Өсімдіктер әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау

#1 слайд
Сабақтың тақырыбы:
Өсімдіктер әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау Алматы облысы Райымбек ауданы
А.Нүсіпбеков атындағы орта мектеп
География пәнінің мұғалімі:
Жумабекова Асем Акимбековна
Осы сабақта қол жетк ізілетін оқу мақсаттары:
8.3.4.5. Өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау қажеттілігін
дәлелдейді,қорғау жолдарын ұсынады
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың барлығы : Өсімдіктер мен жануарлар дүниесін қорғау
қажеттілігін біледі.
Оқушылардың басым бөлігі : Өсімдіктер әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау
жолдарын дәлелдеп ,ұсынады.
Оқушылардың кейбірі : Өсімдіктер мен жануарлардың жойылуына әсер ететін
факторларды анықтап ,проблемалардың шешу жолдарын сипаттайды.
Бағалау критериі:
- Өсімдіктер мен жануарлар дүниесін қорғау қажет екендігін айтады.
- Өсімдіктер мен жануарлар дүниесін қорғау жолдарын дәлелдеп ұсына алады.
- Өсімдіктер мен жануарлардың жойылуына әсер ететін бірнеше факторды
анықтап,шешу жолдарына сипаттама береді.
1 слайд
Сабақтың тақырыбы: Өсімдіктер әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау Алматы облысы Райымбек ауданы А.Нүсіпбеков атындағы орта мектеп География пәнінің мұғалімі: Жумабекова Асем Акимбековна Осы сабақта қол жетк ізілетін оқу мақсаттары: 8.3.4.5. Өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау қажеттілігін дәлелдейді,қорғау жолдарын ұсынады Сабақтың мақсаты: Оқушылардың барлығы : Өсімдіктер мен жануарлар дүниесін қорғау қажеттілігін біледі. Оқушылардың басым бөлігі : Өсімдіктер әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау жолдарын дәлелдеп ,ұсынады. Оқушылардың кейбірі : Өсімдіктер мен жануарлардың жойылуына әсер ететін факторларды анықтап ,проблемалардың шешу жолдарын сипаттайды. Бағалау критериі: - Өсімдіктер мен жануарлар дүниесін қорғау қажет екендігін айтады. - Өсімдіктер мен жануарлар дүниесін қорғау жолдарын дәлелдеп ұсына алады. - Өсімдіктер мен жануарлардың жойылуына әсер ететін бірнеше факторды анықтап,шешу жолдарына сипаттама береді.
#2 слайд
Тілдік мақсаттар:
Оқылым: мәтіннен,өсімдіктер мен жануарлардың жойылуына әсер ететін
адамдардың шаруашылық әрекеті, қоршаған ортаның ластануы, табиғатты қорғауға
байланысты ұйымдар, Қызыл кітап туралы оқиды.
Тыңдалым : әр топтың дайындаған постерлерін қорғауын тыңдай отырып,ақпарат
жинақтайды.Бір-бірінің пікірлерін тыңдайды.
Айтылым: сабақ барысында өзінің көзқарасын ,пікірін білдіреді.
Жазылым: Дәптермен жұмыс барысында орындалады.
Тақырыпқа қатысты сөздік қор мен терминдер:
Экология - /грекше oikos- үй, тұрақ, мекен, logos- ғылым /-тірі ағзалардың
айналадағы ортамен қарым-қатынасы туралы ілім.
Конвенция – биологиялық алуантүрлілікті сақтау мәселелерін шешу
барысында келісім бойынша қабылданған ережелер мен қағидалар
айқындалатын құжат.
Биология / грекше bios – өмір- logos – ғылым/- тірі организмдерді және
олардың қоршаған ортамен ара-қатынасын зерттейтін ғылым.
Құндылықтарға баулу:
Қазақстан Республикасының азаматтарын табиғатты сақтауға және
табиғат байлықтарына ұқыпты қарауға, қоршаған ортаны қорғауға ,өмір бойы
білім алуға,шешім шығаруға және ынтымақтастықта жұмыс жасауға баулу.
2 слайд
Тілдік мақсаттар: Оқылым: мәтіннен,өсімдіктер мен жануарлардың жойылуына әсер ететін адамдардың шаруашылық әрекеті, қоршаған ортаның ластануы, табиғатты қорғауға байланысты ұйымдар, Қызыл кітап туралы оқиды. Тыңдалым : әр топтың дайындаған постерлерін қорғауын тыңдай отырып,ақпарат жинақтайды.Бір-бірінің пікірлерін тыңдайды. Айтылым: сабақ барысында өзінің көзқарасын ,пікірін білдіреді. Жазылым: Дәптермен жұмыс барысында орындалады. Тақырыпқа қатысты сөздік қор мен терминдер: Экология - /грекше oikos- үй, тұрақ, мекен, logos- ғылым /-тірі ағзалардың айналадағы ортамен қарым-қатынасы туралы ілім. Конвенция – биологиялық алуантүрлілікті сақтау мәселелерін шешу барысында келісім бойынша қабылданған ережелер мен қағидалар айқындалатын құжат. Биология / грекше bios – өмір- logos – ғылым/- тірі организмдерді және олардың қоршаған ортамен ара-қатынасын зерттейтін ғылым. Құндылықтарға баулу: Қазақстан Республикасының азаматтарын табиғатты сақтауға және табиғат байлықтарына ұқыпты қарауға, қоршаған ортаны қорғауға ,өмір бойы білім алуға,шешім шығаруға және ынтымақтастықта жұмыс жасауға баулу.
#3 слайд
Алдыңғы білім:
6-7 сыныптардан өсімдіктер мен
жануарлар дүниесімен таныс.
8.3.4.4 – мұхиттағы тіршілік
дүниесінің таралуын анықтайдыСабақтың басы
Сабақтың басы: І Ұйымдастыру.
Сәлемдесу, түгендеу, психологиялық ахуал туғызу.
«Тілек әкелген ұшақ» әдісі бойынша оқушылар бір-
біріне тілек жазып береді.
Топқа бөлу
-Оқушыларға табиғат тақырыбында төрт сөзден
тұратын сөйлем құрау тапсырылады.
Мысалы:Табиғатты аялау- адамзаттың борышы.
-Құралған сөйлем бойынша оқушылар ға рет-ретімен
сөздерді кезектесіп айтқыза отырып, топтарға бөлемін.
1-топ «Табиғат» тобы
2-топ «Аяла» тобы
3-топ «Адамзат» тобы
4-топ «Борыш» тобы
3 слайд
Алдыңғы білім: 6-7 сыныптардан өсімдіктер мен жануарлар дүниесімен таныс. 8.3.4.4 – мұхиттағы тіршілік дүниесінің таралуын анықтайдыСабақтың басы Сабақтың басы: І Ұйымдастыру. Сәлемдесу, түгендеу, психологиялық ахуал туғызу. «Тілек әкелген ұшақ» әдісі бойынша оқушылар бір- біріне тілек жазып береді. Топқа бөлу -Оқушыларға табиғат тақырыбында төрт сөзден тұратын сөйлем құрау тапсырылады. Мысалы:Табиғатты аялау- адамзаттың борышы. -Құралған сөйлем бойынша оқушылар ға рет-ретімен сөздерді кезектесіп айтқыза отырып, топтарға бөлемін. 1-топ «Табиғат» тобы 2-топ «Аяла» тобы 3-топ «Адамзат» тобы 4-топ «Борыш» тобы
#4 слайд
Алдыңғы сабақты бекіту :
« Конверттегі сұрақтар»
1. Мұхиттағы тіршілік дүниесі мұхит тереңдігіне қарай
қалай таралады?
2. Планктон дегеніміз не?
3. Нектон дегеніміз не?
4. Бентос деген не?
«Проблема айқындау» әдісі
-Оқушыларға өсімдіктер мен жануарлардың адам өмірі үшін маңыздылығы туралы
пікірлерін айтуын ұсынамын..
Сұраққа жауап ала отырып,сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. **Смайлик тарату арқылы бағалаймын.
1 тапсырма «ЖИГСО»әдісі. Т.Ж.
1-топ «Табиғат» тобы. Өсімдіктер мен жануарлардың жойылуына әсер ететін адамдардың шаруашылық
әрекеттері
2-топ «Аяла» тобы . Өсімдіктер мен жануарларды қорғау мақсатында қабылданған конвенциялар
3-топ «Адамзат» тобы . Өсімдіктер мен жануарларды қорғау және қалпына келтіру шаралары.
4-топ «Борыш» тобы. Ерекше қорғауға алынған табиғи аумақтардың түрлері
Критерий :
- Өсімдіктер мен жануарларды қорғау және қалпына келтіру шараларын біледі.
Дискриптор:
- Өсімдіктер мен жануарлардың жойылуына әсер адамдардың шаруашылық әрекеттерін
талдайды
- Ерекше қорғауға алынған табиғи аумақтарды картадан көрсетіп, кескін картаға түсіре алады.
Қ.Б. «Бас бармақ» әдісі К.Б
4 слайд
Алдыңғы сабақты бекіту : « Конверттегі сұрақтар» 1. Мұхиттағы тіршілік дүниесі мұхит тереңдігіне қарай қалай таралады? 2. Планктон дегеніміз не? 3. Нектон дегеніміз не? 4. Бентос деген не? «Проблема айқындау» әдісі -Оқушыларға өсімдіктер мен жануарлардың адам өмірі үшін маңыздылығы туралы пікірлерін айтуын ұсынамын.. Сұраққа жауап ала отырып,сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. **Смайлик тарату арқылы бағалаймын. 1 тапсырма «ЖИГСО»әдісі. Т.Ж. 1-топ «Табиғат» тобы. Өсімдіктер мен жануарлардың жойылуына әсер ететін адамдардың шаруашылық әрекеттері 2-топ «Аяла» тобы . Өсімдіктер мен жануарларды қорғау мақсатында қабылданған конвенциялар 3-топ «Адамзат» тобы . Өсімдіктер мен жануарларды қорғау және қалпына келтіру шаралары. 4-топ «Борыш» тобы. Ерекше қорғауға алынған табиғи аумақтардың түрлері Критерий : - Өсімдіктер мен жануарларды қорғау және қалпына келтіру шараларын біледі. Дискриптор: - Өсімдіктер мен жануарлардың жойылуына әсер адамдардың шаруашылық әрекеттерін талдайды - Ерекше қорғауға алынған табиғи аумақтарды картадан көрсетіп, кескін картаға түсіре алады. Қ.Б. «Бас бармақ» әдісі К.Б
#5 слайд
2 тапсырма Кестемен жұмыс /Ж.Ж/:
Жер бетіндегі жабайы өсімдіктер мен жануарлардың жойылу
себептерін кестеге толтыру :
Жойылып кеткен жануарлар.Мекендеген аймағы,жойылу себептері
Критерий
- Жер бетіндегі жабайы өсімдіктер мен жануарлардың
жойылу себептерін біледі
Дискриптор
- Жер бетіндегі жабайы өсімдіктер мен жануарлардың
мекендеген аймақтарын кестеге түсіреді
-
Жойылу себептерін кестеге жазады
Қ.Б. «Өзін-өзі бағалау» әдісімен
3 тапсырма /Жеке жұмыс. Сәйкестендіру кестесі Жинақтау.
« Зымыран сұрақтар»
әдісі
1. Өсімдіктер мен
жануарларды қорғаудың
маңыздылығы неде?
2. Өз өлкемізде
өсетін өсімдік түрлерін
ата?
3. Өз өлкемізде
тіршілік ететін қандай
жануарларды білесің?
4. Емдік
қасиеттері бар
өсімдіктерді атаңдар?Қорық аты Орналасқан
облысы
Ақсу Жабағылы Шығыс
Қазақстан
Барсакелмес Қостанай
Үстірт Оңтүстік
Қазақстан
Марқакөл Қызылорда
Қорғалжың Маңғыстау
Наурызым Ақмола Критерий
- Қазақстандағы қорықтардың
орнын біледі.
Дискриптор
- Картамен жұмыс жасайды
- Картаны пайдалана отырып,
қорықтарды орналасқан
обылыстарымен
сәйкестендіреді
5 слайд
2 тапсырма Кестемен жұмыс /Ж.Ж/: Жер бетіндегі жабайы өсімдіктер мен жануарлардың жойылу себептерін кестеге толтыру : Жойылып кеткен жануарлар.Мекендеген аймағы,жойылу себептері Критерий - Жер бетіндегі жабайы өсімдіктер мен жануарлардың жойылу себептерін біледі Дискриптор - Жер бетіндегі жабайы өсімдіктер мен жануарлардың мекендеген аймақтарын кестеге түсіреді - Жойылу себептерін кестеге жазады Қ.Б. «Өзін-өзі бағалау» әдісімен 3 тапсырма /Жеке жұмыс. Сәйкестендіру кестесі Жинақтау. « Зымыран сұрақтар» әдісі 1. Өсімдіктер мен жануарларды қорғаудың маңыздылығы неде? 2. Өз өлкемізде өсетін өсімдік түрлерін ата? 3. Өз өлкемізде тіршілік ететін қандай жануарларды білесің? 4. Емдік қасиеттері бар өсімдіктерді атаңдар?Қорық аты Орналасқан облысы Ақсу Жабағылы Шығыс Қазақстан Барсакелмес Қостанай Үстірт Оңтүстік Қазақстан Марқакөл Қызылорда Қорғалжың Маңғыстау Наурызым Ақмола Критерий - Қазақстандағы қорықтардың орнын біледі. Дискриптор - Картамен жұмыс жасайды - Картаны пайдалана отырып, қорықтарды орналасқан обылыстарымен сәйкестендіреді
#6 слайд
«Тазалық» әдісі
Үй тапсырмасы:
Жергілікті жердегі емдік қасиеті
бар өсімдіктер жайлы мәліметтер
жинап, жазып келу. Кескін картаға
Қазақстанның қорықтарын түсіру. Р
Е
Ф
Л
Е
К
С
И
я
6 слайд
«Тазалық» әдісі Үй тапсырмасы: Жергілікті жердегі емдік қасиеті бар өсімдіктер жайлы мәліметтер жинап, жазып келу. Кескін картаға Қазақстанның қорықтарын түсіру. Р Е Ф Л Е К С И я
шағым қалдыра аласыз


