“Оқыту және оқу тәжірибесіне өзгеріс енгізу” атты презентациясы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
ШҚО Семей қаласы, «№35 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ
Мектеп директоры Жумаканова Райгуль Ешенгазиновна
Анықтау, талдау,
жоспарлау, бағыт беру,
бақылау, іске асыру
Ата-аналармен тренинг,
Ашық есік күні
Өзгеріс енгізу тобы
жоспарын құру, нысаналы
сыныпты анықтау
“Оқыту
және оқу
тәжірибесіне
өзгеріс енгізу”
2017 жыл, Астана қаласы.
«НЗМ»ДББҰ Педагогикалық шеберлік орталығы,
Білім беру ұйымдарының басшылыры біліктілігін арттыру курсында іс-тәжірибе алмасу
Коучинг, ПДСсеминар, LS,
TALIS сауалнамасы
Зерттеу сабағы,
оқушы үнін тыңдау
1 слайд
ШҚО Семей қаласы, «№35 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ Мектеп директоры Жумаканова Райгуль Ешенгазиновна Анықтау, талдау, жоспарлау, бағыт беру, бақылау, іске асыру Ата-аналармен тренинг, Ашық есік күні Өзгеріс енгізу тобы жоспарын құру, нысаналы сыныпты анықтау “Оқыту және оқу тәжірибесіне өзгеріс енгізу” 2017 жыл, Астана қаласы. «НЗМ»ДББҰ Педагогикалық шеберлік орталығы, Білім беру ұйымдарының басшылыры біліктілігін арттыру курсында іс-тәжірибе алмасу Коучинг, ПДСсеминар, LS, TALIS сауалнамасы Зерттеу сабағы, оқушы үнін тыңдау
2 слайд
ЖОО
Желілік қауымдастық арқылы дамуды қолдау
№35
№11
№33
АОО
№17 №19
№7
Табыс критериі:
•Сабақ тиімділігін
арттыратын негізгі
талаптармен тереңірек
танысты.
•Топтық жұмысты
тәжірибеде пайдаланудың
жолдарын үйренді.
•Сабақ жоспарлауда
7модульді тиімді қолдануды
меңгерді.
Табыс критериі:
•Бөлінген
көшбасшылық
жайлы талқылап,
ұжымда дамытуға
әрекет етті.
• Іс-тәжірибе
алмасу шеңберін
кеңейтті.
•ЖҚ шараларын
іске асырды.
ішкі және сыртқы байланыстар
Тәлімгерлік
табыстылығы
ПДС семинар «Критериалды бағалау»,
«Топтық жұмыс қандай дағдыны дамытады?»
Бірлескен жұмыс және
ортақ шешім
Желілік қоғамдастық отырысы
Мүмкіндіктер
Мақсат: сабақты тиімді жоспарлау
тақырыбы бойынша іс-тәжірибе алмасу
ҚАЛАЙ? МДЖ
2 слайд
ЖОО Желілік қауымдастық арқылы дамуды қолдау №35 №11 №33 АОО №17 №19 №7 Табыс критериі: •Сабақ тиімділігін арттыратын негізгі талаптармен тереңірек танысты. •Топтық жұмысты тәжірибеде пайдаланудың жолдарын үйренді. •Сабақ жоспарлауда 7модульді тиімді қолдануды меңгерді. Табыс критериі: •Бөлінген көшбасшылық жайлы талқылап, ұжымда дамытуға әрекет етті. • Іс-тәжірибе алмасу шеңберін кеңейтті. •ЖҚ шараларын іске асырды. ішкі және сыртқы байланыстар Тәлімгерлік табыстылығы ПДС семинар «Критериалды бағалау», «Топтық жұмыс қандай дағдыны дамытады?» Бірлескен жұмыс және ортақ шешім Желілік қоғамдастық отырысы Мүмкіндіктер Мақсат: сабақты тиімді жоспарлау тақырыбы бойынша іс-тәжірибе алмасу ҚАЛАЙ? МДЖ
3 слайд
Коучинг№1 «Сабақты тиімді жоспарлай
аласыз ба?»
Коучинг №2 «Lesson study тәсілі –
бірлесіп нәтижеге жетудің жолы»
Коучинг №3 “Сабақта топтық жұмысты
дұрыс ұйымдастыра білесіз бе?»
Мұғалімдер «Lesson study» сабақты зерттеу тәсілінің құрылымын білді. Матрицамен
қолдануды үйренді. LS сабақтарында іске асырылды. Пән мұғалімдері бірлесіп сабақ
жоспарын құрудың жолын үйренді.
Топтық жұмыстың ережесін білді,тиімділігін түсінді, сабақтарында қолданды.Оқушылар топтық жұмыста өзгенің пікірін
тыңдап, бағалай білуге және топта бірлесіп жұмыс жасауға үйренді. Нәтижесінде оқушының сабаққа қызығушылығы және
қатысу ынтасы артты.
Коучинг арқылы мұғалімдер сабаққа SMART мақсат қоюды
және тиімді әдіс-тәсілдерін үйренді, топтық жұмыстың
ұйымдастыру ережесін біліп, сабақтың тиімділігін арттыратын
негізгі талаптарды білді, сабақта қолдану жолын үйренді.
Қандай
нәтиже
берді?
3 слайд
Коучинг№1 «Сабақты тиімді жоспарлай аласыз ба?» Коучинг №2 «Lesson study тәсілі – бірлесіп нәтижеге жетудің жолы» Коучинг №3 “Сабақта топтық жұмысты дұрыс ұйымдастыра білесіз бе?» Мұғалімдер «Lesson study» сабақты зерттеу тәсілінің құрылымын білді. Матрицамен қолдануды үйренді. LS сабақтарында іске асырылды. Пән мұғалімдері бірлесіп сабақ жоспарын құрудың жолын үйренді. Топтық жұмыстың ережесін білді,тиімділігін түсінді, сабақтарында қолданды.Оқушылар топтық жұмыста өзгенің пікірін тыңдап, бағалай білуге және топта бірлесіп жұмыс жасауға үйренді. Нәтижесінде оқушының сабаққа қызығушылығы және қатысу ынтасы артты. Коучинг арқылы мұғалімдер сабаққа SMART мақсат қоюды және тиімді әдіс-тәсілдерін үйренді, топтық жұмыстың ұйымдастыру ережесін біліп, сабақтың тиімділігін арттыратын негізгі талаптарды білді, сабақта қолдану жолын үйренді. Қандай нәтиже берді?
4 слайд
Lesson study тобы Бірлескен іс-әрекет
Жоспарлауда
А,В,С деңгейдегі
оқушы
анықталды
Нәтижесі:
Бірлесе отырып
әрекет жасау,
әсіресе, еңбек
жолын жаңа
бастаған жас
мамандарға
үлкен бастау
болды. Әр түрлі
деңгейдегі
оқушыларды
бақылау арқылы
бірлесіп нәтижеге
қол жеткізді.
Оқушылардың
топта бірлесіп
жұмыс жасау
дағдысы
жақсарды.
Бақылау
парағы
жүргізілді
Талқылап,
тиімді тәсіл
ұсынылды
түзету енгізілді,
жаңа жоспар
құрылды
Планирова
ние
LS фокус тобы
жұмыс жоспары
құрылды
LS сабағы
бірлескен
отырыста
жоспарланды
Сабақ
барысында
бақыланды
Қорытынды
талдау
жүргізілді
Оқушы
үні
ескерілді
Сабақты зерттеу қалай іске асты?
4 слайд
Lesson study тобы Бірлескен іс-әрекет Жоспарлауда А,В,С деңгейдегі оқушы анықталды Нәтижесі: Бірлесе отырып әрекет жасау, әсіресе, еңбек жолын жаңа бастаған жас мамандарға үлкен бастау болды. Әр түрлі деңгейдегі оқушыларды бақылау арқылы бірлесіп нәтижеге қол жеткізді. Оқушылардың топта бірлесіп жұмыс жасау дағдысы жақсарды. Бақылау парағы жүргізілді Талқылап, тиімді тәсіл ұсынылды түзету енгізілді, жаңа жоспар құрылды Планирова ние LS фокус тобы жұмыс жоспары құрылды LS сабағы бірлескен отырыста жоспарланды Сабақ барысында бақыланды Қорытынды талдау жүргізілді Оқушы үні ескерілді Сабақты зерттеу қалай іске асты?
5 слайд
Кездескен кедергілер
• Коучинг, семинарларға
барлық мұалімдердің
қалмай жүйелі қатысуы
басты назарда болды.
• Сабақтарда топтық
жұмыстарды дұрыс
ұйымдастыруға ерекше
көңіл бөлінді.
• Мұғалімдердің кәсіби
құзіреттілігін көтеру
желілік қауымдастық пен
тренерлік курс
ұйымдастыру арқылы
жүзеге асыру көзделді.
• “Отбасы” орталығымен
бірлескен жұмыс арқылы
іс-шара ұйымдастыру
жоспарланды.
•LS cабақ
жоспарларын
дайындауда дәстүрлі
әдістің басымдығы
болды ;
• Кейбір
оқушылардың
топтық жұмысқа
ынтасы болмады;
• Деңгейлік курстан
өткен мұғалімдердің
аздығы;
• Ата-аналардың бала
тәрбиесіне
толыққанды көңіл
бөлмеуі;
• Пән мұғалімдері сабақтың
құрылымын тиімді
жоспарлаудың тәсілдерін
меңгерді.
• Сабақ жоспарлауда оқушы
мүмкіндігін ескере отырып,
тапсырманы әр түрлі
деңгейде дайындады.
• Топпен жұмыс барысында
оқушының сабаққа қатысу
ынтасы артқаны байқалды.
• Ата-ананың мектептен
барлық қажетті ақпаратты
уақытында алуға мүмкіндігі
артты.
• Мектеп пен ата-ана
арасында тығыз қатынас
орнауға мүмкіндік болды.
Эвалюация
5 слайд
Кездескен кедергілер • Коучинг, семинарларға барлық мұалімдердің қалмай жүйелі қатысуы басты назарда болды. • Сабақтарда топтық жұмыстарды дұрыс ұйымдастыруға ерекше көңіл бөлінді. • Мұғалімдердің кәсіби құзіреттілігін көтеру желілік қауымдастық пен тренерлік курс ұйымдастыру арқылы жүзеге асыру көзделді. • “Отбасы” орталығымен бірлескен жұмыс арқылы іс-шара ұйымдастыру жоспарланды. •LS cабақ жоспарларын дайындауда дәстүрлі әдістің басымдығы болды ; • Кейбір оқушылардың топтық жұмысқа ынтасы болмады; • Деңгейлік курстан өткен мұғалімдердің аздығы; • Ата-аналардың бала тәрбиесіне толыққанды көңіл бөлмеуі; • Пән мұғалімдері сабақтың құрылымын тиімді жоспарлаудың тәсілдерін меңгерді. • Сабақ жоспарлауда оқушы мүмкіндігін ескере отырып, тапсырманы әр түрлі деңгейде дайындады. • Топпен жұмыс барысында оқушының сабаққа қатысу ынтасы артқаны байқалды. • Ата-ананың мектептен барлық қажетті ақпаратты уақытында алуға мүмкіндігі артты. • Мектеп пен ата-ана арасында тығыз қатынас орнауға мүмкіндік болды. Эвалюация
6 слайд
•Білім беруді ұйымдастырумен, оқу, тәрбиелеу
және даму үдерістерімен байланысты
жағдайларды, құбылыстарды және іс-
әрекеттерді жүйелі зерттеу және бағалау.
•Систематическое исследование и оценка
условий, процессов, явлений и действий,
связанных с организацией образования, с
процессом обучения, воспитания и развития.
Эвалюация / Эвалюация / Evaluation
6 слайд
•Білім беруді ұйымдастырумен, оқу, тәрбиелеу және даму үдерістерімен байланысты жағдайларды, құбылыстарды және іс- әрекеттерді жүйелі зерттеу және бағалау. •Систематическое исследование и оценка условий, процессов, явлений и действий, связанных с организацией образования, с процессом обучения, воспитания и развития. Эвалюация / Эвалюация / Evaluation
7 слайд
•Жаңаша білім беру бағдарламасын жүзеге
асыруда мектеп ортасының әсерін бақылау;
• Әлсіз және мықты жақтарын анықтау;
•Оқушылардың танымдық әрекеттері мен
жетістіктерін мониторингілеу;
• Бағдарламаны жүзеге асыру шаралары
бойынша маңызды үдерістерді анықтау және
жүзеге асыру .
Эвалюацияның
негізгі мақсаттары:
7 слайд
•Жаңаша білім беру бағдарламасын жүзеге асыруда мектеп ортасының әсерін бақылау; • Әлсіз және мықты жақтарын анықтау; •Оқушылардың танымдық әрекеттері мен жетістіктерін мониторингілеу; • Бағдарламаны жүзеге асыру шаралары бойынша маңызды үдерістерді анықтау және жүзеге асыру . Эвалюацияның негізгі мақсаттары:
8 слайд
Мектеп басшысы эвалюация
үдерісін қалай басқарады?
Эвалюация не үшін қажет?
Оны қалай ұйымдастыруға болады?
Мектеп қызметіндегі эвалюация
8 слайд
Мектеп басшысы эвалюация үдерісін қалай басқарады? Эвалюация не үшін қажет? Оны қалай ұйымдастыруға болады? Мектеп қызметіндегі эвалюация
9 слайд
Бүгінгі жағдайымыз
қандай?
Болашақта
қандай
болуымыз керек?
Қандай әдіс-
тәсілдерді қолдану
керек?
Мұғалімге кәсіби
қолдау көрсетіп,
дамуына
көмектесу
Мектеп
басшысының
қызметі
Ақпарат,
деректер
жинау
Талдау
6 айға
жоспарлау
Іске асыру,
орындау
9 слайд
Бүгінгі жағдайымыз қандай? Болашақта қандай болуымыз керек? Қандай әдіс- тәсілдерді қолдану керек? Мұғалімге кәсіби қолдау көрсетіп, дамуына көмектесу Мектеп басшысының қызметі Ақпарат, деректер жинау Талдау 6 айға жоспарлау Іске асыру, орындау