Жеке қорғану құралдары
Жеке қорғану құралдары

#1 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
Әскери тәртіп, оның мәні мен маңызы
1 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Әскери тәртіп, оның мәні мен маңызы
#2 слайд
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:
ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ:
Әскери тәртіпті сақтау маңыздылығын орындалу мақсатын және тәртіптік шаралар жайлы түсінік
алады
Барлық оқушылар: Әскери
тәртіп, оның мәні және
маңызын түсіндіру;
сарбаздарды (матрос)
көтермелеу (ынталандыру)
турлерімен таныстыру;
сарбаздарға (матрос)
қолданылатын тәртіптік
жаза түрлерін біледі
Оқушылардың басым
бөлігі: Әскери тәртіп
түсінігі мен оның
қолданылуын, әскери
тәртіпті ұстану бойынша
әскери қызметшілердің
міндеттерін; сарбаздарды
(матрос) көтермелеу
(ынталандыру) түрлерін;
сарбаздарға (матрос)
қолданылатын тәртіптік
жаза түрлерін біледі.
Кейбір оқушылар: Әскери
тәртіпті сақтау қажеттігін
дұрыс түсінуді; көтермелеу
мен тәртіптік жаза
түрлерін ажырата біледі .
2 слайд
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ: Әскери тәртіпті сақтау маңыздылығын орындалу мақсатын және тәртіптік шаралар жайлы түсінік алады Барлық оқушылар: Әскери тәртіп, оның мәні және маңызын түсіндіру; сарбаздарды (матрос) көтермелеу (ынталандыру) турлерімен таныстыру; сарбаздарға (матрос) қолданылатын тәртіптік жаза түрлерін біледі Оқушылардың басым бөлігі: Әскери тәртіп түсінігі мен оның қолданылуын, әскери тәртіпті ұстану бойынша әскери қызметшілердің міндеттерін; сарбаздарды (матрос) көтермелеу (ынталандыру) түрлерін; сарбаздарға (матрос) қолданылатын тәртіптік жаза түрлерін біледі. Кейбір оқушылар: Әскери тәртіпті сақтау қажеттігін дұрыс түсінуді; көтермелеу мен тәртіптік жаза түрлерін ажырата біледі .
#3 слайд
•Взвод командирі оқушыларды сапқа тұрғызады,
оқытушыға рапорт береді, амандасу, түгендеу,
оқушылардың сырт көрінісін тексеру.
Ұйымдастыру кезеңі:
3 слайд
•Взвод командирі оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға рапорт береді, амандасу, түгендеу, оқушылардың сырт көрінісін тексеру. Ұйымдастыру кезеңі:
#4 слайд
Бірінші тақырыпты оқу барысында мұғалім әскери
тәртіп Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің
жауынгерлік әзірлігін қамтамасыз ететін басты
шарттардың бірі екенін түсіндіреді. Оның
қағидаттары Қазақстан Республикасының Ата
Заңында, Қазақстан Республикасының «Әскери
қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі
туралы» заңында және әскери Антта бекітілген.
Жарғыда жазылған әскери тәртіп анықтамасын
беруге болады: «Әскери тәртіп - әскери
қызметшілердің заңдармен, жалпыәэскери
жарғылармен, басқа да нормативтік-кұқықтық
актілермен және командир-лердің (бастықтардың)
бұйрықтарымен (өкімдерімен) бел-гіленген
қағидаларды қатаң жэне нақты сақтауы». Әскери
тәртіп әрбір әскери қызметшінің өз әскери борышын
және өз Отаны - Қазақстан Республикасын қорғауға
деген жеке жауапкершілігін сезінуіне, өз халқына
шексіз адалдығына негізделеді.
Екінші тақырыпты зерделеу барысында мұғалім
көтер-мелеу (ынталандыру) әскери борышын
орындауда жігерлілік танытқан және ерекше көзге
түскен әскери қызметшілерге қатысты олардың
еңбегін және ерекшелігін бағалаудың түрі екенін
түсіндіреді.
Көтермелеу әскери қызметшіні тәрбиелеудің және
әскери тәртіпті нығайтудың маңызды құралы болып
табылады. Әрі қарай мерзімді қызметтің әскери
қызметшілеріне қолданылуын көтермелеулерді
айтып өтеді , олардың мағанасын және реттілігін
түсіндіреді .
Жаңа тақырыппен таныстыру.
4 слайд
Бірінші тақырыпты оқу барысында мұғалім әскери тәртіп Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жауынгерлік әзірлігін қамтамасыз ететін басты шарттардың бірі екенін түсіндіреді. Оның қағидаттары Қазақстан Республикасының Ата Заңында, Қазақстан Республикасының «Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы» заңында және әскери Антта бекітілген. Жарғыда жазылған әскери тәртіп анықтамасын беруге болады: «Әскери тәртіп - әскери қызметшілердің заңдармен, жалпыәэскери жарғылармен, басқа да нормативтік-кұқықтық актілермен және командир-лердің (бастықтардың) бұйрықтарымен (өкімдерімен) бел-гіленген қағидаларды қатаң жэне нақты сақтауы». Әскери тәртіп әрбір әскери қызметшінің өз әскери борышын және өз Отаны - Қазақстан Республикасын қорғауға деген жеке жауапкершілігін сезінуіне, өз халқына шексіз адалдығына негізделеді. Екінші тақырыпты зерделеу барысында мұғалім көтер-мелеу (ынталандыру) әскери борышын орындауда жігерлілік танытқан және ерекше көзге түскен әскери қызметшілерге қатысты олардың еңбегін және ерекшелігін бағалаудың түрі екенін түсіндіреді. Көтермелеу әскери қызметшіні тәрбиелеудің және әскери тәртіпті нығайтудың маңызды құралы болып табылады. Әрі қарай мерзімді қызметтің әскери қызметшілеріне қолданылуын көтермелеулерді айтып өтеді , олардың мағанасын және реттілігін түсіндіреді . Жаңа тақырыппен таныстыру.
#5 слайд
Сабақтың соңы
Рефлексия
Оқушылар өз позициясын түсіндіре отырып, сөйлемдерді
жалғастырады: Сөйлемдерді толықтыру ұсынылады .
патриот - бұл .......
Өз отанымды қорғау деген - ..........
Егер мен Қарулы Күштерде қызмет етсем ,
мен ....... әскерін таңдаған болар едім ,
себебі ........
5 слайд
Сабақтың соңы Рефлексия Оқушылар өз позициясын түсіндіре отырып, сөйлемдерді жалғастырады: Сөйлемдерді толықтыру ұсынылады . патриот - бұл ....... Өз отанымды қорғау деген - .......... Егер мен Қарулы Күштерде қызмет етсем , мен ....... әскерін таңдаған болар едім , себебі ........
#6 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!
6 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!
#7 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
Калашников автоматы және қол пулеметі
7 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Калашников автоматы және қол пулеметі
#8 слайд
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:
ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ:
Автоматтың жалпы құрылысы мен жұмыс істеу қағидаттарын зерделейді
•Калашников автоматы және қол пулеметінің атқаратын қызметін біледі
Барлық оқушылар:
•Қару және патрондарды қолдану кезіндегі қауіпсіздік шаралары, Калашников автоматы және қол
пулеметінің атқаратын қызметі және ұрыстық қасиеттерін біледі.
Көпшілік оқушылар:
•Қару және патрондарды қолдану кезіндегі қауіпсіздік шаралары, Калашников автоматы және қол
пулеметінің атқаратын қызметі, ұрыстық қасиеттері, жалпы құрылысы және жұмыс істеу
механизмін біледі.
Кейбір оқушылар:
8 слайд
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ: Автоматтың жалпы құрылысы мен жұмыс істеу қағидаттарын зерделейді •Калашников автоматы және қол пулеметінің атқаратын қызметін біледі Барлық оқушылар: •Қару және патрондарды қолдану кезіндегі қауіпсіздік шаралары, Калашников автоматы және қол пулеметінің атқаратын қызметі және ұрыстық қасиеттерін біледі. Көпшілік оқушылар: •Қару және патрондарды қолдану кезіндегі қауіпсіздік шаралары, Калашников автоматы және қол пулеметінің атқаратын қызметі, ұрыстық қасиеттері, жалпы құрылысы және жұмыс істеу механизмін біледі. Кейбір оқушылар:
#9 слайд
САБАҚТЫҢ БАСЫ
Ұйымдастыру кезеңі.
Взвод командирі
оқушыларды сапқа
тұрғызады, оқытушыға
рапорт береді, амандасу,
түгендеу, оқушылардың
сырт көрінісін тексеру.
9 слайд
САБАҚТЫҢ БАСЫ Ұйымдастыру кезеңі. Взвод командирі оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға рапорт береді, амандасу, түгендеу, оқушылардың сырт көрінісін тексеру.
#10 слайд
Сабақтың ортасы
Қару және патрондарды қолдану кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Калашников автоматы және қол пулеметінің
атқаратын қызметі. Ұрыстық қасиеттері. Автоматтың сүңгі-пышақсыз жарақталған оқжатарымен қосқандағы
массасы: АК74 — 3,6 кг; АК74 — 5,9 кг; АКС74 — 3,5 кг; АКС74Н — 5,8 кг. Сүңгі-пышақтың қына-бымен қоса
алғандағы массасы - 490 г.
Пулеметтің жарақталған оқжатарымен қосқандағы массасы: РПК74 — 5,46 кг; РПК74Н — 7,76 кг; РПКС74 —
5,61 кг; РПКС74Н-7,91КГ. Автоматтан (пулеметтен) автоматты немесе жекелей атыс жүргізіледі. Автоматты атыс
автоматтан атудың негізгі түрі болып табылады: ол қысқа (5 атысқа дейін) және ұзақ атумен (10 атысқа дейін,
пулеметтерден 15 атысқа дейін) кезекпен және үзбей жүргізіледі. Атыс кезінде патрондардың берілуі
автоматта 30 патронға, пулеметте 45 патронга дейін болатын қорабы оқжатардан жүргізіледі.
Автомат пен пулеметтің оқжатарларын өзара алмастыруға болады. Атудың көздеу қашықтығы — 1000 метр.
Жер үсті нысаналары бойынша нақты атыс 500 метрге дейін, пулеметте — 600 метрге дейін. Ал ұшақтар,
тікұшақтар және парашютистерге автоматтан және пулеметтен ату қашықтығы — 500 м-ге дейін.
Жаңа тақырппен таныстыру
10 слайд
Сабақтың ортасы Қару және патрондарды қолдану кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Калашников автоматы және қол пулеметінің атқаратын қызметі. Ұрыстық қасиеттері. Автоматтың сүңгі-пышақсыз жарақталған оқжатарымен қосқандағы массасы: АК74 — 3,6 кг; АК74 — 5,9 кг; АКС74 — 3,5 кг; АКС74Н — 5,8 кг. Сүңгі-пышақтың қына-бымен қоса алғандағы массасы - 490 г. Пулеметтің жарақталған оқжатарымен қосқандағы массасы: РПК74 — 5,46 кг; РПК74Н — 7,76 кг; РПКС74 — 5,61 кг; РПКС74Н-7,91КГ. Автоматтан (пулеметтен) автоматты немесе жекелей атыс жүргізіледі. Автоматты атыс автоматтан атудың негізгі түрі болып табылады: ол қысқа (5 атысқа дейін) және ұзақ атумен (10 атысқа дейін, пулеметтерден 15 атысқа дейін) кезекпен және үзбей жүргізіледі. Атыс кезінде патрондардың берілуі автоматта 30 патронға, пулеметте 45 патронга дейін болатын қорабы оқжатардан жүргізіледі. Автомат пен пулеметтің оқжатарларын өзара алмастыруға болады. Атудың көздеу қашықтығы — 1000 метр. Жер үсті нысаналары бойынша нақты атыс 500 метрге дейін, пулеметте — 600 метрге дейін. Ал ұшақтар, тікұшақтар және парашютистерге автоматтан және пулеметтен ату қашықтығы — 500 м-ге дейін. Жаңа тақырппен таныстыру
#11 слайд
Сабақтың соңы
Бүгін сабақта мен ....... білдім .
Мен ..... түсіндім .
Мен ...... үйрендім .
...... білу қызықты болды .
Рефлексия
Оқушыларға сөйлемді толықтыру ұсынылады .
11 слайд
Сабақтың соңы Бүгін сабақта мен ....... білдім . Мен ..... түсіндім . Мен ...... үйрендім . ...... білу қызықты болды . Рефлексия Оқушыларға сөйлемді толықтыру ұсынылады .
#12 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!
12 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!
#13 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
Калашников автоматын (қол пулеметін) жартылай
бөлшектеу және жинақтау
13 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Калашников автоматын (қол пулеметін) жартылай бөлшектеу және жинақтау
#14 слайд
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:
ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ:
Қаруды бөлшектеу мен құрастыру реттілігін айқындайды
Барлық оқушылар:
Калашников автоматы
және қол пулеметінің
атқаратын қызметін,
патронының түрлерін
біледі
Оқушылардың басым
бөлігі: Калашников
автоматының атқаратын
қызметі, бөлшектері
мен механизмдерінің
атуын, Калашников
автоматының (қол
пулеметінің)
патронының түрлері
және құрылысын біледі.
Кейбір оқушылар:
Калашников
автоматының атқаратын
қызметі, бөлшектері
мен механизмдерінің
құрылысы, Калашников
автоматының (қол
пулеметінің)
патронының түрлері
және құрылысын біледі.
14 слайд
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ: Қаруды бөлшектеу мен құрастыру реттілігін айқындайды Барлық оқушылар: Калашников автоматы және қол пулеметінің атқаратын қызметін, патронының түрлерін біледі Оқушылардың басым бөлігі: Калашников автоматының атқаратын қызметі, бөлшектері мен механизмдерінің атуын, Калашников автоматының (қол пулеметінің) патронының түрлері және құрылысын біледі. Кейбір оқушылар: Калашников автоматының атқаратын қызметі, бөлшектері мен механизмдерінің құрылысы, Калашников автоматының (қол пулеметінің) патронының түрлері және құрылысын біледі.
#15 слайд
САБАҚТЫҢ БАСЫ
Ұйымдастыру кезеңі.
Взвод командирі оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға рапорт береді, амандасу,
түгендеу, оқушылардың сырт көрінісін тексеру.
15 слайд
САБАҚТЫҢ БАСЫ Ұйымдастыру кезеңі. Взвод командирі оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға рапорт береді, амандасу, түгендеу, оқушылардың сырт көрінісін тексеру.
#16 слайд
Сабақтың ортасы
Жаңа тақырыппен таныстыру.
•Калашников автоматының атқаратын қызметі,
бөлшектері мен механизмдерінің құрылысы.
Калашников автоматының (қол пулеметінің)
патронының түрлері және құрылысы.
Калашников автоматын жартылай бөлшектеу және
жинақтау реті.
•Автоматты (пулеметті) бөлектеу толық және толық
емес болуы мүмкін: толық емес бөлшектеу —
автоматты (пулеметті) тазалау, майлау және
тексеру үшін; толық бөлектеу — жаңбыр мен қар
астында қалғанда не жөндеу кезінде автоматты
(пулеметті) қатты ластанудан тазалау үшін
жүргізіледі. Автоматты (пулеметті) толық емес
белектеу мен жинақтау үстел үстінде немесе таза
төсеніш жайылып жүргізіледі; бөлшектер мен
механизмдер бөлектенген ретімен қойылады.
Оларды абайлап ұстап, бірінің үстіне бірін қоймай,
күштемей және соққыламай жүргізу керек.
•Автоматты (пулеметті) жинақтау кезінде оның
бөлімдеріндегі нөмірлерді салыстыру керек; әр
автоматтың (пулеметтің) ұңғы қорабындағы нөмір
газ құбырындағы, бекітпе ергенегіндегі,
бекітпедегі, ұңғы қорабы қақпағындағы және
басқа бөліктеріндегі нөмірге сәйкес келуі керек.
16 слайд
Сабақтың ортасы Жаңа тақырыппен таныстыру. •Калашников автоматының атқаратын қызметі, бөлшектері мен механизмдерінің құрылысы. Калашников автоматының (қол пулеметінің) патронының түрлері және құрылысы. Калашников автоматын жартылай бөлшектеу және жинақтау реті. •Автоматты (пулеметті) бөлектеу толық және толық емес болуы мүмкін: толық емес бөлшектеу — автоматты (пулеметті) тазалау, майлау және тексеру үшін; толық бөлектеу — жаңбыр мен қар астында қалғанда не жөндеу кезінде автоматты (пулеметті) қатты ластанудан тазалау үшін жүргізіледі. Автоматты (пулеметті) толық емес белектеу мен жинақтау үстел үстінде немесе таза төсеніш жайылып жүргізіледі; бөлшектер мен механизмдер бөлектенген ретімен қойылады. Оларды абайлап ұстап, бірінің үстіне бірін қоймай, күштемей және соққыламай жүргізу керек. •Автоматты (пулеметті) жинақтау кезінде оның бөлімдеріндегі нөмірлерді салыстыру керек; әр автоматтың (пулеметтің) ұңғы қорабындағы нөмір газ құбырындағы, бекітпе ергенегіндегі, бекітпедегі, ұңғы қорабы қақпағындағы және басқа бөліктеріндегі нөмірге сәйкес келуі керек.
#17 слайд
Сабақтың соңы
Рефлексия
Сабақтың соңында әр оқушы өзінің
сыныптасын таңдап, оған алғысын білдіріп,
не үшін алғыс айтқанын түсіндіреді. Бұл кезде
мүғалімді таңдауға болмайды. Сабақ
мұғалімнің алғыс сөзімен аяқталады.
17 слайд
Сабақтың соңы Рефлексия Сабақтың соңында әр оқушы өзінің сыныптасын таңдап, оған алғысын білдіріп, не үшін алғыс айтқанын түсіндіреді. Бұл кезде мүғалімді таңдауға болмайды. Сабақ мұғалімнің алғыс сөзімен аяқталады.
#18 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!
18 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!
#19 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
Калашников автоматын (қол пулеметін) атуға дайындау
19 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Калашников автоматын (қол пулеметін) атуға дайындау
#20 слайд
ОҚУ
БАҒДАРЛАМАСЫНА
СӘЙКЕС ОҚЫТУ
МАҚСАТТАРЫ:
Автоматты атуға
дайындау мен
қауіпсіздік ережесін
сақтайды
Барлық оқушы:
•Автоматтың керек-жарақтары,
жабдықтары, Автоматты атудан
кейін тазалау, майлау және
сақтау тәртібін біледі
Көпшілік оқушы:
•Автоматтың керек-жарақтары,
жабдықтары, Автоматты атудан
кейін тазалау, майлау және
сақтау тәртібі, Автоматтың
оқтарын тексеру және атысқа
дайындау, ату кезінде болуы
мүмкін ақаулар және оларды
түзету тәсілдерін біледі.
Кейбір оқушы:
•Автоматтың керек-жарақтары,
жабдықтары, Автоматты атудан
кейін тазалау, майлау және
сақтау тәртібі, Автоматтың
оқтарын тексеру және атысқа
дайындау, ату кезінде болуы
мүмкін ақаулар және оларды
түзету тәсілдері және ату
кезінде туындауы мүмкін
кідірістерді жою амалдарын
біледі.
Сабақтың мақсаты:
20 слайд
ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ: Автоматты атуға дайындау мен қауіпсіздік ережесін сақтайды Барлық оқушы: •Автоматтың керек-жарақтары, жабдықтары, Автоматты атудан кейін тазалау, майлау және сақтау тәртібін біледі Көпшілік оқушы: •Автоматтың керек-жарақтары, жабдықтары, Автоматты атудан кейін тазалау, майлау және сақтау тәртібі, Автоматтың оқтарын тексеру және атысқа дайындау, ату кезінде болуы мүмкін ақаулар және оларды түзету тәсілдерін біледі. Кейбір оқушы: •Автоматтың керек-жарақтары, жабдықтары, Автоматты атудан кейін тазалау, майлау және сақтау тәртібі, Автоматтың оқтарын тексеру және атысқа дайындау, ату кезінде болуы мүмкін ақаулар және оларды түзету тәсілдері және ату кезінде туындауы мүмкін кідірістерді жою амалдарын біледі. Сабақтың мақсаты:
#21 слайд
САБАҚТЫҢ БАСЫ
Ұйым
дасты
ру
кезең
і.
•Взвод командирі оқушыларды сапқа тұрғызады,
оқытушыға рапорт береді, амандасу, түгендеу,
оқушылардың сырт көрінісін тексеру.
21 слайд
САБАҚТЫҢ БАСЫ Ұйым дасты ру кезең і. •Взвод командирі оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға рапорт береді, амандасу, түгендеу, оқушылардың сырт көрінісін тексеру.
#22 слайд
Сабақтың ортасы
•Автоматтың керек–жарақтары, жабдықтары. Автоматты атудан кейін тазалау,
майлау және сақтау тәртібі. Автомат-тың оқтарын тексеру және атысқа
дайындау. Ату кезінде болуы мүмкін ақаулар және оларды түзету тәсілдері.
Ату кезінде туындауы мүмкін кідірістерді жою амалдары
•Калашников автоматымен іс жүзінде танысу
Слайд көрсету.
22 слайд
Сабақтың ортасы •Автоматтың керек–жарақтары, жабдықтары. Автоматты атудан кейін тазалау, майлау және сақтау тәртібі. Автомат-тың оқтарын тексеру және атысқа дайындау. Ату кезінде болуы мүмкін ақаулар және оларды түзету тәсілдері. Ату кезінде туындауы мүмкін кідірістерді жою амалдары •Калашников автоматымен іс жүзінде танысу Слайд көрсету.
#23 слайд
Сабақтың соңы
Сабақта
жаңадан не
білдіңдер?
Сендерді не
таңғалдырды?
Не сәтті
орындалды
деп
ойлайсыңдар?
Не сәтті
орындалмады
және
неліктен?
Нені есте
сақтау керек
деп
ойлайсыңдар?
Рефлексия
Оқушылар келесі сұрақтарға толық жауап беруі керек:
23 слайд
Сабақтың соңы Сабақта жаңадан не білдіңдер? Сендерді не таңғалдырды? Не сәтті орындалды деп ойлайсыңдар? Не сәтті орындалмады және неліктен? Нені есте сақтау керек деп ойлайсыңдар? Рефлексия Оқушылар келесі сұрақтарға толық жауап беруі керек:
#24 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!
24 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!
#25 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
Жарықшақты қол гранаталары
25 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Жарықшақты қол гранаталары
#26 слайд
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:
ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ:
Қол гранаталарының құрылысымен танысады
Барлық оқушылар: жарықшақты қол гранаталарының (РГД-5, РГН, Ф-1, РГО) арналу мақсаты,
гранатаны лақтыруға дайындау тәртібін біледі
Оқушылардың басым бөлігі: Жарықшақты қол гранаталарының арналу мақсаты, ұрыстық қасиеттері
мен құрылымы, ұрыстық қасиеттері, гранатаны лақтыруға дайындау тәртібін біледі.
Кейбір оқушылар: Жарықшақты қол гранаталарының арналу мақсаты, ұрыстық қасиеттері мен
құрылымы, ұрыстық қасиеттері, гранатаның және тұтандырғышының құрылысы гранатаны лақтыру
кезіндегі бөлшектері мен механизмдерінің жұмысы, гранатаны лақтыруға дайындау тәртібін біледі.
26 слайд
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ: Қол гранаталарының құрылысымен танысады Барлық оқушылар: жарықшақты қол гранаталарының (РГД-5, РГН, Ф-1, РГО) арналу мақсаты, гранатаны лақтыруға дайындау тәртібін біледі Оқушылардың басым бөлігі: Жарықшақты қол гранаталарының арналу мақсаты, ұрыстық қасиеттері мен құрылымы, ұрыстық қасиеттері, гранатаны лақтыруға дайындау тәртібін біледі. Кейбір оқушылар: Жарықшақты қол гранаталарының арналу мақсаты, ұрыстық қасиеттері мен құрылымы, ұрыстық қасиеттері, гранатаның және тұтандырғышының құрылысы гранатаны лақтыру кезіндегі бөлшектері мен механизмдерінің жұмысы, гранатаны лақтыруға дайындау тәртібін біледі.
#27 слайд
САБАҚТЫҢ БАСЫ
Ұйымдастыру кезеңі.
•Взвод командирі
оқушыларды сапқа
тұрғызады, оқытушыға
рапорт береді, амандасу,
түгендеу, оқушылардың
сырт көрінісін тексеру.
27 слайд
САБАҚТЫҢ БАСЫ Ұйымдастыру кезеңі. •Взвод командирі оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға рапорт береді, амандасу, түгендеу, оқушылардың сырт көрінісін тексеру.
#28 слайд
Сабақтың ортасы
Жаңа тақырыппен тасныстыру.
Жарықшақты қол гранаталарының (РГД-5, РГН, Ф-1, РГО) арналу мақсаты, ұрыстық
қасиеттері мен құрылымы. Ұрыстық қасиеттері, гранатаның және тұтандырғышының
құрылысы. Гранатаны лақтыру кезіндегі бөлшектері мен механизмдерінің жұмысы,
гранатаны лақтыруға дайындау мен міндеттерін түсіндіру
28 слайд
Сабақтың ортасы Жаңа тақырыппен тасныстыру. Жарықшақты қол гранаталарының (РГД-5, РГН, Ф-1, РГО) арналу мақсаты, ұрыстық қасиеттері мен құрылымы. Ұрыстық қасиеттері, гранатаның және тұтандырғышының құрылысы. Гранатаны лақтыру кезіндегі бөлшектері мен механизмдерінің жұмысы, гранатаны лақтыруға дайындау мен міндеттерін түсіндіру
#29 слайд
Сабақтың соңы
... білу қызықты болды.
Мен... үйрендім.
Мен... түсіндім.
Бүгін сабақта мен ... білдім.
Рефлексия
Оқушыларға сөйлемді толықтыру ұсынылады.
29 слайд
Сабақтың соңы ... білу қызықты болды. Мен... үйрендім. Мен... түсіндім. Бүгін сабақта мен ... білдім. Рефлексия Оқушыларға сөйлемді толықтыру ұсынылады.
#30 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!
30 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАҚМЕТ!
#31 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
Кіріспе
31 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Кіріспе
#32 слайд
ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ:
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:
Мотоатқыштар бөлімшесін ұйымдастыру және оның ұрыстық мүмкіндіктері
Барлық оқушылар: Ұрыс және
оның түрлері; мотоатқыштар
бөлімшесінің құрамы;
бөлімнің қару-жарағы;
бөлімнің ұрыстық
мүмкіндіктері туралы біледі
Оқушылардың басым бөлігі:
Мотоатқыштар белімшесін
ұйымдастыру және оның
ұрыстық мүмкіндіктерімен
таныстыру; жауынгерлік
тапсырмаларды орындау
тәсілдері туралы түсінігін
дамыту; жауапкершілікке,
ұйымшылдыққа, өзара кемек
көрсету туралы біледі.
Кейбір оқушылар: Ұрыстың
негізгі түрлерін ажыратуды;
ұрыста адам күшін есептеу
кезінде бөлімнің
мүмкіндіктері туралы
білімдерін біледі.
32 слайд
ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ: САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: Мотоатқыштар бөлімшесін ұйымдастыру және оның ұрыстық мүмкіндіктері Барлық оқушылар: Ұрыс және оның түрлері; мотоатқыштар бөлімшесінің құрамы; бөлімнің қару-жарағы; бөлімнің ұрыстық мүмкіндіктері туралы біледі Оқушылардың басым бөлігі: Мотоатқыштар белімшесін ұйымдастыру және оның ұрыстық мүмкіндіктерімен таныстыру; жауынгерлік тапсырмаларды орындау тәсілдері туралы түсінігін дамыту; жауапкершілікке, ұйымшылдыққа, өзара кемек көрсету туралы біледі. Кейбір оқушылар: Ұрыстың негізгі түрлерін ажыратуды; ұрыста адам күшін есептеу кезінде бөлімнің мүмкіндіктері туралы білімдерін біледі.
#33 слайд
САБАҚТЫҢ БАСЫ
Ұйымдастыру
кезеңі.
•Взвод командирі
оқушыларды сапқа
тұрғызады, оқытушыға
рапорт береді, амандасу,
түгендеу, оқушылардың
сырт көрінісін тексеру.
33 слайд
САБАҚТЫҢ БАСЫ Ұйымдастыру кезеңі. •Взвод командирі оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға рапорт береді, амандасу, түгендеу, оқушылардың сырт көрінісін тексеру.
#34 слайд
Сабақтың ортасы
Жаңа сабқты түсіндіреді. Мұғалім сабақ басында ұрыс және оның түрлері, маневр,
соққы туралы түсініктерді қарастырады, содан соң мотоатқыштар бөлімшесінің (МАБ)
анықтамасын түсіндіреді. МАБ - ұйымдастырылуы бойынша мотоатқыштар взводы-
ның құрамына кіретін мотоатқыштардың төменгі тактикалық бөлімшесі. МАБ жаяу
әскердің ұрыс машинасымен және бронетранспортермен жарақталуы мүмкін.
Кейін мұғалім плакат пен таныстырылымды пайдаланып, жаяу әскердің ұрыс
машинасында МАБ ұйымдастыруды түсіндіреді, бөлімнің иелігіндегі қару-жараққа
қысқаша сипаттама береді. Бөлімнің ұрыстық мүмкіндіктерін түсіндіру барысында
мұғалім әскери мүмкіндіктер бөлімнің және бөлімшенің бекітілген уақыт аралығында
жағдайдың нақты аталған шарт-тарында белгілі тапсырмаларды орындау мүмкіндігін
сипат-тайтын сандық және сапалық көрсеткіштер екенін айтады.
Ол жеке құрамның санына, оның жауынгерлік дайындығы және моральдық күйіне,
қару және техниканың саны мен сапасына, командирлердің білімі, біліктілік дәрежесі
және бөлімдерді басқару шеберлігіне, бөлімшелер мен бө...
34 слайд
Сабақтың ортасы Жаңа сабқты түсіндіреді. Мұғалім сабақ басында ұрыс және оның түрлері, маневр, соққы туралы түсініктерді қарастырады, содан соң мотоатқыштар бөлімшесінің (МАБ) анықтамасын түсіндіреді. МАБ - ұйымдастырылуы бойынша мотоатқыштар взводы- ның құрамына кіретін мотоатқыштардың төменгі тактикалық бөлімшесі. МАБ жаяу әскердің ұрыс машинасымен және бронетранспортермен жарақталуы мүмкін. Кейін мұғалім плакат пен таныстырылымды пайдаланып, жаяу әскердің ұрыс машинасында МАБ ұйымдастыруды түсіндіреді, бөлімнің иелігіндегі қару-жараққа қысқаша сипаттама береді. Бөлімнің ұрыстық мүмкіндіктерін түсіндіру барысында мұғалім әскери мүмкіндіктер бөлімнің және бөлімшенің бекітілген уақыт аралығында жағдайдың нақты аталған шарт-тарында белгілі тапсырмаларды орындау мүмкіндігін сипат-тайтын сандық және сапалық көрсеткіштер екенін айтады. Ол жеке құрамның санына, оның жауынгерлік дайындығы және моральдық күйіне, қару және техниканың саны мен сапасына, командирлердің білімі, біліктілік дәрежесі және бөлімдерді басқару шеберлігіне, бөлімшелер мен бө...
шағым қалдыра аласыз













