1 слайд
Шымкент қаласы
Б.Момышұлы атындағы №44 жалпы
орта білім беретін мектептің
бастауыш сынып мұғалімі
Алжанова Жамила Ерболатқызы
1-сынып
Дүниетану пәні
Сабақтың тақырыбы:
Мектепке баратын жол
Сабаққа негізделген оқу мақсаты:
1.1.4.4. жолда жүру тәртібін, жаяу
жүргіншілердің қозғалысын реттейтін
жол белгілерінің мәнін түсіну Ұзақ мерзімді
жоспардан алдым
2 слайд
Сабақ мақсаттары:
Smart форматында қол жетімді, нақты әрі анық,
тиімді етіп алдым
Барлық
оқушылар:
Оқушылардың
басым бөлігі
Кейбір
оқушылар •
Бағдаршамның қызметін біледі және
айтып бере алады
•
Жолда қауіпсіздік ережелерін біледі
•
Жол белгілерін ажыратып айтып
бере алады
3 слайд
1. Жолда жүру тәртібін біледі 2. Жаяу жүргіншілердің қозғалысын
реттейтін белгілерді түсінедіБағалау критерийлері
қалыптастырушы бағалаудан алдым
Тілдік мақсаттар
орта мерзімді жоспардан алдым
Терминология Тілдік дағдылар
•
Жаяу жүргінші
•
Бағдаршам
•
қауіпсіздік •
Қандай ережелерді қолданғанымыз жөн?
Барлығы белгілі бір ережелерге бағынып
жүргендеріне қалай көзжеткізе аламыз?
Неліктен…екенін айта аласыздар ма?
… біз ережелерге мұқтажбыз ?
…бір-бірімізді мұқият тыңдап, кезекпен жауап
берміз
4 слайд
Сабақта қолданылған әдіс - тәсілдер
Шаттық шеңбер құру
Карточка тарату арқылы бағдаршам түстеріне сәйкес топқа бөлемін
Белсенді оқу әдісі - «Түсіну және сипаттау» тәсілі арқылы жаңа тақырыпқа
ой қозғаймын
Белсенді оқу әдісі – «Көрсету және модельдеу» тәсілі арқылы
тапсырмалар орындайды
Саралау әдісі – «Тапсырма» тәсілі - Оқулықпен жұмыс жасайды
Қалыптастырушы бағалаудағы тапсырманы орындайды
Дәптермен жұмыс – Үй мен мектеп арасындағы бағыттың және
жолда қандай жол ережесінің белгілері кездесті суретін салу
«Өзіңді тексер» әдісін жаңа сабақты
қорытындылау мақсатында қолданамын.
Бұл мәлімет «ШЫНДЫҚ» па немесе «ЖАЛҒАН» ба ?Сабақты
ң басы
Сабақтың
ортасы
«Бағдаршам» әдісіСабақты
ң соңы
Кері
байланыс
5 слайд
Белсенді оқу әдісі
3 топқа карточка тарату
арқылы бағдаршам түстеріне
сәйкес бөлінеді
«Қызыл түстер» тобы
«Сары түстер» тобы
«Жасыл түстер» тобы «Қызыл түстер» тобы
«Сары түстер» тобы
«Жасыл түстер» тобы
Суреттен балалардың
қайсысы жол ережесін
сақтады, қайсысы сақтамады
белгілейді және әңгімелеп
береді. Суреттер интернеттен
алынған 2. «Миға шабуыл» тәсілі. Мақсаты:
Қызығушылықты арттыру және тақырыпты ашу
Жол ережесі бойынша бейне жазба көрсету. ( bilimland.kz
сайтынан)
Ұжымдық жұмыс: «Менің бағытым».
Дескриптор:
- Мектеп пен үйдің арасындағы жолда қандай
жол белгілерін байқағанын айтады
«Шапалақ» әдісімен ынталандырамынТоптық жұмыс:
1. «Түсіндіру және сипаттау»
тәсілі. Мақсаты:
Оқушыларды шапшаң
ойлай отырып тез шешім
қабылдауға баулу. (Үлестірме материал 39-бет) Белсенді оқу оқушылардың белсенді
әрекетпен айналысып, алған білімдерін есте сақтап, оны қолдана
алуын қамтамасыз ететініне көз жеткізе отырып өз жоспарымда
бірнеше белсенді әдістерді пайдаландым
3. «Көрсету және модельдеу» тәсілі. Мақсаты:
бағдаршам түстерінің қызметін білу.
3 оқушы бағдаршам түстерін алып бағдаршам ролін ойнайды.
1-оқушы қызыл түс ; 2-оқушы сары түс ; 3-оқушы жасыл түс
болады. Тағы 2 оқушының бірі - жүргінші, ал екіншісі - жол
полициясы ролінде ойнау арқылы көрініс көрсетеді.
Дескриптор
-Бағдаршамның қызметін анықтайды және керек екендігін
түсінеді
-Жол полициясының қызметімен танысады
«Шапалақ» әдісімен ынталандырамын«Кеpемет! Жapaйcың!
Тaмaшa!»
мадақтау сөздері
арқылы
ынталандырамынДескриптор:
- Жол ережесін сақтаудың
қажеттілігін түсінеді
6 слайд
А: Оқушының
әрекеті туралы айт?
В: Ол қандай
ережені бұзды?
С: Бала қандай
жағдайға ұшырауы
мүмкін?Саралау әдісі
Тапсырма тәсілі
Мақсаты:
Ережелерді
айқындап айту.
Оқулықпен жұмыс –
20-21 бет (Үлестірме материал 40-бет 5
үлестірме)
Саралау әдісінің 7 тәсілінің
ішіндегі 1- тапсырмадағы,
деңгейлік әдісін қолдандым. Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор:- Оқушы әрекеті
туралы пікірін айтады
- Жол ережесін бұзған бала қандай жағдайға
ұшырайтынын айтып береді
- Жол ережесін сақтамаудың
ауыр сатыларын түсінеді-Жолда жүру ережесі сақталмағанды-
ғын анықтай біледі
-Жол ережесін сақтаудың
маңыздылығын түсінеді
«Бағдаршам»
әдісімен
ынталанды-
рамын«Бағдаршам»
әдісімен
ынталанды-
рамын«Бағдаршам»
әдісімен
ынталанды-
рамын
7 слайд
Дескриптор:
- суреттерге қатысты жол ережелерін айтады.
- жол ережесі сақталмаған суретті анықтайды.
- өз жауабын дәлелдейді Қалыптастырушы бағалау
Қалыптастырушы бағалау жинағы 20 бет
Суреттегі белгілер
нені білдіреді?
Жол белгілері жоқ
орындардан қалай өту
керек?
Жұпта талқылаңыз .
«Басбармақ әдісімен»
бағаланады
8 слайд
Критериалды бағалау
Бағалау критерийі:Қалыптастырушы
бағалау-
Оқушының күнделікті алған
білімінің меңеру денгейін
анықтайды Жиынтық бағалау
Қалыптастырушы бағалау әр сабақта
алынады.Мен өз сабағымда мұғалімге көмек
ретінде берілген қалыптастырушы бағалау
жинағындағы тапсырмаларды алып
қолдандым.. Бағалау критерийі:
1. Жолда жүру тәртібін біледі
2. Жаяу жүргіншілердің қозға-
лысын реттейтін белгілерді
түсінеді
Сабақ барысында оқушыларды
смайликтер арқылы ынталантырып,
тапсырмаларға дискриптор құру арқылы
бағаладым Жиынтық бағалау әр бөлімнің
соңында немесе әр тоқсанның
соңында алынады.
9 слайд
Бағдаршамның 3 түсі тақтада
тұрады. Оқушылар сабақта қай
тапсырма ұнады, не түсініксіз
болғанын стикерге жазып
бағадршамның 3 түсінің біріне
жапыстырады.Кері байланыс
«Бағдаршам» әдісі
10 слайд
Не қиын
болды?
Қысқа мерзімді
жоспарды жасауда әр
тапсырмадан кейін
дескриптор жазуда,
белсенді оқыту
әдістері мен саралау
әдістерін құруда
қиналдым Не үйрендім?
Тренерімнің,
әріптестерімнің берген
кері байланысы мен
ұсыныстары арқасында
Оқыту мен оқудың
белсенді әдістері ,
қысқа мерзімді жоспар
әр тапсырмадан соң
дескриптор
құруды,кері байланыс
беруді үйрендім Алдағы уақытта
Үйренген әдіс-
тәсілдердің барлығын
сабағымда қолданып,
білімімді ары қарай
шыңдап оқып
үйренемін деп
жоспарладым Ықшам сабақ
11 слайд
Назар
аударғандарыңызға
рахмет
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз