1 слайд
Ашық сабақ
15.10.2018Ашық сабақ
15.10.2018
“ Материктер мен дүние
бөліктері
5 Б-сынып
2 слайд
КӨҢІЛ КҮЙІҢ
ҚАНДАЙ?
3 слайд
C АБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
МАТЕРИКТЕР МЕН ДҮНИЕ БӨЛІКТЕРІ
4 слайд
ОҚУ МАҚСАТЫ:
5.2.6.1 МАТЕРИКТЕРДІ
ЖӘНЕ ДҮНИЕ
БӨЛІКТЕРІН ИГЕРУ
ЖӘНЕ ЗЕРТТЕУ
ТАРИХЫН
СИПАТТАЙДЫ
5 слайд
№ 1 98 ЖББМ
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
(оқу бағдарламасына
с ə йкес)5.2.6.1 материктер мен дүние
бөліктерін игеружәне зерттеу
тарихын сипаттау
Белсенді
оқу Тілдік мақсаттар
Сабақта қолданатын жаңа терминдер:
Еуразия, Африка, Америка, Аустралия,,
Оқушылар орындай алады: Тақырып бойынша
мәтінді оқиды және топпен талқылайды
(оқылым, айтылым, тыңдалым және жазылым)
Саралап
оқытуҚұндылықтарға баулу
Білім алушылардың бір-бірімен
қарым-қатынас жасау қабілетін
аша отырып, денсаулық, достық
және айналадағыларға
қамқорлық көрсетуге және өмір
бойы оқуға дайын болуға,
жалпыға бірдей еңбек етуге баулу Бағалау
критерийлері
Материктер мен дүние
бөліктерін игеру
және зерттеу тарихын
жүйелеп баяндайдыҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Сабақтың тақырыбы
5.1.D. Материктер
Ойлау деңгейінің дағдылары
Білу, түсіну және қолдану
6 слайд
физика
Биология
Қазақ
тіліДене
тәрбиесі химия
Пәнаралық
байланыс
7 слайд
Карта
*Электрондық
оқулықтар Сабақтың
көрнекілігі: Жоғары Ө
Дидактикалық
материалдар
Даралап саралап
оқытуСлайдтар Сабаққа қажетті
құрал-жабдықтарСабақтың көрнекілігі:
Сабақтың көрнекілігі:
8 слайд
ЕСІҢЕ САҚТА
Материк — теңіздер мен мұхит сулары жағалауын шайып
жатқан құрылықтың едәуір бөлігі.
«Дүние бөлігі» деген термин құрылықтарды тарихи-мәдени
белгілері бойынша жіктейді.
Аустралия аралдар.; 6%
Антарктида; 8,90%
Африка; 20,30%
Еуропа; 7%
Азия; 29,50%
Америка; 28,30%
9 слайд
Құрлықтардың бүкіл беткі бөлігін материктер мен дүние
бөліктеріне жіктеп қарастырамыз. Бұл екі ұғымды қарастырғанда
қателесіп кетуге болады. Себебі әлемде алты материк пен алты
дүние бөлігі бар.
жер бетінің жалпы ауданы 510,2 млн км2 ол материктер мен
мұхиттарға бөлінген.
Құрлық 149,1 млн км2 (29,2 %)
Дүниежүзілік мұхит 361,1 млн км2 (70,8%)
Дүние бөліктері алтау:
Еуропа, Азия, Африка (Ескі дүние деп атайды),
Америка, Аустралия, Антарктида(Жаңа дүние)
10 слайд
11 слайд
Материктерд і және дүние бөліктерін
сипаттау жоспары:
1. Атауының шыққан тегі;
2. Табиғатының ерекшелігі;
3. Шекаралары;
4. Халықтары;
5. Мемлекеттер.
12 слайд
Әрбір топ жекелеген материктің және жер шары бөлігінің игерілу және
қоныстану тарихын зерттейді. Зерттеу нәтижелері графикалық нысанда
өзінің таңдауы бойынша көрсетіледі: коллаж, постер, инфографика,
презентация. Нәтижелерде мыналар көрсетілуі тиіс:
1. Материктің географиялық орналасуы туралы қысқаша мәлімет;
2. Байырғы халықтары;
3. Материктің немесе жер шары бөліктерінің саяхатшылармен,
зерттеушілермен немесе әскери экспедициялармен ашылуы;
4. Материктің қоныс аударушылармен игерілу мақсаты және кезеңдері;
5. Байырғы және қоныс аударған халық арасындағы өзара қарым-қатынас.
13 слайд
1-тапсырма
Қызығушылықты ояту.
Миға шабуыл.
Материктер
14 слайд
2-тапсырма
“Танысу“ 2-тапсырма
“Танысу“
Сен бізді білесің бе?
15 слайд
3-тапсырма
Географиялық
ашылулар
Солтүстік
Америка Антарктида
Оңтүстік
АмерикаЕуразия АустралияАфрика
16 слайд
4-тапсырма.
«Тұлғаны тани отырып сәйкестендір» әдісі. ТЖ
1. 1497-1498ж
2. 1492ж
3. 1606ж
4. 1642ж
5. 1771ж
6. 1820ж
7. 1911-1912ж
8. ІҮ ғасыр а. Пифей
ә. Антарктида ашылды
б. Джеймс Кук
в. Абель Тасман
г. Руала Амундсен,Роберт Скотт
ғ. Х. Колумб
д. Васко да Гама
ж. Билл Янц
17 слайд
5-тапсырма.
Венн диаграммасы ТЖ.
Ортақ белгілері
Еуразия Африка
Аустралия
Антарктида
Африка Оңтүстік Америка
Аустралия Еуразия
Оңтүстік Америка Солтүстік Америка
18 слайд
6-тапсырма.
Қайсысы артық.
Аустралия Антарктида
Еуразия 54,759
Мың км25 млрд
94 7,6 млн
км2 400 м
215м 5 млрд1492 2040м
400-600м
12,4 млн
км2 300м
Солтүстік
Америка
174024,2 млн
км2
7,6 млн
км2 1492
Африка
Оңтүстік
Америка 1874
1499
23 300м 14 1874 29,2млн
км255
19 слайд
7-тапсырма
Ең,Ең,Ең,,,,,,,
Кім тезірек?ММатерик-
Дүние бөлігі-
атерик-
Дүние бөлігі-Материк-
Дүние бөлігі-
20 слайд
Бағалау
21 слайд
“ Бағдаршам” әдісін қолданамын
. толықтай түсінсе, сенімді болса ЖАСЫЛ ТҮС
. түсінуге жақын болса, аздап түсінсе САРЫ ТҮС
. түсінбесе, сенімді болмаса ҚЫЗЫЛ ТҮСТІ
көрсетеді Мақсатым: Т ақырып туралы
бастапқы білімдерін анықтау, сабақ барысында
тапсырманы орындау жолдарын түсінгендігін
анықтау, сабақтың соңында алған білімінің
деңгейін анықтау
Тиімділігі: Оқушылардың өздерінің
қаншалықты түсінгенін көрсетудің
жылдам тәсілі.
Кері байланыс
22 слайд
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз