Үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:
4.1.3.1 шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде
сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру.
4.2.6.1 кейіпкердің, кейіпкерлердің іс- әрекеті, мінез-құлқының
өзгеру себептерін мәтіннен тауып, салыстырып бағалау
Сабақтың мақсаты :
1. шығарманың тақырыбы мен қорытынды бөлімі негізінде
2. сюжеттің дамуын болжайды
3. болжамының себебін түсіндіреді
4. кейіпкердің іс-әрекетінің себептерін бағалайды
Ойлау дағдысы: білу және түсіну, қолдану, талдау және
жинақтау, бағалау.
1 слайд
Мұғалімнің аты-жөні: Асқарова Балауса Тұрсұнғалиқызы Сабақтың тақырыбы:«Жақсы» - деген немене? «Жаман» - деген немене? Үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: 4.1.3.1 шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру. 4.2.6.1 кейіпкердің, кейіпкерлердің іс- әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, салыстырып бағалау Сабақтың мақсаты : 1. шығарманың тақырыбы мен қорытынды бөлімі негізінде 2. сюжеттің дамуын болжайды 3. болжамының себебін түсіндіреді 4. кейіпкердің іс-әрекетінің себептерін бағалайды Ойлау дағдысы: білу және түсіну, қолдану, талдау және жинақтау, бағалау.
#2 слайд
Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық ахуал орнату.
Білім алушылармен амандасу.
Нейропсихологиялық жаттығу
орындату.
https://youtube.com/watch?
v=dG5QEcHuaRY&feature=share9
2 слайд
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал орнату. Білім алушылармен амандасу. Нейропсихологиялық жаттығу орындату. https://youtube.com/watch? v=dG5QEcHuaRY&feature=share9
#3 слайд
Топқа бөлу.
Ортақ тақырып : «Құндылықтар»
«Адамгершілік» тобы.
«Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен» мақалын құрастырады.
«Қамқорлық» тобы.
«Жамандық пайда етпейді,
Жақсылық зая кетпейді»
«Адалдық» тобы
« Адалдық жүрген жерде, адамдық жүреді»
«Ізгілік» тобы
«Досы көпті жау алмайды,
Ақылы көпті дау алмайды.»
Бағалау «Ашық журнал» арқылы.
Әр берілген дұрыс жауапқа балл беріледі.
3 слайд
Топқа бөлу. Ортақ тақырып : «Құндылықтар» «Адамгершілік» тобы. «Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен» мақалын құрастырады. «Қамқорлық» тобы. «Жамандық пайда етпейді, Жақсылық зая кетпейді» «Адалдық» тобы « Адалдық жүрген жерде, адамдық жүреді» «Ізгілік» тобы «Досы көпті жау алмайды, Ақылы көпті дау алмайды.» Бағалау «Ашық журнал» арқылы. Әр берілген дұрыс жауапқа балл беріледі.
#4 слайд
«Жақсы - жаман, дұрыс – дұрыс емес» көрініс
Ойлау дағдысы: білу, түсіну, қолдану талдау.
Шарты: 1 –топ ағаш сындыру, 2-топ үлкенге көмек беру, 3-топ ұрлық жасау, 4-топ үлкенге орын беру іс-әрекеттерін көрініспен көрсетіп, дұрыс-дұрыс емес, жақсы-жаман екенін топтағы оқушылар айтады, ойларын
дәлелдейді.
Ойларын айтып, дәлелдеу арқылы сабақтың тақырыбын білім алушылар өздері айтады.
Сабақтың мақсатымен таныстырады.
ҚБ 2 балл
Дескриптор: көрініс қояды; өз ойын айтады; ойын дәлелдейді.
4 слайд
«Жақсы - жаман, дұрыс – дұрыс емес» көрініс Ойлау дағдысы: білу, түсіну, қолдану талдау. Шарты: 1 –топ ағаш сындыру, 2-топ үлкенге көмек беру, 3-топ ұрлық жасау, 4-топ үлкенге орын беру іс-әрекеттерін көрініспен көрсетіп, дұрыс-дұрыс емес, жақсы-жаман екенін топтағы оқушылар айтады, ойларын дәлелдейді. Ойларын айтып, дәлелдеу арқылы сабақтың тақырыбын білім алушылар өздері айтады. Сабақтың мақсатымен таныстырады. ҚБ 2 балл Дескриптор: көрініс қояды; өз ойын айтады; ойын дәлелдейді.
#5 слайд
Интерактивті тақтамен жұмыс.
Ойлау дағдысы: білу.
Бердібек Соқпақбаев туралы
видеоролик көрсетіледі.
ҚБ 1 балл
Дескриптор:
- автор туралы білетін ақпараттарымен
бөліседі 1 балл.
•https://youtu.be/
a3E7HUByMZU
5 слайд
Интерактивті тақтамен жұмыс. Ойлау дағдысы: білу. Бердібек Соқпақбаев туралы видеоролик көрсетіледі. ҚБ 1 балл Дескриптор: - автор туралы білетін ақпараттарымен бөліседі 1 балл. •https://youtu.be/ a3E7HUByMZU
#6 слайд
Оқулықпен жұмыс. Жеке жұмыс.
Ойлау дағдысы: білу, түсіну, талдау, жинақтау
«Танымдық оқу» мәтіннің жалпы мазмұнын түсінуге
бағытталған оқу.
•«Еркін микрофон» әдісі арқылы оқиғаның соңын болжайды.
ҚБ 2 балл
-сауатты оқиды 1 балл
-оқиғаның соңын болжайды 1 балл
«Төрт қабырға» жаттығуы 12 мин. Әр топ өз кезегінде
кейіпкердің іс-әрекеті бойынша тұжырымдама құрастырады да
оны айтады, ал қалған қатысушылар тыңдай отырып:
«Толықтай келісемін», «Кішкене келісемін», «Біраз келіспеймін»,
«Толықтай келіспеймін» дегенді таңдауы керек.
ҚБ 1 балл
Кейіпкердің іс-әрекетін бағалап, түсіндіреді
6 слайд
Оқулықпен жұмыс. Жеке жұмыс. Ойлау дағдысы: білу, түсіну, талдау, жинақтау «Танымдық оқу» мәтіннің жалпы мазмұнын түсінуге бағытталған оқу. •«Еркін микрофон» әдісі арқылы оқиғаның соңын болжайды. ҚБ 2 балл -сауатты оқиды 1 балл -оқиғаның соңын болжайды 1 балл «Төрт қабырға» жаттығуы 12 мин. Әр топ өз кезегінде кейіпкердің іс-әрекеті бойынша тұжырымдама құрастырады да оны айтады, ал қалған қатысушылар тыңдай отырып: «Толықтай келісемін», «Кішкене келісемін», «Біраз келіспеймін», «Толықтай келіспеймін» дегенді таңдауы керек. ҚБ 1 балл Кейіпкердің іс-әрекетін бағалап, түсіндіреді
#7 слайд
Сергіту сәті
«Иә- жоқ» ойыны
Шарты: Дұрыс іс-әрекетке айтылса қол
шапалақтайсыңдар.Дұрыс емес іс-әрекетке аяқтарыңды
тарсылдатасыңдар.
-Кісінің затын рұқсатсыз алған дұрыс емес;
-Ұрлық жасаған дұрыс;
-Біреудің ар-ұятына тию дұрыс;
-Сабаққа кешігіп келу дұрыс емес;
-Үлкенді тыңдау дұрыс;
- Мектепішілік тәртіпті сақтаған дұрыс.
7 слайд
Сергіту сәті «Иә- жоқ» ойыны Шарты: Дұрыс іс-әрекетке айтылса қол шапалақтайсыңдар.Дұрыс емес іс-әрекетке аяқтарыңды тарсылдатасыңдар. -Кісінің затын рұқсатсыз алған дұрыс емес; -Ұрлық жасаған дұрыс; -Біреудің ар-ұятына тию дұрыс; -Сабаққа кешігіп келу дұрыс емес; -Үлкенді тыңдау дұрыс; - Мектепішілік тәртіпті сақтаған дұрыс.
#8 слайд
Саралау тапсырмасы. ЕҚБ тапсырмасы.
Ойлау дағдысы: білу, түсіну, талдау
«Көргендінің аты – көргенді-ау» сөзінің мағынасын түсіндіріп жазады.
ҚБ 1 балл
-нақыл сөздің мағынасын түсіндіріп жазады
ЕБҚҚ тапсырмасы
Ойлау дағдысы: білу және түсіну
Мәтінге сәйкес суретті таңда.
ҚБ 1 балл
суретті таңдап, қоршайды 1 балл
8 слайд
Саралау тапсырмасы. ЕҚБ тапсырмасы. Ойлау дағдысы: білу, түсіну, талдау «Көргендінің аты – көргенді-ау» сөзінің мағынасын түсіндіріп жазады. ҚБ 1 балл -нақыл сөздің мағынасын түсіндіріп жазады ЕБҚҚ тапсырмасы Ойлау дағдысы: білу және түсіну Мәтінге сәйкес суретті таңда. ҚБ 1 балл суретті таңдап, қоршайды 1 балл
#9 слайд
Дәптермен жұмыс.
ФС тапсырмасы.
Ойлау дағдысы: білу және түсіну, қолдану, талдау
Мәтіндегі негізгі ойды білдіретін мақал-мәтелді тауып, көшіріп жаз.
«Жақсылық қылсаң бүтін қыл» мақалын өз өмірлерімен байланыстырып айтады.
Мен мынандай жақсы істер жасадым.......
ҚБ 3 балл
-мәтіннің мазмұнына сәйкес мақал-мәтелді табады 1 балл;
-көшіріп жазады 1 балл;
- өмірмен байланыстырып жазады 1 балл.
9 слайд
Дәптермен жұмыс. ФС тапсырмасы. Ойлау дағдысы: білу және түсіну, қолдану, талдау Мәтіндегі негізгі ойды білдіретін мақал-мәтелді тауып, көшіріп жаз. «Жақсылық қылсаң бүтін қыл» мақалын өз өмірлерімен байланыстырып айтады. Мен мынандай жақсы істер жасадым....... ҚБ 3 балл -мәтіннің мазмұнына сәйкес мақал-мәтелді табады 1 балл; -көшіріп жазады 1 балл; - өмірмен байланыстырып жазады 1 балл.
#10 слайд
Кері байланыс. «Нысана» ойыны арқылы сабақты қорытындылау.
«Жақсы деген немене?» «Жаман деген немене?» деген сұрақтарға жауап
береді.
ҚБ 1 балл
дұрыс жауап айтады 1 балл
https://view.genial.ly/646e704bea4e9800112a065b/interactive-content-darts-quiz
Рефлексия
«Домбыра, қоржын, торсық»
Домбыра: маған бұл тақырып өте қызық болды
Қоржын: маған бәрі түсінікті
Торсық: маған көмек қажет
Үйге тапсырма беру, нұсқаулық жүргізу.
Адамгершілік туралы мақал-мәтел жаз.
10 слайд
Кері байланыс. «Нысана» ойыны арқылы сабақты қорытындылау. «Жақсы деген немене?» «Жаман деген немене?» деген сұрақтарға жауап береді. ҚБ 1 балл дұрыс жауап айтады 1 балл https://view.genial.ly/646e704bea4e9800112a065b/interactive-content-darts-quiz Рефлексия «Домбыра, қоржын, торсық» Домбыра: маған бұл тақырып өте қызық болды Қоржын: маған бәрі түсінікті Торсық: маған көмек қажет Үйге тапсырма беру, нұсқаулық жүргізу. Адамгершілік туралы мақал-мәтел жаз.
шағым қалдыра аласыз













